58. KFF – 2018
235 filmów
Baza filmów z 2018 roku prezentowanych na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym od 27 maja do 3 czerwca.
1410
reż. Damian Kocur
fab2018
Damian Kocur (,,To, czego chcę'', ,,Nic nowego pod słońcem'') mierzy się z kinem historycznym. Jest rok 1410 i zbliża się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Rycerz i jego giermek odpowiadają na apel króla i przemierzają polskie ziemie, żeby stawić się na polach Grunwaldu.
Więcej o tym filmieNagrody:Wyróżnienie
32-Rbit
reż. Victor Orozco Ramirez
anim2018
Te obrazki znamy wszyscy: gif z zagubionym Johnem Travoltą czy film o aligatorze odgryzającym rękę mężczyźnie. Animowany, chaotyczny mix krążących w Internecie memów staje się dla reżysera okazją do snucia refleksji o współczesnym świecie, w którym wspomnienia sprzedawane są za „lajki”.
Więcej o tym filmieAda, to nie wypada! (Ada, Behave Yourself!)
reż. Konrad Tom
fab1936
Ada jest radosna, pełna życia i odrobinę niesforna. Ojciec wysyła ją do internatu w innym mieście, by nauczyła się tam manier i tego, co jej wypada. W międzyczasie planuje też jej ślub z młodym synem hrabiego. Adzie jednak nie w smak wychodzić za mąż za kogoś, kogo nie zna...
Więcej o tym filmieAhto - w pogoni za marzeniami (Ahto. Chasing a Dream)
reż. Jaanis Valk
dok2018
Tytułowy bohater Ahto Valter pragnie spełnić swoje wielkie marzenie o morskiej podróży dookoła świata. Wyrusza w nią w 1938 roku – wraz ze swoją rodziną i barwną załogą. Film składa się w większości z materiałów archiwalnych, w tym filmów i zdjęć z odległych zakątków świata.
Więcej o tym filmieAmerican Valhalla
reż. Andreas Neumann, Joshua Homme
dok2017
Kiedy Iggy Pop spotkał się w 2015 roku z Joshem Hommem z zespołu Queens of the Stone Age, nic jeszcze nie wróżyło wielkiego sukcesu, jakim wkrótce okazała się ich wspólna płyta „Post Pop Depression”. Osobiste refleksje obu artystów składają się na opowieść o kulisach skomplikowanego procesu twórczego.
Więcej o tym filmieAshcan
reż. Willy Perelsztejn
dok2018
Co działo się z najbliższymi współpracownikami Hitlera tuż po zakończeniu wojny? Część z nich trafiła do tajnego więzienia w Luksemburgu, z oprawców stając się skazańcami oczekującymi na proces. Dokument oddaje głos twórcom spektaklu o Ashcan, historykom i ostatniemu świadkowi tamtych wydarzeń.
Więcej o tym filmieAtlas
reż. Maciej Kawalski
fab2018
Filozofia, humor, Tomasz Kot, Marian Opania i muzyka Łukasza Targosza w filmie lekarza i reżysera Macieja Kawalskiego. Adam vel „Atlas” dniami i nocami stoi w milczeniu z rękami do góry w nieco szalonym szpitalu psychiatrycznym. Kim jest? I co się stanie, gdy opuści dłonie?
Więcej o tym filmieNagrody:Srebrny Lajkonik
Ballada o Shirley Collins (The Ballad of Shirley Collins)
reż. Rob Curry, Tim Plester
dok2017
Była jedną z tych, którzy pół wieku temu przywrócili zainteresowanie tradycyjną muzyką angielską. Problemy z głosem sprawiły, że Shirley Collins przerwała swoją karierę. Ale nie poddała się: dziś, w wieku ponad osiemdziesięciu lat, legenda muzyki folk w wielkim stylu wraca do swojej pasji.
Więcej o tym filmieBernard
reż. Anna Oparkowska
anim2017
Wielki, polarny niedźwiedź czuje się trochę samotny – żadne ze zwierząt na biegunie nie chce się z nim przyjaźnić. Foki, ryby czy renifery uciekają w popłochu na sam jego widok. Czy Bernardowi uda się przekonać inne zwierzęta, że nie mają się czego bać? I czy naprawdę nie mają się czego bać?
Więcej o tym filmieBędzie dobrze (You Will Be Fine)
reż. Céline Devaux
fab2017
Daj sobie czas. Jakoś to przebolejesz. Jean świętuje swoje urodziny, upija się i przypomina sobie koszmarny weekend, który doprowadził do zerwania z Matyldą. Nominacja EFA - Wenecja.
Więcej o tym filmieBękart (The Bastard)
reż. Floris-Jan van Luyn
dok2018
Opowieść o mężczyznach, którzy odrzucenie mają we krwi. Etiopczyk Daniel nie znał swojego holenderskiego ojca. Joop bez żalu opuścił afrykańską rodzinę i założył nową w Europie. W tym czasie jego pierworodny zmagał się ze swoim podwójnym pochodzeniem i brakiem ojcowskiego wsparcia.
Więcej o tym filmieBiała mama (White Mama)
reż. Zosya Rodkevich, Evgeniya Ostanina
dok2018
Alina, mająca szóstkę ciemnoskórych dzieci, postanawia adoptować białego chłopca z problemami psychicznymi. Czy bohaterom starczy dobrej woli i umiejętności wychowawczych, by poskromić – i pokochać – małego tyrana? Film dla ludzi o mocnych nerwach: trafiamy w sam środek rodzinnego piekła.
Więcej o tym filmieBlokada (Blockade)
reż. Sergei Loznitsa
dok2005
Film zrealizowany techniką found footage, a zarazem jedno z najważniejszych osiągnięć tego rodzaju dokumentalizmu. Archiwalne zdjęcia z okresu oblężenia Leningradu przez armię III Rzeszy zostały zmontowane i ożywione dzięki sugestywnej ścieżce dźwiękowej.
Więcej o tym filmieNagrody:Złoty Smok
Błoto (Mud)
reż. Alicja Błaszczyńska
anim2018
Jeśli twój chłopak zaczyna cię nudzić i przynosi nietrafione prezenty, to znak, że czas go zostawić. Co jednak stanie się, gdy on będzie układać na nowo swoje życie, a twoje powoli zacznie tonąć w bagnie? Mroczna animacja w stylistyce baśni i horroru o skutkach odrzuconej miłości.
Więcej o tym filmieBójka na szwedzkiej plaży (Fight on a Swedish Beach!!)
reż. Simon Vahlne
fab2016
Bójka na plaży! Oto, co się dzieje, gdy kiedy wrzeszczysz „sieg heil” i nazywasz czyjąś matkę dziwką. Na zatłoczonej plaży dochodzi do bójki… Nominacja EFA - Valladolid.
Więcej o tym filmieChroniczny cyrk (A Chronic Circus)
reż. Helen Woolston
anim2017
Wyjątkowo nudne życie krowy zmienia się, gdy na wzgórzu obok pojawia się cyrk. Obserwując akrobatów, zwierzę odkrywa w sobie zupełnie nowy potencjał. Ciężko jednak do swojego talentu przekonać właściciela pastwiska.
Więcej o tym filmieChrystus Narodu (Christ of Nation)
reż. Ewa Drzewicka
anim2018
Polska i Kraków w krzywym zwierciadle, bez taryfy ulgowej. To satyra na „prawdziwych” patriotów-bohaterów, niewyjaśnioną katastrofę i miasto duszące się od smogu. To także parodia społeczeństwa i obraz ludzi, którzy winy za swoje błędy zazwyczaj szukają u innych. Choćby ci byli z kosmosu...
Więcej o tym filmieCiemnego pokoju nie trzeba się bać (Don't Be Afraid of a Dark Room)
Nagrody:Srebrny Lajkonik
Colaholic
reż. Marcin Podolec
anim2018
Marcin ma 26 lat i jest colaholikiem. Gazowany napój towarzyszył mu od dziecka, zajmując coraz ważniejsze miejsce w jego życiu, aż w końcu całkiem je zdominował. Dokumentalna animacja w konwencji komedii romantycznej opowiada nie tylko o uzależnieniu, ale też o miłości…
Więcej o tym filmieCommodore (The Commodore Story - Changing the World 8-bits at a Time)
reż. Steven Fletcher
dok2018
Ta nostalgiczna opowieść zabiera nas w podróż w czasie – do lat 70., 80. i 90. XX wieku. Steven Fletcher, autor filmu, zgłębia ówczesny fenomen branży elektronicznej, opowiadając o komputerach ze słynnej stajni Commodore.
Więcej o tym filmieCopa-Loca
reż. Christos Massalas
fab2017
Opowieść o opuszczonym greckim kurorcie Copa-Loca i jego mieszkańcach. Paulinę wszyscy znają. Troszczą się o nią, a ona troszczy się o nich – w każdy możliwy sposób. Nominacja EFA - Sarajewo.
Więcej o tym filmieCórka (Daughter)
reż. Mara Tamkovich
fab2017
Co może zrobić ojciec, gdy jego ukochana córka została przez kogoś tak bardzo skrzywdzona, że odnajduje ją w łazience, we krwi, nieprzytomną? Co może zrobić, gdy system zawodzi, wręcz staje na drodze do sprawiedliwości? Film wpisujący się w społeczną debatę i aktualny kontekst akcji #MeToo.
Więcej o tym filmieCud Świętego Antoniego (The Miracle of Saint Anthony)
reż. Sergei Loznitsa
dok2012
W połowie czerwca w miasteczko Santo Antonio de Mixoes da Serra w północnej Portugalii obchodzi święto swojego patrona. W tym dniu rolnicy przyprowadzają do kościoła swoje zwierzęta, aby je pobłogosławić. Sergei Loznitsa, z właściwą sobie cierpliwością obserwuje wiernych, opowiadając o cudzie.
Więcej o tym filmieCukierek (Bonboné)
reż. Rakan Mayasi
fab2017
Muzyka Kroke zabiera nas do izraelskiego więzienia, w którym wyrok odsiaduje pewien Palestyńczyk. Z niecierpliwością czeka na odwiedziny ukochanej. Będą mieli tylko jedną szansę, żeby na zawsze zmienić swoje życie. Takiego ujęcia konfliktu izraelsko-palestyńskiego jeszcze w kinie nie było.
Więcej o tym filmieCzary Mary Mama (Hocus Mommy Pocus)
reż. Anna Pawluczuk
fab2018
Gdy siły natury i medycyna zawodzą, Maria i Paweł z prośbą o pomoc w poczęciu dziecka zwracają się do znachorki Iwony (granej przez Jowitę Budnik). Paweł nie jest jednak całkiem przekonany do niekonwencjonalnych metod. Przyszłość związku staje pod znakiem zapytania.
Więcej o tym filmieDaj odejść (Letting Go)
reż. Ülo Pikkov
anim2017
Według japońskiej tradycji, by uwolnić się od traum z przeszłości, trzeba stworzyć papierową lalkę i pozwolić jej odpłynąć. Zaklęte w hipnotycznym tańcu laleczki z raniących jak gwóźdź wspomnień są w tej animacji tworzone przez Agnes, dziewczynkę z sierocińca. Czy pozbędzie się swoich demonów?
Więcej o tym filmieDal (The Distance)
reż. Yousef Kargar
fab2017
Psychologiczne kino ze społecznym zacięciem, osadzone wśród surowych zimowych krajobrazów Iranu. Yashar przybywa z Gruzji do rodziców swojego przyjaciela. Radość ze spotkania ustępuje powadze wieści, które ma im do przekazania. Ale może to od nich usłyszy coś znacznie ważniejszego?
