Krakowska Fundacja Filmowa zabrała polskie filmy do Lipska i Jihlavy.
Październik to ważny czas dla kina dokumentalnego – w tym miesiącu odbywają dwa duże festiwale filmow dokumentalnych – Lipsku i Jihlavie.
W tym roku w Lipsku spektakularnie zatriumfowały polskie dokumenty. Jury 54. edycji DOK Leipzig przyznało w sumie 25 nagród, w tym dwie dla polskich dokumentalistów. W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych statuetkę Srebrnego Gołębia otrzymał Wojciech Staroń za pełnometrażowy film „Argentyńska lekcja”. Natomiast w Konkursie Młodych Talentów specjalne wyróżnienie trafiło do rąk Pawła Kloca za jego dokumentalny debiut „Kołysanka z Phnom Penh”.
Oba filmy zaczynały swoją międzynarodową karierę na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Nagrody dla Polaków to niezwykłe miłe zwieńczenie 54. Edycji DOK Leipzig, na której naszej kinemetrografii dokumentalnej, ale i też animowanej nie brakowało. Obok filmów Wojciecha Staronia i Pawła Kloca w programie konkursowym pojawiło się „Decrescendo” Marty Minorowicz, ubiegłorocznej laureatki DOK Leipzig, zaś w programie pozakonkursowym zaprezentowano „Lekarzy” Tomasza Wolskiego, „Koniec lata” Piotra Stasika, „Kiedyś będziemy szczęśliwi” Pawła Wysoczańskiego oraz film Marty Prus „Vakha i Magomed”. Natomiast w Międzynarodowym Konkursie Filmów Animowanych startowała „Galeria” Roberta Procha wraz z filmem „Noise” Przemysława Adamskiego.
Tymczasem od 25 pażdziernika trwa 11. Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego w Jihlavie. Przyciąga on rokrocznie setki gości związanych z przemysłem filmowym. W tym roku do czeskiej stolicy dokumentu przybędzie rekordowa liczba profesjonalistów – ponad 70 redaktorów zamawiających z amerykańskich i europejskich stacji telewizyjnych oraz profesjonalitów zainteresowanych kupnem filmów, ponad 20 agentów sprzedaży, ponad 100 europejskich reżyserów i producentów filmów dokumentalnych, a także kilkudziesięciu dystrybutorów, przedstawicielu festiwali i instytucji filmowych. Krakowską Fundację Filmową i Krakowski Festiwal Filmowy w Jihlavie reprezentować będzie Barbara Orlicz-Szczypuła.
Jednym z ważniejszych wydarzeń w branży filmu dokumentalnego i jednym z największych międzynarodowych spotkań reżyserów-dokumentalistów, producentów, dystrybutorów jest odbywające się podczas festiwalu w Jihlavie East European Forum. Głównym elementem Forum jest pitching, w którym uczestniczy 10 – 12 wybranych projektów oraz dodatkowo 14 projektów z programu Ex Oriente Film.
W tym roku na East European Forum pojawią się trzy projekty polskich twórców. Eliza Kubarska zaprezentuje swój najnowszy film „Droga przez Baltoro“, realizowany przez Wajda Studio oraz Vertical Vision Film Studio. W pitchingu weźmie również udział projekt autorstwa Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery pt. „Efekt domino“, nad którego produkcją czuwa Anna Wydra i Marta Golba z firmy Otter Films. Natomiast Grzegorz Pacek i Ksawery Szczepanik przyjadą do Jihlawy z projektem pt. „Ewa“ realizowanym w Wielkiej Brytanii przez Braidmade Films Ltd oraz Wytwórnię Filmów. Sesje pitchingowe, które są otwarte dla publiczności, odbędą się 29 oraz 30 października.
W konkursie Between the Seas wystartują dwa filmy polskie: "Kołysanka z Phnom Penh" Pawła Kloca oraz koprodukcja polsko-rumuńska "Droga na drugą stronę" Anki Damian.
Z kolei East Silver to targi filmowe z otwartą dla szerokiej publiczności wideoteką online, która ponadto jest dostępna przez cały rok dla zarejestrowanych profesjonalistów. Spośród filmów prezentowanych na targach East Silver specjalna komisja selekcyjna ogłasza tytuły nominowane do nagrody Silver Eye. Silver Eye przyznawana jest dla najlepszych dokumentów w trzech kategoriach: krótko-, średnio– i pełnometrażowych.
Nominacje do tegorocznych nagród Silver Eye otrzymało aż 5 polskich filmów: „Argentyńska lekcja” Wojciech Staronia, „Lekarze” Tomasza Wolskiego, „Kołysanka z Phnom Penh”Pawła Kloca, „Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego oraz „Paparazzi” Piotra Bernasia.
Laureaci Silver Eye zostaną ogłoszeni podczas ceremonii kończącej Festiwal w Jihlavie (30 października).