Każdy z nas doświadcza życia na wielu płaszczyznach. Niektórzy nieustająco kroczą duchową drogą, by lepiej zrozumieć rzeczywistość, inni rozpoczynają duchowe poszukiwania pod wpływem wydarzeń, czy innych ludzi. Jeszcze inni twardo stąpają po ziemi odrzucając metafizyczne przestrzenie.
W marcowym programie KFF VOD prezentujemy opowieści o zmaganiach bohaterów z najróżniejszych zakątków świata z fundamentalnymi pytaniami. Przyjrzymy się z bliska tradycyjnym religijnym rytuałom, podążymy za pielgrzymami toczącymi walkę z demonami przeszłości i podsłuchamy dziecięcych rozmów o istnieniu boga.
Wśród lutowych propozycji znajdą się.:
Brat Jakob – Niemcy / 2016 / dokument / 92′
W tym bardzo intymnym portrecie reżyser podejmuje próbę zrozumienia decyzji swojego brata, który parę lat wcześniej pod wpływem lektury Koranu postanowił przejść na islam i zmienić całkowicie swoje życie. Jakob odciął się od dawnych przyjaciół, zrezygnował z dotychczasowych rozrywek i zwrócił się w stronę Boga. Film stanowi dla reżysera okazję do odnowienia utraconej braterskiej więzi i wychodzi daleko poza wyłącznie religijne rozważania.
Cud Świętego Antoniego – Portugalia / 2012 / dokument / 40′
W połowie czerwca w miasteczko Santo Antonio de Mixoes da Serra w północnej Portugalii obchodzi święto swojego patrona. W tym dniu rolnicy przyprowadzają do kościoła swoje zwierzęta: krowy, konie, psy, koty, kurczaki czy króliki, aby je pobłogosławić. Tradycja ta jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, i dzisiaj – tak jak setki lat temu – ludzie i zwierzęta przebywają górską drogę do kościoła, by stać się częścią tego religijnego wydarzenia. Sergei Loznitsa, z właściwą sobie cierpliwością obserwuje wiernych, opowiadając o cudzie.
Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia – Polska / 2020 / dokument / 83′
Film drogi. Czterech nawróconych w więzieniu recydywistów wyrusza na piechotę do Watykanu, ciągnąc na specjalnym wózku dar dla papieża – obraz Jezusa Miłosiernego. Obok kryminalnej przeszłości łączy ich wiara – i nadzieja na to, że podjęty wysiłek pomoże zapomnieć o demonach przeszłości. Ciężki fizyczny wysiłek podda próbie ich wyobrażenia na temat wspólnoty i wiary. Po drodze spotkają wielu ciekawych ludzi, ale to, co najważniejsze, wydarzy się ostatecznie między nimi.
Cud św. Łazarza – Hiszpania / 2016 / dokument / 57′
17 grudnia tysiące Kubańczyków pielgrzymują do pustelni św. Łazarza znajdującej się niedaleko Hawany. W 2014 roku ten dzień zbiegł się z odnowieniem stosunków dyplomatycznych pomiędzy Kubą i USA. Oglądamy pielgrzymkę z perspektywy duchownych, okolicznych mieszkańców próbujących zrobić interes na religijnym kulcie i przede wszystkim samych pątników. Niektórzy z nich w spektakularny sposób umartwiają swoje ciała.
xABo: Ksiądz Boniecki – Polska / 2020 / dokument / 73′
Film z audiodeskrypcją oraz z napisami dla niesłyszących. Tytuł filmu oznacza inicjały, jakich ksiądz Adam Boniecki używa w „Tygodniku Powszechnym”. Pismo to jest jedynym miejscem, w którym wolno mu publikować po nałożeniu nań zakazu przez kościelnych zwierzchników. Od tamtej pory kapłan stał się jeszcze bardziej aktywny w terenie – odbywa rocznie ponad 200 spotkań z czytelnikami. Film jest intymnym portretem człowieka w drodze. Pokazuje księdza, który w wieku 85 lat zawsze znajduje czas na głęboką rozmowę, a równocześnie pozostaje rozdarty między swoją wiarą i niepokojem o kształt współczesnego Kościoła, szczególnie w Polsce. Film otrzymał Nagrodę Publiczności na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Najbliższa edycja KFF VOD potrwa od 22 do 31 marca 2021. Filmy będą udostępnione online na terenie całej Polski. Jednorazowy dostęp w cenie 9 zł umożliwia oglądanie filmu lub zestawu filmów przez 24h.
Szczegóły: KFF VOD
61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w formule hybrydowej: w krakowskich kinach oraz w Internecie, w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 roku.