Więcej o tym filmieDebiut (Debut)
reż. Anastasiya Miroshnichenko
dok2017
W białoruskim zakładzie dla ponad 1500 osadzonych, pod nadzorem więziennych kamer powstaje spektakl teatralny. Podczas prób ochotniczki mogą zapomnieć na chwilę o pozostawionych gdzieś rodzinach i o odsiadce. Pierwszy występ na scenie? W ich życiu wszystko jest tytułowym debiutem.
Więcej o tym filmieNagrody:Wyróżnienie
Dni przemiany (The Days of Transformation)
reż. Tomasz Jurkiewicz
dok2018
Kilka dni z życia szkolnego konserwatora z niewielkiej wsi nieopodal Wadowic. Krzysztof na co dzień zajmuje się sprawami technicznymi, jednak na czas Światowych Dni Młodzieży staje na czele miejscowego komitetu organizacyjnego.
Więcej o tym filmieDomek (Small House)
reż. Kristjan Holm
anim2008
W małym domku mieszka tylko jeden człowiek, nikt mu nie przeszkadza, nikt nie zawraca głowy. Mimo to w nocy bohater nie może zasnąć, ciągle coś go drażni: niezamknięta toaleta czy nierówno ułożone pantofle przy łóżku... Animacja o tym, że samotność potrafi dokuczać bardziej niż drugi człowiek.
Więcej o tym filmieDreamland
reż. Stanisław Berbeka
dok2018
W dokumencie Stanisława Berbeki odżywają wspomnienia o ojcu reżysera – Macieju Berbece. Dzięki relacjom świadków wypraw, wspomnieniom najbliższych oraz archiwalnym nagraniom (filmowym oraz dźwiękowym) przybliżamy się do sposobu myślenia wybitnego polskiego himalaisty i podróżnika.
Więcej o tym filmieDrżenia (Tremors)
reż. Dawid Bodzak
fab2018
Wyobraź sobie, że jesteś w lesie, jest ciemno, cicho zupełnie nie pamiętasz dlaczego tam się znalazłeś. Bardzo chcesz stamtąd wyjść, ale nagle słyszysz, obok siebie wycie. Coś biegnie w twoją stronę i czegoś szuka, a ty siedzisz w miejscu. Nie ruszasz się, bo nie chcesz, żeby Cię zauważyło...
Więcej o tym filmieDzień Ojca (International Father`s Day)
reż. Edmunds Jansons
anim2012
Kiedy ludzie hucznie świętują Międzynarodowy Dzień Ojca, ptasi ojciec nie może sobie pozwolić na odpoczynek. Zamiast uroczystej defilady, przez cały dzień z wielkim poświęceniem szuka pożywienia dla swoich piskląt. O miłości ukrytej w codziennych obowiązkach.
Więcej o tym filmieDzień Zwycięstwa (Victory Day)
reż. Sergei Loznitsa
dok2018
W Treptower Park w Berlinie znajduje Pomnik Żołnierzy Radzieckich. Każdego roku 9 maja gromadzą się tu ludzie, aby świętować Dzień Zwycięstwa. Kim są? Co motywuje ich do przynoszenia flag radzieckich i portretów Stalina? Kamera z dystansu rejestruje ten osobliwy festyn.
Więcej o tym filmieDziku (The Beast)
reż. Kamila Chojnacka
fab2018
Muzyka łagodzi obyczaje! Kto powiedział, że zawadiaka z posturą Arnolda Schwarzeneggera nie może zakochać się w operze? Dziewiętnastoletni Krzysztof trafia do niej przez przypadek – jako ochroniarz. Wzruszony pierwszą arią, którą w życiu słyszy, postanawia… rozpocząć lekcje śpiewu.
Więcej o tym filmieDzisiaj zbudujemy dom (Today We Are Going to Build a House)
reż. Sergei Loznitsa, Marat Magambetow
dok1996
W sferze najbardziej dosłownej to obserwacja placu budowy gdzieś w Rosji. Jednak o sile wyrazu dokumentu stanowią detale, pozwalające zajrzeć głębiej: subtelne podkreślenie humorystycznych scen oraz przenikliwe, satyryczne spojrzenie na bałagan budowy, po której błąka się bezpański pies.
Więcej o tym filmieNagrody:Brązowy Smok
Era of Dance
reż. Viktors Buda
dok2017
W drugiej połowie lat 80. w Europie Zachodniej królowała taneczna muzyka elektroniczna. Indulis Bilzēns, urodzony w Rydze artysta multimedialny, a także inni świadkowie tamtych czasów pomagają zrozumieć, jak dotarła na drugą stronę żelaznej kurtyny i pomogła w jej obaleniu.
Więcej o tym filmieEtgar Keret. Oparte na prawdziwej historii (Etgar Keret: Based on a True Story)
reż. Stephane Kaas
dok2017
Dwóch fanów Etgara Kereta postanawia zrealizować o nim dokument. Mistrz krótkiej prozy okazuje się równie niezwykły i fascynujący, co jego twórczość. Jego biografia splata się z książkową narracją, tworząc urokliwą opowieść o człowieku, dla którego sensem życia jest opowiadanie historii.
Więcej o tym filmieEthiopiques - muzyka duszy (Ethiopiques - Revolt of the Soul)
reż. Maciej Bochniak
dok2017
Trzydzieści lat temu francuski muzykolog Francis Falceto odkrył i spopularyzował fenomen muzyki etiopskiej – unikalnej fuzji tradycyjnych brzmień oraz jazzu, soulu czy rock'n'rolla. Film opowiada o muzycznej pasji, która przetrwała mimo wszelkich politycznych czy społecznych zmian.
Więcej o tym filmieFabryka (Factory)
reż. Sergei Loznitsa
dok2004
Kombinat pracuje dzień i noc. W pocie czoła mężczyźni i kobiety wykonują rutynowe czynności w miejscu, które czasy świetności ma już dawno za sobą. Filmowy esej bez słów, w którym dźwięk i kolor podkreślają wyjątkowość miejsca, w którym czas płynie powoli, a bohaterowie są jakby pogrążeni w letargu.
Więcej o tym filmieFilm dla Carlosa (Film for Carlos)
reż. Renato Borrayo Serrano
dok2017
Trudno dogodzić teściom, zwłaszcza gdy jest się obcokrajowcem. Renato stara się utrzymywać dobre relacje z rodzicami ukochanej. Dziadkowie jego syna są dumnymi Rosjanami, a wnuk nie dość, że otrzymał hiszpańskojęzyczne imię, to jeszcze odziedziczył gwatemalską urodę ojca.
Więcej o tym filmieFundamental
reż. ShihChieh Chiu
anim2017
Dinozaury, teoria Darwina, koncerty metalowe – na młodego fundamentalistę pokusy czyhają na każdym kroku. Ironiczny obraz świata religijnego fanatyzmu widzianego oczami dorastającego chłopca. Komedia zamienia się w horror, gdy bohater postanawia uciec od wszechobecnej wizji ognia piekielnego…
Więcej o tym filmieNagrody:Wyróżnienie
Gaja (Gaia)
reż. Jass Kaselaan
anim2018
Hipoteza Gai głosi, że wszystkie istoty na ziemi działają wspólnie, by zachować najbardziej optymalne warunki do życia. W animacji Jassa Kaselaana ta wizja zyskuje dość brutalne oblicze…
Więcej o tym filmieGdzie diabeł mówi dobranoc (Where the Devil Says Goodnight)
George Michael: wolność. Wersja reżyserska (George Michael Freedom -The Director's Cut)
reż. George Michael, David Austin
dok2018
W czerwcu tego roku George Michael skończyłby 55 lat. Niemal do końca swoich dni pracował nad dokumentem prezentującym kluczowe momenty jego życia i kariery. Film obrazujący ogromny wpływ artysty na obraz współczesnej muzyki zobaczymy w wersji uzupełnionej o nieznane wcześniej materiały.
Więcej o tym filmieGłupota klauna (Clown Follies)
reż. Aili Allas
anim2017
Publiczność zgromadzona w cyrku czeka na występ, show musi się zaraz zacząć, ale… gdzie jest klaun? Dzieci nie powinny bawić się magicznymi przedmiotami, a szczególnie tymi, które mogą sprawić, że coś zniknie…
Więcej o tym filmieGodziny otwarcia (Open to the Public)
reż. Silvia Bellotti
dok2017
Tu bije prawdziwe serce dzisiejszego Neapolu. Urząd zajmujący się administrowaniem tysiącami tutejszych lokali komunalnych ma pełne ręce roboty. Barwna mieszanka ludzkich typów, gorące temperamenty i biurokratyczne procedury. Czy te sprzeczne żywioły można ze sobą pogodzić?
Więcej o tym filmieGość (The Guest)
reż. Sebastian Weber
dok2018
Kameralna historia Wojtka, samotnego rolnika, alkoholika Pawła – którym Wojtek się opiekuje – oraz Sebastiana, szwajcarskiego reżysera obserwującego tę osobliwą zażyłość. Wraz z kamerą towarzyszy im w typowych i nietypowych sytuacjach, stając się jednocześnie członkiem wiejskiej społeczności.
Więcej o tym filmieGra (Play)
reż. Vangelis Liberopoulos
fab2017
Nowy i wyjątkowo charyzmatyczny głos we współczesnym kinie greckim. Korporacyjna ekstrawagancja z szaloną zabawą i mrocznym finałem – bo można uciec przed regułami, ale nigdy przed konsekwencjami i osobistą odpowiedzialnością. Seans obowiązkowy dla popkulturożerców.
Więcej o tym filmieGranice pracy (The Limits of Work)
reż. Apolena Rychlíková
dok2017
Wynagrodzenie poniżej minimalnego, kilkunastogodzinne zamiany, brak przerwy na toaletę – warunki pracy w wielu firmach są skandaliczne, jednak pracownicy boją się o tym otwarcie mówić. Dziennikarka, Saša Uhlová, by pokazać prawdę zatrudnia się w tych miejscach pod fikcyjnym nazwiskiem i z ukrytą kamerą...
Więcej o tym filmieGruzy (Debris)
reż. Julio Ramos
fab2017
Budowa ekskluzywnej willi idzie gładko do czasu, gdy dochodzi do tragicznego wypadku. Armando natychmiast podejmuje działania, żeby pomóc poszkodowanemu, ale ma związane ręce. Ani on, ani nikt z ekipy nie został legalnie zatrudniony. Kino społeczne z zacięciem thrillera.
Więcej o tym filmieGwałt na Recy Taylor (The Rape of Recy Taylor)
reż. Nancy Buirski
dok2017
W 1944 roku 24-letnia Afroamerykanka z Alabamy została zgwałcona przez sześciu białych mężczyzn. Jej sprawą zajęła się Rosa Parks, legendarna działaczka na rzecz praw człowieka. W dobie ruchów #MeToo i #BlackLivesMatter historia Recy Taylor nabiera szczególnej wagi.
Więcej o tym filmieHafis & Mara
reż. Mano Khalil
dok2018
To nie jest typowy film o wiekowym malarzu i jego muzie. Pochodzący z Libanu artysta znalazł u boku swej szwajcarskiej żony bezpieczną przystań, ale dopiero w obecności kamery Hafis i Mara mierzą się z tym, co od kilkudziesięciu lat kryje się za jego niepokojem i jej cierpliwą obecnością.
Więcej o tym filmieHugo
reż. Wojciech Klimala
dok2017
Zdzisław Misiak, pseudonim artystyczny „Dzidek” pracował dawniej w scenerii wesołych miasteczek. Po śmierci córki i pod nieobecność zięcia (który przebywa w więzieniu) opiekuje się Hugonem, kilkuletnim wnukiem. Razem zamieszkują w surrealistycznym otoczeniu podupadłego lunaparku w środku miasta.
Więcej o tym filmieIII
reż. Marta Pajek
anim2018
Bohaterowie spotykają się w poczekalni, na końcu krętego korytarza przypominającego labirynt. Po co tu przyszli? Czy znali się wcześniej? To nieważne: istotna jest tylko gra, która się właśnie między nimi zaczyna – zmysłowa, a jednocześnie niepokojąca…
Więcej o tym filmieNagrody:Srebrny Lajkonik
Ikar (Icarus)
reż. Nicolas Boucart
fab2017
Mit o Dedalu i Ikarze wśród krajobrazów wyspy Groix. Ogarnięty obsesją latania wynalazca wierzy, że tylko czysta, niewinna i lekka istota może wznieść się w górę jedynie na własnych ramionach z przypiętymi skrzydłami. Odnajduje chłopca, który do tego ideału pasuje – i zaraża go swoją ambicją.
Więcej o tym filmieImpreza (The Party)
reż. Andrea Harkin
fab2016
Belfast, rok 1972. Laurence wita swojego kuzyna, uciekiniera Mickey’go, na taneczno-alkoholowej imprezie. Do rana okaże się, że nie uciekną przed rzeczywistością… Nominacja EFA - Cork.
Więcej o tym filmieImpreza u Ö (The Party of Ö)
reż. Teemu Hotti
anim2015
Na przyjęcie przybyły wszystkie litery: rozmawiają, śmieją się, flirtują. Dobierają się w pary i grupy, tworząc przy okazji słowa, wyrażenia i wizualne odpowiedniki dźwięków. Sekretne życie liter nigdy nie było tak fascynujące, szczególnie gdy Ö spotka ä…
Więcej o tym filmieInny (The Other)
reż. Marta Magnuska
anim2018
Podobno jest wysoki, ma silne ręce i długie zręczne palce. Podobno może złapać nimi za gardło i trzymać, dopóki nie zabije swojej ofiary. Nikt go nie zna, ale wszyscy o nim mówią. Animowany thriller o spirali nienawiści, którą nakręca strach przed innością.
Więcej o tym filmieJane
reż. Brett Morgen
dok2017
„Jane” to wydobyta z czeluści archiwów National Geographic i utkana z nigdy niepublikowanych materiałów historia niezwykłej badaczki Jane Goodall, która spędziła życie wśród szympansów. Brett Morgen tworzy portret kobiety, której życie prywatne było ściśle powiązane z pasją naukową.
Więcej o tym filmieJanka
reż. Adela Kaczmarek
dok2018
Portret Janiny Ochojskiej, szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej. Film daje wgląd w misję działaczki, lecz przede wszystkim pokazuje jej prywatne oblicze. Odkrywamy je w narracji samej bohaterki oraz poprzez inspirowane wspomnieniami animowane obrazy, ilustrowane muzyką Grzegorza Turnaua.
Więcej o tym filmieJerzy i Jerzy na jeziorach (George and George on the Lake)
reż. Piotr Małecki
dok2018
Dwaj starsi panowie dzielą ze sobą to samo imię i zamiłowanie do żeglarstwa. Obaj mają również po osiemdziesiąt trzy lata. Jednemu z nich stan zdrowia powoli uniemożliwia oddawanie się wodnej pasji. Jednak drugi Jerzy gotów jest opiekować się przyjacielem. Czy jeszcze raz ruszą na jeziora?
Więcej o tym filmieJesteś Bogiem (You Are God)
reż. Leszek Dawid
fab2012
Opowieść o polskim hip-hopie, branży muzycznej i blokowiskach końca lat 90. To jednak nie tylko oparta na faktach historia grupy Paktofonika, ale także studium zmagania się z rzeczywistością, która zaczyna cię przerastać. I nie pomaga nawet to, że „jesteś bogiem, tylko uświadom to sobie, sobie”.
Więcej o tym filmieJoe Boots
reż. Florian Baron
dok2017
Młody Joe Boots pod wpływem wydarzeń z 11 września wstępuje do armii. Nieprzygotowany psychicznie, ląduje w samym środku nieznanej mu, brutalnej rzeczywistości. Ten wojenny koszmar nie kończy się po powrocie do USA. Trauma trwa, a alkohol czy leki nie przynoszą bohaterowi ulgi.
Więcej o tym filmieNagrody:Nagroda Specjalna
Kichka. Life Is a Cartoon
reż. Delfina Jałowik
dok2017
Reżyserka filmu przedstawia temat dziedziczonej traumy na przykładzie rodziny ocalałego z Holocaustu. Henri Kichka przez trzy lata był więziony w obozach koncentracyjnych. Cień, który nosił w sobie, stał się częściowo dziedzictwem jego syna, Michela, znanego rysownika.
Więcej o tym filmieKierowca jest czerwony (The Driver Is Red)
reż. Randall Christopher
dok2017
Rok 1960, Argentyna, tajny agent Zvi Aharoni spotyka w autobusie Ricardo Klementa. To pod takim nazwiskiem ukrywał się jeden z największych nazistowskich zbrodniarzy wojennych, Adolf Eichmann. Animowany opis wydarzeń od chwili trafienia na trop zbrodniarza po opracowanie planu jego zatrzymania.
Więcej o tym filmieKino przyszłości (Cinema Futures)
reż. Michael Palm
dok2017
Rewolucja cyfrowa dotarła do kina stosunkowo późno i przez długi czas była traktowana z nieufnością. Razem z twórcami filmu odwiedzamy archiwa, muzea i studia filmowe, by przekonać się, jak cyfryzacja wpływa na kinematografię, jakie stwarza możliwości i jakie niesie zagrożenia.
Więcej o tym filmieKobieta budzi się rano (Morning Has Broken)
reż. Olga Chajdas
fab2017
Opowieść o alienacji, samotności, zatraceniu i zbrodni. Któregoś wieczoru bohaterka podczas kolacji wyłącza się. Jakby jakiś przewód się przepalił, ale nikt tego nie zauważył. Budzi się z rana. Stawia krok nad zwłokami. Myje ręce obok drugiego ciała. Tu dopiero film się zaczyna.
Więcej o tym filmieKochaj mnie i bój się (Love Me, Fear Me)
reż. Veronica Solomon
anim2018
Każdy chce być kochany albo budzić respekt, także bohater animacji „Kochaj mnie i bój się”. Stwór ulepiony z plasteliny, by zdobyć podziw i szacunek innych, gotowy jest porzucić swoją tożsamość. Jak bardzo zmieni się, by stanąć w blasku świateł?
Więcej o tym filmieKojot (Coyote)
reż. Lorenz Wunderle
anim2018
Szalona, absurdalna i psychodeliczna animacja o kojocie, któremu wilki zamordowały całą rodzinę. Teraz jako samotny jeździec przemierza pustynię, szukając pocieszenia, ale i zemsty. „Kojot” jest jak połączenie filmów Tarantino z serialem „Detektyw” – hardkor ale we fluorescencyjnych barwach.
Więcej o tym filmieKoło (The Circle)
reż. Rûken Tekeş
fab2016
W Mezopotamii mieszkają dzieci o różnym pochodzeniu etnicznym, o różnych wyznaniach, mówiące różnymi językami. Siedmioletnia Zelal jest Kurdyjką, należy również do mniejszości religijnej Jazydów. Po tym, jak turecki nauczyciel prowadza literkę tygodnia „O”, zwykły szkolny dzień zmienia życie Zelal i jej introwertycznego wielbiciela Zeki… Nominacja EFA - Drama.
Więcej o tym filmieKoniec dnia (At the End of the Day)
reż. Lilli-Krõõt Repnau
anim2015
Tak jak przyroda co roku powoli budzi się do życia, tak i w animacji czysta karta stopniowo zapełnia się obrazami łodyg, gałęzi i precyzyjnie narysowanych drobnych liści na drzewach. Film opowiada o cykliczności – nie tylko w świecie roślin.
Więcej o tym filmieKontrola (Control)
reż. Shakir Khan
anim2018
Opuszczone miasto, krajobraz apokalipsy i tylko jeden człowiek. Próbuje uciekać, biega między opustoszałymi budynkami, chce się schować. Do jego ciała przyczepiona jest jednak bomba… Czy uda mu się przeżyć? Kto naciska przycisk inicjujący wybuch?
Więcej o tym filmieKrzyżoki
reż. Anna Gawlita
dok2018
W pewnej wsi w okolicach Opola trwają obchody Niedzieli Wielkanocnej. Ludzie zbierają się przed kościołem, ale tłoczą się tu również konie. To tradycyjny element obchodów świąt, na które składają się modlitwy, konny objazd wokół pobliskich zabudowań oraz żarliwe śpiewy zakrapiane alkoholem.
Więcej o tym filmieKsiążę i dybuk (The Prince and the Dybbuk)
reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
dok2017
Życie jako film. Fascynujące, tajemnicze, pełne niedopowiedzeń i zwrotów akcji. Michał Waszyński to bez wątpienia jedna z najciekawszych postaci światowej kinematografii. W przedwojennej Polsce popularny reżyser, później wpływowy człowiek kina, któremu karierę zawdzięczają gwiazdy ekranów.
Więcej o tym filmieLęk (The Dread)
reż. Pablo Aparo, Martín Benchimol
dok2017
W XXI wieku są jeszcze miejsca, których mieszkańcy potrafią doskonale obejść się bez osiągnięć współczesnej medycyny. Szczególną sławą w wiosce El Dorado cieszy się Jorge, który znalazł cudowny środek na egzystencjalny lęk zwany tu "espanto". Film odmalowuje niezwykły klimat argentyńskiej prowincji.
Więcej o tym filmieNagrody:Srebrny Róg
Licu. Rumuńska historia (Licu, a Romanian Story)
reż. Ana Dumitrescu
dok2017
Historia Rumunii opowiedziana przez pryzmat życia 92-letniego mężczyzny. Licu żyje sam, w domu pełnym fotografii i przedmiotów, które przywołują wspomnienia. Szczęśliwe dzieciństwo szybko zastąpiła wojna, a potem trudy życia pod władzą totalitarnej komunistycznej partii.
Więcej o tym filmieList (The Letter)
reż. Sergei Loznitsa
dok2012
Oniryczny obraz szpitala dla umysłowo chorych na północnym wschodzie Rosji. Przybytek mieści się pośród lasów, w starych, drewnianych zabudowaniach. Tajemniczą atmosferę tego zacisza raz na jakiś czas przerywa odgłos nadchodzącej burzy oraz trudne do rozszyfrowania urywki rozmów.
Więcej o tym filmieNagrody:Złoty Smok / Nagroda Specjalna
Lotta z krainy wynalazców (Lotte from Gadgetville)
reż. Heiki Ernits, Janno Põldma
anim2006
Daleko, daleko, za ogromnym morzem leży maleńka bajkowa Kraina Wynalazków. Jej mieszkańcy zajmują się wymyślaniem najróżniejszych i najdziwniejszych gadżetów, ułatwiających codzienne życie. Tuż przed corocznym konkursem na najlepszy wynalazek w powietrzu można wyczuć ducha rywalizacji o pierwszą nagrodę. To wyjątkowe wydarzenie jest dla małej Lotty okazją do nowych przygód i zabaw.
Więcej o tym filmieLudzie północy (The Northerners)
reż. Ilia Povolotskiy
dok2017
Majestatyczne piękno potężnej i mroźnej Rosji ukazane z trzech perspektyw. Bohaterami filmowego eseju są trzej mężczyźni, mieszkańcy Półwyspu Kolskiego. Każdy z nich poprzez wykonywany zawód reprezentuje inną przestrzeń pogrążonej w wiecznej zimie krainy.
Więcej o tym filmieLudzie z pustego obszaru (People from an Empty Zone)
Ludzie z ziemi jałowej (People of the Wasteland)
reż. Heba Khaled
dok2018
Jesteśmy w samym środku wojny w Syrii. Zdewastowane domy, spustoszone gospodarstwa i grupy ludzi z karabinami, za którymi podąża kamera cyfrowa bezimiennego operatora. Wróg miesza się z pobratymcami, schronienie z pułapką, a każda minuta może być tą ostatnią. Eksperymentalny debiut Heby Khaled.
Więcej o tym filmieLuxus. Prosta historia (Luxus. The Simple Story)
reż. Agnieszka Mazanek
dok2017
„Luxus” był jedną z bardziej ekscentrycznych grup artystycznych schyłku PRL-u. Jej kontestacyjny charakter wyrastał z buntu przeciw wszechogarniającej szarości. Także dziś jej członkowie dają wyraz swojej odrębności, wyrastającej z ducha punk rocka.
Więcej o tym filmieMaksymiuk. Koncert na dwoje (Maksymiuk. Concerto for Two)
reż. Tomasz Drozdowicz
dok2018
Geniusz, pracowitość i niespożyty temperament: Jerzy Maksymiuk jest jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej muzyki. Filmowy portret tego dyrygenta, pianisty i kompozytora byłby jednak niepełny, gdyby zabrakło w nim jego żony Ewy – zawsze go wspierającej i inspirującej do pracy.
Więcej o tym filmieMała zagłada (A Minor Genocide)
reż. Natalia Koryncka-Gruz
dok2018
Rysunkowo-dokumentalny film opowiada historię wojenną pewnej rodziny, obierając oryginalny, intymny punkt widzenia. Świadectwo zagłady ma tu wymiar prywatny, przefiltrowany przez perspektywę trzech kobiet. Jednak ból dziedziczonej traumy dotyka matki, córki i wnuczki w różnym stopniu.
Więcej o tym filmieMały burmistrz (The Children's Mayor)
reż. Susan Koenen
dok2017
Gdyby tylko każdy dojrzały polityk wykazał się taką samą determinacją i poświęceniem jak młody Yassine, Holender pochodzenia marokańskiego, który zostaje wybrany burmistrzem mimo, że ma… tylko 11 lat... Podążamy za Yassine podczas jego pracy w biurze i śledzimy jego odważną kampanię przeciwko uprzedzeniom.
Więcej o tym filmieMały ogień (Little Fire)
reż. Nicky Maas
dok2017
11-letni Noëll “Mały Ogień” Schulte chorujący na autyzm, nie jest najłatwiejszym typem i jest mu ciężko porozumieć się z ludźmi. Kiedy Noëll poznaje się z Gerritem, właścicielem motocykla, razem podążają ku przygodzie. Na motocyklu chłopiec uwalnia się od świata zewnętrznego, w którym każdy mówi mu, jaki ma być. Wycieczka jest pełna marzeń i obserwacji. Czy nauczą się ufać sobie nawzajem?
Więcej o tym filmieManivald
reż. Chintis Lundgren
anim2017
Zepsuta pralka nie jest problemem, jeśli naprawia ją przystojny i dobrze zbudowany wilk. Problem pojawia się jednak, gdy ochotę na romans z mechanikiem ma i lis Manivald, i jego matka. Charakterystyczni bohaterowie Chintis Lundgren znów przeżywają miłosne rozterki…
Więcej o tym filmieMasterclass
reż. Ewa Drzewicka, Dominika Fedko, Weronika Kuc, Małgorzata Jachna, Małgorzata Jędrzejec, Aleksandra Rylewicz, Grażyna Trela
anim2018
Ile porażek musi ponieść artysta, zanim odnajdzie najlepszy sposób na wyrażenie swojej sztuki? Animacja "Masterclass" opowiada o procesie dojrzewania twórcy, kolejnych potknięciach i błędach, które musi popełnić, żeby osiągnąć mistrzostwo. Mistrzem w tej animacji jest Roman Polański.
Więcej o tym filmieMiłość (Love)
reż. Réka Bucsi
anim2016
Réka Bucsi w swoim filmie tworzy mistyczno-kinetyczną analizę relacji zachodzących między ciałami, na podstawie której kreśli uniwersalny traktat o stwórczej mocy miłości. Każda z istot zamieszkujących zieloną planetę na swój sposób doświadcza niezwykłej siły, która łączy ciała w tajemniczym zespoleniu. Nominacja EFA - Uppsala.
Więcej o tym filmieMiłość (Love)
reż. Oliver Adam Kusio
fab2018
Opowieść o winie, porzuceniu i miłości. Janusz dowiaduje się o nagłej śmierci żony, z którą dawno temu zerwał kontakt. Na pogrzeb zabiera ze sobą młodą prostytutkę, której płaci za to, żeby udawała jego dziewczynę. Jakie tajemnice usiłuje ukryć? Czy jest w stanie sam sobie przebaczyć?
Więcej o tym filmieMiłość bezwarunkowa (Unconditional Love)
reż. Rafał Łysak
dok2018
Autotematyczny charakter dokumentu Rafała Łysaka pozwala zbliżyć się do nietypowej relacji dwudziestokilkulatka i jego babci. Kobieta nie potrafi zaakceptować homoseksualizmu wnuka, mimo to jest on dla niej kimś bardzo ważnym.
Więcej o tym filmieNagrody:Złoty Lajkonik
Miłość i puste słowa (Love and Empty Words)
reż. Małgorzata Imielska
dok2018
Portret podwójny Adama i Wandy. Ich uczucie przechodzi próbę choroby Alzheimera, na którą kobieta cierpi od pięciu lat. Z czasem stan jej zdrowia uniemożliwia porozumienie na poziomie słów. Relacja chorej i jej opiekuna odkrywa jednak głębszy wymiar małżeństwa.
Więcej o tym filmieMiłość, powiedział (Love He Said)
reż. Ines Sedan
anim2018
Dokumentalna animacja pokazuje poetę, Charlesa Bukowskiego, w chwili jego emocjonalnej słabości. Namalowane klatka po klatce ujęcia z archiwalnego wideo przeplatają się z ilustracją wiersza, który sam recytuje. Zamiast poety-prowokatora widzimy mężczyznę tęskniącego za miłością…
Więcej o tym filmieMistrz świata (World Champion)
reż. Kacper Lisowski
dok2018
Bohaterem dokumentu jest Jerzy Górski, triathlonista po przejściach, którego maksyma brzmi „zawsze chciałem być najlepszy, cokolwiek bym nie robił”. Historia ukazana w „Najlepszym”, fabularnym filmie Łukasza Palkowskiego, zyskuje w dokumencie walor osobistego świadectwa sportowca i byłego narkomana.
Więcej o tym filmieMłodzi mężczyźni w oknie (Young Men at Their Window)
reż. Loukianos Moshonas
fab2017
Dwaj graficy kończąc projekt, przez przypadek zauważają możliwości, jakie oferuje…pusty scanner. Zeskanowany na szybce urządzenia włos skłania ich do osobistych wynurzeń, wspomnień i refleksji nad życiem. Nominacja EFA - Locarno.
Więcej o tym filmieMocne uderzenie (A Strong Blow)
reż. Jerzy Passendorfer
fab1966
Dzień ślubu Kuby i Majki miał być wyjątkowy. Niestety tuż przed ceremonią obca dziewczyna wyzywa pana młodego od bigamistów. Na nic tłumaczenia Kuby, że musiała go z kimś pomylić. Chłopak postanawia więc odnaleźć swojego sobowtóra, który okazuje się gwiazdą big-beatu…
Więcej o tym filmieMoje wakacje z Rudym (Red Dog: True Blue)
reż. Kriv Stenders
fab2016
Pełna humoru i przygód, wakacyjna opowieść o wielkiej przyjaźni między jedenastoletnim chłopcem, a niezwykłym czerwonym psem. Przygarnięty przez Mickiego rezolutny zwierzak z miejsca staje się jego nieodłącznym towarzyszem, a ich przyjaźń da początek niezwykłym wydarzeniom.
Więcej o tym filmieMoje wideo (My Home Video)
reż. Andreas Boschmann
dok2018
Andreas i Vanessa są sierotami, wychowywali ich dziadkowie. Matka zmarła na białaczkę, a ojciec kilka lat po niej, prawdopodobnie chorując z tęsknoty na serce. Jedyną pamiątką po zmarłych jest kaseta wideo. To ona stanowi pretekst do zajrzenia w przeszłość – po raz pierwszy po dwudziestu latach.
Więcej o tym filmieMój kraj w sercu oceanu (Ma'ohi Nui, in the Heart of the Ocean My Country Lies)
reż. Annick Ghijzelings
dok2018
Tahiti, rajska wyspa w cieniu atomowego grzyba. Kusi turystów tropikalnym klimatem i intrygującą egzotyczną kulturą. Jednak niewielu zachodnich przybyszy zagłębia się w historię Polinezji naznaczoną atomowymi próbami. Tymczasem wydarzenia sprzed ponad 50 lat wciąż ciążą nad wyspą i jej mieszkańcami.
Więcej o tym filmieMrówka wychodzi za mąż (The Ant Gets Married)
reż. Michał Poniedzielski
anim2017
Wykończona korporacyjnym stylem życia mrówka postanawia wyjść za mąż. Żuk, którego poznaje na portalu randkowym, okazuje się ideałem – przystojny, wysportowany, z poczuciem humoru. Ma duży dom i sportowy samochód. Związek kwitnie, tylko jemu nie za bardzo spieszy się do skonsumowania relacji…
Więcej o tym filmieMuhi - wiecznie tymczasowy (Muhi - Generally Temporary)
reż. Rina Castelnuovo-Hollander, Tamir Elterman
dok2017
Muhi ma siedem lat i tyle samo czasu spędził w izraelskim szpitalu. Żywiołowy chłopiec, mimo braku kończyn, niezmiennie tryska energią i cieszy się życiem. Problem stanowi ograniczony kontakt z rodzicami, którzy pochodzą ze strefy Gazy.
Więcej o tym filmieNajdalej (The Farthest)
reż. Emer Reynolds
dok2016
W sierpniu 2017 roku NASA obchodziła czterdziestolecie misji Voyager. Dla Emera Reynoldsa ta rocznica stała się punktem wyjścia do niezwykłej opowieści o ludziach i wydarzeniach stojących za jednym z największych osiągnięć w dziedzinie eksploracji kosmosu.
Więcej o tym filmieNazywam się Nikt (My Name Is Nobody)
reż. Denise Janzee
dok2017
Trzech kolegów ze szkolnej fotografii. Kompozytor Ennio Morricone, reżyser Sergio Leone, a pomiędzy nimi… Giorgio Crisanti. Ten nikomu nieznany chłopiec staje się tematem dokumentalnego śledztwa. Kim był? Jak potoczyły się jego losy? Czy równie mocno fascynował się kinem, jak jego sąsiedzi z Zatybrza?
Więcej o tym filmieNa zdrowie! (Bless You!)
reż. Paulina Ziółkowska
anim2017
Wielka epidemia grypy ogarnęła całe miasto. Od drugiego człowieka przecież bardzo łatwo się zarazić – nie tylko katarem. To, czym jeszcze, Na zdrowie! pozostawia wyobraźni widza. Krótko, zwięźle i zabawnie o tym, że każda interakcja z drugą osobą pozostawia ślad.
