64_KRAKOWSKI_FESTIWAL_FILMOWY_DZIEŃ_4

Drogie, Drodzy! Bernhardson, Davies i Jones? A może Petrycki i Reggio? Brzmi jak idealny zestaw na sam środek tygodnia? A może jeszcze inaczej połączylibyście nazwiska tworząc swój DREAM_TEAM?

Poniżej mała ściąga, jak zaplanować środę, czyli czwarty dzień festiwalu!

NAJWAŻNIEJSZE_WYDARZENIA_DNIA
Światowa premiera filmu “Gdzie jest Alicja?”, reż. Isabela Tent (Kino Kijów, 19:40 +Q&A)

Przez 10 lat twórczyni filmu śledziła losy swojej bohaterki, która jako nastolatka urodziła dziecko w związku z dużo starszym mężczyzną. Obserwowała z bliska skomplikowaną dynamikę tej relacji, a przede wszystkim desperackie poszukiwanie przez Alice własnej drogi, spowodowane traumatycznym dzieciństwem i przedwczesnym macierzyństwem, pełne niełatwych wyborów. Z czasem reżyserka stała się częścią tej mocno dysfunkcyjnej rodziny. Jej film jest historią kolejnych zniknięć Alice – wrażliwej dziewczyny i artystki, uciekającej przed swoimi demonami.

Po seansie zapraszamy na Q&A z twórczynią dokumentu, Isabelą Tent

Premiera filmu “Tylko dzień i noc”, reż. Grzegorz Brzozowski (Kino ASP, 18:30 +Q&A)

Pandemia, czas twardego lockdownu, gdy kontakt z drugim człowiekiem jest mocno ograniczony. Najpowszechniejszym sposobem komunikacji stają się rozmowy przez internet, co reżyser wykorzystuje, by porozmawiać z osobami tkwiącymi – podobnie jak on – samotnie w mieszkaniach. Czego się boją? Jak sobie radzą? Ludzie w różnym wieku, w różnych krajach, o różnych historiach opowiadają o samotności i lęku. Czas izolacji sprawia, że bohaterowie w rozmowach chętniej otwierają się i zwierzają z bardzo intymnych doświadczeń. Rodzą się nowe znajomości, padają ważne słowa.

W naszym programie tego dnia zostaną pokazane dwa pokazy filmowe z audiodeskrypcją i napisami rozszerzonymi:

“Ja, Rosiński”, reż. Piotr Kielar (Kino Pod Baranami, 18:45+ Q&A)
Grzegorz Rosiński, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich twórców komiksów, autor rysunków do serii “Thorgal”, przechodzi na emeryturę. Ale co to faktycznie znaczy dla artysty zakończyć karierę? Rosiński wciąż tworzy i odejść zamierza tylko na własnych zasadach. Wciąż ma do dokończenia i poprawienia strony komiksowe Thorgala, co daje nam niecodzienną szansę podpatrzenia artysty w trakcie procesu twórczego. To także rozmowy z kolejnymi scenarzystami, burzliwe dyskusje z synem malarzem nad detalami rysunków, czy same rozważania Rosińskiego na temat własnej twórczości.


Retrospektywa Jacka Petryckiego. “Powrót Agnieszki H.”, reż. Krystyna Krauze, Jacek Petrycki (Kino Agrafka, godz. 18:30 +Q&A)

“Powrót Agnieszki H.” jest lekką i w wielu miejscach dowcipną opowieścią o studenckich latach najsławniejszej polskiej reżyserki Agnieszki Holland, która studiowała na FAMU w latach 1966 – 1971, w okresie politycznych przełomów. Artystka aktywnie uczestniczyła w wydarzeniach Praskiej Wiosny oraz protestach studenckich przeciwko tzw. normalizacji w Czechosłowacji.

Dźwięki muzyki. Retrospektywa Godfreya Reggio (Kino pod Wawelem, 21:00. Wstęp wolny)

Naqoyqatsi – „życie w stanie wojny” – to trzecie i ostatnia częsć Trylogii Qatsi. To ponura, wygenerowana przy pomocy najbardziej ówcześnie zaawansowanych technik komputerowych wizja świata całkowicie zdominowanego przez technologię.

WARTO_ZOBACZYĆ

ZOBACZ_CAŁY_PROGRAM

ZOBACZ_FESTIWALOWE_ZWIASTUNY

Kategoria: News.

Aktualności

25 z 1086