Pokazy specjalne

Premiera filmu Wałęsa według Wałęsy w reżyserii Andrzeja Fidyka 

30.05 CZW 18:00 | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA

Pokaz specjalny najstarszego „półkownika” Rzeczypospolitej. Film zrealizowany w 2015 roku doczeka się emisji w Telewizji Polskiej 4 czerwca, w 35. rocznicę wolnych wyborów. Portret Lecha Wałęsy – przywódcy Solidarności, laureata Nagrody Nobla i prezydenta Polski – z jego własnej perspektywy, w rozmowie z reżyserem, z wykorzystaniem nieznanych dotąd archiwaliów. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Andrzejem Fidykiem, współscenarzystką Anną Więckowską oraz żoną bohatera Danutą Wałęsą i synem Bogdanem Wałęsą, prezesem Fundacji Instytut Wałęsy.

Spotkanie w języku polskim
Obowiązują zaproszenia

Partner:

Szkoła, świat. Pokaz specjalny interaktywnego dokumentu Igi Łapińskiej

30.05 CZW 11:00 | Kijów Studio

Sławek biega po polach z wykrywaczem metalu. Adam krzywą sztangą bije rekord Europy. Marzena w oborze siedzi na Facebooku. Do szkoły chodzą już tylko krowy. Gdzie? W Chlebiotkach. Polska wieś. 60 mieszkańców. Domy obsadzone tujami. Wieczorem wszyscy siedzą w Internecie. I każdy za czymś tęskni. „Szkoła, świat” to interaktywny dokument, oparty na obserwacji, irytacji i miłości. Każdemu z 8 bohaterów poświęcono inny rozdział. Reżyserka wychowała się w Chlebiotkach. Wróciła po latach. Co znalazła? 

Partner:

Pokaz filmu Mocny człowiek, reż. Henryk Szaro (Polska 1929, 88’) z muzyką na żywo Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka

31.05 PT 18:00 | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA

Krakowski Festiwal Filmowy we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym zaprasza na pokaz polskiego filmu niemego Mocny człowiek z muzyką na żywo. Film zaprezentowany zostanie z taśmy 35mm pochodzącej z archiwum FINA.

Film Henryka Szaro to adaptacja powieści Stanisława Przybyszewskiego, formalnie nawiązująca do niemieckiego ekspresjonizmu. Ten psychologiczny dramat ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty, przez niemal 70 lat uważany za zaginiony, to jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Na żywo do filmu zagrają Piotr Orzechowski i Kuba Więcek. Partnerem pokazu jest Festiwal Filmu Niemego w Krakowie.
Obowiązują bilety

Partner:

75 lat Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi

26.05 ND 15:00 | AGRAFKA, 29.05 ŚR 18:00 | KIJÓW STUDIO 1

4500 filmów, ponad 1200 polskich i międzynarodowych nagród oraz poczesne miejsce w historii kinematografii. Trudno sobie wyobrazić polski film dokumentalny bez Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. To tam tworzyli mistrzowie kina, tacy jak Wojciech Wiszniewski, Bogdan Dziworski, Piotr Szulkin, Jacek Bławut czy Grzegorz Królikiewicz. Obchody 75-lecia WFO podczas 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będą wyjątkową okazją, by na dużym ekranie zobaczyć siedem unikatowych filmów powstałych w łódzkiej wytwórni.

Pokaz filmów

  • Bykowi chwała, reż. Andrzej Papuziński (PL), D, 13’
  • Dziewcę z ciortem, reż. Piotr Szulkin (PL), F, 16’
  • Elementarz, reż. Wojciech Wiszniewski (PL), D, 8’
  • Hokej, reż. Bogdan Dziworski (PL), D, 12’
  • Katastrofa, reż. Marek Drążewski (PL), D, 17’
  • Szczurołap, reż. Andrzej Czarnecki (PL), D, 20’
  • Kostka cukru, reż. Jacek Bławut (PL), D, 9’

Obowiązują bilety

Filmy po polsku z angielskimi napisami.

Partner:

Pokaz filmu Berchidda Live w reżyserii Gianfranco Cabiddu, Michelle Mellara, Alessandro Rossi oraz spotkanie z twórcami i zaproszonymi gośćmi.

31.05 PT 18:30 | WŁOSKI INSTYTUT KULTURY

Festiwal Time in Jazz jest organicznie związany z miejscem, w którym odbywa się od 1988 roku, czyli z miasteczkiem Berchidda na Sardynii. W pięknych okolicznościach przyrody można chłonąć rozmaite tradycje muzyczne, a film jest portretem tej klimatycznej imprezy oraz ludzi, którzy ją tworzą. W spotkaniu z twórcami filmu udział wezmą przedstawiciele krakowskiej sceny jazzowej.

Italian/Polish
Wstęp wolny

Partner:

FILM ZAMKNIĘCIA

Premiera filmu All Inclusive Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta

01.06 SOB 18:00 | KINO KIJÓW

Małgorzata Szumowska i Michał Englert po raz kolejny oferują nieoczywiste, autorskie kino, które trudno zaszufladkować, choć można znaleźć w nim sporo kinofilskich smaczków. All Inclusive prezentuje pełen pakiet polskich postaw, przywar i charakterów. Charakterystyczne dokumentalne gadające głowy spotykają się tu z musicalowymi scenami i dramatem obyczajowo-egzystencjalnym, a naturszczycy z zawodowymi aktorami, takimi jak Andrzej Chyra czy Izabela Kuna. W pokazie udział wezmą twórcy filmu.

Obowiązują bilety