Wielka Brytania gościem specjalnym 54.KFF – pokazom filmów dokumentalnych będzie towarzyszyła konferencja branżowa.
Gościem specjalnym 54. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie kinematografia brytyjska. W ramach sekcji „Spojrzenie na Wielką Brytanię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne, a polscy i brytyjscy filmowcy spotkają się na konferencji branżowej.
Już po raz piąty zapraszamy wybrany kraj, aby w ramach pozakonkursowej sekcji „Spojrzenie na…” zaprezentował swoje najnowsze dokonania w zakresie filmu dokumentalnego. Po Izraelu, Holandii, Włoszech i Szwajcarii przyszedł czas na Wielką Brytanię.
– Wielka Brytania jest jednym z wiodących europejskich producentów filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Zawsze dostajemy bardzo dużo zgłoszeń z Wysp, w tym roku było ich niemal 250 – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. – W przypadku Wielkiej Brytanii, ilość zdecydowanie przekłada się na jakość, dlatego zdecydowaliśmy się bliżej przypatrzeć produkcjom z tego kraju.
Pokazy sekcji „Spojrzenie na Wielką Brytanię” zainauguruje „Londyn – Nowy Babilion” w reżyserii Juliena Temple’a, podejmujący kontrowersyjny i bardzo aktualny temat imigracji w Wielkiej Brytanii. W oparciu o historię Londynu, jednego z najbardziej kosmopolitycznych miast świata, reżyser dokumentuje przemiany społeczno-kulturalne od początku XX wieku do czasów współczesnych, posiłkując się rewelacyjnie zmontowanymi materiałami archiwalnymi.
Pozostałe cztery filmy cyklu koncentrują się na przybliżeniu niezwykłych, ale bardzo różnych życiorysów. Tragikomiczny „Trener Zoran i jego afrykańskie tygrysy” śledzi wysiłki charyzmatycznego serbskiego szkoleniowca Zorana Djordjevica, który stawia sobie za cel powołanie piłkarskiej reprezentacji narodowej najmłodszego i jednego z najbiedniejszych krajów świata, Sudanu Południowego. Film „Podwójnie skazani” zabierze widzów w głąb Rosji, do specjalnie strzeżonej kolonii karnej tylko dla morderców. Reżyser Nick Read i producent Mark Franchetti długo zabiegali o możliwość realizacji filmu w więzieniu, w którym 260 osadzonych łącznie zabiło niemal 800 ludzi. Bohaterowie dokumentu w brutalnie szczerych i nieocenzurowanych wywiadach mówią o przeszłych zbrodniach, skrusze lub jej braku, wyrzutach sumienia, wolności, rodzinie, nadziei i szaleństwie. „Oddycham po prostu” to z kolei kameralna opowieść o tym jak wraz z chorobą zmienia się życiowa perspektywa. Neil i jego rodzina muszą zmierzyć się z dewastującym organizm Neila, stwardnieniem zanikowym bocznym, nieuleczalną chorobą genetyczną, która prowadzi do paraliżu. Neil, zanim odejdzie chce uporządkować swoje sprawy i pozostawić po sobie ślad, przede wszystkim dla swojego małego synka. Reżyserki Emma Davie, Morag McKinnon towarzyszą mu z kamerą. Natomiast Dick Fontaine, szef kierunku dokumentalnego w National Film and Television School przywiezie do Krakowa film o najwybitniejszym żyjącym saksofoniście jazzowym Ameryki. Dokument „Sonny Rollins – za kulisami” to zapis zorganizowanego z okazji 80-tych urodzin artysty koncertu w Beacon Theatre, który staje się pretekstem do przypomnienia twórczości i nieustannej wędrówki Sonny’ego w poszukiwaniu sensu życia.
Duża reprezentacja brytyjskich filmów znajdzie się także w konkursie krótkometrażowym, a podczas Nocy Etiud Studenckich przedstawione zostaną dokonania młodych adeptów reżyserii z National Film and Television School.
Dopełnieniem pokazów filmowych będzie konferencja branżowa, w której wezmą udział filmowcy, producenci i przedstawiciele brytyjskich instytucji filmowych. Wydarzenie organizowane w ramach Industry Zone ma na celu poznanie specyfiki tamtejszego rynku filmowego oraz eksplorację polsko-brytyjskich możliwości koprodukcyjnych.
Cykl „Spojrzenie na Wielką Brytanię” został zorganizowany przy wsparciu British Council, instytucji reprezentującej Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, która prowadzi w Polsce wiele projektów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych mających na celu dzielenie się twórczymi ideami i osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa.
Inauguracja programu „Spojrzenie na Wielką Brytanię” odbędzie się 26 maja o godzinie 20.00 w kinie Kijów.Centrum. Konferencja branżowa odbędzie się 28 maja w godzinach 11.00–14.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
Cykl „Spojrzenie na Wielką Brytanię” obejmuje:
• Londyn – nowy Babilon (London – The Modern Babylon), reż. Julien Temple, 2012, 125 min., Wielka Brytania
• Trener Zoran i jego afrykańskie tygrysy (Coach Zoran and His African Tigers), reż. Sam Benstead, 2013, 75 min., Wielka Brytania
• Sonny Rollins – za kulisami (Sonny Rollins Beyond the Notes), reż. Dick Fontaine, 2012, 78 min., Wielka Brytania, USA
• Podwójnie skazani (The Condemned), reż. Nick Read, 2013, 80 min. Wielka Brytania, Rosja
• Oddycham po prostu (I Am Breathing), reż. Emma Davie, Morag McKinnon, 2012, 72 min., Wielka Brytania, Dania