NAGRODA SMOK SMOKÓW za wkład w rozwój światowego filmu animowanego- CAROLINE LEAF

REKOMENDACJA KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu dokumentalnego – ADWOKATKA, reż. Rachel Leah Jones i Philippe Bellaiche (Izrael, Kanada, Szwajcaria)

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Jury konkursu dokumentalnego w składzie: Jacek Petrycki – przewodniczący (Polska), Talal Derki (Niemcy), Marja Pallassalo (Finlandia), Shane Smith (Kanada), Ágnes Sós (Węgry) podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród:

ZŁOTY RÓG dla reżysera najlepszego filmu – Rachel Leah Jones i Philippe Bellaiche za film Adwokatka (Izrael, Kanada, Szwajcaria)

Pełne pasji tworzenie filmu o pełnym pasji temacie. Stworzony z precyzją, wnikliwością i humorem, ten film nie tylko pokazuje nam heroiczną kobietę walczącą z przeciwnościami losu, ale także osobę, która inspiruje nas swoim niezachwianym przekonaniem, że sprawiedliwość może i ostatecznie zwycięży.

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego – David Ofek i Tal Michael za film Przy łóżku kolaboranta (Izrael)

Film zwracający uwagę na temat, o którym większość z nas nigdy nie wiedziała. Ten cierpliwy i wrażliwy film jest złożonym portretem, który pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób działania ojca mogą rzucić wyzwanie jego rodzinie i zagrozić przyszłości jego synów.

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego – Àlex Lora i Adán Aliaga za film Czwarte królestwo (Hiszpania, USA, Meksyk)

Triumf kina obserwacyjnego. Dzięki wielkiej empatii, umiejętnościom i niuansom filmowcy ujawniają małe chwile interakcji i współczucia, które stopniowo stają się głębokimi stwierdzeniami na temat ludzkiej kondycji.

Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) w składzie: Irena Kotelovich (Białoruś), Nino Kovačić (Chorwacja), Nachum Mochiach (Izrael) przyznało nagrodę Àlexowi Lorze i Adánowi Aliadze za film Czwarte królestwo (Hiszpania, USA, Meksyk)

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Jury konkursu krótkometrażowego w składzie: Xawery Żuławski – przewodniczący (Polska), Zbigniew Czapla (Polska), Mohammad Fahimi (Iran), Alexei Medvedev (Rosja), Sari Volanen (Finlandia) postanowiło przyznać następujące nagrody:

ZŁOTY SMOK dla reżysera najlepszego filmu – Izabela Plucińskaza film Portret Suzanne (Polska, Niemcy, Francja)

Za mistrzostwo w kształtowaniu materii i błyskotliwe balansowanie między surrealistyczną wizją a realnością. Dzieło kompletne i zachwycające.

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – Aleksandra Maciejczyk za film Połączeni (Polska)

Prawdziwy thriller dokumentalny zrobiony z humorem i zrozumieniem dynamiki rodziny.

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Bruno Tondeur za film Strach pod żebrami(Francja, Belgia)

Za przedstawianie naszych współczesnych obsesji i lęków w bardzo innowacyjny, zabawny i przystępny sposób

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu fabularnego – Dekel Berensonza film Ashmina (Wielka Brytania, Nepal)

Ostra analiza współczesnych kontrastów społecznych. Za wyjątkową, prostą, ale profesjonalną kinematografię. Krótka historia opowiedziana z wielką wrażliwością i sercem, które stworzyły poruszający autentyczny film.

WYRÓŻNIENIE – Foued Mansour za film Pieśń Ahmeda (Francja)

Jury postanowiło wyróżnić film, który chyba najbardziej rozbawił i rozruszał widzów festiwalu. Wyróżnienie za dojrzały film, przemyślane dialogi, doskonałe prowadzenie aktora

WYRÓŻNIENIE – Sara Hjort Ditlevsen za film Bror (Dania)

Jury postanowiło wyróżnić debiut reżyserski za odważną opowieść, naturalny styl i świetne prowadzenie aktora  

Nagroda dla najlepszego filmu europejskiego (Kandydat KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego)- Edna w reżyserii Vuka Mitevskiego (Macedonia)

Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC) w składzie: Anita Moe (Norwegia), Grzegorz Pieńkowski (Polska), Michael Schäfer (Niemcy) postanowiło przyznać nagrodę Don Quichota filmowi O mojej mamie w reżyserii Barbory Hollan (Norwegia)

Film opowiada o niezwykłej kobiecie, która nigdy nie poddaje się w walce o swoje życie, zarówno przeciwko rakowi, jak i krytykując system opieki zdrowotnej, który nadal podejmuje decyzje oparte na pieniądzach zamiast na etyce i dobru ludzkości. Walczy z nim z tą samą, niezniszczalną pozytywną energią, co hiszpańska postać Don Kichote! Zmagania tej kobiety i ten film mogą zmienić przyszłość, także dla ludzi bez jej zdolności, intelektu, wiedzy i perspektywy naukowej.

oraz wyróżnienie filmowi: Pieśń Ahmeda w reżyserii Foueda Mansoura (Francja)

Jest to słodka, dobrze sfilmowana historia z czarującymi bohaterami, która opowiada nam historię imigranta oczami imigranta. Dobra robota!

