W Krakowie spotkali się filmowcy i specjaliści w zakresie marketingu miejsc. Krakowska Fundacja Filmowa współpracowała przy organizacji wydarzenia.
Wczoraj w Krakowie zakończyła się konferencja Turystyka filmowa – 150% filmu w regionie. Na zaproszenie Krakow Film Commission do stolicy Małopolski przyjechali specjaliści w zakresie budowania wizerunku miejsc oraz filmowcy, a wśród nich laureaci Oscara – Ewa Braun i Allan Starski.
Dwudniowe wydarzenie poświęcone było badaniu związków i wzajemnych korzyści filmu i turystyki. Zgromadzeni w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha goście z Nowej Zelandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii i Polski analizowali możliwości, jakie dla rozwoju regionu stwarza produkcja filmowa. Znakomicie rozwinięta w tym zakresie jest Wielka Brytania. Popularność literackich i filmowych serii o Jamesie Bondzie, czy Harrym Potterze sprawiła, że fani mogą przebierać wśród ofert ponad 30 operatorów specjalizujących się w organizowaniu wycieczek szlakiem bohaterów kinowych i telewizyjnych. Przedstawiciele wyspecjalizowanego biura podróży Brit Movie Tours oraz agencji promocji Film London podkreślali, że turyści mogą nie tylko zwiedzać plenery i obiekty filmowe, ale i przebierać się w kostiumy, brać udział w turniejach wiedzy czy nawet podglądać pracę na planie. Do dyspozycji zwiedzających są przewodnicy, piętrowe autobusy czy nawet indywidualni szoferzy, bardziej ambitni zostają wyposażeni w mapę miasta z zaznaczonymi lokacjami filmowymi i wyruszają na samodzielną eskapadę.
Spektakularnym przykładem boomu na set jetting, czyli podróżowanie szlakiem bohaterów filmowych jest Nowa Zelandia, która od kilku lat przeżywa oblężenie fanów powieści Tolkiena. Obrazowo opowiadał o tym Ian Brodie, wielokrotnie nagradzany nowozelandzki fotograf, autor Przewodnika po planach filmowych Władcy Pierścieni i współtwórca turystycznego sukcesu wioski Hobbiton. Uczestnicy konferencji mieli także okazję przyjrzeć się fenomenowi wzrostu popularności Barcelony czy rodzimym przykładom budowania produktu turystycznego, jak skansen filmowy w wielkopolskim Cichowie, odtwarzającym Soplicowo z Pana Tadeusza Andrzeja Wajdy.
Drugiego dnia, wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. nagrodzeni Oscarem twórcy scenografii Ewa Braun i Allan Starski oraz producent obrazu Lew Rywin. Wspominali kulisy współpracy z amerykańską ekipą, nękające produkcję kłopoty z łącznością, przedłużający się czas transferów pieniężnych czy braki w ówczesnej infrastrukturze hotelowej, ale zapamiętali również ogromną życzliwość, jaką władze oraz sami mieszkańcy Krakowa obdarzyli ekipę zza Oceanu. Podkreślono także długofalowe skutki realizacji
Listy Schindlera – hollywoodzkie standardy organizacji produkcji wpłynęły znacząco na kształtowanie się rodzącego się systemu krajowego, a międzynarodowy sukces filmu dał impuls do rozpoczęcia prac nad rewitalizacją dzielnicy Zabłocie i powstania takich obiektów jak Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Opowiadała o tym szczegółowo Magdalena Sroka – Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta. Konferencję zakończył wieczorny pokaz
Listy Schindlera z udziałem twórców w Kinie Pod Baranami.
Krakowska Fundacja Filmowa współpracowała przy organizacji wydarzenia.
Konferencja została zrealizowana przez Krakow Film Comission w ramach projektu „Filmowa Małopolska” współfinansowanego przez Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007 – 2013.