Więcej o tym filmieNewborn
reż. Lidia Duda
dok2018
Ona dla niego uciekła z domu. On dla niej odciął się od swojej traumatycznej przeszłości. Od 11 lat są nierozłączni. Na świat przychodzi ich syn... „Newborn” to film o miłości, która może odmienić życie.
Więcej o tym filmieNiebo informacji (Information Skies)
reż. Daniel van der Velden, Vinca Kruk
fab2017
„Niebo informacji” to esej, w którym gra aktorska wraz z animacją tworzą nową filmową estetykę. Film opowiada o parze młodych ludzi, którzy wierzą w życie pełne niebezpieczeństw i heroizmu. Kiedy traumatyczna strata uświadamia im, że ich marzenia są pomyłką, pogrążają się w swoim własnym świecie. Nominacja EFA - Rotterdam.
Więcej o tym filmieNie o nas (Not About Us)
reż. Michael Frei
anim2011
Bohaterowie animacji są jak lustrzane odbicia: biel i czerń, jasność i mrok, kobieta i mężczyzna. Wykorzystując tę minimalistyczną grę kontrastów Michael Frei sprawdza, ile prawdy jest w powiedzeniu „przeciwieństwa się przyciągają”.
Więcej o tym filmieNotatki z życia. Edward Żebrowski (Notes on Life. A Movie about Edward Żebrowski)
reż. Maria Zmarz-Koczanowicz
dok2017
W obiektywie Marii Zmarz-Koczanowicz ożywają wspomnienia o jednym z najbardziej niedocenianych polskich reżyserów filmowych – Edwardzie Żebrowskim, autorze między innymi adaptacji powieści Stanisława Lema, „Szpital przemienienia”.
Więcej o tym filmieNagrody:Nagroda Specjalna
Obcy kraj (Foreign Land)
reż. Shlomi Eldar
dok2017
Czy między dwoma zwaśnionymi narodami może istnieć nić porozumienia? Żydowski reżyser dokumentu, były dziennikarz, spotyka się z arabskim aktorem, niegdyś gwiazdą popularnego sitcomu. Obaj nie mogą odnaleźć się w skonfliktowanej rzeczywistości współczesnego Izraela. Być może jedynym rozwiązaniem jest emigracja, którą wybrał syn aktora.
Więcej o tym filmieObłoki płyną nad nami (Under a Placid Sky)
reż. Anna Konik
dok2018
Utrzymany w niespiesznym rytmie, impresyjny portret rodzinnego miasta reżyserki, Anny Konik. Przed jej obiektywem Dobrodzień (przed wojną Guttentag) wyłania się jako miejsce naznaczone pamięcią o dawnych mieszkańcach – Polakach, Niemcach i Żydach – oraz ich skomplikowanym współistnieniu.
Więcej o tym filmieObon
reż. André Hörmann, Samo (Anna Bergmann)
anim2018
Wstrząsająca animacja, pokazująca cierpienie i okrucieństwo wojny. Jej bohaterka, Akita Takakura, to jedna z ostatnich osób, które przeżyły atak na Hiroszimę. W swoich wspomnieniach wraca nie tylko do tych strasznych wydarzeń, ale także do relacji z ojcem – trudnej, wymagającej i… pełnej miłości.
Więcej o tym filmieNagrody:Srebrny Smok
Odprawa (The Briefing)
reż. Filip Drzewiecki
dok2018
Film stanowi rejestrację codzienności studentów medycyny podczas letniego obozu praktyk. Wszystko dzieje się tu szybko, każdy przypadek jest nowością, a niektóre sytuacje wręcz zaskoczeniem dla młodych adeptów sztuki lekarskiej.
Więcej o tym filmieOperacja (Operation)
reż. Mohammed Almughanni
fab2018
Political fiction z Łódzkiej Szkoły Filmowej. Hamza wiedzie skromne i uczciwe życie w nowym kraju, ale teraz znalazł się pod ścianą. Potrzebuje pieniędzy. Dużo i szybko. Dawny znajomy ma dla niego propozycję. Czy bohater przyjmie zlecenie, które na zawsze wszystko zmieni?
Więcej o tym filmieOstatnia lekcja (The Last Lesson)
reż. Grzegorz Zariczny
dok2018
Trwają intensywne przygotowania do egzaminu maturalnego. Kamera obserwuje licealistów podczas lekcji, ale także w prywatnych rozmowach. Dyskutują o swoich planach, marzeniach, poglądach i uczuciach u progu dorosłości, w chwili gdy wszystko jeszcze wydaje się możliwe.
Więcej o tym filmieOtwarta przestrzeń - spotkać Johna Abercrombie (Open Land - Meeting John Abercrombie)
reż. Arno Oehri
dok2017
Zmarły w sierpniu 2017 roku twórca albumu „Open Land” (1999) to legenda amerykańskiego jazzu. Ważne w jego życiu miejsca, inspirujący go na przestrzeni lat ludzie, poetyckie wizualizacje składają się na portret geniusza gitary, ale też osoby barwnej i ciepłej – choć doświadczonej przez los.
Więcej o tym filmieOver the Limit
reż. Marta Prus
dok2017
W przygotowaniach 20-letniej rosyjskiej gimnastyczki Margarity Mamun do olimpiady w Rio de Janeiro uczestniczą dwie trenerki. Reprezentują różne podejścia do sportowego sukcesu i swojej podopiecznej. Dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki.
Więcej o tym filmieNagrody:Srebrny Lajkonik / Srebrny Róg / Nagrody specjalne
O ojcach i synach (Of Fathers and Sons)
reż. Talal Derki
dok2017
Jak wygląda z bliska życie dżihadystów? Po filmie „Powrót do Homs, świadectwie radykalizacji buntu przeciwko dyktaturze al-Assada, reżyser ponownie odwiedził rodzinny kraj. Spędził ponad dwa lata z rodziną islamskiego fundamentalisty, filmując domową codzienność i wdzierającą się w nią wojnę.
Więcej o tym filmieNagrody:Złoty Róg / Nagroda Specjalna
Pan Żaba (Meester Kikker)
reż. Anna van der Heide
fab2016
Sita przygotowała się bardzo starannie do swojej prezentacji o żabach, dlatego jest bardzo zdziwiona, gdy Pan Frans – jej sympatyczny nauczyciel – nie chce jej wysłuchać do końca. Podejrzliwa dziewczynka zaczyna go śledzić i wkrótce odkrywa, że czasami zamienia się on w żabę! Świat nie zawsze jest bezpieczny dla zwierząt, dlatego Sita i jej przyjaciele będą musieli chronić Pana Fransa.
Więcej o tym filmiePejzaż (Landscape)
reż. Sergei Loznitsa
dok2003
Kamera kontempluje zimowy krajobraz małego miasteczka gdzieś w Rosji. „Pejzaż” to doświadczenie z pogranicza malarstwa i kina. Bruegelowska sceneria powoli odsłania się tu przed widzem poprzez hipnotyzującą pracę kamery i zagadkowy montaż.
Więcej o tym filmiePenelope
reż. Heta Jäälinoja
anim2016
Ziemniaki zaczynają wypuszczać pędy, a wieża z naczyń w zlewie chwieje się coraz bardziej – jednak nieporządek w mieszkaniu Penelope w ogóle jej nie przeszkadza. Sytuacja zmienia się, gdy słyszy dzwonek do drzwi. Czy uda jej się posprzątać bałagan, zanim wpuści gościa?
Więcej o tym filmiePiazza Vittorio (Abel Ferrara's Piazza Vittorio)
reż. Abel Ferrara
dok2017
Jest takie miejsce w Rzymie, gdzie przychodzą i bezdomni, i gwiazdy kina - Piazza Vittorio. To tu można spotkać Abla Ferrarę czy Williama Dafoe. Tętniący życiem targ pod gołym niebem, kiedyś kwintesencja Włoch, dziś zapełnił się imigrantami z różnych stron świata. Nie wszystkim to się podoba...
Więcej o tym filmiePięć kroków w prawo (Five Steps to the Right)
reż. Aggie Pak-Yee Lee
anim2017
Kiedy bezmyślnie zrobisz o pięć kroków za dużo, możesz utknąć w miejscu, z którego nie ma wyjścia. Jak uwolnić się, kiedy brakuje sił, a wszystkie pomysły – dosłownie – odbijają się od ściany?
Więcej o tym filmiePiszę do ciebie, kochanie (I'm Writing to You, My Love)
reż. Magdalena Szymków
dok2018
Dokument zrealizowany w konwencji found footage. Lato 1968 roku. Mozaika różnych materiałów archiwalnych i wspomnień ze ślubu pewnego małżeństwa, na którego szczęście cieniem kładzie się inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
Więcej o tym filmiePlay
reż. Piotr Sułkowski
fab2018
Adam Woronowicz jako kierowca i pasażerka Joanna Kulig w samochodzie wirującym w traumie, marzeniu sennym, psychodramie, lęku, winie, kinie gatunkowym, gore, coli i popkulturze. Dokąd wiedzie ten szalony pościg wśród wyrazistych dźwięków i zdjęć? I właściwie gdzie się zaczyna?
Więcej o tym filmiePoczekalnia (The Train Stop)
reż. Sergei Loznitsa
dok2000
Oczekiwanie to jeden z charakterystycznych motywów dla twórczości Sergeia Loznitsy. W „Poczekalni” reżyser prezentuje poetycką wizję czasu zawieszonego w trwaniu, obserwując banalną sytuację – pasażerów zgromadzonych na dworcu kolejowym.
Więcej o tym filmiePodpisane / niepodpisane (Written/Unwritten)
reż. Adrian Silisteanu
fab2017
Na oddziale położniczym, romska rodzina dowiaduje się, że ich nieletnia córka właśnie urodziła córeczkę. Pardică jest niezadowolony z tak wczesnego macierzyństwa córki. Sprawa się komplikuje, gdy pracownica szpitala odkrywa problem z ich dokumentami. Nominacja EFA - Tampere.
Więcej o tym filmiePokochać imigranta (Love Immigrant)
reż. Ori Netterman, Adi Toledano
dok2017
Udowodnij swoją miłość – Przed takim zadaniem stoją Michal i Philip. On jest Brytyjczykiem, a ona Izraelką, więc ich związek przez wiele miesięcy istnieje tylko na odległość. Philip postanawia zdobyć izraelską wizę, by zamieszkać z ukochaną. Na przeszkodzie stoją urzędnicy i restrykcyjne prawo.
Więcej o tym filmiePolonia Restituta / Sztandar wolności (Polonia Restituta / Flag of Freedom)
reż.
dok1928
W „Polonii Restituta” i „Sztandarze Wolności” wykorzystane zostały oryginalne materiały filmowe, kręcone podczas walk w latach 1914-1920, ukazujące zniszczenia wojenne i ważne wydarzenia wojskowe. Jedyne kopie pokazowe są w rzeczywistości montażem fragmentów obu filmów oraz różnych materiałów o podobnej tematyce.
Więcej o tym filmiePopraw włosy, Oliver (Keep Your Hair On, Oliver)
reż. Armelle Mercat
anim2017
Pięćdziesięcioletni chemik Oliver robi wszystko, by ukryć przed żoną swoją łysinę. Jednak pewnego dnia kot wyrywa mu resztę włosów, a tajemnicza mikstura mająca przyspieszyć ich porost wywołuje nieprzewidziane skutki uboczne
Więcej o tym filmieNagrody:Złoty Smok
Portret (Portrait)
reż. Sergei Loznitsa
dok2002
Idea filmu jest prosta i sugestywna w swoim zamyśle. Statyczne, niemal fotograficzne ujęcia ludzi na tle zimowego krajobrazu tworzą serię portretów mieszkańców rosyjskiej wsi. Oglądamy człowieka niemal organicznie zrośniętego z miejscem.
