Kobiety bohaterki

28 filmów
Niezwykle osobiste i przejmujące historie kobiet, które odważyły się żyć na przekór stereotypom
  • 27

    reż. Flóra Anna Buda
    anim2023

    Alice kończy 27 lat. Pomimo że nieco jej to przeszkadza, nadal mieszka z rodzicami i skłonna jest żyć w swoich marzeniach, aby uciec od ponurej codzienności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 27
  • Akordy (Chords)

    reż. Estibaliz Urresola Solaguren
    fab2022

    Rita ma ważne spotkanie ze swoimi koleżankami śpiewaczkami: chórowi żeńskiemu, do którego należy, grozi rozwiązanie, ponieważ stracił dotację miejską, dzięki której wynajmował przestrzeń do prób.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Akordy
  • Cień świtu (The Shadow of Dawn)

    reż. Olga Stalev
    anim2024

    Młoda dziewczyna odrzuca uczucia spotkanego w lesie drwala. Niedługo potem na jej drodze staje Bestia z głową kruka, a do walki o jej życie wyrusza Cień. Magiczna baśń o miłości, odrzuceniu i zranionych uczuciach. Lalkowa animacja, która imponuje scenografią i detalami kostiumów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Cień świtu
  • Codex

    reż. Betina Bożek
    anim2024

    Kobieta mieszkająca w szklanej kostce rubika, dba, by wszystko było tu uporządkowane, czyste i symetryczne. Pewnego dnia niechcący rani się w stopę, a do jej poukładanego życia zaczyna wdzierać się chaos. Rozpoczyna się walka tego, co może mieć pod kontrolą, z czymś nieokiełznanym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Codex
  • Czerwona Emma (Red Emma)

    reż. Macha Ovtchinnikova
    fab2023

    Rozgrywająca się w dwóch przestrzeniach czasowych miniatura przywołuje postać i filozofię aktywistki Emmy Goldman (1869-1940). “Prawa wyborcze i obywatelskie to słuszne postulaty” - mówi bohaterka, “ale prawdziwa emancypacja kobiety zaczyna się w duszy”. Czy jej myśl przedawniła się, a może dziś wybrzmiewa mocniej niż kiedykolwiek?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czerwona Emma
  • Diamentowa piękność (Diamond Beauty)

    reż. Anna Korom
    fab2023

    Maria jest uzależniona od operacji plastycznych. Kolejne poprawki jej nie satysfakcjonują, pragnie nowych. Nos, usta, wypełnienia ciągle nie są perfekcyjne. Teraz bohaterka nie może czekać, ponieważ pojawiła się szansa na randkę z dawną miłością. Tylko skąd wziąć pieniądze, skoro tonie w długach?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Diamentowa piękność
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Drzewa milczą (Silent Trees)

    reż. Agnieszka Zwiefka
    dok2024

    Runa, 16-letnia Kurdyjka, uciekła z Iraku przed atakami ISIS i wraz z rodziną utknęła na polsko-białoruskiej granicy. W końcu udało jej się dotrzeć do Polski, musiała jednak dorosnąć w przyspieszonym tempie. Poznajemy ją bliżej za sprawą animowanych rysunków jej autorstwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Drzewa milczą
    Nagrody:Złoty Lajkonik / Wyróżnienia
  • Gąsienice (Les Chenilles)

    reż. Michelle Keserwany, Noel Keserwany
    fab2023

    Asma i Sarah, dwie kobiety pochodzące z Lewantu, pracują w tej samej restauracji w mieście Lyon we Francji. Obie dźwigają ciężar domu, który musiały opuścić. Czy w obliczu przymusowej migracji jesteśmy w stanie pokonać niechęć i znaleźć ukojenie w sobie nawzajem?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gąsienice
  • Gdy powieje harmattan (When Harmattan Blows)

    reż. Edyta Wróblewska
    dok2024

    Jako ośmioletnia dziewczynka Barbara podzieliła los tysięcy ghańskich dzieci wysyłanych do niewolniczej pracy przez własnych rodziców. Po latach wraca do rodzinnego domu, by zadać pytania, o których myślała przez całe życie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gdy powieje harmattan
  • Gdzie jest Alicja? (Alice On & Off)

