Spotkania i rozmowy
KFF TALKS
KFF TALKS to cykl wyjątkowych spotkań i fascynujących dyskusji z wybitnymi postaciami nie tylko z filmowego świata. To rozmowy z pogranicza filozofii, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych o kondycji świata i miejscu człowieka we współczesnej rzeczywistości.
KFF Talks: AI. Odrażająca, brudna, zła
Paneliści: Anna Wasilewska, Sławomir Wojciechowski, Michał Bejger
Prowadzenie: Karol Jałochowski (projektpulsar.pl)
26.05 ND 16:00-17:30 | PAŁAC POTOCKICH
Z jednej strony prezentowana jest jako wybawienie ludzkości od codziennej rutyny, wzmacniacz myślenia naukowego, katalizator wysiłków artystycznych. Z drugiej – jako siła niszczycielska, pod atrakcyjnym interfejsem ukrywająca knowania wielkiego kapitału. Jak myśleć o sztucznej inteligencji? Opowiedzą o tym wyjątkowi goście, reprezentujący różne sfery twórczości – literaturę, muzykę, astronomię. Każdy z nich ma własne obawy i nadzieje związane z narastającą obecnością AI. Podobne? Różne? A może kiedy myślimy o tym wynalazku w kategoriach strat i korzyści, naszej uwadze umyka to, co w nim najbardziej frapujące: jego odrębna, „nieludzka“ wrażliwość?
Wstęp wolny
Partner:
CASE STUDY: „Plan Petera”
28.05 WT 11:00 | Kijów Studio
Tytułowy bohater filmu Grzegorza Packa „Plan Petera” choruje na syndrom EHS i jest uczulony na prąd. Podczas realizacji, ekipa miała wyjątkowe wyzwania formalne i techniczne, nie mogła używać urządzeń zasilanych prądem. Film był kręcony kamerą BOLEX 16mm na korbkę, na potrzeby filmu zostało skonstruowane urządzenie do nagrywania dźwięku również bez użycia prądu. Podczas case study Grzegorz Pacek opowie o pomyśle i trudnościach formalnych związanych z opowiedzeniem tej historii. Krystian Matysek, operator – o sposobie filmowania. Joanna Napieralska zaprezentuje FONDUKTOR i zademonstruje nagrania z wizualizacją pola magnetycznego. Producentka, Monika Braid opowie o specyfice pracy z bohaterem w traumie i nowym trendzie ‘slow filming’.
KFF Talks: Nowe narracje. To nie dezinformacja jest (największym) problemem.
Rozmowa z dr Małgorzata Majewska
Prowadzenie: Dariusz Rosiak, Marcin Żyła (Raport o stanie świata)
28.05 WT 17:30-19:00 | PAŁAC POTOCKICH
Od wywiadu Tuckera Carlsona z Putinem po scenariusze filmów historycznych – w mediach, filmach i serialach coraz częściej pojawiają się alternatywne wizje historii i współczesnej polityki. Nigdy wcześniej nie dysponowaliśmy tak łatwym i tanim dostępem do informacji. AI już teraz używana jest przez propagandystów. Czy subiektywne prawdy – a ściślej: konstruowane z nich nowe narracje – są nowym zagrożeniem dla odbiorców mediów i kultury? I czy tworząc je, twórcy fikcji zawsze dysponują nieograniczoną wolnością? O wyzwaniach dla mediów i granicach sztuki porozmawiają Małgorzata Majewska, Dariusz Rosiak i Marcin Żyła.
Wstęp wolny
Partner:
Spotkanie z Aną Blandianą, legendarną rumuńską poetką, bohaterką filmu Między ciszą a grzechem (reż. Diana Nicolae)
28.05 WT 18:00 | Międzynarodowe Centrum Kultury
Otilia Valeria Coman. Niewielu zna ją pod tym nazwiskiem. Jako córka „wroga ludu”, żeby mieć szansę na publikację swoich wierszy, musiała nadać sobie nowe imię: Ana Blandiana. Swoją poezją oburzała Nicolae Ceaușescu i jego świtę, ale zachwycała i poruszała czytelników oraz pasjonatów literatury, także tych spoza komunistycznej Rumunii. Nowy ustrój jej nie zmienił, pozostała wierną sobie i krytyczną wobec władzy mistrzynią słowa. Bohaterka filmu Między ciszą a grzechem (reż. Diana Nicolae) spotka się z czytelnikami i widzami, by opowiedzieć o swojej twórczości.
Wstęp wolny
Partner:
Promocja książki Jadwigi Hučkovej Od Wiertowa do Skoniecznego. Chłopski los według kronikarzy, pamiętnikarzy i dokumentalistów. Spotkanie z autorką.
28.05 WT 17:00 | ASP 1
Od Wiertowa do Skoniecznego. Chłopski los według kronikarzy, pamiętnikarzy i dokumentalistów to książka badająca, jak film dokumentalny kształtował percepcję chłopów i wpływał na zmieniające się podejście do życia na wsi. Ramy czasowe, symbolicznie określone twórczością Dzigi Wiertowa i Zygmunta Skoniecznego, ukazują znaczenie tych obrazów w kształtowaniu narracji historycznych i społecznych. W rozmowie poświęconej wizerunkowi chłopa w XX wieku, kreowanemu przez dokumentalistów, udział wezmą: autorka dr hab. Jadwiga Hučková, prof. UJ, A. Marek Drążewski, prof. Anna Citkowska-Kimla oraz prof. Piotr Kimla.
Wstęp wolny
Partner: