59. KFF – 2019

221 filmów

Baza filmów z 2019 prezentowanych na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym od 26 maja do 2 czerwca.

  • 19.91

    reż. Emilia Śniegoska
    dok2019

    W tytułowej grze liczb zakodowana jest różnica wieku pomiędzy dwiema bohaterkami filmu. Dziewiętnastoletnia Niemka odwiedza dziewięćdziesięciojednoletnią Zofię, ocalałą z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Relacja między nimi opiera się na ciekawości oraz na potrzebie bliskości z drugim człowiekiem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 19.91
  • 2 lub 3 rzeczy o Marie Jacobson (2 or 3 Things about Marie Jacobson)

    reż. Anne Azoulay
    fab2019

    Niebanalny debiut reżyserski aktorki Anne Azoulay. Marie jest lekarką. Pali i dużo czyta. Od czasu do czasu rozmawia ze zmarłymi. Dziś dowiedziała się, że przyszła jej kolej na pożegnanie. Przed sobą ma już tylko kilka tygodni życia. Niewiele. Musi działać szybko, marzyć, śmiać się i… nadal żyć.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu 2 lub 3 rzeczy o Marie Jacobson
  • Absolwenci '97 (Graduation '97)

    reż. Pavlo Ostrikov
    fab2017

    Roman wiedzie samotne życie w prowincjonalnym miasteczku pracując jako elektromonter. Jego była dziewczyna Luda, przyjeżdża do miasteczka po raz pierwszy od matury. Nikt nie miał od niej wieści od dwudziestu lat. Roman nie zamierza jej po raz drugi stracić. Nominacja EFA – Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Leuven.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Absolwenci
  • Acid Rain

    reż. Tomek Popakul
    anim2019

    Młoda ucieka z domu, bo ma dość otaczającej ją rzeczywistości. Chudy to freak mieszkający w kamperze. Zaczynają wspólną podróż przez wyżarte kwaśnymi deszczami krajobrazy, wędrując jednocześnie przez kolejne stany świadomości. Psychodeliczny trip do krainy halucynacji z niespodziewanym twistem w finale.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Acid Rain
    Nagrody:Srebrny Lajkonik / Nagroda Specjalna
  • Adwokatka (Advocate)

    reż. Rachel Leah Jones, Philippe Bellaiche
    dok2019

    Lea Tsemel od pięćdziesięciu lat broni spraw uznanych za przegrane. Będąc izraelską aktywistką na rzecz praw człowieka, zasłynęła głównie jako sądowa obrończyni Palestyńczyków, także tych oskarżanych o terroryzm. Z bogatych archiwaliów i bieżących zapisów wyłania się portret kobiety niezłomnej.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Adwokatka
    Nagrody:Złoty Róg
  • Aleppo. Notatki z ciemności (Aleppo. Notes from the Dark)

    reż. Wojciech Szumowski, Michał Przedlacki
    dok2014
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Aleppo. Notatki z ciemności
  • Analiza (Dissect)

    reż. Siavash Shahabi
    fab2018

    Irańskie kino moralnego niepokoju, bez łatwych odpowiedzi, wygrane na niuansach. Szkolna awantura pomiędzy uczniami kończy się tragedią. Policja wszczyna dochodzenie. Uczniowie odtwarzają bijatykę. Jeden z nich wie więcej. Ale czego obawia się nauczyciel? Czy ma coś do ukrycia?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Analiza
  • Ani słowa (Mum's the Word)

    reż. Khris Cembe
    anim2018

    Mroczna opowieść o dorastaniu bez matki, w cieniu nielegalnych interesów ojca, który zajmuje się transportem papierosów. Animacja pokazuje męski świat pełen nie tylko szmuglowanego tytoniu, ale także przemocy i brutalności. Co zrobi mały chłopiec, gdy na jego oczach rozegra się przerażająca zbrodnia?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ani słowa
  • Anthem of Naraku

