Międzynarodowy konkurs dokumentalny
Till Brockman
Przewodniczący
Szwajcaria
Urodził się w 1966 roku w Szwajcarii. Od 1997 roku wykłada filmoznawstwo na Uniwersytecie Zuryskim. Zajmuje się głównie badaniami nad filmem dokumentalnym, kinem azjatyckim oraz estetyką i technologią filmową. Regularnie pracuje jako krytyk filmowy i dziennikarz. W 2013 roku wydał książkę o narracji i historii slow motion. Od 2002 roku jest członkiem komisji selekcyjnej i prezenterem Tygodnia Krytyków na Festiwalu Filmowym w Locarno, a od 2019 roku jego głównym delegatem. W latach 2011-2019 zasiadał w komisji programowej Tygodnia Filmowego w Duisburgu
Ohad Milstein
Izrael
Urodził się w 1973 roku w Izraelu. Jest dokumentalistą, fotografem i artystą sztuki wideo. Studiował reżyserię na Uniwersytecie w Tel-Awiwie. Wykłada reżyserię filmową na Akademii Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Besaleel w Jerozolimie. Zrealizował między innymi nagradzany film “Letnie noce” (2021), który zostanie zaprezentowany na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jego twórczość ma charakterystyczny język filmowy łączący kino artystyczne i dokumentalne.
Christine Camdessus
Francja
Urodziła się w 1961 roku we Francji. Była prawniczką i zajmowała się finansami. W 2001 roku założyła własną firmą produkcyjną ALGERIA PRODUCTION, odnoszącą ogromne sukcesy – ponad 60 wyprodukowanych w niej kreatywnych dokumentów zostały dystrybuowane do krajów na całym świecie. Jest członkinią EDN i EFA. Od 2018 roku jest dyrektorką zarządzającą i artystyczną francuskiego festiwalu FIPADOC.
Petrula Veljanovska
Macedonia
Urodziła się w Macedonii. Studiowała filologię klasyczną na Uniwersytecie w Skopje. Przez kilka lat pracowała jako tłumaczka filmów na festiwalach filmowych. Od 2009 roku jest programerką filmów krótkometrażowych i sekcji filmów dla dzieci i młodzieży macedońskiego festiwalu MakeDox, jest również jego PR menadżerką.
Agnieszka Zwiefka
Polska
Urodziła się w 1978 roku w Polsce. Jest reżyserką filmów dokumentalnych. Jej film „Królowa Ciszy” (2014) zdobył ponad 20 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym Srebrny Róg na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim prowadząc zajęcia z reżyserii filmu dokumentalnego. Jest członkinią Europejskiej Akademii Filmowej, EWA European Women’s Audiovisual Network i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Brała udział w międzynarodowych programach szkoleniowych ESoDoc, DOK.Incubator, ScripTeast czy Berlinale Talents.
Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy
Juliusz Machulski
Przewodniczący
Polska
Urodził się w 1955 roku w Polsce. Jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Ukończył Łódzką Szkołę Filmową, a w latach 1984-85 studiował w Call-Arts (USA). Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Studia Filmowego ZEBRA. Laureat nagrody im. Wyspiańskiego (1985), nagrody Przewodniczącego Komitetu Kinematografii (1990), nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1998) oraz innych licznych nagród festiwalowych. Członek Europejskiej Akademii Filmowej
Andrea Martignoni
Włochy
Urodził się w 1961 roku we Włoszech. Mieszka w Berlinie Jest performerem, niezależnym projektantem dźwięku i historykiem w dziedzinie animacji filmu. Stworzył ścieżki dźwiękowe do krótkich filmów animowanych zrealizowanych przez artystów z całego świata, w tym dla słynnego artysty ulicznego Blu i włoskiego ilustratora Roberto Cataniego. Współpracuje z The Animation Workshop w Viborg, a także z międzynarodowymi festiwalami, prowadząc kursy mistrzowskie, warsztaty i wykłady na tematy związane z animacją i dzwiękiem. Od 2020 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMAPHIX na Sycylii.
Anita Reher
Dania
Pochodzi z Danii. Była dyrektorką wykonawczą The Flaherty w Nowym Jorku, pracowała dla MEDIA Program zajmując się tam projektami dokumentów kreatywnych. Jest współzałożycielką European Documentary Network (EDN), gdzie planowała i koordynowała pitchingi. Obecnie jest dyrektorką Nordisk Panorama, jednego z najważniejszych wydarzeń filmowych w Skandynawii, na którym prezentowane są nordyckie filmy dokumentalne i krótkometrażowe, a także odbywają się Short Film Pitch, Nordic Market & Conference. Nordisk Panorama ułatwia kontakty branżowe i możliwości koprodukcyjne krajów skandynawskich z innymi krajami europejskimi.
