Budujemy mosty. Rusza międzynarodowy projekt Docs4Teens!

Krakowski Festiwal Filmowy zainicjował międzynarodowy projekt, w którym łączy siły z Festiwalem Dei Popoli z Włoch, FIPADOC z Francji i Docudays UA z Ukrainy, by wspólnie promować europejskie kino dokumentalne wśród młodych widzów, a także wspierać międzynarodową dystrybucję najciekawszych filmowych produkcji przeznaczonych dla młodzieży.

Naszą wspólną misją jest zwiększenie zainteresowania młodzieży filmem dokumentalnym – przekonuje Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego – Wierzymy, że to właśnie film dokumentalny jest najlepszym i najbardziej przystępnym źródłem wiedzy o świecie, a jego atrakcyjna forma sprawia, że może stać się wspaniałym narzędziem wspierającym edukację.

Przedstawiciele festiwali biorących udział w projekcie „Docs4Teens – Building Bridges” wybrali wspólnie zestaw znakomitych tytułów skierowanych do młodej 12-16 letniej publiczności, które będzie można zobaczyć już w trakcie najbliższych edycji tych filmowych wydarzeń.

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w krakowskich kinach od 29 maja-5 czerwca i online od 3 do 12 czerwca 2022 roku, a filmy wyselekcjonowane w ramach sieci festiwali będą dostępne bezpłatnie w ramach cyklu Kids&Youth Fest. Kino dla młodych.

O FESTIWALACH W SIECI DOCS4TEENS

Krakowski Festiwal Filmowy – jedno z najstarszych wydarzeń na świecie, poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 200 filmów z Polski i z całego świata. Zarówno w krakowskich kinach, jak i w Internecie.
Festiwal jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy film dokumentalny, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach oraz kwalifikuje krótkometrażowe filmy fabularne do nagród BAFTA. 

Festival dei Popoli – organizowany we Florencji Festival dei Popoli może pochwalić się długą historią. Jego pierwsza edycja odbyła się 1959 roku. W ciągu ponad 50 lat swojego istnienia festiwal zdążył wyrobić sobie w branży dokumentalnej rozpoznawalną markę. Obok sekcji konkursowej ważnym elementem programu festiwalu są przeglądy twórczości wybitnych filmowców.
Równie istotne jest docieranie do młodej publiczności, w programie festiwalu od lat nie brakuje sekcji skierowanej do młodych widzów – “Popoli for Kids and Teens”, w której osobną nagrodę przyznają młodzi jurorzy w trakcie Young Jury Day.

FIPADOC –  to międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych odbywający się we francuskim Biarritz od 1987 roku. W trakcie trwającego sześć dni wydarzenia na widzów czekają pokazy najciekawszych dokumentów ostatnich miesięcy, a także liczne spotkania z twórcami. W programie festiwalu nie brakuje części dla młodych widzów, w sekcji pozakonkursowej “Family Films” prezentowane są najciekawsze dokumenty dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Docudays UA –  powstał w 2004 roku w stolicy Ukrainy, Kijowie. To festiwal filmów dokumentalnych poświęcony zagadnieniom dotyczącym prawa człowieka. Obok rodzimy produkcji znajdziemy konkursy w których prezentowane są dokumenty z całego świata.  W niezwykle bogatym programie imprezy nie brakuje również propozycji filmowych dla dzieci i młodzieży. Filmy dla młodej widowni można znaleźć w pozakonkursowej sekcji DOCU/YOUTH.

Kategoria: News.

Aktualności

230 z 1098