    reż. Kosuke Katakura
    anim2018
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Anthem of Naraku
  • Aquapark (Aquaparque)

    reż. Ana Moreira
    fab2018

    W opuszczonym parku wodnym, przed światem ukrywają się dziewczyna i chłopak. Wśród pomazanych graffiti ruin starego basenu i krętych zjeżdżalni znajdują oni schronienie, w którym mogą opłakiwać utracone nadzieje i marzenia. Nominacja EFA – Festiwal Filmowy Curtas w Vila do Conde.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Aquapark
  • Ashmina

    reż. Dekel Berenson
    fab2018

    Przykuwający swoim autentyzmem portret 13-letniej Ashminy, dziewczynki wychowywanej w patriarchalnej kulturze Nepalu. Gdy jej brat może chodzić do szkoły, ona musi zarabiać pieniądze dla rodziny, składając dla turystów paralotnie. Reżyser zaprosił do współpracy naturszczyków – zarówno Nepalczyków, jak i backpackerów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ashmina
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Basia

    reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz
    anim2018

    Basia ma pięć lat, charakterek, uwielbia żelki i ubrania w paski. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem i pluszowym przyjacielem - Miśkiem Zdziśkiem. Codziennie wymyśla coś nowego. Czasami Basia napotyka na wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Basia
  • Basia 2

    reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski
    anim2019

    Kontynuacja przygód sympatycznej dziewczynki, zrealizowana na podstawie serii książek autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Pięcioletnia Basia, miłośniczka ubrań w paski i kolorowych żelków, powraca z nową porcją przygód.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Basia 2
  • Bezpieczeństwo (Safety)

    reż. Fabrice Joubert
    fab2018

    Pełna suspensu opowieść o odpowiedzialności i odwadze w sytuacji kryzysowej. Okazuje się, że Gus Van Sant swoim Słoniem z 2003 roku nie wyczerpał tematu szkolnych strzelanin, dziś jeszcze bardziej aktualnego niż dwie dekady temu. Koniec zajęć z grupą uczniów z podstawówki. Zza drzwi dobiega odgłos wystrzałów…

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bezpieczeństwo
  • Bilet na Księżyc (Ticket to the Moon)

    reż. Veronika Janatková
    dok2019

    W czasach zimnej wojny wydawało się, że jedyną drogą ucieczki ze świata podzielonego żelazną kurtyną był lot w kosmos. Tysiące ludzi wybierały się na Księżyc, do krainy apolitycznej utopii, a wśród nich bohater tej ciepłej ballady o niespełnionych marzeniach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bilet na Księżyc
  • Bogowie z Molenbeek (Gods of Molenbeek)

    reż. Reetta Huhtanen
    dok2019

    Dwaj sześcioletni chłopcy mieszkają w niesławnej dzielnicy Molenbeek w Brukseli. Choć pochodzą z pozornie różnych światów, wspólnie spędzają czas na beztroskich zabawach i poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze i najtrudniejsze pytania związane z religią oraz ich przodkami.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bogowie z Molenbeek
  • Bottled Hell

    reż. Saki Suwahara
    anim2019
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bottled Hell
  • Bracia (Brothers)

    reż. Grzegorz Królikiewicz
    dok1971

    Sportowe życie inaczej. Bracia Kubicowie – znakomici gimnastycy – wylewając z siebie siódme poty, ćwiczą na poręczach, a reżyser ogląda ich z właściwym sobie twórczym „okrucieństwem”.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bracia
  • Bride of Icarus

    reż. Yuriko Sasaoka
    anim2016
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bride of Icarus
  • Bright Narkissos

    reż. Risako Matsumoto
    anim2019
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bright Narkissos
  • Bror

