NAGRODA SMOK SMOKÓW

za wkład w rozwój światowego filmu animowanego: PIOTR DUMAŁA (Polska)

REKOMENDACJA KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej
w kategorii filmu dokumentalnego:

Spacer z Aniołami, reż. Tomasz Wysokiński (Polska)

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Jury konkursu dokumentalnego w składzie: Mark Cousins – przewodniczący (Wielka Brytania), Radu Ciorniciuc (Rumunia), Péter Kerekes (Słowacja), Margreth Olin (Norwegia), Anna Wydra (Polska) podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród:

ZŁOTY RÓG dla reżysera najlepszego filmu – Julia Sergina za film Dalekowschodnia golgota (Rosja)

Jury jednogłośnie doceniło witalność filmu i dojrzały talent młodej reżyserki. Film pokazuje nam losy zdesperowanego, ale charyzmatycznego człowieka, który wykorzystuje nieposłuszeństwo do walki o demokrację.

SREBRNY RÓG dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych – Oan Kim i Brigitte Bouillot za film

O mężczyźnie, który malował krople wody (Francja, Korea Południowa)

Piękny, medytacyjny esej filmowy o człowieku, traumie sprzed lat i misternej sztuce widzianych oczyma syna zafascynowanego twórczością ojca. Precyzyjny montaż pozwala uchwycić zmieniające się stany umysłu. Nie daje o sobie zapomnieć.

SREBRNY RÓG dla reżyserów filmu o tematyce społecznej – Rintu Thomas i Sushmit Ghosh za film Ogniem pisane (Indie)

Film przepełniony odwagą i niepohamowaną energią hindusek w walce o sprawiedliwość i prawdę. Wspaniale ukazuje moc drzemiącą w smartfonach i dziennikarskiej wytrwałości. Inspirujący – powinno się go pokazywać na całym świecie.

WYRÓŻNIENIEHong Kong Documentary Filmmaker za film W potrzasku (Hongkong)

Odważny, wciągający film o potrzebie i granicach protestu. Klasyczny, obserwacyjny styl daje świadectwo młodzieńczego zapału i erozji demokracji w Hongkongu. Bogaty i rozbudowany psychologicznie.

WYRÓŻNIENIEAngelo Madsen Minax za film Długa droga do domu (Stany Zjednoczone)

Wielowarstwowy, nowatorski film o rodzinnych tajemnicach i odkrywaniu historii. Stawiając czoła złożoności swoich doświadczeń, autor osiąga katharsis.

NAGRODA FIPRESCI

Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) w składzie: Piotr Czerkawski (Polska), Vladimir Seput (Chorwacja), Dieter Wieczorek (Francja) przyznało nagrodę Gorkiemu Glaser-Müllerowi za film Dzieci wroga (Szwecja, Dania).

Za wyrazisty i pełen emocji portret szwedzko-chilijskiego dziadka Patricia poszukującego swoich siedmiu wnucząt opuszczonych w obozie dla uchodźców al-Hol w Syrii. W filmie Dzieci Wroga padają istotne pytania etyczne o ludzką winę, odpowiedzialność i dziedziczenie traumy, a jednocześnie reżyserowi udało się uniknąć jednostronnego spojrzenia na złożone problemy polityczne pokazując niechlubną rolę dyplomacji europejskiej w obszarze skuteczności pomocy humanitarnej.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Jury konkursu krótkometrażowego w składzie: Anca Damian – przewodnicząca (Rumunia), Maciej Bochniak (Polska), Darya Bassel (Ukraina), Laura D’Asta (Wielka Brytania), Felipe Montoya (Kolumbia) postanowiło przyznać następujące nagrody:

ZŁOTY SMOK dla reżysera najlepszego filmu – Michelle Kranot i Uri Kranot za film Kat w domu (Dania, Francja, Kanada)

Za piękne splecenie historii pięciu pozornie niezwiązanych ze sobą postaci z wierszem Carla Sandburga (Kat w domu), aż do niemal apokaliptycznej konkluzji. Animacja o mocnym, szczegółowym stylu, zdjęciach i dźwięku, który prowokuje widza do zmiany doświadczenia i stawia pytania o nawyki społeczne. 

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – Raluca Lupascu za film Bóg tutaj był! (Holandia)

Za opowiedzenie lokalnej i uniwersalnej historii, w której wiarę kwestionuje się na przestrzeni czasu i natury, przy jednoczesnym uchwyceniu – z ponadczasową gracją i wybitnymi zdjęciami – podwójnej istoty społeczności rumuńskiej wsi Maglavit, z jej starożytnymi wierzeniami religijnymi i tradycjami oraz ich wpływem na młodsze, nieufne pokolenie.

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Loris Giuseppe Nese za film Zły nastrój (Włochy)

Za wykorzystanie ponadczasowego, minimalistycznego i bardzo efektownego stylu animacji i dokumentu do przedstawienia relacji między opiekunką a rodzinami, dla których pracuje, jednocześnie zagłębiając się w jej zmagania oraz emocje tych, którzy dbają o nią. Wykorzystanie dialektu z południowych Włoch tylko podkreśla pochodzenie bohaterów. 