Więcej o tym filmiePowodzenia, Tashi! (Tashi Delek!)
reż. Peeter Rebane
dok2015
Tytuł filmu to tybetańskie pozdrowienie. 18-letni Tashi, buddyjski mnich, musi podjąć decyzję: czy pozostać w klasztorze, czy wrócić do rodzinnej wioski. Świat zewnętrzny kusi swoimi atrakcjami, niesie też zagrożenia. Czy wakacyjna przeprawa przez Himalaje pomoże Tashiemu rozwiać jego wątpliwości?
Więcej o tym filmiePrawie wszystko (Almost Everything)
reż. Lisa Gertsch
fab2017
Delikatna historia o miłości i chorobie. W szybę samochodu Leandry puka zagubiony Paul. Są kochającym się małżeństwem, ale on pamięta coraz mniej. Choć ma tylko 47 lat, cierpi z powodu Alzheimera. Ma jechać do ośrodka, ale namawia Leandrę na podróż nad morze. Ich ostatnie wspólne wakacje.
Więcej o tym filmiePrzerwana misja (Aborted Mission)
reż. Petro Aleksowski
dok2018
Dwugłos oparty na szczerych do bólu wypowiedziach dwóch weteranów wojny w Afganistanie. Przerwana misja skończyła się dla obu w podobny sposób. Zostawiła ich trwale okaleczonymi cieleśnie, lecz także naznaczyła piętnem ich psychikę.
Więcej o tym filmiePrzy stadionie (En La Boca)
reż. Matteo Gariglio
dok2016
Rodzina Molina zamieszkuje ubogie okolice słynnego stadionu piłkarskiego klubu Boca Juniors w Buenos Aires. Jej członkowie parają się sprzedażą fałszywych biletów na mecze, przez co często popadają w kłopoty. Nestorka rodu ze wszystkich sił stara się tworzyć choćby pozory normalnego domu. Nominacja EFA - Kraków.
Więcej o tym filmiePrzy ulicy Sterna (The Stars of Stern)
reż. Gad Abittan
dok2018
Od kilku lat reżyser filmuje mieszkańców swego bloku w Jerozolimie. Imigranci z różnych stron świata stworzyli tu wielokulturową społeczność, lecz osiedlający się tu ultraortodoksyjni Żydzi zaczęli narzucać sąsiadom swoje obyczaje. Reżyser może już tylko utrwalić swoją kamerą odchodzący świat.
Więcej o tym filmiePtak drapieżny (Bird of Prey)
reż. Eric Liner
dok2017
Orzeł filipiński (małpożer) to wielki i rzadki ptak występujący jedynie na Filipinach. Dziś w wyniku działalności człowieka pozostało mniej niż 800 przedstawicieli tego gatunku. Co trzeba zrobić, aby uratować je przed wyginięciem?
Więcej o tym filmiePusty pokój (Empty Room)
reż. Shirly Berkovitz
dok2017
Śmierć nie musi być końcem. Irit i Aser są o tym przekonani. Ich syn Omri był oficerem w izraelskiej marynarce wojennej, zginął w młodym wieku i nie zdążył założyć rodziny. Jego rodzice chcą wykorzystać nasienie syna, by zyskać wnuka. Prawo jednak nie stoi po ich stronie.
Więcej o tym filmieRabot
reż. Christina Vandekerckhove
dok2017
„Mrówkowiec” z lokalami socjalnymi nie ma nic wspólnego z wyobrażeniami na temat zachodnioeuropejskiego raju. Mieszkanie tutaj oznacza wegetację na obrzeżach społeczeństwa. Już po podjęciu decyzji o wyburzeniu budynku poznajemy jego mieszkańców: ich samotność, izolację i brak perspektyw.
Więcej o tym filmieRadwan
reż. Teresa Czepiec
dok2018
Reżyserka obserwuje przy pracy Stanisława Radwana, jednego z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorów muzyki dla kina i teatru. Przed kamerą odsłania się warsztat twórcy ścieżki dźwiękowej między innymi do filmu „Szpital przemienienia” .
Więcej o tym filmieRajska wyspa (Paradise Island)
reż. Jüri Lääs
anim2015
Z każdym lotem samolotu przestrzeń życia niedźwiedzia polarnego staje się coraz mniejsza: klimat się ociepla, a lodowe kry zaczynają się po kolei rozpływać. Pozbawiony nadziei niedźwiedź dopływa jednak do jedynej wyspy w zasięgu wzroku. Czy okaże się rajem?
Więcej o tym filmieRaj za płotem (Paradise Behind the Fence)
reż. Aljona Suržikova
dok2017
Pod koniec XIX wieku 73 estońskie rodziny wyruszyły z ojczyzny, by po trzynastu latach wędrówki odnaleźć idealne dla siebie miejsce – Soczi nad Morzem Czarnym. Kiedy Rosja postanawia zorganizować tam igrzyska olimpijskie, losy potomków imigrantów stają pod znakiem zapytania.
Więcej o tym filmieRefleksje. Wersja reżyserska (Reflections. Director's Cut.)
reż. Sergei Loznitsa
dok2017
Film łączy, na zasadzie podwójnej ekspozycji, statyczne kadry współczesnego Sarajewa oraz zdjęcia portretowe obrońców miasta z roku 1992. Fotografie wykonane przez fotografa Milomira Kovačevića w czasie oblężenia tworzą dyskretne odbicia na tle ruchu ulicznego i codziennej krzątaniny.
Więcej o tym filmieReggae Boyz
reż. Till Schauder
dok2018
Odkąd w 1998 roku udało im się zakwalifikować do piłkarskiego Mundialu, Jamajczycy z całych sił starają się powtórzyć pamiętny sukces. Każde zwycięstwo reprezentacji ma niepowtarzalny smak w kraju pogrążonym w biedzie i przemocy. Czy nowy trener pomoże piłkarzom i kibicom spełnić marzenia?
Więcej o tym filmieRewia (Revue)
reż. Sergei Loznitsa
dok2008
Film przedstawia podwójne oblicze życia sowieckiego proletariusza. Reżyser wydobył z propagandowych kronik esencję codzienności – monotonną pracę fizyczną – zestawiając ją z fragmentami „oficjalnego” życia Związku Radzieckiego.
Więcej o tym filmieNagrody:Złoty Róg
Rodeo. Jak poskromić dziki kraj (Rodeo. Taming a Wild Country)
reż. Raimo Jõerand, Kiur Aarma
dok2018
Utrzymana w duchu kina sensacyjnego porywająca opowieść o pierwszych wolnych wyborach w Estonii od czasu II wojny światowej. O wydarzeniach sprzed lat opowiadają współtwórcy ówczesnego nowego rządu, wspominając kraj pogrążony w chaosie i biedzie, nad którym musieli wówczas zapanować.
Więcej o tym filmieRodzina (Family)
reż. Patrycja Widłak
dok2017
Polsko-nigeryjskie małżeństwo przeżywa pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka. Pojawiają się kolejne problemy: z komunikacją między dwojgiem ludzi, z lekami psychotropowymi matki, z karmieniem piersią.
Więcej o tym filmieRodzina człowiecza (Family of Man)
Nagrody:Złoty Lajkonik
Room
reż. Michał Socha
anim2018
Room to geometryczna przestrzeń swobodnie dryfująca w kosmosie. W środku nie ma okien, drzwi, ani żadnych mebli. Jest tylko Głowa, która uporczywie próbuje się wydostać... Wykorzystując surrealistyczną konwencję, animacja opowiada o upływającym czasie i o sytuacji pozornie bez wyjścia.
Więcej o tym filmieRoosenberg
reż. Ingel Vaikla
dok2017
Roosenberg w Waasmunster w Belgii przez ponad czterdzieści lat służył jako klasztor dla kobiet. W 2016 roku budynek opuszczają cztery siostry. Kamera towarzyszy ich ostatnim zajęciom. To historia o miejscu, architekturze i duchowości. O tym, co ulotne i nieuchwytne. O początku końca.
Więcej o tym filmieRyuichi Sakamoto: Coda
reż. Stephen Nomura Schible
dok2017
Dał się poznać jako autor muzyki do filmów Bertolucciego, a ostatnio do „Zjawy”. Tym razem poznajemy Sakamoto jako muzycznego eksperymentatora, ale też człowieka zmagającego się z ciężką chorobą. Nowych dźwięków poszukuje w naturze – od bieguna północnego po Afrykę, skąd wywodzi się homo sapiens.
Więcej o tym filmieNagrody:Złoty Hejnał / Nagroda Specjalna
Samotność (Loneliness)
reż. Igor Kawecki, Betina Bożek
anim2017
Czym jest samotność? Robieniem w myślach koziołków na karniszu, układaniem zdechłych much na poduszce albo czytaniem po raz kolejny tych samych książek… Taki obraz samotności wyłania się z opowiadania Brunona Schulza, które uzupełnione o obserwacje autorów stało się wnikliwym studium zjawiska.
Więcej o tym filmieSaper (The Deminer)
reż. Hogir Hirori, Shinwar Kamal
dok2017
Tutaj za każdym razem stawką jest życie. Pułkownik Fakhir Berwari to kurdyjski peszmerga zajmujący się rozminowywaniem terenów bombardowanych przez tak zwane Państwo Islamskie. Materiały wideo dokumentują jego codzienną pracę na przestrzeni wielu lat.
Więcej o tym filmieSaszka (Sashka)
reż. Katarzyna Lesisz
fab2018
Lata 90. Niewielkie polskie miasteczko. Młoda Ukrainka Saszka otrzymuje wiadomość o śmierci mężczyzny, z którym przed laty wzięła fikcyjny, papierowy ślub. Policja zaczyna zadawać niewygodne pytania; pojawiają się wspomnienia i twarze z przeszłości.
Więcej o tym filmieSen Leocadii (Leocadia's Dream)
reż. Krzysztof Nowicki
dok2017
W samym sercu starej Barcelony Leocadia prowadzi sklepik z płytami winylowymi. Dla starszej kobiety to enklawa przypominająca o czasach, które odchodzą w przeszłość. Dla klientów to zapewne ciekawostka, która za chwilę zniknie z mapy miasta.
Więcej o tym filmieShmama
reż. Miki Polonski
fab2017
Wypoczynkowy resort nad Morzem Martwym. Niezapomniane obrazy. Wielka fasada hotelu i dziesiątki takich samych balkonów, po których krzątają się pokojówki. Leah jest jedną z nich. Jej córka – Meital – każdego wieczoru śpiewa w hotelowym lobby. Leah szuka bezpieczeństwa, a Meital – wolności…
Więcej o tym filmieSię zjada (Eatself)
reż. Edyta Adamczak
anim2018
Kurczak stracił głowę, krowa ma wyprute wnętrzności, a krew zalewa ekran – „Się zjada” to groteskowa animacja o tym, co ląduje na naszych talerzach. Nie tylko dla ludzi o mocnych nerwach i wegetarian.
Więcej o tym filmieSiostry (The Sisters)
reż. Michał Hytroś
dok2017
Mieszkankami najstarszego w Polsce klasztoru sióstr Benedyktynek w Staniątkach pod Krakowem są pogodne staruszki, nie stroniące od żartów i drobnych uszczypliwości. Kamera obserwuje je przy codziennej pracy i modlitwie – bo wszystko toczy się tu zgodnie z tysiącletnią tradycją „ora et labora”.