Olga Lucovnicova
Mołdawia
Urodziła się w 1991 roku w Mołdawii. Mieszka i pracuje w Belgii. Jest dokumentalistką, operatorką, fotografką i badaczką w dziedzinie sztuk audiowizualnych. Studiowała na kierunku operatorskim na Akademii Muzyki, Teatru i Sztuk Wizualnych w Kiszyniowie w Mołdawii oraz reżyserię w DOC NOMADS. Jej ostatni film „Mój wujek Tudor” został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na 71. edycji Berlinale i Europejską Nagrodą Filmową za najlepszy film krótkometrażowy 2021 roku. Jej styl filmowy łączy kino obserwacyjne z elementami poetyckimi, gdzie kluczowymi czynnikami są ludzkie emocje i uczucia.
Amer Salmeen Al Murry
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Pochodzi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest scenarzystą, reżyserem oraz producentem filmowym. Ukończył New York Film Academy w Abu Zabi. Jest założycielem i dyrektorem festiwalu filmowego Al Ain Film Festival. Pracował jako prezenter telewizyjny i redaktor naczelny wielu czasopism. Jego filmy były prezentowane i nagradzane na festiwalach filmowych.
Konkurs polski
Piotr Stasik
Przewodniczący
Polska
Urodził się w 1976 roku. Jest reżyserem, autorem zdjęć i twórcą kreacyjnych filmów dokumentalnych i fabularnych. Jest absolwentem Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy i Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Twórca takich filmów jak “Odmienne stany świadomości” (2020), „Opera o Polsce”(2017), „Dziennik z podróży” (2013), „Koniec lata” (2010) czy “7 x Moskwa” (2005), które były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach. W 2016 roku zdobył nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej za film “21 x Nowy Jork”. Uczestniczył w laboratorium Biennale College Cinema w Wenecji. Członek Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej.
Kuba Mikurda
Polska
Urodził się w 1981 roku. Jest reżyserem, badaczem filmu, kierownikiem Instytutu Nauk o Sztuce i Pracowni Eseju Filmowego Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracował jako krytyk filmowy, dziennikarz i wydawca. Opublikował m.in. „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič” (2015), zredagował m.in. „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” (2011) i „Boro, l’ile d’amour. The Films of Walerian Borowczyk” (wspólnie z Kamilą Kuc i Michałem Oleszczykiem). W 2018 roku zrealizował swój debiut filmowy – pełnometrażowy dokument „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”, a w 2021 roku nagradzaną na festiwalach “Ucieczkę na Srebrny Glob”.
Anna Sienkiewicz-Rogowska
Polska
Jest menedżerką kultury. Ukończyła studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. W latach 2008 -2015 pracowała w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, gdzie kierowała działem upowszechniania kultury filmowej i promocji. Była dyrektorką Filmoteki Narodowej w latach 2015 – 2017, a w latach 2017-2021 zastępczynią dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, gdzie nadzorowała działy odpowiedzialne m.in.: digitalizację cyfrową zbiorów oraz edukację filmową. Była ekspertką MKDNiS i wykładowczynią UKSW i SWPS. Obecnie jest zastępczynią dyrektorki Muzeum Warszawy.
Małgorzata Szyłak
Polska
Urodziła się w 1975 roku. Jest operatorką filmową. Studiowała na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi, ukończyła też historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką zdjęć do wielokrotnie nagradzanych na festiwalach filmów dokumentalnych i fabularnych m.in “Anatomii” Oli Jankowskiej , “Komunii” Anny Zamęckiej, “Trzech Kobiet” i “Dzikich róż” Anny Jadowskiej czy “Końca świata” Moniki Pawluczuk. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC.
Daria Kopiec
Polska
Urodziła się w 1983 roku. Jest reżyserką filmową i teatralną. Współpracuje z różnymi instytucjami kultury. Ukończyła PWSTviT w Łodzi na Wydziale Operatorskim (specjalizacja: animacja i filmowe efekty specjalne), studiowała też na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Przez kilka miesięcy była stażystką w École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukseli. Jest autorką takich filmów jak: „Własne śmieci” (2020), „Pierwszy raz” (2016), „Kosmos” (2016) czy „Gucio Zaczarowany” (2015). W 2020 roku została nagrodzona na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym Srebrnym Lajkonikiem za najlepszy polski film animowany.