    reż. Sara Hjort Ditlevsen
    fab2019

    Bezpretensjonalny, ujmujący szczerością i prostotą debiut. Kino skoncentrowane na młodości i spoglądające śmiało w przyszłość. Katrine nie widziała swojego brata Brora od wczesnego dzieciństwa. Na pierwsze od lat spotkanie idzie z wieloma oczekiwaniami, ale i obawami.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bror
    Nagrody:Wyróżnienie
  • Burkina Brandenburg Komplex

    reż. Ulu Braun
    fab2018

    Burkina Brandenburg Komplex to przypuszczalnie afrykańska wioska zamieszkana przez Niemców. W kopalni zostaje odkryte ferrari, a czarnoskóra kobieta prowadzi Muzeum Pruskiego Dziedzictwa Kultury, gdzie prezentuje artefakty zachodniej kultury konsumpcji. Film wystawia na próbę nasze stereotypowe wyobrażenie Afryki. Nominacja EFA – Festiwal Filmowy w Berlinie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Burkina Brandenburg Komplex
  • Bykowi chwała (Glory to the Bull)

    reż. Andrzej Papuziński
    dok1971

    Pełna surrealistycznej fantastyki impresja na temat twórczości Franciszka Starowieyskiego, znakomitego rysownika, plakacisty i scenografa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Bykowi chwała
  • Była sobie Aurora (Once Aurora)

    reż. Stian Servoss, Benjamin Langeland
    dok2019

    Pochodzi z krainy fiordów, bywa nazywana cudownym dzieckiem Björk i jest jedną z najbardziej charyzmatycznych wokalistek młodego pokolenia. Aurora Aksnes uchyla w filmie drzwi do swego magicznego świata. Przed nami portret artystki, która próbuje ocalić niezależnego ducha i swą dziecięcą wrażliwość.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Była sobie Aurora
    Nagrody:Złoty Hejnał / Nagroda Specjalna
  • Było wspaniale (Happy Ending)

    reż. Eunju Ara Choi
    anim2018

    Co czuje kobieta oddająca się każdej nocy wielu mężczyznom? Autentyczny dziennik anonimowej koreańskiej prostytutki obnaża uczucia i emocje, pokazując też jej status społeczny. Przenikające się kadry przedstawiają erotyczne sceny w sposób dwuznaczny i pełen niedopowiedzeń. Choć nie brak tu dosłowności, wiele pozostawiono wyobraźni widza.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Było wspaniale
  • Chłopaki z Loten (Viva Løten!)

    reż. Teresia Fant
    dok2018

    Próba ukazania nieznanego oblicza norweskiej młodzieży. Dwóch młodych chłopaków ma za sobą trudną przeszłość. Dziś każdy z nich próbuje radzić sobie z rzeczywistością na inny sposób. Jeden zdaje się kontynuować straceńczą drogę, upijając się do nieprzytomności, drugi poszukuje innego rozwiązania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Chłopaki z Loten
  • Chór ciepłowników (Heat Singers)

    reż. Nadia Parfan
    dok2019

    Miejskie przedsiębiorstwo energetyki cieplnej z Iwano-Frankiwska dba o potrzeby kulturalne swoich pracowników. Śpiewając w chórze zakładowym, mogą zapomnieć przez chwilę o szoku transformacji ustrojowej i być ze sobą razem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Chór ciepłowników
  • Cienie imperium (Shadows of the Empire)

    reż. Karol Starnawski
    dok2018

    Na rubieżach dawnego Imperium Rosyjskiego trwają konflikty, o których zapomniała już światowa opinia publiczna. Ludzie zamieszkujący te rejony pragną tylko jednego: spokojnego życia. W tym sensie historie Aleksieja, Timura i Aleksandra są podobne, mimo że ich ojczyzny oddalone są od siebie o wiele kilometrów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Cienie imperium
  • Ci, którzy pragną (Those Who Desire)

