KFF VOD – Krakowski Festiwal Filmowy znowu w całej Polsce!

Nie cichną echa po fantastycznej edycji 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w krakowskich kinach studyjnych i plenerowych zakończył się w niedzielę, 4 czerwca. Twórcy dzielą się emocjami w mediach społecznościowych, dziennikarze i krytycy polscy i zagraniczni wytrwale recenzują zwycięskie filmy, organizatorzy nie zwalniają tempa – do 18 czerwca połowa festiwalowego programu dostępna jest online w całej Polsce na platformie KFF VOD.

Zrealizowana z ogromnym sukcesem frekwencyjnym edycja online Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 2020 roku spowodowała, że do festiwalowej publiczności dołączyli widzowie z całej Polski, dla których udział w seansach w Krakowie nie był do tej pory możliwy – podkreśla dyrektorka biura programowego Festiwalu, Barbara Orlicz-Szczypuła. – Wtedy zrozumieliśmy, że już tych widzów nie opuścimy. Dlatego po raz kolejny zapraszamy na naszą platformę KFF VOD. Wydłużamy też czas dostępności filmów aż do 18 czerwca! 

Na KFF VOD od 2 czerwca dostępne są m.in. filmy nagrodzone na tegorocznym Festiwalu. Wśród nich niekwestionowany zwycięzca – krótkometrażowa animacja “Zima” Tomasza Popakula i Kasumi Ozeki, uhonorowana najwyższymi laurami w dwóch konkursach: międzynarodowym krótkometrażowym (Złoty Smok) oraz konkursie polskim (Złoty Lajkonik).  Przypominająca horror animacja w konwencji realizmu magicznego została także nagrodzona przez jury studenckie. 

Nie zabraknie także laureatów innych festiwalowych nagród: najlepszego dokumentu muzycznego, polskiego hitu “Ula” Agnieszki Iwańskiej, głośnego laureata Złotego Rogu w konkursie dokumentalnym: “Mam na imię Szczęście” (reż. Nick Read i Ayse Torpak). Wśród 89 filmów, znajdą się też wspaniałe rodzime produkcje wyróżnione w konkursie polskim oraz mnóstwo krótkometrażowych zaskakujących formą i tematyką animacji, fabuł z gwiazdorską obsadą (m.in. “Być kimś” Michała Toczka i “Moje Stare” Nataszy Parzymies)  i spektakularnych dokumentów.  

W programie KFF VOD także specjalny bonus – wyjątkowy cykl dostępny tylko online – Domówka, której tegorocznym kuratorem jest nietuzinkowy, kultowy blogger – TYPOWY JĘDRZEJ-student filmoznawstwa, który tak zapowiada cykl: “DOMÓWKA TO SEKCJA IDEALNA DO WIECZORNEGO CHILLU, SPĘDZENIA CZASU Z PRZYJACIÓŁMI I NIEZOBOWIĄZUJĄCEGO KINA. ALE NAWET NAJBARDZIEJ LAJTOWE DOKUMENTY MOGĄ NAS SKŁONIĆ DO REFLEKSJI – STĄD „POSTARAJ SIĘ!” – OPOWIEŚĆ O LICEALISTACH Z SAN FRANCISCO, NA KTÓRYCH CIĄŻY PRESJA O KTÓREJ WIELU Z NAS NAWET NIE ŚNIŁO.”

“Z KOLEI „ZBIERACZE-KRĘTACZE” TO HISTORIA Z SERII WTF? W KTÓREJ GWARANTUJĘ, ŻE Z KAŻDĄ MINUTĄ BĘDZIECIE CORAZ BARDZIEJ SIĘ ZASTANAWIAĆ, JAK TO MOŻLIWE, ŻE TAKIE RZECZY SIĘ NA ŚWIECIE DZIEJĄ. A „SET! NAKRYJ SIĘ!” TO JUŻ W OGÓLE JAZDA BEZ TRZYMANKI – DZIWACZNI BOHATEROWIE WALCZĄCY O LAUR W ZAWODACH NA NAJLEPIEJ PRZYSTROJONY I NAKRYTY STÓŁ – GWARANTUJĘ WIELOKROTNE ŁAPANIE SIĘ ZA GŁOWĘ! PRZYGOTUJCIE PRZEKĄSKI, UBIERZCIE WYGODNY DRESIK I BAWCIE SIĘ DOBRZE!” – zachęca TYPOWY JĘDRZEJ. 

Na KFF VOD dostępny jest także specjalny cykl filmów przygotowany z okazji jubileuszu 75-lecia Szkoły Filmowej w Łodzi. Jej Absolwenci wypełniają swoimi nazwiskami napisy końcowe polskich i zagranicznych filmów, otrzymują laury, nagrody, honory festiwali i konkursów na całym świecie. Szkoła Filmowa w Łodzi to nie tylko adres przy Targowej, ale genius loci – suma przeżyć, myśli, emocji, idei, marzeń, twórczych zmagań, towarzyszących im lęków i radości, wzlotów i upadków ludzi, którzy przez lata byli i nadal są częścią Szkoły. W zestawie znalazły się “Jak co dzień…” Kazimierza Karabasza z 1955 roku, “Urząd” Krzysztofa Kieślowskiego z 1966 roku czy współczesne produkcje “Rodzina2Yifan Sun, “Vakha i Magomed” Marty Prus oraz “Walka z cieniem” Nadiyi Rodkiny.

Wciąż dostępne są karnety zapewniające dostęp do całego programu (KFF VOD PASS) lub 10 wybranych filmów lub zestawów filmowych (KFF 10 VOD PASS). Można także wykupić dostęp do pojedynczych tytułów.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem –  Krakowska Fundacja Filmowa

KFF VOD do 18 czerwca 2023 roku: https://www.krakowfilmfestival.pl/vod/

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku.

Kategoria: News.

Aktualności

116 z 1098