Nowością tegorocznej edycji jest sekcja pozakonkursowa -„Docs+Science” prezentującą filmy o tematyce naukowej.
Nowością tegorocznej edycji jest zorganizowana wspólnie z Fundacją dla AGH sekcja pozakonkursowa Docs+Science prezentującą filmy o tematyce naukowej.
Docs+Science to pozakonkursowa sekcja tematyczna, która w programie rozpoczynającego się 25 maja Krakowskiego Festiwalu Filmowego pojawi się po raz pierwszy. Złożą się na nią filmy dokumentalne o nauce, odkryciach, innowacjach, a także o tych, którzy naukę tworzą – o naukowcach, pasjonatach i odkrywcach.
– Co roku staramy się otwierać nowe „okno” na świat i pokazywać rzeczywistość z nowej perspektywy – mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektor Biura Programowego festiwalu. – Rok temu zainaugurowaliśmy konkurs DocFilmMusic, w tej edycji wychodzimy w stronę zupełnie nowego widza – zainteresowanego najnowszymi odkryciami, nowinkami technicznymi; świadomego znaczenia, jakie badania naukowe mają w naszym codziennym życiu.
W ramach sekcji Doc+Science widzowie będą mogli zobaczyć pięć filmów i spotkać się z wybitnymi naukowcami, którzy skomentują opisywane zjawiska. W programie podróż tropem wilków zamieszkujących Karpaty („Wilcze Góry”); okazja do obejrzenia naszej planety z niecodziennej perspektywy („Ziemia z kosmosu”), dyskusja na temat prywatności i swobód obywatelskich w Internecie („Warunki umowy obowiązują”); wizyta w szwajcarskim CERN-ie, gdzie pracuje największy akcelerator cząsteczek na świecie („Gorączka cząstek”) oraz odwiedziny u amazońskiego plemienia Pirahã, które w swoim unikalnym języku nie nazywa kolorów, liczb, nie używa czasu przeszłego i przyszłego („Gramatyka szczęścia”). Wśród gości pojawią się eksperci z danych dziedzin.
Współorganizatorem cyklu Docs+Science jest Fundacja dla AGH. – Od dawna chodził nam po głowie pomysł zorganizowania pokazów filmów naukowych, które na świecie cieszą się wielką popularnością – mówi Marta Czubajewska, koordynatorka sekcji po stronie Akademii Górniczo-Hutniczej. – W Paryżu odbywa sięPariscience, w Nowym Jorku Imagine Science Film Festival, a po sąsiedzku, w czeskim Ołomuńcu – Akademia Film Olomouc. Teraz filmy naukowe zagoszczą też w Krakowie.
Projekcje i spotkania odbywać się będą w budynku A-1 na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w sali 203 (aula Bogdanka). Po projekcjach odbywać będą się dyskusję, w których brać będą udział eksperci z danych dziedzin.
Program projekcji:
26 maja
17.30 Warunki umowy obowiązują 80′
19.30 Gramatyka Szczęścia 52′
gość: Jarosław Królewski
27 maja
17.30 Wilcze Góry 48′
19.30 Gorączka cząstek 100′
gość: Prof. Henryk Okarma i Erik Baláž
28 maja
17.30 Ziemia z kosmosu 115′
19.30 Wilcze Góry 48′
gość: dr Łukasz Lamża
29 maja
17.30 Gramatyka Szczęścia 52′
19.30 Ziemia z kosmosu 115′
gość: Andrzej Muszyński
30 maja
17.30 Gorączka cząstek 100′
19.30 Warunki umowy obowiązują 80′
gość: Pawel Bruckman de Renstrom i Jolanta Olszowska
Goście:
Andrzej Muszyński – autor „Południa”, nominowanego do Nagrody im. Beaty Pawlak zbioru reportaży z globalnego Południa i „Miedzy”, prozy o współczesnej polskiej prowincji (obie wyd. Czarne). Pierwszy stypendysta Fundacji Herodot im. R. Kapuścińskiego, laureat konkursu na najlepsze opowiadanie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu oraz Kolosa za wyprawę w Himalaje Birmańskie, podczas której dokumentował zwyczaje ostatnich żyjących pigmejów azjatyckich. Laureat Nagrody im. A. Zawady na eksplorację północnej Birmy, podczas której dotarł do jednego z ostatnich żyjących wodzów łowców głów Naga. Jesienią 2014 roku ukaże się jego kolejna książka poświęcona temu krajowi. Miłośnik Jury, Tatr, kolekcjoner staroci.
Jarosław Królewski – współtwórca i Dyrektor Zarządząjący Humanoit Group oraz HG Intelligence S.A, spółek tworzących oprogramowanie B2B wspierające i realizujące zagadnienia Business Intelligence oraz budująca systemy oparte na dużych wolumenach danych (BigData). Redaktor i pomysłodawca bestsellerowej ksiażki „E-Marketing" wydanej w 2013 nakładem PWN. Od roku 2010 związany zawodowo z AGH. Posiada wyższe wykształcenie, ukończył studia magisterskie z socjologii oraz inżynierskie z informatyki. W ramach pracy zawodowej od 2006 roku związany z branżą internetową. Współpomysłodawca i współtwórca studiów podyplomowych z marketingu internetowego (V edycji – ponad 120 absolwentów) oraz E-Gospodarki w AGH, gdzie na co dzień prowadzi zajęcia m.in. z technologii internetowych oraz usability, a także przygotowuje pracę doktorską i prowadzi badania w Katedrze Socjologii Gospodarki i Komunikacji Społecznej. Jest opiekunem merytorycznym studiów z E-Gospodarki, który w grudniu roku 2012 zajął II miejsce (1 mln zł nagrody) w ogólnopolskim konkursie na najlepsze programy studiów organizowanym przez MNiSW.. Odpowiedzialny za 40-osobowy team reprezentujący branżę internetową oraz realizujący kursy praktyczne z dziedzin związanych z e-przedsiębiorczością i marketingiem internetowym. Zawodowo brał udział w projektach dla wielu ciekawych klientów m.in. takich jak: Procter&Gamble, TVN SA, Polkomtel, Maspex SA, Simple S.A., Gino Rossi SA, E-muzyka SA.
Henryk Okarma – polski biolog, profesor nauk biologicznych, zajmujący się badaniami nad drapieżnikami – głównie wilkiem, rysiem i żbikiem. Szczegółowe zainteresowania badawcze obejmują również: synurbizację zwierząt, konflikt między człowiekiem i dzikimi zwierzętami, wymiar społeczny ochrony i gospodarowania zasobami przyrody (Human Dimensions). Nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
mgr inż. Jolanta Olszowska – koordynator Systemu Kontroli i Monitorowania Detektora Promieniowania Przejścia (TRT DCS) w eksperymencie ATLAS. W latach 1976-81 studiowała elektronikę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Karierę zawodową zaczynała w Dziale Elektroniki Instytutu Fizyki Jądrowej (obecnie IFJ PAN) w Krakowie jako serwisant a następnie konstruktor aparatury dla potrzeb fizyki doświadczalnej. Zajmowała się elektroniką odczytu w eksperymencie NA36 w CERN/Genewa, uczestniczyła w budowie i uruchomieniu systemu wyzwalania i selekcji danych detektora H1 na akceleratorze HERA w DESY/Hamburg. Od 1993 była uczestnikiem projektu R&D a następnie członkiem zespołu detektora TRT eksperymentu ATLAS w CERN/Genewa. Grupa Krakowska TRT jest odpowiedzialna za projekt, uruchomienie, utrzymanie w ruchu i modernizacje Systemu Kontroli i Monitorowania detektora.
dr hab. Pawel Bruckman de Renstrom – uczestnik analiz fizycznych oraz koordynator grupy alignmentu Detektora Wewnętrznego eksperymentu ATLAS.W latach 1987-92 studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Dalsza kariera związana jest z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Doktorat na danych z eksperymentu DELPHI w CERN, a habilitacja oparta o pracę w eksperymencie ATLAS.Z Eksperymentem ATLAS na zderzaczu LHC związany od 2000 r. Kolejno, współtworzył, a obecnie kieruje grupą odpowiedzialną za precyzyjną rekonstrukcję geometrii detektora (alignmet), uczestniczył w przygotowaniu programu fizycznego eksperymentu, a obecnie uczestniczy w analizie fizycznej danych, głównie poszukując tzw. Nowej Fizyki. Jest również reprezentantem CERN do spraw kontaktów z mediami w Polsce.
dr Łukasz Lamża (Copernicus Center) – doktor filozofii specjalizujący się w filozofii przyrody. Autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych. Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Autor książki "Przekrój przez Wszechświat".
Erik Baláž – Erik dorastał w najwyższym paśmie Karpat – słowackich Tatrach – a większość młodości spędził wśród dzikiej przyrody. W 2002 roku ukończył studia na kierunku Ekologia leśna na Technicznym Uniwersytecie w Zwoleniu, broniąc pracę o biologii niedźwiedzia brunatnego. Już w czasie studiów aktywnie angażował się w kampanie organizowane przez słowackie stowarzyszenie VLK mające na celu ochronę naturalnych lasów i dużych zwierząt mięsożernych. Z sukcesem zorganizował również kampanię w ochronie tatrzańskiej Doliny Cichej – terenu, który został objęty ścisłą ochroną i dziś stanowi największy obszar dzikiej przyrody na Słowacji. Jest współautorem bestsellerowej książki o niedźwiedziach i dzikiej przyrodzie „Ostatnia twierdza. Piętnaście lat z niedźwiedziami” oraz filmu “Strażnik tatrzańskiej przyrody”. Erik jest inicjatorem nowego projektu ochrony przyrody w Karpatach Wschodnich w ramach programu Rewilding Europe.
Patronat honorowy nad sekcją Docs+Science objęli Dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. dr hab. inż. Andrzej Jajszczyk oraz rektor AGH prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka.
Partnerami cyklu są: Akademia Film Olomouc, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Grupa Naukowa Pro Futuro, Copernicus Festival, PZU, ZGH Bolesław. Patronat medialny: „Wiedza i życie“.
Kategoria: News.