    reż. Elena López Riera
    dok2018

    W odbywających się w południowej Hiszpanii wyścigach kolorowych gołębi nagroda przypada nie temu, który przyleci pierwszy lecz temu, któremu uda się uwieść samicę i latać wokół niej najdłużej. Nominacja EFA – Festiwal Filmowy w Locarno.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ci, którzy pragną
  • Crossfire Hurricane

    reż. Brett Morgen
    dok2012
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Crossfire Hurricane
  • Cyborgia (Cyborgy)

    reż. Adam Żądło
    anim2018

    Czy roboty śnią o elektrycznej miłości? W świecie maszyn wszyscy działają zgodnie z zasadami. Rytm pracy niszczy relacja dwóch jednostek, która okaże się tragiczna dla całego systemu... Animowane science-fiction, które może być zarówno alegorią systemów totalitarnych, jak i nowoczesnego świata robotyzacji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Cyborgia
  • Czarny charakter (Roots)

    reż. Kuba Gryżewski
    fab2019

    Zgadnij, kto przyjdzie dzisiaj na obiad? Nie zawsze wybory dzieci przypadają do gustu rodzicom. Stefan poznaje nowego partnera córki i… nie potrafi ukryć swojego rozczarowania. Nie zważając na nic, postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Zrobi wszystko, żeby odwieść dziewczynę od jej miłosnego wyboru.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czarny charakter
  • Czarny las (Black Forest)

    reż. Jean-Marc E. Roy, Philippe David Gagné
    fab2018

    Jajka, cukier, gorzkie kakao, mąka, wiśnie. Biszkopt przekładamy bitą śmietaną, boki posypujemy czekoladą. Przygotowanie smakowitego wypieku to jedynie preludium do pełnej niespodzianek, humoru i dramatu, dochodzeniowej rekonstrukcji zbrodni. Film wciąga i zaskakuje od pierwszego do ostatniego ujęcia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czarny las
  • Czwarte królestwo (The Fourth Kingdom)

    reż. Àlex Lora Cercós, Adán Aliaga
    dok2019

    Na obrzeżach Nowego Jorku, pośród ton zużytego plastiku, toczy się życie kilkorga wyrzutków, którym nie spełnił się „amerykański sen”. Pracując przy segregacji odpadów, zastanawiają się nad naturą Wszechświata, rozpamiętują swoje słabości i klęski, niańczą bezdomne kocięta i… nadal marzą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czwarte królestwo
    Nagrody:Srebrny Róg / Nagroda Specjalna
  • Czysta sztuka (Pure Art)

    reż. Maksim Shved
    dok2019

    Film o współczesnej Białorusi, wolności i sztuce. Tajemniczy artysta pojawia się na ulicach Mińska i zaczyna malować. Zaintrygowani przechodnie pytają, co tworzy, ale artysta nie zdradza tajemnicy. Krok po kroku poznajemy go lepiej. To Zahar Cudin, jeden z najbardziej obiecujących białoruskich malarzy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Czysta sztuka
  • Ćwiczenia warsztatowe (Practice Exercises)

    reż. Marcel Łoziński
    dok1986

    Niepozorna sonda uliczna na temat ówczesnej młodzieży prezentuje możliwości manipulacji, którymi dysponuje telewizja. Przez odpowiedni montaż i ingerencję w dźwięk można zupełnie zmienić pierwotny obraz i sens wypowiedzi. Łoziński najpierw nagrywa bardzo zróżnicowane odpowiedzi przypadkowych przechodniów na zadane pytanie o kondycję współczesnej młodzieży, a potem demonstruje, w jaki sposób można spreparować pozyskany materiał w zależności od potrzeb twórców.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ćwiczenia warsztatowe
  • Deszcz (Rain)

    reż. Piotr Milczarek
    anim2018

    To byłby zwykły dzień z życia pracowników korporacji, gdyby nagle z dachu wielkiego biurowca nie zaczął spadać człowiek… Deszcz to opowiedziana z sarkazmem oraz wizualnym minimalizmem historia supermana, który walczy z bezrefleksyjnie funkcjonującą społecznością i ślepym podążaniem za tłumem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Deszcz
  • Diagnosis

