‘Made In’, sekcja programowa festiwalu Hot Docs 2013 poświęcona będzie polskim dokumentom.
Dzięki staraniom Krakowskiej Fundacji Filmowej, podczas jubileuszowej edycji jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, Hot Docs w Toronto zostanie zaprezentowany obszerny przegląd polskich produkcji dokumentalnych z ostatnich lat.
Krakowska Fundacja Filmowa, której głównym zadaniem jest organizacja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, zajmuje się także kompleksową promocją polskich filmów dokumentalnych i krótkometrażowych za granicą. Pod szyldem, wspieranych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, projektów Polish Docs i Polish Shorts funkcjonują dwujęzyczne portale, które działają jako serwisy informacyjne oraz jako obszerna baza danych o polskich filmach i ich twórcach. Fundacja jest obecna na największych imprezach branżowych, gdzie organizuje stoiska promocyjne na targach filmowych, m.in. w Clermot-Ferrand (krótki metraż) czy Annecy (animacja). Ważnym elementem strategii promocyjnej jest networking – Krakowska Fundacja Filmowa nawiązuje i utrzymuje kontakty z dyrektorami kluczowych festiwali filmowych, selekcjonerami, dziennikarzami czy przedstawicielami ważnych instytucji filmowych. Efekt tych zabiegów jest dwojaki: z jednej strony skutkują wizytami przedstawicieli zagranicznego przemysłu filmowego w Polsce, z drugiej pojawiają się zaproszenia dla polskich twórców i filmów do udziału w międzynarodowych imprezach. Przykładem może być obszerna prezentacja polskich dokumentów na festiwalu DOCSDF w Meksyku, w listopadzie ubiegłego roku.
– W przeciągu ostatnich kilku lat polskie dokumenty były w Meksyku wielokrotnie nagradzane – mówi Katarzyna Wilk, która w Krakowskiej Fundacji Filmowej kieruje Agencją Promocji Filmów i projektem Polish Docs – Stąd, w naturalny sposób pojawiło się zainteresowanie naszymi produkcjami i propozycja zorganizowania przeglądu, który objął zarówno pozycje klasyczne (Masters from Krakow) jak dokumenty Wojciecha Wiszniewskiego czy Marcela Łozińskiego, jak i produkcje najnowsze np. nagradzaną na całym świecie „Argentyńską lekcję” Wojciecha Staronia.
Bezpośrednie spotkania z reprezentantami międzynarodowej społeczności filmowej są natomiast w dużej mierze możliwe dzięki Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu, a zwłaszcza jego, przeznaczonej dla profesjonalistów, sekcji Industry Zone. W 2008 roku w jury konkursu pełnometrażowych dokumentów zasiadł Sean Farnel, ówczesny dyrektor programowy Hot Docs, a Kraków odwiedził także przy tej okazji dyrektor festiwalu Chris McDonald. W 2011 roku na konferencję branżową „Spojrzenie na Holandię” przyjechała Ally Derks dyrektor festiwalu IDFA, a gościem Industry Zone była Elizabeth Radshaw, szefowa Toronto Documentary Forum. Na 52. edycji festiwalu gościła Torene Svitil, zarządzająca Biurem Oscarowym Amerykańskiej Akademii Filmowej.
– Wizyty zagranicznych gości w Krakowie to nie tylko sprawa prestiżu, one mają realny wpływ na rozwój naszej branży. Wizyta Torene Svitil na festiwalu przełożyła się bezpośrednio na poszerzenie grona uprawnionych do ubiegania się o oscarowe nominacje o laureatów naszych Srebrnych Smoków. – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu i prezes Fundacji. – Teraz, między innymi właśnie dzięki naszym wieloletnim staraniom, możliwa będzie prezentacja polskich dokumentów w Toronto. Cieszymy się, że się udało, bo Hot Docs to jeden z najjaśniejszych punktów na dokumentalnej mapie świata, a nasza prezentacja będzie miała miejsce podczas jubileuszowej edycji festiwalu.
Zainicjowany w 1993 roku Hot Docs Canadian International Documentary Festival jest największym festiwalem filmów dokumentalnych na kontynencie amerykańskim. Odbywa się co roku na wiosnę, a pokazom filmowym towarzyszą międzynarodowe targi filmowe i konferencje branżowe. Tegoroczna, 20. edycja odbędzie się w dniach 25 kwietnia – 5 maja. Jedną z ważniejszych części programu festiwalu jest cykl „Made In”, który skupia się na prezentacji najnowszych dokumentów z jednego kraju lub regionu świata. Do tej pory w cyklu „Made In” prezentowano filmy z Europy Południowo-Wschodniej (2012), Włoch (2011), Ameryki Południowej (2010), Korei Południowej (2009), Meksyku (2008), Brazylii (2007), Japonii (2006), Afryki Południowej (2004) i Tajwanu (2003). W tym roku wybór kanadyjskich programerów padł na Polskę.
– Jesteśmy zachwyceni, że będziemy mogli w tym roku zaprezentować dokonania filmu polskiego i gościć delegację polskich twórców na festiwalu – mówi Charlotte Cook, dyrektor programowa. – Polski wkład w rozwój filmu dokumentalnego jest ogromny, i cieszymy się, że będziemy mogli podzielić się nowymi produkcjami z tego kraju z naszą publicznością.
Szczegółowy program pokazów składających się na cykl „Made In” zostanie ogłoszony w marcu. Oprócz sporej prezentacji polskich filmów i filmowców, do Toronto uda się grupa polskich producentów, którzy będą mieli możliwość wziąć udział w Hot Docs Forum – jednej z największych tego typu branżowych imprez poświęconych produkcji i finansowaniu kina dokumentalnego na świecie. Projekt wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej.