Międzynarodowy konkurs dokumentalny
Andrzej Fidyk
Przewodniczący
Polska
Reżyser i scenarzysta. Zrealizował ponad 40 filmów dokumentalnych i wiele filmów reklamowych i reportaży telewizyjnych. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Wieloletni szef Redakcji Filmów Dokumentalnych programu 1 TVP, z którą zakończył współpracę w 2016 roku. Trzy razy otrzymał nagrodę Wiktora w kategorii twórca telewizyjny. Jest profesorem sztuki filmowej, dyrektorem kierunku reżyseria na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Członek polskiej i europejskiej Akademii Filmowej.
Karen Avetisyan
Armenia
Dyrektor artystyczny i dyrektor generalny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Golden Apricot w Erewaniu. Autor artykułów, felietonów radiowych, recenzji filmowych, esejów i kreatywnych opowiadań non-fiction. Członek Związku Profesjonalistów Filmowych, ormiańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych i Dziennikarzy, Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy Filmowych (FIPRESCI). Członek jury wielu festiwali filmowych na całym świecie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.
Mette Hoffmann Meyer
Dania
Producentka filmowa i redaktorka zamawiająca. Była szefową ds. filmów dokumentalnych i koprodukcji w Duńskiej Publicznej Telewizji oraz redaktorką serii faktów Documania. Obecnie jest założycielką i prezeską fundacji THE WHY z siedzibą w Kopenhadze w Danii, która rocznie produkuje i dystrybuuje 10-20 filmów dokumentalnych skupiających się na prawach człowieka. Tutaj sfinansowała filmy takie jak: nagrodzony Oscarem „Taxi to the Dark Side”, „Pussy Riot: A Punk Prayer” i nagrodzony Sundance film „The Red Chapel”. Jej pierwsza kampania DLACZEGO; Dlaczego bieda? seria ośmiu filmów została wyemitowana przez 70 nadawców, docierając do ponad 500 milionów ludzi na całym świecie.
Ada Solomon
Rumunia
Producentka filmowa. Założycielka Hi Film Productions i Micro Film. Zrealizowała filmy prezentowane i nagradzane na najbardziej prestiżowych festiwalach, m.in. w Cannes, Berlinie, Locarno, Wenecji czy Sundance. Była koproducentką filmów z ponad 15 krajami europejskimi i zrealizowała swoje filmy w ponad 50 krajach. Jest przewodniczącą wykonawczą Europejskiej Sieci Audiowizualnej Kobiet, koordynatorką krajową EAVE, członkinią zarządu ACE, członkinią zarządu Europejskiej Akademii Filmowej. Została nagrodzona Europejską Nagrodą za Koprodukcję – Prix Eurimages w 2013 roku oraz Nagrodę Inicjatywy Europy Środkowej na Festiwalu Filmowym w Trieście w 2018 roku.
Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy
Jan Naszewski
Przewodniczący
Polska
Agent sprzedaży. Założyciel firmy New Europe Film Sales – wiodącej międzynarodowej agencji sprzedaży filmów z siedzibą w Warszawie. Firma specjalizuje się w promocji i sprzedaży filmów krótko- i pełnometrażowych. W katalogu NEFS znajdują się m.in. nominowane do Oscara „Boże Ciało” Jana Komasy, zwycięzcy sekcji Un Certain Regard w Cannes „Barany – islandzka opowieść” Grímura Hákonarsona i „Lamb” Valdimara Jóhannssona, czy „Chłopi’ – najnowsza animacja twórców „Twojego Vincenta”. Studiował lingwistykę i europeistykę w Edynburgu. Pracował jako organizator wydarzeń branżowych przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Jest wykładowcą prestiżowych międzynarodowych programów, takich jak EAVE, ACE, Berlinale Talents, czy Torino Film Lab. Od lat jest ekspertem europejskiego programu MEDIA.
Isabelle Favez
Szwajcaria
Animatorka i reżyserka. Urodziła się w 1974 roku w Bernie. Studiowała na Wydziale Filmu i Video na Zurich University of the Arts. Jej film dyplomowy „Replay” (1999) był prezentowany na licznych międzynarodowych festiwalach. Zrealizowała kilka filmów dla dzieci, w tym “Circuit marine” (2003) w ramach Rezydencji artystycznej w studio animacji Folimage w Walencji i „Apple Pie” (2006), nagrodzony na wielu festiwalach filmowych. W 2018 roku wyreżyserowała program telewizyjny „Zibilla” którego pierwszy pokaz odbył się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2019 roku.