    reż. Ewa Podgórska
    dok2018

    Łódź, niegdyś prężny miejski ośrodek przemysłowy i „ziemia obiecana”, domaga się dziś wnikliwej analizy. Podczas sesji na kozetce inspirowanych psychoanalizą grupa mieszkańców odpowiada na pytania odnoszące się do podświadomości – zarówno indywidualnej, jak i zbiorowej.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Diagnosis
  • Die Toten Hosen w trasie (Die Toten Hosen - You Only Live Once)

    reż. Cordula Kablitz-Post, Paul Dugdale
    dok2019

    Słynna punkowa kapela z Düsseldorfu powstała w 1982 roku, sprzedała ponad 19 milionów płyt i nie zamierza przechodzić na emeryturę. Film jest zapisem ich niedawnej trasy koncertowej, która staje się także manifestem politycznym grupy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Die Toten Hosen w trasie
  • Dobre intencje (Good Intentions)

    reż. Anna Mantzaris
    anim2018

    Ucieczka z miejsca wypadku, szczególnie jeśli wydarzył się z twojej winy, nie jest dobrym pomysłem. Przekonuje się o tym bohaterka animacji, której wyrzuty sumienia z powodu nieudzielonej pomocy dosłownie nie dają żyć. Uroczy animowany horror, w którym duchy zrobione są z filcu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dobre intencje
  • Dom dla ciebie (A House for You)

    reż. Mahdi Bakhshi Moqadam
    dok2019

    Marzeniem Davuda, u którego zdiagnozowano raka płuc, jest zbudowanie domu dla ukochanej żony. Lecz jak w takiej sytuacji zdobyć pieniądze? Jesteśmy świadkami walki bohatera, który nie przestaje wierzyć, że zapewni najbliższym bezpieczną przyszłość.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dom dla ciebie
  • Duch Jamajki (Inna de Yard)

    reż. Peter Webber
    dok2019

    Tytuł filmu to nazwa projektu, który połączył weteranów reggae. Ich spotkanie przyniosło nie tylko znakomity akustyczny album, ale i potwierdziło żywotność tej muzyki w młodym pokoleniu. Film przywołuje także atmosferę miejsca, w którym narodził się ów muzyczny fenomen.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Duch Jamajki
  • Duszyczka (The Little Soul)

    reż. Barbara Rupik
    anim2019

    Wędrówka przez krainę umarłych z Duszyczką, która opuściła swoje rozkładające się ciało. Turpistyczna animacja pełna malarskich odniesień, religijnych wierzeń i pradawnych symboli, która może powodować u odbiorcy dyskomfort, jednocześnie wciągając go w mroczny, ale fascynujący świat śmierci.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Duszyczka
  • Dwie siostry (Two Sisters)

    reż. Caroline Leaf
    anim1991

    Marie chroni swoją siostrę Violę – pisarkę – przed całym światem, w zamkniętym na klucz ciemnym mieszkaniu. Ich z pozoru spokojne życie przerywa nagłe pojawienie się intruza. Czy Violi uda się uciec od swojej siostry? Animowana opowieść o toksycznych więzach rodzinnych, odmienności i manipulacji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dwie siostry
  • Dzieciaki (Kids)

    reż. Michael Frei
    anim2019

    Jeśli chcesz być jednym z nich, musisz być jak oni. Podążanie za tłumem i chęć dopasowania się do innych spychają bohaterów na krawędź symbolicznej czarnej dziury… Czy czeka ich apokalipsa? Czarno-biała animacja pokazująca zjawiska psychologii tłumu, konformizmu i kształtowania się grup społecznych.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dzieciaki
  • Dzień dziecka (Children's Day)