Więcej o tym filmieNagrody:Srebrny Smok / Wyróżnienie
Smakosz (Connoisseur)
reż. Daria Godyń
anim2017
Spadający Ikar staje się symbolem upadku bohatera. Gdy jego życie zatrzymuje się w miejscu, on sam zaczyna podróżować do wnętrza swojej duszy. Przytłoczony przez „smakosza żalu”, szuka powodów swoich niepowodzeń i zatapia się w poczuciu winy. Czy mimo wszystko uda mu się ocalić samego siebie?
Więcej o tym filmieSmycz (Leash)
reż. Harry Lighton
fab2018
Niewielkie walijskie miasteczko. Rok 2016. Walia dochodzi do półfinałów Euro, a Wielka Brytania decyduje się na wyjście z UE. Emocje sięgają zenitu, a niektórzy mylą patriotyzm z rasizmem. Kasia i jej mama nie podobają się grupie lokalnych nastolatek. Ale Kasi lepiej nie doprowadzać do skrajności…
Więcej o tym filmieSoviet Hippies
reż. Terje Toomistu
dok2017
Psychodeliczna podróż w czasie do Estonii za żelazną kurtyną, gdzie na przekór szarej, zastanej sowieckiej rzeczywistości, rośnie ruch hippisowski. Nieformalną grupę „System” tworzą ci, którzy identyfikują się z nowym nurtem. Dziś bohaterowie dokumentu wspominają tamten burzliwy czas.
Więcej o tym filmieSpuśćcie psy (Release the Dogs)
reż. Emmanuelle Fleytoux
fab2017
Wybuchowy debiut reżyserski. Anouck znalazła się w toksycznym trójkącie, rozdarta pomiędzy dwoma skaczącymi sobie do gardeł mężczyznami, których kocha. Życie pod wspólnym dachem z partnerem i młodszym bratem nie jest już dłużej możliwe. Anouck musi sięgnąć po radykalne środki. Nominacja EFA - Krakowski Festiwal Filmowy.
Więcej o tym filmieNagrody:Srebrny Smok / Nagroda Specjalna
Standby Painter
reż. Amir Yatziv, Guy Slabbinck
dok2018
W 2000 roku z Muzeum Narodowego w Poznaniu ktoś wykradł „Plażę w Pourville” Moneta, zastępując obraz kopią. Rekonstrukcja zdarzenia odsłania misterną grę między prawdą a fałszerstwem. Tytuł filmu oznacza osobę, która na planie filmowym na bieżąco domalowuje wszelkie wymagane poprawki.
Więcej o tym filmieStary cmentarz żydowski (The Old Jewish Cemetery)
reż. Sergei Loznitsa
dok2014
Poprzez niespieszny rytm montażu i ascetyczną estetykę obrazów Loznitsa portretuje ryski park miejski. Jego kamera kontempluje jednak to, czego nie ma w kadrze – park stanowi bowiem pozostałość po dawnej nekropolii, której jedynym ocalałym śladem jest wbity w korzeń drzewa fragment ogrodzenia.
Więcej o tym filmieSyn Syn (Son Son)
reż. Shen Zhang
dok2017
Mały traktat o odpowiedzialności i przebaczeniu. Zrealizowany praktycznie bez ekipy, film przywołuje historię o prawdziwie heroicznym wymiarze. Dlaczego matka zamordowanego chłopaka z Tajpej zdecydowała się adoptować odsiadującego wyrok młodego zabójcę?
Więcej o tym filmieSzczęście (Happiness)
reż. Maciej Buchwald
fab2018
Komedia z przymrużeniem oka o zwykłych ludzkich tęsknotach, marzeniach i przewrotnym losie. Jedno zimowe popołudnie i noc. Joanna, Tadeusz, Mariusz i Julia szukają spokoju, sukcesu i miłości. Czasami jednak do szczęścia najbardziej potrzeba… szczęścia właśnie.
Więcej o tym filmieSzkic Addaia (Tracing Addai)
reż. Esther Niemeier
dok2018
Pewnego dnia Addai znika bez wieści. Wkrótce odnajduje się w pogrążanej w wojnie Syrii, skąd nawiązuje pierwszy mailowy kontakt z matką. Film powstał po jego tajemniczej śmierci. Niezwykły animowany dokument jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę się wydarzyło.
Więcej o tym filmieSztuczny humor (The Artificial Humors)
reż. Gabriel Abrantes
fab2016
Humor ma duże znaczenie dla relacji międzyludzkich, jest formą kontroli społecznej i jedną z najbardziej złożonych form komunikacji. Łącząc hollywoodzką estetykę z podejściem dokumentalnym, film opowiada historię dziewczynki, która zakochuje się w robocie, wschodzącej gwieździe stand-up’u w Brazylii. Nominacja EFA - Berlin.
Więcej o tym filmieSzuma (Suma)
reż. Lucija Mrzljak
anim2016
Powódź. Jedyną szansą na wydostanie się z domu jest ustawienie drogi z krzeseł. Kiedy jednak i krzesło okazuje się za niskie, by podążać dalej suchą stopą, wycieczka się kończy. Wtedy dopiero bohaterka zauważa, że niedaleko jej domu jest drzewo, które żyje…
Więcej o tym filmieŚpiewać (Sing)
reż. Olga Korotkaya
dok2018
Khoomei to specyficzny śpiew gardłowy uprawiany przez mieszkańców rosyjskiej Republiki Tuwy. W tradycji patriarchalnego społeczeństwa ten rodzaj muzykowania zarezerwowany jest dla mężczyzn. Czodura Tumat, która jest bohaterką filmu, to jedyna kobieta, która naucza khoomei.
Więcej o tym filmieŚwiąteczny podarunek (The Christmas Gift)
reż. Bogdan Mureşanu
fab2018
Rumuński realizm w przewrotnym, tragikomicznym wydaniu, na przecięciu polityki i nastroju Świąt. Pretekstem do opowieści o burzliwych przemianach grudnia 1989 roku jest tu pozornie niewinny list do św. Mikołaja. Co takiego napisał pewien chłopiec, że jego ojciec zaczyna obawiać się o własne życie?
Więcej o tym filmieŚwięty od bandytów (The Saint of Thugs)
reż. Maïlys Audouze
dok2017
Jedno fałszywe oskarżenie złamało niegdyś życie 12-letniemu Pascalowi. Dziś jego dorosła córka, a zarazem reżyserka filmu próbuje poznać historię ojca, w tym pełne udręki lata spędzone w zakładzie poprawczym. Pascal staje twarzą w twarz z jednym ze sprawców swoich cierpień.
Więcej o tym filmieTama (Dam)
reż. Natalia Koniarz, Stanisław Cuske
dok2018
Ojciec i syn w podróży. Spotykają się, żeby spędzić trochę wspólnego czasu, po tym, jak wcześniej zerwali ze sobą kontakt. Nie jest to jednak beztroski weekend w chatce w Bieszczadach. Pijany ojciec pyta retorycznie: „A co, ty myślałeś, że będzie lekko?”.
Więcej o tym filmieTechno
reż. Tadeusz Łysiak
fab2017
Opowieść, w której tle pobrzmiewają echa „Miłości” M. Hanekego i głośno dudnią dźwięki techno. Ryszard samotnie opiekuje się żoną Joanną (Danuta Stenka), która pogrąża się w Alzheimerowym zapomnieniu. Z gorzkiej codzienności mężczyznę wyrywa spotkanie z piękną i młodą Sonią.
Więcej o tym filmieTelezakupy (Home Shopper)
reż. Dev Patel
fab2017
Czarna komedia o telezakupach i małżeństwie. Może lepiej było milczeć niż wyrzucać Penny zakup kolejnego miksera? W roli reżysera debiutuje aktor Dev Patel („Slumdog. Milioner z ulicy”), współscenarzystą jest Leigh Whannell („Piła”), a to jeszcze nie wszystkie niespodzianki na liście zabójczych "Telezakupów".
Więcej o tym filmieTimecode
reż. Juanjo Giménez
fab2016
Luna i Diego są ochroniarzami na parkingu. Ona pracuje w dzień, on przychodzi na nocną zmianę. Niewiele o sobie wiedzą, nigdy ze sobą nie rozmawiają, ona przychodzi do pracy, on wychodzi. Do czasu. Przypadkiem Luna odkrywa tajemnicę swojego zmiennika i od tej pory znajdują własny sposób komunikowania się… Nominacja EFA - Ghent. Zwycięzca Europejskiej Nagrody Filmowej za najlepszy film krótkometrażowy 2017.
Więcej o tym filmieTsantsa
reż. Robin Lipo
fab2018
To miały być udane i zarazem popłatne wakacje. Bruno i Gina jadą do Norwegii, żeby zarobić na dalsze podróże. Plan szybko jednak zaczyna się sypać, a związek młodych Polaków zostaje wystawiony na poważną próbę. Film o dojrzewaniu, miłości, wakacyjnym dorabianiu i tajemniczym amulecie.
Więcej o tym filmieTungrus
reż. Rishi Chandna
dok2017
Zwierzęta domowe potrafią przysporzyć problemów. Doskonale wie o tym pewna rodzina z Mumbaju, która padła ofiarą kogucich rządów. Kurak całkowicie sterroryzował ich życie: dziobie, pieje, lata po mieszkaniu, zjada posiłki domowników. Nikt nie jest bezpieczny. Trzeba się go pozbyć…
Więcej o tym filmieUkładanie wolności (Framing Freedom)
reż. Róża Fabjanowska, Sławomir Malcharek
dok2017
Biografia najsłynniejszej polskiej kuratorki sztuki, Andy Rottenberg. Jej droga dziewczynki z prowincji, wzrastającej w mrocznych latach czterdziestych i pięćdziesiątych, do pozycji jednej z najbardziej wpływowych postaci w świecie sztuki ukazana została na tle najnowszej historii Polski.
Więcej o tym filmieUmrzeć by powiedzieć (Dying to Tell)
reż. Hernán Zin
dok2017
Wojna uzależnia i fascynuje. Korespondenci wojenni są na to najlepszym przykładem. Docierają do najniebezpieczniejszych miejsc, widzą i opisują piekło konfliktów zbrojnych na całym świecie. Przeżywają je równie mocno, co żołnierze i mieszkańcy skonfliktowanych ziem.
Więcej o tym filmieUniversam Grochów
reż. Tomasz Knittel
dok2018
Humorystyczna i gorzka zarazem opowieść o zmieniającym się pejzażu Warszawy. Jej punktem wyjścia jest rozbiórka słynnego domu handlowego Universam. Film pokazuje odchodzącą historię, która pozostawia jednak pustkę, zwłaszcza dla osób starszej daty, nieodnajdujących się w nowoczesnej metropolii.
Więcej o tym filmieNagrody:Nagroda Specjalna
Urosłam kiedy spałaś (I Grew Up as You Slept)
reż. Marcin Sauter
dok2018
Karalina wyjechała z Białorusi, podobnie jak przytłaczająca większość koleżanek i kolegów ze szkoły muzycznej. Los młodej białoruskiej inteligencji reżyser ukazał w formie studium nostalgii – tęsknoty za rodziną, przyjaciółmi i dzieciństwem przywołanym w sielankowych barwach.
Więcej o tym filmieUsers
reż. Jakub Piątek
fab2018
Na wideoczacie algorytm łączy kobietę i mężczyznę w parę: to szansa jak jeden do kilkudziesięciu tysięcy. Podobno sieć to ostatnia strefa wolności. Skoro wszystko wolno, to od czego zaczniemy? Ile można przeżyć w jedną noc? Co można tu tak naprawdę poczuć?
Więcej o tym filmieNagrody:Wyróżnienie
U cioci Leonii (Auntie Leonie’s)
reż. Michał Ciechomski
fab2018
W salonie u cioci Leonii zbiera się rodzina, żeby uczcić urodziny gospodyni. Rozmowa szybko schodzi na tematy niewygodne. Odżywają utarczki, a na wierzch wychodzą od dawna skrywane tajemnice. Może jedynym lekarstwem jest śmiech? Film na granicy kina i teatru, ze znakomitą obsadą.
Więcej o tym filmieVelodrom (Velodrool)
reż. Sander Joon
anim2015
Gotowi? Start! Stawką w tym wyścigu kolarskim nie jest jednak olimpijskie złoto, a... paczka papierosów. Animacja przekornie wykorzystuje zmagania sportowe do pokazania nałogu niszczącego zdrowie. Jaką cenę trzeba będzie zapłacić za zwycięstwo?
Więcej o tym filmieWakacje (It's Summer)
reż. Filip Bojarski
fab2018
Już za parę dni, za dni parę… rozpoczną się wakacje. Ale nauczycielka Ewa, zamiast z plecakiem i gitarą wyruszyć w nieznane, może tylko zabrać swojego nieco safandułowatego męża na spontaniczną wycieczkę rowerową. Nad rzeką na nią i widzów czeka jednak pewna niespodzianka. Lekki film po śląsku.
Więcej o tym filmieWalka z wiatrem (Fighting Against The Wind)
reż. Denise Janzee
dok2017
Dwunastoletnia Amber nie ma włosów. Nigdy nie poczuje wiatru muskającego włosy, jak modelki w reklamach szamponów. Ale Amber pozytywnie podchodzi do swojej sytuacji. Co roku wybiera nową perukę. I co roku może zdecydować, jaką dziewczynką chce być…
Więcej o tym filmieWannabe
reż. Jannis Lenz
fab2017
W swoim crossmediowym projekcie, łączącym film z internetowymi scenkami video, Jannis Lenz opowiada historię młodej youtuberki, która buduje swój fikcyjny świat w Internecie. Coco ma 17 lat i jest zdesperowana, by zostać kimś sławnym, mimo, że brakuje jej talentu. Chce zrobić wszystko, by być zauważoną. Nominacja EFA -Clermont-Ferrand.
Więcej o tym filmieWeź królika (Take Rabbit)
reż. Peter Peake
anim2017
Jak przeprawić na drugi brzeg lisa, zająca i kapustę, jeśli w łódce ma się tylko jedno miejsce, lis nie może zostać sam z zającem, a zając sam z kapustą? Do tej odwiecznej zagadki nawiązuje zabawna i wzruszająca animacja, której główny bohater z jednej logicznej pułapki wpada w drugą…
Więcej o tym filmieWiara nadzieja miłość (Faith Hope Love)
reż. Katja Fedulova
dok2017
Czy we współczesnej Rosji są jeszcze bohaterki? Na ich poszukiwanie wyrusza reżyserka, Katja Fedulova, wracając do kraju po ponad 20-letniej nieobecności. Triadę "Wiara nadzieja miłość" symbolizują tu trzy kobiety - każda z nich jest zdeterminowana, by walczyć o swoje państwo, ale każda ma inną jego wizję.
Więcej o tym filmieWielka majówka (The Big Picnic)
reż. Krzysztof Rogulski
fab1981
Podobno pierwszy milion trzeba ukraść – to właśnie robi szesnastoletni Rysiek po ucieczce z domu dziecka. Na dworcu w Warszawie zaprzyjaźnia się z Julkiem i razem zaczynają żyć jak milionerzy: najlepsze ubrania, samochody, hotelowe apartamenty. Nic jednak nie trwa wiecznie, a tym bardziej pieniądze…
Więcej o tym filmieWojaże punków (Punk Voyage)
reż. Jukka Kärkkäinen, J-P Passi
dok2017
Sześć lat temu powstał o nich głośny film „Zespół punka”. Od tamtej pory członkowie fińskiej grupy Pertti Kurikan Nimipäivät przeszli daleką drogę, znaczoną także tarciami w zespole. Jednak czterej punkowcy z niepełnosprawnością umysłową podejmują wbrew wszelkim przeciwnościom nowe wyzwanie.
Więcej o tym filmieNagrody:Wyróżnienie
Wróć wolny (Come Back Free)
reż. Ksenia Okhapkina
dok2016
Tytułowe „wróć wolny” to zwrot wpisany w czeczeńską tradycję. Tutaj wojna nigdy się nie kończy. Aby przetrwać, trzeba być ciągle przygotowanym do walki. Centralną rolę w filmie odgrywa powracający jak refren obraz cmentarza zestawiony z codziennym życiem wioski płynącym w rytm pór roku.
Więcej o tym filmieWydziedziczony (The Disinherited)
reż. Laura Ferrés
dok2017
Portret ojca reżyserki, który staje w obliczu zamknięcia rodzinnej firmy. 53-letni Pere Ferrés jest właścicielem niewielkiej firmy transportowej. Brak pieniędzy zmusza go do wożenia klientów, którzy niszczą mu samochód jeżdżąc na wieczory kawalerskie. Ale on nie zamierza tracić swojej godności. Nominacja EFA - Vila do Conde.
Więcej o tym filmieWypasiony raj (Open Range)
reż. Rafał Gużkowski
dok2017
Pasterska ballada o Zbigniewie Łagoszu, ostatnim pasterzu-samotniku w Beskidach. Polany Surowiczne to miejsce ukryte wśród gór i drzew, gdzie łąki rodzą pożywienie dla bydła oraz dają przestrzeń dla koni. Dla bohatera filmu to wymarzone zacisze, gdzie może „ględzić sam do siebie”.
Więcej o tym filmieWyrok Hadwina (Hadwin's Judgement)
reż. Sasha Snow
dok2015
„Wyrok Hadwina” to zachwycająca wizualnie opowieść o ochronie środowiska, obsesji i mitach północno-zachodniego brzegu Pacyfiku. Film, inspirowany książką Johna Vaillantsa "Złoty Świerk", mówi o wydarzeniach, które doprowadziły do zniszczenia trzystuletniego drzewa uważanego przez rdzennych Haidów za święte.
Więcej o tym filmieWyznania przy autostradzie (Highway Confessions)
reż. Elsbeth Fraanje
dok2017
Czas płynie tu inaczej, a ludzkie sprawy nabierają zupełnie innej wagi. Kaplicę przy autostradzie odwiedzają kierowcy, którzy szukają tu chwili intymności czy skupienia. Niektórzy zapisują swoje najskrytsze tajemnice w specjalnie po to wystawionym zeszycie.
Więcej o tym filmieW oka mgnieniu (Augenblicke - a Blink of an Eye)
reż. Kiana Naghshineh
anim2018
Ciemna ulica, stukot obcasów i cień kobiety rzucony na drogę. Nagle pojawia się coś jeszcze – cień mężczyzny. Czy kobiecie uda się przed nim obronić? Animowany thriller jest rejestracją zbrodni z perspektywy ofiary i jej oprawcy, a także bezczynnych obserwatorów.
Więcej o tym filmieW poszukiwaniu ideału. Świat według Państwa Jankowskich
W stronę ciszy (From Music into Silence)
reż. Farshid Akhlaghi
dok2017
Czy muzyka może pomóc w ostatecznym spotkaniu ze śmiercią? Australijski harfista Peter Roberts wierzy, że tak. Jako tanatolog muzyczny towarzyszy umierającym w przejściu na drugą stronę. Poznajemy go w chwili, kiedy sam mierzy się z własną starością – ale i perspektywą dalekiej podróży.
Więcej o tym filmieW stronę Mekki (Facing Mecca)
reż. Jan-Eric Mack
fab2017
Nagrodzona studenckim Oscarem opowieść o szacunku, miłości i biurokracji. Fareed, syryjski uchodźca, został ciepło przyjęty przez nowych szwajcarskich sąsiadów. Gdy umiera jego żona, okazuje się jednak, że nie może pochować jej w zgodzie z muzułmańską tradycją. Wszyscy chcą pomóc, ale nie mogą.
Więcej o tym filmieZabójcza gra (Game Factory)
reż. Sven Tönis Puskar
anim2015
Dla dowódców walka o to, kto naciśnie czerwony przycisk, to element codziennej rozrywki. Ich gra ma jednak wpływ na życie pracowników fabryki: to od niej zależy, czy czeka ich odrobina rozrywki, czy piekło prowadzące do autodestrukcji.
Więcej o tym filmieZakazane piosenki (Forbidden Songs)
reż. Leonard Buczkowski
fab1946
„Zakazane piosenki” to pierwszy polski film fabularny, który trafił do kin po II wojnie światowej; początkowo miał być tylko dokumentem. Jego bohaterem są piosenki i uliczne przyśpiewki, które towarzyszyły ludziom w czasie okupacji hitlerowskiej, humorem oswajając przerażającą rzeczywistość.
Więcej o tym filmieZakochać się (Fell in Love with a Girl)
reż. Kaleo La Belle
dok2017
W filmie „Życie jest gdzie indziej” reżyser rozliczał się ze swym ojcem i jego hippisowską koncepcją wolności. Tym razem opowiada o swoich własnych próbach stworzenia doskonale funkcjonującej rodziny patchworkowej. Efektem jest odważna wiwisekcja skomplikowanych relacji rodzinnych.
Więcej o tym filmieZanim opadną liście... (Before Leaves Fall)
Nagrody:Złoty Lajkonik
Zatrzymanie (Detainment)
reż. Vincent Lambe
fab2018
Vincent Lambe powraca do wstrząsającej sprawy morderstwa na dwuletnim Jamesie Bulgerze, które w 1993 roku popełnili dwaj dziesięciolatkowie. Scenariusz bazuje na autentycznych policyjnych nagraniach z przesłuchań sprawców. Film konfrontuje zło z dziecięcą wrażliwością (lub jej brakiem).
Więcej o tym filmieNagrody:Nagroda Specjalna
Zbawienie (Salvation)
reż. Thora Hilmarsdottir
fab2017
Mroczne kino rodem z Islandii, w którym sacrum zderza się z profanum, a wiara z obsesją. Katrín budzi się w szpitalu po wypadku samochodowym. Dowiaduje się, że przeszła transfuzję, co jest sprzeczne z jej wyznaniem. W obcej krwi, która teraz płynie w jej żyłach, czai się coś niebezpiecznego…
Więcej o tym filmieZ Pileckim na szlaku. Śladami ojca
Żubr Pompik
reż. Wiesław Zięba
anim2017
Gdzieś w dzikiej, zielonej puszczy mieszka żubr Pompik. Właściwie to żuberek, jako że w porównaniu z innymi żubrami jest niewielki, do tego nie tak silny, szybki i skoczny. Niezbyt się nadaje do tradycyjnych żubrzych zabaw w przepychanie rogami czy żubrzego berka, ma za to inne zainteresowania...
Więcej o tym filmieŻycie, jesień (Life, Autumn)
reż. Sergei Loznitsa, Marat Magambetov
dok1998
Film nakręcony w sielskiej Rosji, niedaleko Smoleńska. Pokazuje niewielką wioskę, z której wyjechali wszyscy młodzi ludzie, zostali sami starcy. Brakuje tutaj artykułów pierwszej potrzeby, jednak mieszkańcy potrafią cieszyć się prostym życiem i jego wartościami.
Więcej o tym filmieŻyjąc przyszłością (Living in the Future's Past)
reż. Susan Kucera
dok2018
Laureat Oscara Jeff Bridges zabiera nas w piękną wizualnie podróż, by dowiedzieć się, kim jesteśmy i jakie wyzwania stawia przed nami środowisko. Wraz z uznanymi naukowcami i ekspertami aktor snuje opowieść, która pomoże określić nasze miejsce na Ziemi.
Więcej o tym filmie(Plewiński, spojrzenia)