Trwa nabór filmów na 63. Krakowski Festiwal Filmowy

Hejnał, Smoki, Rogi i więcej Złotych Lajkoników
Krakowska Fundacja Filmowa przyjmuje zgłoszenia filmów na 63. Krakowski Festiwal Filmowy, który odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2023 roku. Z całego świata napływają filmy dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, które będą rywalizować o prestiżowe miejsca w programie. Twórcy polskich filmów po raz pierwszy w historii Festiwalu będą rywalizować aż o 4 Złote Lajkoniki!

Przyjmowanie zgłoszeń do konkursów filmowych odbywa się w dwóch etapach: do 30 listopada 2022 dla filmów zrealizowanych przed 31 października 2022 oraz do 31 stycznia 2023 dla filmów zagranicznych zrealizowanych po 31 października 2022 i do 15 lutego 2023 dla filmów polskich zrealizowanych po 31 października 2022.

Krakowski Festiwal Filmowy ponownie w Krakowie i w całej Polsce

Na widzów przyszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego od 28 maja czekać będzie około 200 filmów, które pokazane zostaną we wszystkich krakowskich kinach studyjnych, ale także w plenerze – w Kinie pod Wawelem i w Nowej Hucie.

Zaprezentowane będą w kilkunastu cyklach tematycznych oraz w trzech konkursach międzynarodowych: dokumentalnym, krótkometrażowym i DocFilmMusic oraz konkursie polskim. Wszystkie konkursowe filmy prezentowane będą w Polsce po raz pierwszy, a wiele z nich na Krakowskim Festiwalu Filmowym będzie miało swoje światowe premiery.

Po edycji kinowej, znaczna część filmowego programu trafi na platformę KFF VOD, gdzie będzie dostępna dla widzów w całej Polsce przez ponad 2 tygodniem, aż do 18 czerwca! Będzie to doskonała okazja, by nadrobić festiwalowe zaległości, ale także uczestniczyć w festiwalu mimo przeszkód geograficznych, społecznych, czy ekonomicznych. 

Jak co roku, spodziewamy się kilku tysięcy zgłoszeń filmów z całego świata. Będziemy wypatrywać wyrazistych bohaterów, fascynujących historii, wysokiej jakości produkcji, ale także nowatorskiego i ciekawego w formie spojrzenia. Czekamy na najnowsze filmy uznanych twórców, ale także na debiuty! mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Festiwalowi selekcjonerzy będą także poszukiwać filmowych perełek na najważniejszych festiwalach na świecie. Jesteśmy pewni, że ponownie uda się nam zachwycić widzów niezwykle różnorodnym programem filmowym. 

Aż 4 Złote Lajkoniki w konkursie polskim

W odpowiedzi na potrzeby twórców, konkurs polski odbędzie się po raz pierwszy w historii w dwóch oddzielnych segmentach: dokumentalnym i krótkometrażowym. Przyznane zostaną cztery równorzędne Złote Lajkoniki. Dzięki temu, twórcy różnych rodzajów filmów będą mieć szansę na najwyższe laury w poszczególnych kategoriach. Złoty Lajkonik będzie bowiem przyznany zarówno najlepszemu polskiemu filmowi dokumentalnemu, jak również wśród filmów krótkich: najlepszej polskiej animacji, najlepszej polskiej fabule i najlepszemu polskiemu krótkometrażowemu filmowi dokumentalnemu.

Mimo tego, że Krakowski Festiwal Filmowy jest najstarszym festiwalem w kraju i jednym z najstarszych na świecie, nie boimy się zmian i dynamicznie reagujemy na sygnały płynące od widzów i filmowców. Osobiście cieszy mnie fakt, że na nadchodzącej edycji będziemy mogli jeszcze bardziej nagrodzić polskie filmy!tłumaczy Barbara Orlicz-Szczypuła, prezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora festiwalu. 

W międzynarodowym konkursie krótkometrażowym na twórców tradycyjnie czekać będą Smoki – Złoty i Srebrne. W międzynarodowym konkursie dokumentalnym przyznane będą Srebrne Rogi dla reżyserów filmu o wysokich walorach artystycznych oraz dla reżysera filmu o tematyce społecznej. Złoty Róg, trafi do reżysera najlepszego filmu w konkursie. W konkursie DocFilmMusic przyznany będzie Złoty Hejnał.

Łączna pula nagród wyniesie ponad 300.000 zł.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara – nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy filmu dokumentalny, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Selekcjonerzy w blokach startowych

Podobnie, jak w ubiegłych latach, zespół składający się z 20 wybitnych krytyków, teoretyków filmu oraz twórców, pod kierunkiem Krzysztofa Gierata wybierze filmy konkursowe spośród kilku tysięcy, które ubiegać się będą o kwalifikację.

Przyjmowanie zgłoszeń do konkursów filmowych odbywać się będzie w dwóch etapach: do 30 listopada 2022 dla filmów zrealizowanych przed 31 października 2022 oraz do 31 stycznia 2023 dla filmów zagranicznych zrealizowanych po 31 października 2022 i do 15 lutego 2023 dla filmów polskich zrealizowanych po 31 października 2022.

Krakowski Festiwal Filmowy to jedno z najstarszych na świecie i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Pokazom filmowym towarzyszą spotkania z twórcami, warsztaty i wystawy, koncerty, wydarzenia dla branży KFF Industry, w tym prezentacje nowych polskich projektów dokumentalnych i animowanych. 

Gościem specjalnym nadchodzącej edycji Festiwalu będzie kinematografia hiszpańska. W ramach sekcji “Fokus na Hiszpanię” zaprezentowane zostaną najnowsze hiszpańskie filmy dokumentalne i krótkometrażowe. 

Regulamin konkursów filmowych oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.krakowfilmfestival.pl .

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w krakowskich kinach od 28 maja do 4 czerwca oraz online w całej Polsce w dniach od 2 do 18 czerwca 2023 roku. 

Kategoria: News.

Aktualności

168 z 1098