    reż. Paweł Kędzierski
    dok1981
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dzień dziecka
  • Dzień kobiet (Women's Day)

    reż. Fanni Mikkonen
    dok2018

    Helsiński ośrodek pomocy dla uzależnionych kobiet. Bohaterki dokumentu mają za sobą ciężkie doświadczenie: wieloletnią walkę z alkoholizmem. Wykluczane, nietolerowane przez społeczeństwo, a nawet odrzucane przez bliskich, dziś próbują odnaleźć spokój i zaakceptować siebie. Tytułowe święto jest doskonałą okazją do celebracji ich nowego życia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dzień kobiet
  • Dziś, jutro ... wczoraj (Today, Tomorrow… Yesterday)

    reż. Diana Kadłubowska, Krzysztof Kadłubowski
    dok2019

    Portret trzech pokoleń jednej rodziny boleśnie doświadczonej przez historię. Dziedziczenie traumy Holocaustu staje się w filmie Diany i Krzysztofa Kadłubowskich przyczyną wzajemnego niezrozumienia trzech kobiet i niewypowiedzianą motywacją pretensji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziś, jutro ... wczoraj
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Dziwor (Weirdy)

    reż. Paweł Dyllus
    dok2019

    Paweł Dyllus, operator współpracujący z wybitnym dokumentalistą Bogdanem Dziworskim, portretuje swojego reżysera. Klasyk polskiego dokumentu wraca za kamerę przy okazji realizacji filmu Plus minus, czyli podróże muchy na wschód. W przerwach w filmowaniu oddaje się innej swojej pasji – fotografii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Dziwor
  • Edna (One of Many)

    reż. Vuk Mitevski
    anim2019

    Macedonia, jako jeden z przystanków na bałkańskim szlaku migracyjnym, jest bezpośrednim świadkiem cierpienia tysięcy ludzi. ,,One of Many" przedstawia historię miłosną rozgrywającą się na tle kryzysu uchodźczego. Wizualne metafory i abstrakcyjne obrazy czynią opowieść bardziej poetycką, a brutalność – mniej dosłowną.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Edna
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Efekt Zenona (Zeno Effect)

    reż. Dagomir Kaszlikowski
    dok2019

    Kwantowe kino noir w onirycznych plenerach Tokio. Porwanie, ekscentryczny naukowiec i złamana życiem prywatna detektyw, która rusza jego tropem. Eksperyment na pograniczu fabuły i dokumentu o jednym z najbardziej paradoksalnych fenomenów nauki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Efekt Zenona
  • Elegie z wrzosowisk (Tõnu Kõrvits. Moorland Elegies)

    reż. Marianne Kõrver
    dok2018

    Kim jest jeden z najwybitniejszych – i najbardziej tajemniczych – kompozytorów estońskich? Tytuł dokumentu nawiązuje do cyklu chóralnego, który Tõnu Kõrvits skomponował z inspiracji „gotycką” powieścią ,,Wichrowe wzgórza" Emily Brontë.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Elegie z wrzosowisk
  • Elementarz (The Primer)

    reż. Wojciech Wiszniewski
    dok1976

    Film ukazuje stan świadomości Polaków lat siedemdziesiątych. Autor zespala tu symboliczny obraz z alfabetem i tkwiącym głęboko w tradycji narodowej wierszem ,,Kto ty jesteś?". Złoty Lajkonik (1981).