MIĘDZYNARODOWY KONKURS DocFilmMusic

Jury konkursu DocFilmMusic w składzie: Brett Morgen – przewodniczący (USA), Mikołaj Trzaska (Polska), Adam Thorsmark (Dania) podjęło decyzję o przyznaniu następującej nagrody:

ZŁOTY HEJNAŁ dla reżysera najlepszego filmu –Stian Servoss i Benjamin Langeland za film Była sobie Aurora (Norwegia)

Jury postanowiło przyznać Złoty Hejnał filmowi „Była sobie Aurora” za osiągnięcia artystyczne i wyniesienie gatunku, jakim jest muzyczny dokument, na wyższy poziom. Mistrzostwo jakie osiągnęli filmowcy było bardzo inspirujące, czekamy z niecierpliwością na kolejne projekty.

KONKURS POLSKI

Jury Konkursu Polskiego 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego stanęło przed trudnym zadaniem wyłonienia najlepszych spośród 46 filmów konkursowych reprezentujących różne gatunki i zróżnicowany, nie zawsze satysfakcjonujący, poziom artystyczny.

Jury w składzie: Maciej Karpiński – przewodniczący, Weronika Bilska, Damian Nenow, Marta Prus, Tomasz Raczek po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody:

ZŁOTY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu ufundowany przez Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich – Grzegorz Paprzycki za film Mój kraj taki piękny (Polska)

Za podjęcie aktualnego tematu zgodnie z tradycją polskiego filmu dokumentalnego uczestniczącego w życiu publicznym.

W głosowaniu nie wzięła udziału Pani Weronika Bilska zgłaszając votum separatum

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – Andrei Kutsila za film Summa (Polska)

Za wartościowe humanistyczne przesłanie, wyrażone w dojrzałej, harmonijnej formie.

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Tomek Popakul za film Acid Rain (Polska)

Za udowodnienie, że atrakcyjny wizualnie język animacji może być narzędziem do zrozumienia ważnych zjawisk współczesności.

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu fabularnego – Helena Oborska za film Ukąszenie (Polska)

Za odbiegające od schematów ujęcie relacji międzyludzkich i za poszukiwanie oryginalnego języka filmowego.

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż – Szymon Kuczyński za film Strawberry Boys

Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – Diana Kadłubowska i Krzysztof Kadłubowski za film Dziś, jutro … wczoraj (Polska)

Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowana przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych – Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek (Animoon) za filmy Acid Rain i Łowy (Polska)

Nagroda pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia ufundowana przez Coloroffon Film i Naima Film Tomasz Wierzbicki za film Ukąszenie (Polska)

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

MĘSKI KLUB w reżyserii Pettera Sommera i Jo Vemuda Svendsena (Norwegia)

NAGRODA JURY STUDENCKIEGO

Po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych, Jury studenckie w składzie Dominika Dąbek, Agata Grudzień, Natalia Klejdysz, Jędrzej Kościński, Małgorzata Mączko, Marta Pęcak, Maja Sanders, Viktoriia Semenska, Bartek Tesarz, Wojciech Tutaj, Iga Wójtowicz, Małgorzata Zagórska, Dorota Żak postanowiło przyznać nagrodę filmowi Była sobie Aurora w reżyserii Stiana Servossa i Benjamina Langelanda (Norwegia)

Jury studenckie postanowiło przyznać nagrodę filmowi, który w niebanalny sposób tworzy intymny portret młodej artystki walczącej ze sobą oraz otaczającym ją światem o własną tożsamość w rytmie synthpopu.

NAGRODY ANIMATED IN POLAND

Wyróżnienie Specjalne Centrum Technologii Audiowizualnych – projekt filmu LOVE, reż. Michał i Jakub Socha, prod. Jakub Karwowski, Piotr Szczepanowicz / Letko

Nagroda Sound Mind – projekt filmu MIŁOŚĆ W CZASACH GOSPODARKI OPARTEJ NA WĘGLU, reż. Tomasz Siwiński, prod. Jakub Karwowski, Piotr Szczepanowicz / Letko

NAGRODY DOCS TO START Wyróżnienia Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego

projekt filmu MISS POLONII, reż. Jana Shostak, Jakub Jasiukiewicz, prod. Katarzyna Drapała / WFDiF

projekt filmu MOJA WIELKA BIBA, reż. Judyta Fibiger, prod. Robert Rhodin / White Shark Studios

projekt filmu BRACTWO, reż. Hanna Maciąg, prod. Maria Wachowiak, Anna Waligórska / No Prob Production House

Wyróżnienie DOK Leipzig – projekt filmu BLISCY, reż. Marek Kozakiewicz, prod. Agnieszka Skalska / Koi Studio

Nagroda Uchostudio – projekt filmu KIEDY UMILKNIE WIATR, reż. Mateusz Gołębiewski, prod. Małgorzata Domin, Dominika Mandla, Kinga Mielnik  / Domino Film

Nagroda ColorOffOn – projekt filmu I WANT IT ALL, reż. Katarzyna Wiśniowska, prod. Tomasz Morawski / Haka Films

Nagroda HBO Award – projekt filmu LILI, reż. Sylwia Rosak, prod. Tomasz Morawski  / Haka Films

NAGRODY DOCS TO GO!

Wyróżnienie Institute of Documentary Film w Pradze – projekt filmu LOMBARD, reż. Łukasz Kowalski, prod. Łukasz Kowalski, Anna Mazerant / 4.30 Studio

Nagroda ColorOffOn – projekt filmu ANTYBOHATER, reż. Michał Kawecki, prod. Maria Siniarska / Unlimited Film Operations