Laureat Grand Prix najważniejszego na świecie festiwalu filmów dokumentalnych – IDFA w Amsterdamie – “Mr. Landsbergis” Siergieja Łoźnicy oraz jego tytułowy bohater – Vytautas Landsbergis już wkrótce w Krakowie!
Jesteśmy dumni, że znowu zaprezentujemy krakowskiej publiczności najnowszy film Łoźnicy. Tym razem to monumentalne, bo trwające aż 4 godziny dzieło. – zapowiada Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego – Byłem w listopadzie w Amsterdamie, gdzie odbyła się światowa premiera filmu i obserwowałem towarzyszące jej owacje na stojąco. Film zachwyci nie tylko fanów niepowtarzalnego stylu reżysera, ale także pasjonatów historii najnowszej.
Czterogodzinny dokument Mr. Landsbergis to wciągająca lekcja o rozpadzie Związku Radzieckiego i odzyskaniu niepodległości przez Litwę. Wydarzenia z okresu od 1989 do 1991 roku zostały w filmie ukazane poprzez wnikliwe refleksje jednego z założycieli ruchu niepodległościowego – 88-letniego obecnie Vytautasa Landsbergisa oraz obszerne archiwalne materiały z demonstracji, zjazdów partyjnych i sowieckiej interwencji wojskowej.
Siergiej Łoźnica po raz kolejny udowodnił mistrzostwo w czujnym ukazywaniu historii Europy Wschodniej. Poprzez umiejętne i niepowtarzalne w stylu wykorzystywanie materiałów archiwalnych stworzył przed widzami iluzję osobistego uczestniczenia w wydarzeniach z przeszłości toczących się na kinowym ekranie.
Na widzów Krakowskiego Festiwalu Filmowego czeka też wydarzenie specjalne! Chęć przyjazdu do Krakowa na filmowy seans i spotkanie z publicznością zapowiedział bowiem sam tytułowy bohater filmu, wybitny działacz społeczny i polityczny,były przewodniczący parlamentu litewskiego, będący w centrum ukazanych w filmie wydarzeń – Vytautas Landsbergis. Co ciekawe, włada biegle językiem polskim.
Siergiej Łoźnica urodził się w 1964 r. w Baranowiczach w ZSRR na terenie dzisiejszej Białorusi. Stworzył wiele filmów, które odniosły międzynarodowy sukces. Jego trzy pełnometrażowe filmy fabularne “Szczęście ty moje” (2010) i “We mgle” (nagroda FIPRESCI) (2012), “Łagodna” (2017) i jeden dokument “Majdan. Rewolucja godności” miały swoje światowe premiery na Festiwalu w Cannes. Inny jego pełnometrażowy film dokumentalny “Zmiana” miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji w 2015 r. Jego filmy wygrywały także wielokrotnie festiwale filmowe na całym świecie.
Na Krakowskim Festiwalu Filmowym dokumentalny debiut Łoźnicy “Dzisiaj zbudujemy dom” został nagrodzony Brązowym Smokiem. W późniejszych latach trzykrotnie odbierał w Krakowie główne nagrody: w 2006 roku Złotego Smoka za “Blokadę”, w 2008 Złoty Róg za “Rewię” i w 2013 znów Złotego Smoka za “List”. W 2007 roku zasiadał też w jury Międzynarodowego konkursu krótkometrażowego pod przewodnictwem Andrzeja Żuławskiego, a w 2018 roku odebrał najważniejszą nagrodę – Smok Smoków, przyznaną przez Radę programową Krakowskiej Fundacji Filmowej za wybitny wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego.
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscarów w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach oraz kwalifikuje do nagród BAFTA w kategoriach krótkometrażowych.
Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem Krakowska Fundacja Filmowa.
Pełny program tegorocznego Festiwalu oraz bilety będą dostępne w kwietniu 2022 na stronie www.krakowfilmfestival.pl
Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 29 maja do 5 czerwca w krakowskich kinach oraz od 3 do 12 czerwca 2022 online na terenie całej Polski.