Anne Gaschütz
Niemcy
Organizatorka i programerka festiwali. Mieszkała w Niemczech i Anglii oraz studiowała wiedzę o filmie w Walii. Pracowała jako asystentka i kierowniczka produkcji przy wielu projektach filmów krótkometrażowych. Od 2013 roku w ramach Międzynarodowej Komisji Selekcyjnej FILMFEST DRESDEN – Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych jest odpowiedzialna za koordynację festiwalu oraz forum Visegrád in Short(s), a w lipcu 2020 roku została współdyrektorką festiwalu. W 2021 roku została członkinią komisji selekcyjnej sekcji Pardi di domani na Festiwalu Filmowym w Locarno. Jest także jedną z inicjatorek Talking Shorts, internetowej platformy krytyki filmów krótkometrażowych.
Brigid O’Shea
Niemcy, Australia
Tutorka, wykładowczyni i producentka filmowa. Pochodzi z Australii, ale od 2005 roku mieszka i pracuje w Berlinie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Melbourne i Berlinie. Karierę zaczynała pracując przy festiwalu Berlinale. Potem pracowała przy wielu programach dokumentalnych, wśród nich są IDF – Instytut Filmu Dokumentalnego i Documentary Campus. Pod koniec 2014 roku została Szefową DOK Industry Programme. Jest mentorką z zakresu europejskich funduszy filmowych, zarządzania kulturą i strategii festiwalowych w Ameryce Północnej i Europie Wschodniej. W lutym 2020 r. przyczyniła się do stworzenia Documentary Association of Europe.
Konkurs polski – krótki metraż
Konkurs polski – krótki metraż
Jagoda Szelc
Przewodnicząca
Polska
Reżyserka filmowa i scenarzystka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Była stypendystką Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach oraz stypendystką Ministra Kultury w Polsce. Jej filmy były pokazywane na międzynarodowych festiwalach. Jej krótkometrażowy film „Taki pejzaż” zdobył Złotą Kijankę – główną nagrodę dla filmu studenckiego na festiwalu Camerimage (2013), a jej debiut fabularny „Wieża. Jasny dzień” zdobył nagrody za najlepszy debiut i scenariusz na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2017) oraz wiele innych międzynarodowych nagród. W 2018 roku została laureatką prestiżowych Paszportów Polityki. W tym samym roku ukończyła swój drugi film fabularny „Monument”, który otrzymał liczne nagrody w Polsce i za granicą. Wykłada reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi.
Damian Kocur
Polska
Reżyser, operator i scenarzysta filmowy. Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach oraz doktorant w Szkole Filmowej w Łodzi. Autor nagradzanych w kraju i za granicą filmów krótkometrażowych. Jego ostatni obraz pt. „Dalej jest dzień” zdobył m.in. Nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego na międzynarodowych festiwalach filmowych w Trieście i Teheranie, nagrodę za najlepszy film europejski na festiwalu w Clermont-Ferrand oraz został zakwalifikowany do nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej. W 2021 roku był pokazywany na przeglądzie New Directors/ New Films w MoMa w Nowym Jorku.
Joanna Wendorff-Ostergaart
Polska
Producentka i konsultantka scenariuszowa. W latach 2006-2014 szefowa Media Desk Polska, zaś w 2016 – pełnomocniczka Dyrektora PISF ds. Współpracy Instytucjonalnej z Zagranicą. Wieloletnia współwłaścicielka i szefowa produkcji w Studiu Filmowym Anima-Pol. Creative Supervisor dla projektów Disney’a w SDI Media Polska. Obecnie pracuje z Agencją John Weston Group jako storytelling expert dla międzynarodowych firm i marek. Członkini SFP. Wykładowczyni w Łódzkiej Szkole Filmowej.