Międzynarodowy konkurs DocFilmMusic
Włodek Pawlik
Przewodniczący jury
Polska
Urodził się w 1958 roku w Polsce. Jest kompozytorem i pianistą oraz jedynym laureatem nagrody Grammy w historii polskiego jazzu. Ukończył klasę fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także Wydział Jazzu na Hochschule für Musik w Hamburgu. W 2007 roku uzyskał doktorat, a w 2017 roku habilitację na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. Jest laureatem licznych nagród za najlepszą muzykę jazzową i filmową. W 2021 roku zrealizował trzy projekty poetycko-muzyczne.
Roman Gutek
Polska
Urodził się w 1958 roku w Polsce. Studiował na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i w Instytucie Sztuki PAN. W 1985 roku stworzył Warszawski Festiwal Filmowy. Jest założycielem i współwłaścicielem prywatnej firmy Gutek Film zajmującej się dystrybucją kina autorskiego. Jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty oraz American Film Festiwal, które odbywają się we Wrocławiu. Jest współtwórcą Post Pxrn Film Festival Warsaw, który odbędzie się w dniach 7-12 czerwca 2022 r. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
Robert Kirchhoff
Słowacja
Urodził się w 1968 roku w Słowacji. Jest reżyserem, scenarzystą i niezależnym producentem nagradzanych słowackich i czeskich filmów dokumentalnych. W swoich filmach krytycznie analizuje aktualne zjawiska społeczne. Studiował reżyserię filmów dokumentalnych na Akademii Sztuk Scenicznych w Bratysławie, gdzie jest profesorem nadzwyczajnym i wykładowcą. Jest także założycielem i dyrektorem generalnym atelier.doc, niezależnej organizacji produkcyjnej skupiającej się przede wszystkim na produkcji filmów dokumentalnych i telewizyjnych.
FIPRESCI
Nino Kovačić
Chorwacja
Urodził się w Chorwacji. Jest niezależnym dziennikarzem, programerem i współpracownikiem festiwali filmowych oraz edukatorem filmowym. Pracował na różnych festiwalach filmowych, m.in. Animafest, ZagrebDox, Zagreb Film Festival i 25fps. Prowadzi również zajęcia z analizy filmowej na warsztatach dla dzieci i młodzieży. Jako krytyk filmowy publikuje w specjalistycznych magazynach filmowych i serwisach internetowych, takich jak “Chorwackie Kroniki Filmowe” i “Zona filma”. Jako członek FIPRESCI był jurorem na festiwalach Festroia, Jerusalem FF, Motovun FF, GoEast i IDFA.
Yun-Hua Chen
Taiwan
Studiowała lingwistykę i filmoznawstwo na Tajwanie, we Francji i w Szkocji, gdzie na Uniwersytecie św. Andrzeja obroniła pracę doktorską. Jest niezależną badaczką filmową i redaktorką współpracującą w Film International. Publikuje także w “Cinephilia”, “Directory of World Cinema” i “Journal of Chinese Cinemas”. Jej monografia “Mosaic Space and Mosaic Auteurs” została opublikowana przez Neofelis Verlag w Berlinie. Pracowała jako dyrektorka festiwalu dokumentART, niemieckiego festiwalu filmowego w Neubrandenburgu. Jest członkinią komisji selekcyjnej ZEBRA Poetry Film Festival.
Giuseppe Sedia
Włochy
Jest włoskim dziennikarzem urodzonym we Francji, mieszkającym i pracującym w Polsce. Jest reporterem włoskiego dziennika Il Manifesto. Prowadzi stronę internetową i archiwum filmowe Kino Mania, które w całości poświęcone jest polskiemu kinu. Jego artykuły i eseje na temat filmu i sztuk wizualnych ukazywały się w kilku magazynach we Włoszech i za granicą (“Cineforum”, “Film International”, “Sentieri Selvaggi”). Od 2013 roku jest członkiem FIPRESCI i zasiadał w jury kilku międzynarodowych festiwali filmowych.
Jury FICC
Eugene Dugan-Brause
The Quay Arts Centre
Wielka Brytania
Ritesh Basak
Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Indiach (region wschodni), Bidhaangar Film Society
Indie
Karolina Nowacka
Dyskusyjny Klub Filmowy “Kropka”, Kino Studyjne Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Polska
Jury Studenckie
-
Konkurs krótkometrażowy:
Mateusz Leśniak, Weronika Kapusta, Aleksandra Brzuzy
-
Konkurs polski:
Katarzyna Burdek, Arkadiusz Hulbój
-
Konkurs dokumentalny:
Jędrzej Kościński, Przemysław Kania, Krzysztof Strumiński
-
Konkurs DocFilmMusic:
Monika Babińska, Paulina Gandor