Zdobądź legendarnego Smoka i wesprzyj WOŚP

Krakowski Festiwal Filmowy, jak co roku gra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem zapraszamy do licytacji unikatowej statuetki Smoka wykonanej przez profesora Bronisława Chromego kilkadziesiąt lat temu.

Licytacja Smoka – Allegro

Smok wykonany jest z patynowanego brązu. Na całym świecie nie ma drugiego takiego egzemplarza! 

Wraz ze śmiercią Bronisława Chromego w 2017 roku, skończyła się pewna epoka. Pan Profesor tworzył statuetki Smoków i Lajkoników przez ponad pół wieku i od początku istnienia Festiwalu osobiście je wykonywał. Na całym świecie uzbierała się armia szczęśliwców, kilkuset laureatów naszego festiwalu, posiadających w domach skrawek twórczości Bronisława Chromego. Mówi dyrektor festiwalu, Krzysztof Gierat.

Bronisław Chromy (1925 – 2017) – wybitny polski artysta, rzeźbiarz, medalier, malarz i rysownik. Uczeń Xawerego Dunikowskiego, wieloletni profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Pejzaż krakowski z twórczością Bronisława Chromego wiąże się nierozerwalnie. Obok „Owieczek” ze skweru przed Uniwersytetem Rolniczym, wymienić trzeba „Fontannę Grajków” z Placu Wolnica, pomnik „Psa Dżoka” na Bulwarach Wiślanych pod Wawelem i jedną z największych atrakcji turystycznych Krakowa – „Smoka Wawelskiego”. Przez ponad 50 lat tworzył unikatowe statuetki nagród wręczanych laureatom Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Ostatnie jego dzieła, wielkie Smoki Smoków, trafiły do rąk wybitnych polskich twórców filmów animowanych, Witolda Giersza i Daniela Szczechury.

Krakowski Festiwal Filmowy to 8 dni wypełnionych pokazami filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych. Nie znajdziesz tu czerwonych dywanów, ale spotkasz wspaniałych twórców, którzy chcą opowiedzieć wzruszające, piękne, niewiarygodne, a czasem i smutne albo oburzające historie o ludziach i świecie, który nas otacza. Festiwal to także towarzyszące pokazom wystawy, koncerty, dyskusje i spotkania widzów z twórcami. KFF to jeden z najstarszych festiwali na świecie, rekomenduje filmy krótkometrażowe i pełnometrażowe dokumenty do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz kwalifikuje do Oscara®.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w formule hybrydowej: w krakowskich kinach oraz w Internecie, w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 roku. 

Kategoria: News.

Aktualności

286 z 1098