    reż. Isabela Tent
    dok2024

    Przez 10 lat twórczyni filmu śledziła losy swojej bohaterki, która jako nastolatka urodziła dziecko w związku z dużo starszym mężczyzną. Film jest historią kolejnych zniknięć Alice – wrażliwej dziewczyny i artystki, desperacko poszukującej własnej drogi i uciekającej przed swoimi demonami.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gdzie jest Alicja?
  • Geografie samotności (Geographies of Solitude)

    reż. Jacquelyn Mills
    dok2022

    Zrealizowany na taśmie 16 mm portret Zoe Lucas, przyrodniczki, która ponad 40 lat poświęciła badaniom Sable Island, małej wyspy leżącej na atlantyckich wodach Kanady. Analizując populację żyjących na wyspie dzikich koni, stworzyła kronikę wiecznego, cyklicznego przenikania się tego co ożywione z tym, co martwe. W tym przekraczającym barierę zmysłów wzroku i słuchu filmie kanadyjskiej reżyserki głos ma przyroda.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Geografie samotności
  • Granice Europy (Limits of Europe)

    reż. Apolena Rychlíková
    dok2024

    Znana czeska dziennikarka opuszcza rodzinę i dołącza do „taniej siły roboczej” w Europie Zachodniej. Doświadcza na własnej skórze zmagań nisko opłacanych pracowników z Europy Wschodniej, których poświęcenie i ciężka praca pozwalają na komfort zachodniego społeczeństwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Granice Europy
  • Jak oskórować geparda? (How to Skin a Cheetah)

    reż. Meghan O'Shaughnessy
    fab2023

    Makabreska, coming-of-age story i thriller w jednym. Meghan O'Shaughnessy zaprasza widzów do pełnego pułapek labiryntu, w którym fantazje o zemście przeplatają się z chorobą, kłamstwami, samotnością, beznadzieją, przemocą i marzeniami o podróży-ucieczce do Tanzanii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak oskórować geparda?
  • Joana Mallwitz - we własnym tempie (Joana Mallwitz - Momentum)

    reż. Günter Atteln
    dok2024

    Tytułowa bohaterka mówi, że najważniejsze to mieć dobry zespół – zarówno w rodzinie, jak i w pracy. Zwłaszcza, kiedy dyryguje się najlepszymi orkiestrami europejskimi. Oglądamy Joanę Mallwitz na przestrzeni dwóch przełomowych lat, kiedy pojawia się na świecie jej synek, a kariera zdecydowanie przyspiesza.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Joana Mallwitz - we własnym tempie
  • Kobieta z henny (The Illustrated Woman)

    reż. Isabel Herguera
    anim2023

    Ramia, Saadiya, Shubhashree i Samira to kobiety z różnymi doświadczeniami i marzeniami, które spotykają się na warsztatach tatuaży z henny, prowadzonych przez Isabel. Ich opowieści w połączeniu z techniką kolażu i ożywionych rysunków z henny, składają się na dokumentalną animacje będącą silnym głosem wołającym o wolność i równość.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kobieta z henny
  • Kobiety jadą do miasta (Women Visiting a City)

    reż. Enrique Buleo
    fab2022

    Trzy emerytki podróżują autobusem w drodze do Europy. Właśnie zostały wdowami i nadszedł czas, aby zacząć żyć. Przez całe życie słyszały, jak ludzie opowiadają o cudach turystyki i nie mogą się doczekać, by doświadczyć ich na własnej skórze.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kobiety jadą do miasta
  • Kwiaty Ukrainy (Flowers of Ukraine)

    reż. Adelina Borets
    dok2024

    Na kwiecistej działce w samym centrum blokowiska w Kijowie mieszka 67-letnia Natalia, przez lata walcząca z inwestorami, którzy chcieliby w miejscu jej domu postawić kolejną nieruchomość. I kiedy wydaje się, że walka z deweloperami to najgorsze, co ją spotyka, rozpoczyna się atak Rosji na Ukrainę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kwiaty Ukrainy
  • Latające ręce (Flying Hands)

    reż. Marta Gómez, Paula Iglesias
    dok2023

    Mieszkająca w regionie Baltistan, Aniqa Bano rodzi głuchoniemą dziewczynkę, Narjis. Do tego czasu nie wiedziała, że dzieci z taką niepełnosprawnością są odrzucane przez swoje rodziny i nie otrzymują tożsamości ani imienia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Latające ręce
  • Łódź podwodna (Submarine)

