Fascynujące postacie i życiorysy

17 filmów
Fascynujące życiorysy artystów ze świata filmu, literatury, muzyki i sztuki współczesnej
  • 1953. Walka o nadzieję (1953. Fight for Hope)

    reż. Marek Jagielski
    dok2023

    Pierwsze w powojennej Polsce mistrzostwa świata w boksie - kultowej wówczas dyscyplinie sportu. W zrujnowanej Warszawie legendarny trener Feliks Stamm musi odbudować polską reprezentację bokserską, żeby stawić czoła najpotężniejszej drużynie świata - ZSRR.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 1953. Walka o nadzieję
  • Bracia Andersson (The Andersson Brothers)

    reż. Johanna Bernhardson
    dok2024

    Uznany szwedzki reżyser Roy Andersson miał trzech braci, ale ich drogi w pewnym momencie dramatycznie się rozeszły. Stojąca za kamerą córka jednego z nich w intymny i zarazem bezkompromisowy sposób prześwietla historię rodziny, naznaczoną przez uzależnienia i konflikty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bracia Andersson
  • Czerwona Emma (Red Emma)

    reż. Macha Ovtchinnikova
    fab2023

    Rozgrywająca się w dwóch przestrzeniach czasowych miniatura przywołuje postać i filozofię aktywistki Emmy Goldman (1869-1940). “Prawa wyborcze i obywatelskie to słuszne postulaty” - mówi bohaterka, “ale prawdziwa emancypacja kobiety zaczyna się w duszy”. Czy jej myśl przedawniła się, a może dziś wybrzmiewa mocniej niż kiedykolwiek?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czerwona Emma
  • Don Benjamin (Don Benjamín)

    reż. Ivan Zahínos
    dok2024

    Surowa i poetycka podróż przez magiczny, zagrożony rejon boliwijskiej Amazonii. Mieszkańcy dżungli próbują na własną rękę przywracać ogołocone z drzew tereny do ich pierwotnego stanu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Don Benjamin
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Dziwna historia Jacksona C. Franka (Blues Run the Game: the Strange Tale of Jackson C. Frank)

    reż. Damien Aimé Dupont
    dok2023

    Artysta folkowy Jackson C. Frank w 1965 roku z pomocą Paula Simona nagrał swoją jedyną płytę, która odcisnęła piętno na wielu amerykańskich i brytyjskich muzykach folkowych. Nie potrafił jednak pokonać swoich demonów. Film odtwarza emocjonalny pejzaż tego artysty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziwna historia Jacksona C. Franka
  • Ja, Rosiński (I, Rosiński)

    reż. Piotr Kielar
    dok2024

    Grzegorz Rosiński, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich twórców komiksów, autor rysunków do serii “Thorgal”, przechodzi na emeryturę. Ale co to faktycznie znaczy dla artysty zakończyć karierę? Rosiński wciąż tworzy i odejść zamierza tylko na własnych zasadach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ja, Rosiński
  • Jestem postacią fikcyjną (I Am the Creation of Fiction)

    reż. Arkadiusz Bartosiak
    dok2024

    „Osiągnąłem w życiu wszystko, co chciałem” - mówi Andrzej Seweryn, a potem porywa nas w dynamiczną podróż po kolejnych wyzwaniach zawodowych, jakie podejmuje wciąż z młodzieńczą werwą. Kamera staje się jego codziennym towarzyszem, dzięki czemu z bliska widzimy rodzące się na gorąco emocje.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jestem postacią fikcyjną
  • Jesteś tu? (Are You There?)

    reż. Xawery Deskur
    dok2023

    DJ Edee Dee, czyli Edward Gil-Deskur, to kultowa postać krakowskiego świata klubowego. Edward urodził się z jaskrą wrodzoną i wkrótce całkowicie traci wzrok. W zaadaptowaniu się do nowej rzeczywistości pomaga mu sztuczna inteligencja, z którą zaczyna nawiązywać coraz głębszą relację.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jesteś tu?
  • Joana Mallwitz - we własnym tempie (Joana Mallwitz - Momentum)

