64_KRAKOWSKI_FESTIWAL_FILMOWY_DZIEŃ_1

Drogie Widzki, Drodzy Widzowie! Już jutro, czyli, w niedzielę, 26 maja, dzień na który czekałyśmy i czekaliśmy cały rok. W końcu możemy napisać, że za paręnaście godzin oficjalnie rozpoczniemy 64. Krakowski Festiwal Filmowy!

Podczas ośmiodniowego maratonu filmowego, będzie można zobaczyć między innymi filmy, znajdujące się w sekcjach: “Międzynarodowy konkurs dokumentalny”, “Panorama polskiego dokumentu”, “Konkurs polski”, “Kids&Youth. Kino dla młodych”, “Międzynarodowy konkurs Doc FilmMusic”, “Retrospektywa Jacka Petryckiego”, czy “Fokus na Rumunię”. Krakowski Festiwal Filmowy to możliwość obejrzenia filmów nie tylko polskiej produkcji, ale również; rumuńskiej; ukraińskiej; greckiej; francuskiej; niemieckiej, jak i norweskiej.

Poniżej mała ściąga, co warto zobaczyć pierwszego dnia festiwalu!

NAJWAŻNIEJSZE_WYDARZENIA_DNIA

Jestem postacią fikcyjną, reż. Arkadiusz Bartosiak (Kino Kijów, godz. 18:00)
To nie film biograficzny, a uchwycony w ruchu portret wybitnego europejskiego artysty. Za tajemniczą tytułową postacią ukrywa się nie kto inny jak Andrzej Seweryn. Aktor, reżyser, dyrektor, społecznik, a w filmie Arkadiusza Bartosiaka przede wszystkim człowiek, który nie osiada na laurach i wciąż szuka nowych wyzwań. Zaproszony do konkursu polskiego dokument “Jestem postacią fikcyjną” otworzy 64. Krakowski Festiwal Filmowy. Ceremonia i światowa premiera z udziałem reżysera oraz bohatera filmu odbędzie się już jutro, w niedzielę, 26 maja o godz. 18.00 w kinie Kijów. 

KFF TALKS: AI. Odrażająca, brudna, zła (Pałac Potockich 1, 16:00-17:30)
Z jednej strony prezentowana jest jako wybawienie ludzkości od codziennej rutyny, wzmacniacz myślenia naukowego, katalizator wysiłków artystycznych. Z drugiej – jako siła niszczycielska, pod atrakcyjnym interfejsem ukrywająca knowania wielkiego kapitału. Jak myśleć o sztucznej inteligencji? Pewnych wskazówek mogą dostarczyć filmy prezentowane w tegorocznej odsłonie sekcji Docs+Science oraz pierwsze ze spotkań KFF Talks

NIE_PRZEGAP

Retro Bajki (Kino Kijów, godz. 12:00)
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na familijny pokaz filmowy Retro-Bajki. Zaprezentujemy 6 odcinków serialu animowanego Zaczarowany ołówek wyprodukowanego w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi w latach 1964-77, zdigitalizowanych przez FINA. Kultowa polska animacja dla dzieci zabierze nas do czasów naszych rodziców, babć, dziadków, ale również pozwoli rozwinąć wyobraźnię najmłodszych. Starsi widzowie będą mogli zatrzymać się i wrócić do beztroskich chwil dzieciństwa.

75 lat Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi (Kino Agrafka, godz. 15:00)
4500 filmów, ponad 1200 polskich i międzynarodowych nagród oraz poczesne miejsce w historii kinematografii. Trudno sobie wyobrazić polski film dokumentalny bez udziału Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. To tam tworzyli mistrzowie kina tacy jak Wojciech Wiszniewski, Bogdan Dziworski, Piotr Szulkin, Jacek Bławut czy Grzegorz Królikiewicz. W ramach obchodów 75-lecia WFO podczas 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie wyjątkowa okazja do tego, by na dużym ekranie zobaczyć siedem unikatowych filmów powstałych w łódzkiej wytwórni.

Generacja Cyborg, reż. Miguel Morillo Vega (Q&A, Kino Paradox, godz. 14:00)
Wzrok. Słuch. Smak. Węch. Dotyk. To aparatura, w którą wyposażyła nas ewolucja. Poruszamy się w świecie zmysłowym opisanym pięcioma współrzędnymi. Nauka i technologia podsuwają jednak metody jego rozszerzenia o dodatkowe wymiary, z czego korzystają badacze nowych terytoriów.

Ewangelia według Ciretty, reż. Caroline von der Tank (Q&A, Kino Mikro, godz.16:00)
Ciretta żyje na ulicach starego Neapolu, głównie z kradzieży i prostytucji. Jest też ulicznym śpiewakiem oraz wyznawcą lokalnego kultu maryjnego. W jego towarzystwie odwiedzamy miejsca, gdzie plebejska religijność miesza się z pogodą ducha i międzyludzką solidarnością.

WARTO_ZOBACZYĆ

13:30, Kino Pod Baranami, “Dziwna historia Jacksona C. Franka”, reż. Damien Aimé Dupont
14:00, Kino Kijów, “Zniknąć bez śladów”, reż. Andreas Hartmann, Arata Mori
18:00, Kino Paradox, “Geografie samotności”, reż. Jacyuelyn Mills
ZOBACZ_CAŁY_PROGRAM
ZOBACZ_FESTIWALOWE_ZWIASTUNY

Na stronie festiwalu znajdziecie listę wszystkich spotkań i Q&A.

Na naszej stronie jest również mapa najważniejszych miejsc festiwalowych oraz lista partnerskich kawiarni i restauracji. Przypominamy o możliwości uzyskania zniżki z Akredytacją, należy ją okazać przed złożeniem zamówienia.
Do dzielenia się wrażeniami zapraszamy na naszą facebookową grupę.

Przypominamy o możliwości głosowania na najlepsze filmy. W plebiscycie biorą udział wszystkie filmy zakwalifikowane do konkursów 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Zachęcamy do pobierania biletów zerowych przed seansami. Bezpłatne bilety pobierać można na stronie po zalogowaniu się do My KFF. Wystarczy wejść do zakładki „Program” i korzystając z filtrów wyszukać interesujący nas film. Bezpłatne bilety można również odbierać w kasach kin po okazaniu akredytacji najpóźniej 15  minut przed rozpoczęciem seansu.

Program seansów i wydarzeń towarzyszących | Program wydarzeń KFF Industry.

Kategoria: News.

Aktualności

53 z 1105