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu fabularnego – Declan Lawn i Adam Patterson za film Brutal (Irlandia)

Za ukazanie, z humorem i ironią, odrobiny człowieczeństwa w północnoirlandzkim ulicznym gangu, który – już po zakończeniu konfliktu – musi zadecydować o losie miejscowego psa. Wspaniałe osiągnięcie w mieszaniu gatunków filmowych i prowadzeniu fabuły, z minimalistycznym i bardzo skutecznym podejściem narracyjnym i dobrą obsadą.

WYRÓŻNIENIEMarieke Elzerman za film Chodź tu (Belgia)

Za uchwycenie, za pomocą uderzających zdjęć i subtelnej gry aktorskiej, głębi emocji i spostrzeżeń nieśmiałych, wrażliwych bohaterów-pracowników schroniska dla psów w kontrze do znerwicowanych właścicieli czworonogów.

Nagroda dla najlepszego filmu europejskiego (Kandydat KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego) Z ukrycia w reżyserii Daniela Graya (Węgry, Francja, Kanada)

NAGRODA FICC


Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC) w składzie:
Igor Dąbrowski (Polska), Nóra Sándor (Wielka Brytania), Rajbhushan Shyamsundar Sahasrabuddhe (Indie) postanowiło przyznać nagrodę Don Quichota filmowi Z ukrycia w reżyserii Daniela Greya (Węgry, Francja, Kanada) oraz wyróżnienie filmowi: Blokada w reżyserii Juliena Goudichauda (Francja)

Z ukrycia – trzymająca w napięciu animacja wyróżniła się na tle pozostałych, niezwykle zróżnicowanych kandydatów. Niewinna zabawa w chowanego staje się sposobem, by poruszyć tematy takie jak izolacja, oderwanie od rzeczywistości spowodowane przez media społecznościowe oraz rozpad więzi rodzinnych. Z ukrycia urzekło jury swoją pomysłowością, niepowtarzalnym stylem wizualnym, trzymającą w napięciu oprawą dźwiękową i umiejętną narracją.

Blokada – Za umożliwienie dostrzeżenia bólu i traumy, których doświadczyły niektóre z najbardziej bezbronnych społeczności podczas pandemii.

KONKURS POLSKI

Jury konkursu polskiego w składzie: Jan P. Matuszyński – przewodniczący, Piotr Bernaś, Krzysztof Czyżewski, Katarzyna Janowska, Adriana Prodeus po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody:

ZŁOTY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu ufundowany przez Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich – Tomasz Wysokiński za film Spacer z Aniołami (Polska)

Za rzetelne przeprowadzenie przez jądro ciemności, profesjonalizm w opowiadaniu, świadomą narrację po bezwzględnym, odległym świecie oraz film, o którym trudno przestać myśleć.

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego powyżej 30 minut – Tomasz Wolski za film 1970 (Polska)

Za wynalezienie nowego filmowego języka, właściwego tej jedynie opowiadanej historii, za idealne połączenie dokumentalnych zdjęć, archiwów dźwiękowych i animacji, pozwalające doświadczyć okrutnych wydarzeń przeszłości i ujrzeć w nich paralelę do współczesności.

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego poniżej 30 minut – Andrzej Cichocki za film Trochę raju (Polska)

Za krótki film o nieskończoności, z cienia marginesu, ubóstwa i degradacji wydobywający niepojętą świetlistość życia.

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Michalina Musialik za film Psie pole (Polska)

Za stworzenie wielowymiarowej i metaforycznej opowieści o ludzkich postawach oraz adekwatny dobór środków wyrazu.

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu fabularnego – Nastazja Gonera za film Pierwsze lato końca świata (Polska)

Za przewrotne spojrzenie na sprawy ludzi i zwierząt oraz niejednoznaczną, konsekwentnie prowadzoną narrację.

WYRÓŻNIENIEKarolina Kajetanowicz za film Zieleń (Polska)

Za stworzenie sugestywnego zmysłowego wrażenia minimalistycznymi środkami filmu animowanego oraz za badanie granicy końca antropocenu.

WYRÓŻNIENIEMonika Proba za film Lata świetlne (Polska)

Za film wyjątkowo światłoczuły, tyleż subtelnie co odważnie współ-czujący z szaleństwem miłości.

WYRÓŻNIENIEMichał Kawecki za film Antybohater (Polska)

Za ogromną wrażliwość i wnikliwość psychologiczną, stworzenie atrakcyjnego wizualnie i narracyjnie dokumentu, który zaciera granice gatunków i staje się czystym kinem.

WYRÓŻNIENIEMateusz Kudła, Anna Kokoszka-Romer za film Polański, Horowitz. Hometown (Polska, Francja, USA)

Za pomysł wspólnego spotkania przyjaciół z czasów Zagłady, dar przekonywania oraz dziennikarską dociekliwość w poszukiwaniu śladów przeszłości.