    reż. Oliwia Zakrzewska
    dok2024

    Oliwia przechodzi kryzys macierzyństwa. Jest młodą matką, samodzielnie wychowującą dwuletniego syna. Walcząc z depresją, usiłuje na różne sposoby szukać pomocy: w poradniach psychologicznych, w kościele, na Tinderze.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Łódź podwodna
  • Mandala (The Mandala)

    reż. Mikołaj Janik
    fab2023

    W hinduizmie, buddyzmie i dżinizmie mandala to mistyczny symbol Kosmosu. Koło harmonijnie łączy się z kwadratem. Tak też w świecie samotnej matki Łucji przenikają się teraźniejszość i przeszłość, jawa i sen. W miejsce harmonii wkrada się jednak codzienna żmudna rehabilitacyjna praca i koszmar niczym z innego wymiaru.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mandala
  • Między ciszą a grzechem (Between Silence and Sin)

    reż. Diana Nicolae
    dok2024

    Czy poezja może zagrażać dyktaturze? Wiersze, które pisała Ana Blandiana nie tylko oburzały Nicolae Ceaușescu i jego świtę, ale przede wszystkim poruszały i zachwycały czytelników oraz pasjonatów literatury, również tych spoza komunistycznej Rumunii. Poezja legendarnej autorki przekraczała granice, jej tomiki wierszy ukazywały się na Zachodzie, a ona mimo wielu możliwości postanowiła zostać w kraju.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Między ciszą a grzechem
  • Monogamia

    reż. Ohad Milstein
    dok2023

    Reżyser obserwuje swych rodziców, których związek dawno temu się wypalił, co matka próbuje zrekompensować sobie zakupoholizmem. Syn inicjuje psychodramę z ich udziałem, a jednocześnie testuje własny związek, który także zaczyna popadać w rutynę. Czy monogamia nadal jest najlepszą formą związku?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Monogamia
  • Nice Ladies

    reż. Mariia Ponomarova
    dok2024

    Drużyna ukraińskich cheerleaderek-seniorek utrzymuje przyjaźń pomimo rozłąki w czasie wojny. Każda z kobiet na swój sposób radzi sobie z wojenną traumą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nice Ladies
  • Słyszysz mnie? (Do You Hear Me?)

    reż. Magdalena Sienicka
    dok2024

    Danusia mieszka sama. Jej dzień od lat składa się z tych samych czynności: gotowania, oglądania starych zdjęć i telefonowania do wnuczka, który przebywa w zakładzie opiekuńczo-wychowawczym.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Słyszysz mnie?
  • Suka (La Perra)

    reż. Carla Melo Gampert
    anim2023

    Być córką, matką, stawać się kobietą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Suka
  • Tako rzecze Peaches (Teaches of Peaches)

    reż. Philipp Fussenegger, Judy Landkammer
    dok2024

    Performerka, prowokatorka, kobieta petarda – w szóstej dekadzie życia Peaches nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie: tournee z okazji dwudziestolecia albumu „Teaches of Peaches” było eksplozją kreatywności. Dla twórców filmu to okazja, by poznać bliżej tę wywrotową artystkę, ikonę feminizmu i kultury queerowej. Seans 18+

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tako rzecze Peaches
    Nagrody:Złoty Hejnał
  • Wszystko ma żyć [audiodeskrypcja PL] (Everything Needs to Live [PL audio description])

    reż. Tetiana Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko
    dok2024

    Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat - takie motto przyświeca Annie, najsilniejszej kobiecie świata, która kocha zwierzęta. Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, Anna z grupą wolontariuszy robi wszystko, żeby w tych trudnych dniach uratować jak najwięcej rannych i porzuconych zwierząt.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wszystko ma żyć  [audiodeskrypcja PL]
  • Zbyt blisko (Too Close)

    reż. Botond Püsök
    dok2023

    Nie pił, pochodził z szanowanej rodziny i co niedzielę uczestniczył we mszy. Tylko Andrea i jej córka wiedziały, że mężczyzna pod swoją sympatyczną powierzchownością skrywa człowieka o niebezpiecznych skłonnościach. Kiedy trafił do więzienia, mieszkańcy transylwańskiej wsi, zamiast stanąć po stronie ciężarnej kobiety i jej dziecka, nie uwierzyli w jego winę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zbyt blisko