Spojrzenie na Szwecję

Kinematografia szwedzka gościem specjalnym 56.Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

Tegorocznym gościem specjalnym 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie kinematografia szwedzka. W ramach sekcji zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Przedstawiciele branży filmowej Szwecji i Polski spotkają się na wspólnej konferencji. Sekcję otworzy film “Szwedzka teoria miłości” znanego, bezkompromisowego reżysera Erika Gandini. Gandini będzie również gościem naszego nowego cyklu “Krytyczne Poranki”, 31 maja spotka się z widzami w Pauzie in Garden. 

 

To jedna z najbardziej prężnych kinematografii w Europie, odnosząca wiele sukcesów międzynarodowych, otwarta na koprodukcje, oferująca różnorodne i bogate kino – mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektor biura programowego. – My sami przekonaliśmy się o tym w ciągu ostatnich pięciu lat, gdy filmy szwedzkie aż trzy razy zdobyły w Krakowie najważniejsze nagrody: w 2013 roku Tora Mårtens otrzymała Złoty Róg za film “Colombianos”, w 2012 tę samą nagrodę zdobył Peter Gerdehag za film “Mleczne siostry”, a w 2011 Srebrny Róg powędrował do Marcusa Lindeena za film “Rozczarowani”. Poza tym mamy bliskie kontakty z twórcami, którzy ze Szwecją są związani twórczo, jak znakomity dokumentalista Jerzy Śladkowski, który wielokrotnie prezentował u nas swoje filmy, czy nagradzany w Krakowie za swoje krótkie filmy Magnus von Horn, którego debiut fabularny “Intruz” zdobywa teraz najważniejsze trofea zarówno w Polsce jak i w Szwecji”.

 

W programie najnowszych pełnometrażowych filmów dokumentalnych obejrzymy:

Historia MonaLisy (reż. Jessica Nettelbladt) – osiem lat z życia tytułowej bohaterki, która sama o sobie mówi, że urodziła się na haju. Kamera wnikliwie i z brutalną szczerością rejestruje jej codziennie zmaganie z uzależnieniem od heroiny i wielokrotne próby wyjścia na prostą. W kontrowersyjnym Parku zboczeńców twórcy filmu Frida i Lasse Barkfors udają się do Stanów Zjednoczonych, by oddać głos tym, których wiele osób wcale nie chciałoby wysłuchać. Opowiadając historie przestępców seksualnych, dokumentują ich życie na wolności, które ogranicza się do specjalnie utworzonej strefy, potocznie okrzykniętej parkiem zboczeńców.

 

W filmie Dziewczynka, która uratowała mi życie reżyser Hogir Hirori opuszcza swą ciężarną żonę i wyrusza ze Szwecji w podróż do swojej ojczyzny, Kurdystanu, by opowiedzieć historię tamtejszych uchodźców. Kiedy na drodze spotyka chorą dziewczynkę, nie wie jeszcze, jak wielki wpływ będzie miała ona na jego życie. Temat uchodźców powróci także w filmie Witajcie w Szwecji! (reż. Anders Helgeson, Karin af Klintberg) – opowieści o grupie somalijskich imigrantów, którzy w małym, szwedzkim mieście tworzą drużynę… hokeja, stając się pierwszą drużyną z Afryki w tej dyscyplinie.

 

Ingrid Bergman – własnymi słowami to zgodnie z tytułem portret jednej z największych gwiazd złotej ery Hollywood stworzony jej własnymi słowami. Reżyser Stig Björkman wykorzystał nieznane, prywatne zapiski, listy oraz wywiady z dziećmi i stworzył z nich intymny obraz tej niezwykle utalentowanej aktorki i fascynującej kobiety. O przyjaźni wystawionej na próbę opowiada Martha&Niki (reż. Tora Mårtens), historia dwóch Szwedek o afrykańskich korzeniach, które po początkowych sukcesach odnoszonych w tańcu hip-hopowym, muszą teraz zmierzyć się z drugą stroną medalu oraz własną przeszłością.

 

Szwecja to pierwszy kraj nordycki, który będzie w Krakowie gościem specjalnym. Tytuły wyprodukowane po drugiej stronie Morza Bałtyckiego pojawią się także w części konkursowej oraz  innych sekcjach festiwalu.

Filmy szwedzkie w głównym programie festiwalu:

 

KONKURSY: 

 

Międzynarodowy konkurs dokumentalny:
“Refleksy”, reż. Sara Broos, Szwecja, 76′

 

Konkurs DocFilmMusic:
“Fonko. Muzyka Afryki” (“Fonko”), reż. Daniel Jadama, Lars Lovén, Göran Hugo Olsson, Szwecja 2016, 88 min.

 

Konkurs krótkometrażowy:

Fabuły:
“Radioamator”, reż. Lars Persson, 2015, Szwecja, 19’

 

Animacje:
“Byłem zwycięzcą”, reż. Jonas Odell, 2016, Szwecja, 15’
“Na lądzie i na morzu”, reż. Mia Blomgren, Klara Swantesson, 2015, Szwecja, Dania, 12’

 

CYKLE POZAKONKURSOWE

 

Short matters
Przegląd filmów krótkometrażowych nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych i prezentowanych na festiwalach i przeglądach filmowych w całej Europie oraz poza jej granicami.

“Kung Fury”, reż. David Sandberg, 2015, 30′

 

Laureaci Festiwali:
“Don Juan”, reż. Jerzy Śladkowski, 2015, Szwecja/Finlandia, 92′

 

Noc Etiud Studenckich – Wtorek 31 maja – Kino Pod Baranami
Pokaz filmów studentów ze Szwecji.

 

Kids&Youth – Festiwal Dzieciom
Podczas tegorocznej edycji Kids & Youth Fest, prezentowane będzie kino szwedzkie, które słynie z niezwykle wartościowych produkcji dla młodego widza. Dzięki współpracy ze Szwedzkim Instytutem Filmowym, to właśnie szwedzka kinematografia będzie gościem specjalnym sekcji.

 

Zapraszamy do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/812486965563563/

Kategoria: News.

Aktualności

619 z 1097