WYRÓŻNIENIEPaweł Mykietyn za muzykę do filmu Spacer z Aniołami (Polska)

Za muzykę do filmu, która zadaje pytania o konieczność istnienia zła i buduje dodatkowy wymiar w mroku nieludzkiej przemocy.

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montażZbigniew Czapla za film On Time (Polska)

Za błyskotliwy montaż animacji, uwypuklający pęd współczesności, w której olśnienie trwa tyle, ile znikający widok z okna pędzącego metra.

Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Medicine – Marek Gajczak za film Nature Is My Homeland (Polska)

Za poszerzenie pola wrażliwości społecznej o głębokie współistnienie z naturą oraz wydobycie znaczenia poezji i sztuki w budowaniu nowoczesnej świadomości ekologicznej.

Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowana przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych – Piotr Kobus i Agnieszka Drewno (Mañana) za film Spacer z aniołami (Polska)

Za odwagę wyprodukowania filmu, który konfrontuje nas z prawdziwym piekłem.

Nagroda pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia Andrzej Cichocki za film Trochę raju (Polska)

Za myślącą kamerę,  empatyczne użycie obrazu, autentyzm i bardzo udaną próbę oddania dziecięcego świata.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

POLAŃSKI, HOROWITZ. HOMETOWN w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer (Polska, Francja, USA)

NAGRODA JURY STUDENCKIEGO

Po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych, Jury studenckie w składzie Paulina Gandor, Jędrzej Kościński, Joanna Krygier, Emilia Kutrzeba, Mateusz Leśniak, Monika Pietras, Krzysztof Strumiński, Olga Trembach, Agnieszka Wójtowicz postanowiło przyznać nagrodę filmowi W potrzasku w reżyserii Hong Kong Documentary Filmmaker

Za zbudowanie porywającej narracji w oparciu o bezpośrednią obserwację rewolucji naszych czasów, gdzie walka prowadzi od muzycznej potyczki z policją do wycieńczającego oblężenia i ucieczki kanałami. Skupiając się na pojedynczym, zamkniętym wydarzeniu, rejestruje uniwersalne emocje młodych ludzi – ich odwagę, ale też strach w starciu ze zbrodniczym systemem.

NAGRODY KFF INDUSTRY – ANIMATED IN POLAND I DOC LAB POLAND 2021

NAGRODY ANIMATED IN POLAND

NAGRODA SOUND MIND STUDIO – bon Studia Sound Mind na 10 dni post-produkcji dźwięku do filmu dla projektu All My Effing Superheros, reż. Piotr Kabat, prod. Letko

NAGRODA FIXAFILM  – bon studia Fixafilm na usługi w zakresie postprodukcji obrazu o wartości 10 000 PLN dla projektu Było sobie morze…, reż. Joanna Kożuch, prod. B-Film, Animapol

WYRÓŻNIENIE CREW UNITED – pięcioletnia subskrypcja Crew United w statusie Premium – dla reżysera i producenta projektu  Oczniak, reż. Małgorzata Wowczak, prod. Pracownia Filmu Animowanego – ASP Kraków

NAGRODY DOC LAB POLAND DLA PROJEKTÓW PREZENTOWANYCH NA DOCS TO START

Nagroda HBO Award – 10 000 PLN w gotówce dla projektu Papa Was King of Kongo, reż. Joanna Ratajczak, prod. Maciej Kubicki, Joanna Ratajczak (Telemark)

Nagroda SMAKJAM – usługa postprodukcji obrazu o wartości 25 000 PLN dla projektu Krok po kroku, reż. Eliza Kubarska, Michał Woroch, prod. Monika Braid (Braidmade Films)

Nagroda MX35 – usługa wynajmu sprzętu filmowego o wartości 10 000 PLN dla projektu Dziecko z pyłu, reż. i prod. Weronika Mliczewska (Ya-Man Studio).

Wyróżnienie DOK Leipzig – zaproszenie na DOK Co‐pro Meetings dla projektu Dziewczyńskie historie, reż. Aga Borzym, prod. Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska (Pinot Films)

NAGRODY DOC LAB POLAND DLA PROJEKTÓW PREZENTOWANYCH NA DOCS TO GO

Nagroda Lunapark – usługa postprodukcji obrazu o wartości 15 000 PLN dla projektu Starzy hipisi umierają młodo, reż. Zofia Pręgowska, prod. Zofia Pręgowska (Prego media)

Wyróżnienie Institute of Documentary Film – zaproszenie na East Doc Platform dla projektu Leon, reż. Wojciech Gostomczyk, prod. Wojciech Gostomczyk, Anna Stylińska – Metrage Studio

NAGRODA DLA PROJEKTU PREZENTOWANEGO NA DOCS TO START LUB DOCS TO GO

Wyróżnienie Polish Docs Pro  – wsparcie międzynarodowej promocji i zaproszenie na jedno z międzynarodowych branżowych wydarzeń dokumentalnych dla projektu 13 Baza, reż. Paweł Hejbudzki, prod. Wojciech Karubin (Movie Mates