Druga edycja pokazów o sztuce, intrygujących zjawiskach artystycznych, oryginalnych osobowościach.
Krakowski Festiwal Filmowy i Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie zapraszają na drugą edycję niezwykłego cyklu filmowego prezentującego wyjątkowych artystów, ich dzieła i twórczość. To kolejny, obok serii projekcji Docs+Science.Pionierzy, wybór filmów, który stanowi przedsmak 56. edycji Festiwalu.
“Radykalne postawy i oryginalne osobowości sztuk wizualnych, muzycznych oraz kina eksperymentalnego i autorskiego. Intrygujące zjawiska artystyczne. Kino dokumentalne, docu- fiction, performance, animacje i inne gatunki wykraczające poza konwencjonalny język filmowy.” – zapowiada Robert Sowa, reżyser, pracownik naukowy ASP, autor koncepcji i programu.
Cykl rozpocznie pokaz filmu dokumentalnego „Kiedyś w Afryce” w reżyserii Piotra Jaworskiego oraz spotkanie i dyskusja z reżyserem, autorami książki „Hawaikum – w poszukiwaniu istoty piękna” oraz Ziemowitem Szczerkiem, autorem opracowania „Polskie kolonie zamorskie”.
Film dokumentalny opowiada o przedwojennej próbie wcielenia w życie idei zdobycia dla Polski autentycznej kolonii w Afryce Zachodniej. W grudniu 1934 roku z portu w Gdyni, w rejs do Liberii w Afryce, wyruszył statek „Poznań”, na którego pokładzie podróżowało ośmiu przyszłych plantatorów i flagowe produkty polskiego przemysłu m.in. żelazo, odzież i… nocniki.
Afrykańska rzeczywistość przerosła Polaków ale ambicje kolonialne nie wygasły, ponieważ w 1937 r. polska delegacja popłynęła na Madagaskar…
Kolejny film prezentowany w cyklu to animowany western “West and soda” (reż. Bruno Bozzetto). Pokaz to spojrzenie na potencjał gatunkowy i animowaną parodię, jaka pojawiła się zanim poznaliśmy ‘Spaghetti western’ i ‘Opera buffa’. Spojrzenie na filmy w wykonaniu autorów, którym udało się stworzyć animacje respektujące wzorce gatunkowe, a jednocześnie poddające je humorystycznemu zbezczeszczeniu.
W spotkaniu weźmie udział Olga Bobrowska i Michał Bobrowski, związani z filmoznawstwem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Giuseppe Sedia, krytyk filmowy i korespondent włoskiego magazynu „Il Manifesto”. Eksperci spróbują wyjaśnić, co ma wspólnego animowana „Pieśń prerii” (Jiri Trnka) czy „West and Soda” (Bruno Bozzetto) z „Django” (Quentin Tarantino). Jak animacja zmienia estetyczny kanon ‘westernu’ jako gatunku.
Wszystkie pokazy odbędą się w Auli ASP w Krakowie, pl. Matejki 13. Wstęp wolny!
Najbliższe spotkania:
27 kwietnia o godz. 19.30 “Ech… kiedyś w Afryce”
11 maja o godz. 19.30 “West and Soda” – pokręcone gatunki czyli czeski, polski i włoski western
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/2031043267119924/