64_KRAKOWSKI_FESTIWAL_FILMOWY_DZIEŃ_3

Drogie Widzki, Drodzy Widzowie! Wszystkie miłośniczki i wszyscy miłośnicy 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego! Wtorek wcale nie musi być trudny i przygnębiający. Wystarczy trochę pomóc szczęściu i wybrać seans (w porywach do kilku!) w jednym z krakowskich kin studyjnych. A uwierzcie, naprawdę jest z czego wybierać!

Jeżeli już wybrałyście i wybraliście swój ulubiony seans na dzień dzisiejszy, ale nadal zastanawiacie się, jak zaplanować jutrzejszy wtorek, poniżej mała ściąga, co warto zobaczyć  trzeciego dnia festiwalu!

NAJWAŻNIEJSZE_WYDARZENIA_DNIA

KFF Talks: Nowe narracje. To nie dezinformacja jest (największym) problemem (Pałac Potockich 4, godz. 17:30-19:00. Wstęp wolny)

Od wywiadu Tuckera Carlsona z Putinem po scenariusze filmów historycznych – w mediach, filmach i serialach coraz częściej pojawiają się alternatywne wizje historii i współczesnej polityki. Nigdy wcześniej nie dysponowaliśmy tak łatwym i tanim dostępem do informacji. AI już teraz używana jest przez propagandystów. Czy subiektywne prawdy – a ściślej: konstruowane z nich nowe narracje – są nowym zagrożeniem dla odbiorców mediów i kultury? I czy tworząc je, twórcy fikcji zawsze dysponują nieograniczoną wolnością? O wyzwaniach dla mediów i granicach sztuki porozmawiają Małgorzata Majewska, Dariusz Rosiak i Marcin Żyła. Partner: Raport o stanie świata

NIE_PRZEGAP

Ceremonia wręczenia nagrody Smok Smoków. Retrospektywa Jacka Petryckiego: “Poste Restante”, reż. Marcel Łoziński | “Moje zapiski z podziemia”, reż. Jacek Petrycki

Jacek Petrycki (ur. 1948 w Poznaniu) absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Ceniony polski operator i reżyser filmów  dokumentalnych. Autor zdjęć do wielu głośnych filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. “89 mm od Europy”, “Wizyta”, “Ćwiczenia warsztatowe” Marcela Łozińskiego, “Pierwszej miłości”, “Gadających głów” czy “Amatora” Krzysztofa Kieślowskiego oraz “Gorączki” i “Kobiety samotnej” Agnieszki Holland. Od 1987 roku współpracownik brytyjskiej telewizji Channel 4 oraz BBC.

Laureat m.in. nagrody BAFTA za “Zdradzonych” Clive’a Gordona, Złotej Żaby za “Boisko bezdomnych” Kasi Adamik, czy kilku wyróżnień na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej za “Podróż ku słońcu” Yeşima Ustaoğlu.

Petrycki jest realistą, który ma niezwykły talent do wydobywania poezji z codzienności. Zarówno w filmach dokumentalnych, jak i fabularnych fotografuje dokumentalnie. Nie boi się trudnych tematów, w jednym z wywiadów przyznał, że w dokumencie czasem trzeba powiedzieć rzeczy straszne i jeśli to czemuś służy, nie można tego unikać. To twórca, który w ciągu swojej kariery nie tylko doskonalił swoje umiejętności w dziedzinie operatorskiej, ale także przyczynił się do promocji polskiego kina dokumentalnego na arenie międzynarodowej. Jego pasja do kina i wyjątkowe spojrzenie na świat sprawiają, że jest cenionym operatorem oraz wybitnym pedagogiem. 

Spotkanie z Aną Blandianą, legendarną rumuńską poetką, bohaterką filmu “Między ciszą a grzechem” (MCK, godz. 18:00. Wstęp wolny)

Otilia Valeria Coman. Niewielu zna ją pod tym nazwiskiem. Jako córka „wroga ludu”, żeby mieć szansę na publikację swoich wierszy, musiała nadać sobie nowe imię: Ana Blandiana. Swoją poezją oburzała Nicolae Ceaușescu i jego świtę, ale zachwycała i poruszała czytelników oraz pasjonatów literatury, także tych sspoza komunistycznej Rumunii. Nowy ustrój jej nie zmienił, pozostała wierną sobie i krytyczną wobec władzy mistrzynią słowa. Bohaterka filmu ‘Między ciszą a grzechem’ (reż. Diana Nicolae) spotka się z czytelnikami i widzami, by opowiedzieć o swojej twórczości.
Język rumuński / polskie tłumaczenie
Partnerzy: Rumuński Instytut Kultury, Kraków Miasto Literatury 

“Obczyzna”, reż. Piotr Wysocki (Kino Pod Baranami, godz. 16:00 + Q&A)
Inguszetia to najmniejszy region Rosji, położony na północnym Kaukazie. To właśnie stamtąd pochodzą trzej bohaterowie filmu, którzy wyemigrowali do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Łączy ich narodowość, różnią ambicje. Movlat uczy tańca kaukaskiego, Ismail odnosi sukcesy w boksie, a Ali jest tancerzem. Na przestrzeni 10 lat śledzimy ich wzloty i upadki w nowej ojczyźnie. Próby aklimatyzacji przy jednoczesnym zachowaniu tradycji z kraju pochodzenia. Choć początki wyglądają obiecująco, po paru latach zaczynają się pojawiać problemy, które zaważą na ich dalszych losach w pozornie przyjaznym mieście.