    reż. Günter Atteln
    dok2024

    Tytułowa bohaterka mówi, że najważniejsze to mieć dobry zespół – zarówno w rodzinie, jak i w pracy. Zwłaszcza, kiedy dyryguje się najlepszymi orkiestrami europejskimi. Oglądamy Joanę Mallwitz na przestrzeni dwóch przełomowych lat, kiedy pojawia się na świecie jej synek, a kariera zdecydowanie przyspiesza.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Joana Mallwitz - we własnym tempie
  • Kuba

    reż. Marcin Strauchold
    dok2023

    Janusz Morgenstern, reżyser filmów i seriali, które na stałe zapisały się na kartach polskiej kinematografii, m.in.: „Do widzenia, do jutra”, “Trzeba zabić tę miłość”, „Stawka większa niż życie”. Portret Morgensterna utkany jest z audycji, zdjęć, wywiadów z najbliższymi, a także jego własnych filmów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kuba
  • Między ciszą a grzechem (Between Silence and Sin)

    reż. Diana Nicolae
    dok2024

    Czy poezja może zagrażać dyktaturze? Wiersze, które pisała Ana Blandiana nie tylko oburzały Nicolae Ceaușescu i jego świtę, ale przede wszystkim poruszały i zachwycały czytelników oraz pasjonatów literatury, również tych spoza komunistycznej Rumunii. Poezja legendarnej autorki przekraczała granice, jej tomiki wierszy ukazywały się na Zachodzie, a ona mimo wielu możliwości postanowiła zostać w kraju.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Między ciszą a grzechem
  • Omar i Cedric (Omar and Cedric: If This Ever Gets Weird)

    reż. Nicolas Jack Davies
    dok2023

    Ten film ma w sobie dynamikę progresywnego rocka, który ponad dwie dekady temu stał się domeną kultowego zespołu The Mars Volta. Z setek godzin archiwaliów powstał do bólu szczery obraz przyjaźni, sukcesów, transformacji i upadków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Omar i Cedric
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • O karawanie i psach (Of Caravan and The Dogs)

    reż. Askold Kurov, Anonymous 1
    dok2024

    W Rosji ci, którzy głoszą prawdę, uznawani są agentów obcego wywiadu. Na przykład dziennikarze „Nowej Gaziety”, która pół roku przed inwazją na Ukrainę otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Tylko jak ocalić ten niezależny głos w warunkach jeszcze większego przykręcania śruby?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu O karawanie i psach
    Nagrody:Złoty Róg
  • Tako rzecze Peaches (Teaches of Peaches)

    reż. Philipp Fussenegger, Judy Landkammer
    dok2024

    Performerka, prowokatorka, kobieta petarda – w szóstej dekadzie życia Peaches nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie: tournee z okazji dwudziestolecia albumu „Teaches of Peaches” było eksplozją kreatywności. Dla twórców filmu to okazja, by poznać bliżej tę wywrotową artystkę, ikonę feminizmu i kultury queerowej. Seans 18+

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tako rzecze Peaches
    Nagrody:Złoty Hejnał
  • Wałęsa według Wałęsy (Wałęsa by Wałęsa)

    reż. Andrzej Fidyk
    dok2015

    Film przedstawia niesamowitą historię Lecha Wałęsy i jego żony Danuty. Opowieści o jednej z najbardziej znanych postaci polskiej polityki towarzyszą zaskakujące, dramatyczne, a często komiczne materiały archiwalne, które pozwalają ułożyć historię Wałęsy niemal w fabularny sposób.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wałęsa według Wałęsy
  • Wszystko ma żyć (Everything Needs to Live)

    reż. Tetiana Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko
    dok2024

    Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat - takie motto przyświeca Annie, najsilniejszej kobiecie świata, która kocha zwierzęta. Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, Anna z grupą wolontariuszy robi wszystko, żeby w tych trudnych dniach uratować jak najwięcej rannych i porzuconych zwierząt.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wszystko ma żyć
    Nagrody:Nagrody specjalne
  • Zupa z tygrysa (Tiger Soup)

    reż. Kacper Świtalski
    dok2023

    Zderzenie szarej komunistycznej rzeczywistości z amerykańskim snem. Nostalgiczna historia spawacza Stasia, który w latach 70. wyjechał z Polski, żeby podjąć pracę w największym i najstarszym obwoźnym cyrku na świecie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zupa z tygrysa
    Nagrody:Złoty Lajkonik