Krakowski Festiwal Filmowy świętuje 90. urodziny Mistrza Kina,
Każdego roku program Krakowskiego Festiwalu Filmowego obfituje w wiele specjalnych pokazów, które powstają w hołdzie wybitnym artystom. Także w tym roku, poza sekcjami konkursowymi, planowanych jest wiele wydarzeń nadzwyczajnych, a wśród nich niezwykły przegląd poświęcony najwybitniejszemu polskiemu twórcy, Andrzejowi Wajdzie, który w tym roku obchodzi swoje 90. urodziny.
„Andrzej Wajda to Wielki Mistrz kina, twórca niepowtarzalny i wyjątkowy autorytet, wychowawca nowych pokoleń, niezawodny przyjaciel festiwalu, często gospodarz wydarzeń specjalnych.
Andrzej Wajda to także wrażliwy widz i wnikliwy recenzent, który ma piękną potrzebę przekazania autorowi swoich wrażeń na gorąco, zaraz po napisach końcowych. Andrzej Wajda to miłośnik sztuki, koneser, wielbiciel talentów niepospolitych. Tych kilka twarzy Artysty pokażemy w naszym przeglądzie. A dzisiaj życzymy naszemu Mistrzowi pięknego portretu Władysława Strzemińskiego w realizowanym właśnie filmie “Powidoki”. Ad multos annos! – winszuje artyście Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Niecodziennego wyboru filmów, które zaprezentowane zostaną podczas 56. edycji Festiwalu, dokonał prof. Tadeusz Lubelski, uznany krytyk i teoretyk kina. Kluczem selekcji było ukazanie Andrzeja Wajdy z rozmaitych perspektyw i różnych stron kamery.
W ramach pierwszej części przeglądu, “Wajda w cudzym obiektywie”, zobaczymy reżysera przy pracy nad filmami “Wszystko na sprzedaż” i “Wesele” w dwóch produkcjach typu making of: “Na planie” Jerzego Ziarnika oraz “Pan… dziad z lirą” Sławomira Idziaka i Andrzeja Kotkowskiego. Film “Cegła i inne nagrody filmowe” Marka Brodzkiego pokaże kulisy i okoliczności przyznawania Wajdzie nagród filmowych, w tym tytułowej cegły.
Kolejny cykl, “Wajda portrecista”, ukaże najciekawsze dokumentalne filmy biograficzne zrealizowane przez Andrzeja Wajdę, m.in. głośny film “Wróblewski według Wajdy”, który powstał w ubiegłym roku i prezentuje malarza nie tylko jako niekwestionowanego geniusza, ale także ważnego przyjaciela reżysera.
Trzecia część przeglądu to opowieści Wajdy o samym sobie. W cyklu “Wajda autobiograficzny” zaprezentowane zostaną produkcje podsumowujące filmowe dokonania reżysera (“Kredyt i debet”), ale także opowiadające o wielkich teatralnych sukcesach artysty (“Biesy po latach”) z udziałem wybitnych aktorów Teatru Starego w Krakowie oraz wykorzystujące unikatowe materiały archiwalne, kostiumy i elementy scenografii legendarnego spektaklu.
Informacje na bieżąco także na facebooku!