Konkurs polski – dokumenty
Maciej Cuske
Przewodniczący
Polska
Reżyser. Urodził się i mieszka w Bydgoszczy. W 2004 roku ukończył Szkolę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, gdzie aktualnie jest wykładowcą. Prowadzi również zajęcia w Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz warsztaty filmowe w Polsce i za granicą, a także współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową, miejsce dla młodych filmowców w MCK Bydgoszcz. Twórca głównie filmów dokumentalnych, pokazywanych na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, za które otrzymał wiele nagród, m.in. Brązowego i Srebrnego Lajkonika oraz Srebrny Róg na KFF w Krakowie, Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej “Orzeł” w 2021, Najlepszy reżyser 2021 na West lake Film Festival w Chinach. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W 2020 r. nominowany do Paszportu Polityki.
Maciej Kubicki
Polska
Producent filmowy i telewizyjny oraz scenarzysta. Absolwent Szkoły Wajdy i Instytutu Kultury Polskiej UW, kursu producenckiego EAVE oraz warsztatów Torinofilmlab, MIDPOINT, EX Oriente i DOK Incubator. Laureat nagody KIPA dla najlepszego producenta filmów dokumentalnych, wyróżniony tytułem Emerging Producer 2017, nominowany do Orła za „Over the Limit”. Członek Emmy, a także Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Współwłaściciel i członek zarządu Telemark, gdzie wraz z Anną Kępińską rozwija i produkuje dokumenty kreacyjne, seriale premium oraz artystyczne kino. Pracuje również jako storyliner i kieruje writer’s room seriali premium. Od dziewięciu lat prowadzi warsztat o tworzeniu seriali premium w Łódzkiej Szkole Filmowej.
Ita Zbroniec-Zajt
Polska
Operatorka filmowa. Na stałe mieszka w Szwecji. Ukończyła Wydział Operatorski Szkoły Filmowej w Łodzi. Laureatka Złotego Żuka (szwedzki Oskar) za zdjęcia do filmu „The Yard” w reżyserii Månsa Månssona, zapisała się w historii jako pierwsza kobieta która otrzymała nagrodę w tej kategorii. Została uhonorowana nagrodą im. Svena Nykvista za zdjęcia do filmu „Sezon” w reżyserii Johna Skooga oraz, wspólnie z reżyserką, Anną Jadowską, Złotą Żabą za najlepszy film polski za „Kobietę na dachu” na festiwalu Camerimage. Pracuje zarówno przy filmach fabularnych, dokumentalnych jak i reklamowych.
Międzynarodowy konkurs DocFilmMusic
Leszek Dawid
Przewodniczący jury
Polska
Reżyser i scenarzysta. Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim, Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Gildii Reżyserów Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej. Stypendysta programu Nipkow w Berlinie oraz Młodej Akademii Sztuki w Berlinie. Wykładowca i prodziekan wydziału reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy. Autor wielu licznie nagradzanych filmów krótkometrażowych, dokumentów, pełnometrażowych filmów fabularnych, seriali oraz teatrów telewizji. Dwukrotnie nominowany do paszportów polityki. Nominowany do polskich nagród filmowych „Orły” w kategoriach: odkrycie roku, najlepszy reżyser, najlepszy film, najlepszy serial.
Jinsu Chun
Korea Południowa
Programer. Studiował filozofię i dokument na Uniwersytecie Paryskim we Francji. Pracował jako asystent reżysera i producent muzyczny. W latach 2006-2019 pracował jako programer na Jecheon International Music & Film Festival. Od 2020 roku pracuje jako programer na Jeonju International Film Festival.
Lucie Králová
Czechy
Reżyserka filmowa i scenarzystka. Pracuje jako wykładowczyni na FAMU w Pradze. Jej dokumenty, wykonane często na taśmie 16mm, były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobywały liczne nagrody, m.in. „Niefortunne dziecko” (2003) i „Sprzedane” (2005) zostały nagrodzone jako najlepsze czeskie filmy dokumentalne na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jihlavie; dokumentalny kryminał „Zagubione wakacje” (2007), dystrybuowany na całym świecie na taśmie 35 mm, otrzymał Kryształowy Glob dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu na MFF w Karlowych Warach i inne nagrody. Jej film dokumentalny „Kapr code” wygrał konkurs DocFilmMusic na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2022 roku.