Fokus na Finlandię rozpoczęty

Uroczysta ceremonia zainaugurowała filmową podróż do najszczęśliwszego kraju świata – sekcję specjalną tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego “Fokus na Finlandię”. Widzowie zobaczyli film “Bogowie z Molenbeek” Reetty Huhtanen.

– W tym roku prezentujemy kinematografię najszczęśliwszego kraju świata – Finlandii. Podczas selekcji filmów do programu dowiedzieliśmy się, co interesuje tamtejszych twórców i dlaczego Finlandia wydaje się być krajem idealnym do życia. Ale czy naprawdę tak jest? Wybrane do przeglądu filmy pokazują zarówno pogmatwaną historię, jak i współczesne problemy, z którymi borykają się Finowie – podkreśla Barbara Orlicz-Szczypuła, Dyrektorka Biura Programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Fokus na Finlandię uroczyście otworzyli przedstawiciele Fińskiej Fundacji Filmowej, która w tym roku świętuje swoje 50-lecie. Na scenie pojawili się także twórcy fińskich produkcji, prezentowanych na festiwalu.

– Festiwal dokonał bardzo ciekawej selekcji. Filmy nie tylko pokazują różne aspekty życia mieszkańców Finlandii, ale także zostały zrealizowane przez różnych twórców: i tych debiutujących i tych znanych już w branży filmowej. W programie są dokumenty zarówno pokazywane na Sundance czy w Berlinie, jak i premierowe produkcje – powiedziała Suvi Paavola z Fińskiej Fundacji Filmowej.

Sekcję „Fokus na Finlandię” otworzył  dokument „Bogowie z Molenbeek” w reżyserii Reetty Huhtanen. To wzruszająca i uniwersalna opowieść o poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania ukazana przygodami 6-letnich chłopców, Aatosa i Amine. W niesławnej dzielnicy Molenbeek w Brukseli nasłuchują pająków, odkrywają czarne dziury i kłócą się o to, kto dostanie latający dywan, który zabierze ich na ziemie przodków. Chociaż pochodzą z całkowicie różnych światów, łączy ich nie tylko wspólne podwórko, ale i wielka przyjaźń.

W ramach sekcji “Fokus na Finlandię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Pokazy będą odbywały się przez cały festiwalowy tydzień w Kinie Pod Baranami, kinie Agrafka oraz Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Przedstawiciele branży filmowej Finlandii i Polski spotkają się także na wspólnej konferencji w ramach KFF Industry oraz na wielu wydarzeniach specjalnych.

W sekcji „Fokus na Finlandię” zaprezentowanych zostanie 6 pełnometrażowych dokumentów. Ponadto, odbędzie się pokaz filmów krótkometrażowych zrealizowany przy współudziale zaprzyjaźnionego z Krakowskim Festiwalem Filmowym Tampere Short Film Festival, a w cyklu Noc Etiud zobaczymy fińskie etiudy studenckie wybrane przez festiwal DocPoint – Helsinki Documentary Film Festival. W sekcji „Kids&Youth. Kino dla młodych” również nie zabraknie filmów z Finlandii. Przedstawiciele branży filmowej Finlandii i Polski spotkają się także na wspólnej konferencji oraz wielu wydarzeniach specjalnych.

Każdego roku, w ramach specjalnej sekcji, Krakowski Festiwal Filmowy prezentuje najnowsze dokumenty, filmy krótkometrażowe i animowane wybranego kraju. Dotychczas sekcja obejmowała prezentacje kinematografii m.in. Izraela, Holandii, Szwajcarii, Litwy, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Estonii i Niemiec.

Partnerami sekcji „Fokus na Finlandię” jest Fińska Fundacja Filmowa, Tampere Short Film Festival oraz DocPoint Helsinki Documentary Film Festival.

Kategoria: News.

Aktualności

382 z 1098