“Czeski film”, reż. Justyna Gawełko,Tomer Slutzky (Kino Agrafka, godz. 20:45 +Q&A)
Karniów, małe miasteczko w Czechach, było swego czasu domem dla powiększającej się społeczności żydowskiej. Aż do II wojny światowej, kiedy to naziści brutalnie przejęli władzę i z 450 żydów w mieście nie pozostał ani jeden. Kilkadziesiąt lat później czeskie miasteczko nawiedza kolejna katastrofa – w wyniku powodzi stulecia Karniów zostaje zalany. Uszkodzeniu ulega między innymi stara synagoga. Aby zapobiec jej zniszczeniu, grupa mieszkańców postanawia przywrócić ją do dawnej świetności, a może i dać początek nowej żydowskiej społeczności w mieście.

“Zniknąć bez śladu”, reż. Andreas Hartmann, Arata Mori (Kino Mikro, godz. 18:00 + Q&A)
W Japonii działają wyspecjalizowane firmy, które pomagają ludziom rozpłynąć się w powietrzu. Uciekinierzy mogą zostawić za sobą wszystko i rozpocząć zupełnie nowe życie gdzieś indziej. Wraz nimi zanurzamy się w tajemniczym świecie podwójnych tożsamości i skrywanych rodzinnych dramatów.

“Przechwycone”, reż. Oksana Karpovych (Kino Mikro, godz.20:30 + Q&A)
O czym mówią rosyjscy żołnierze, kiedy dzwonią z frontu do domów? Rozmowy telefoniczne, jakie ukraińskie służby specjalne nagrywały w pierwszym półroczu wojny, przedstawiają zupełnie inny obraz niż tworzony przez kremlowską propagandę. W zestawieniu z postapokaliptycznymi widokami tworzą studium zniewolenia i konformizmu.

WARTO_ZOBACZYĆ

09:00, Kino Mikro, “Dlaczego walczymy?”, reż. Camille Etienne
11:00, Kino Pod Baranami, “Via Dolorosa”, reż. Ohad Milstein | “Zbieracz butelek”, reż. Nemanja Vojinović
13:30, Kino Pod Baranami, “Joana Mallwitz – we własnym tempie”, reż. Günter Atteln
14:30, Kino Pod Baranami,”Zbyt blisko”, reż. Botond Püsök
15:00, Kino Kijów, “1489”, reż. Shoghakat Vardanyan
15:30, Kino Mikro, “Drzewa milczą”, reż. Agnieszka Zwiefka
16:00, Kino Agrafka, “Kielich. O synach i córkach”, reż. Catalina Tesar
17:00, Kino Pod Baranami, “Dziwna historia Jacksona C. Franka”, reż. Damien Aimé Dupont (+Q&A)
18:30, Kino Agrafka, “Las”, reż. Lidia Duda (+Q&A)
18:30, Kino Pod Baranami, “Gdy powieje harmattan”, reż. Edyta Wróblewska (+Q&A)
20:00, Kino Paradox, “Generacja Cyborg”, reż. Miguel Morillo Vega
20:30, Kino Kijów, “Granice Europy”, reż. Apolena Rychlíková (+Q&A)
20:45, Kino Pod Baranami, “Tako rzecze Peaches”, reż. Philipp Fussenegger, Judy Landkammer
21:00, Kino ASP, “Ostatnia wyprawa”, reż. Eliza Kubarska (+Q&A)

ZOBACZ_CAŁY_PROGRAM
ZOBACZ_FESTIWALOWE_ZWIASTUNY

Na stronie festiwalu znajdziecie listę wszystkich spotkań i Q&A.

Na naszej stronie jest również mapa najważniejszych miejsc festiwalowych oraz lista partnerskich kawiarni i restauracji. Przypominamy o możliwości uzyskania zniżki z Akredytacją, należy ją okazać przed złożeniem zamówienia.
Do dzielenia się wrażeniami zapraszamy na naszą facebookową grupę.

Przypominamy o możliwości głosowania na najlepsze filmy. W plebiscycie biorą udział wszystkie filmy zakwalifikowane do konkursów 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Zachęcamy do pobierania biletów zerowych przed seansami. Bezpłatne bilety pobierać można na stronie po zalogowaniu się do My KFF. Wystarczy wejść do zakładki „Program” i korzystając z filtrów wyszukać interesujący nas film. Bezpłatne bilety można również odbierać w kasach kin po okazaniu akredytacji najpóźniej 15  minut przed rozpoczęciem seansu.

Program seansów i wydarzeń towarzyszących | Program wydarzeń KFF Industry.

Kategoria: News.
Tag: / .

Aktualności

50 z 1105