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Elementarz
  • Fateicz i morze (Fateicz and the Sea)

    reż. Alina Rudnitskaya, Sergey Vinokurov
    dok2019

    Zatoka Piotra Wielkiego na Morzu Japońskim nie ma dla bohatera tego filmu żadnych tajemnic. Mimo podeszłego wieku Fateicz prowadzi hodowlę owoców morza, niestrudzenie walcząc z okolicznymi kłusownikami i arogancją władz.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Fateicz i morze
  • Favoritka

    reż. Alina Zhdanova
    anim2015
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Favoritka
  • Flower of Eden

    reż. Saho Nanjo
    anim2019
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Flower of Eden
  • Fuck, it's Biology (Fuck, It's Biology)

    reż. Veronica Andersson
    dok2019

    Autodokumentalny obraz życia dwojga artystów. On to Mariusz Tarkawian, młody polski rysownik. Ona – Veronica Andersson: szwedzka reżyserka i prywatnie partnerka Tarkawiana. Oboje pracują nad własnymi projektami, borykając się jednocześnie ze skomplikowanymi relacjami rodzinnymi.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Fuck, it
  • Fuck Off II (Fuck Off II – Images from Finland)

    reż. Jörn Donner
    dok2017

    Nestor fińskiej kinematografii Jörn Donner udaje się w podróż po Finlandii, by zadać jej mieszkańcom z różnych grup społecznych fundamentalne pytania. Sprawdza, czy w kraju uznawanym za jedno z najlepszych miejsc do życia warto mieszkać, kochać i umrzeć.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Fuck Off II
  • Gadające głowy (Talking Heads)

    reż. Krzysztof Kieślowski
    dok1980
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gadające głowy
  • Gnu (Wildebeest)

    reż. Nicolas Keppens, Matthias Phlips
    anim2017

    Wziąć udział w safari, to marzenie wielu. Dla Lindy i Troyera, pary w średnim wieku marzenie to zamieni się w przerażającą prawdziwą przygodę, gdy nagle znajdą się w dziczy. Nominacja EFA – Festiwal Filmów Krótkometrażowych i Animowanych Encounters.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Gnu
  • Granica (The Border Fence)

    reż. Nikolaus Geyrhalter
    dok2018

    Malowniczy i sielski Tyrol stał się scenerią zmian zachodzących w dzisiejszej Unii Europejskiej. W 2016 roku postanowiono zamknąć granicę pomiędzy Austrią a Włochami, by zatamować napływ uchodźców. Z relacji mieszkańców regionu, lecz także turystów, wyłania się obraz różniący się od medialnych doniesień.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Granica
  • Guaxuma

    reż. Nara Normande
    anim2018

    Guaxuma to dla Nary nie tylko plaża na wybrzeżu Brazylii, ale także wspomnienia chwil spędzonych z najlepszą koleżanką, Tayrą. Ich przyjaźń przerwało jednak dramatyczne wydarzenie… Animacja piaskowa łączy się tu ze zdjęciami, a brazylijskie krajobrazy mieszają się z japońską tradycją. Grand Jury Award na festiwalu SXSW w USA.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Guaxuma
  • Harda (The Tough)

    reż. Marcin Polar
    dok2019

    Film Marcina Polara to podróż w głąb górskiej jaskini, gdzieś pośród krajobrazu Tatr Wysokich. Kamera towarzyszy głównemu bohaterowi, Jarosławowi Surmaczowi, w odkrywaniu tajemniczego miejsca. Nieprzystępne wnętrze groty, nazwanej przez odkrywców „Hardą”, oglądamy z perspektywy grotołaza.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Harda
  • Hipnotyzer (The Hypnotist)

    reż. Arthur Franck
    dok2019

    Historia o wzlotach i upadkach jednej z najsłynniejszych postaci we współczesnej historii Finlandii – ekscentrycznym hipnotyzerze Olavim Hakasalo (znanym jako Olliver Hawk), który po wieloletnich sukcesach został w 1980 roku oskarżony o oszustwo.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Hipnotyzer
  • Historia krótkiego trwania (A Short Story)

    reż. Michał Ciechomski
    dok2019

    Bohater filmu funkcjonuje na pograniczu dwóch światów. Na co dzień pracuje w znanym sklepie, sprzedając elementy wyposażenia wnętrz, natomiast po godzinach wykonuje zlecenia „firmy sprzątającej” – jego zadaniem jest czyszczenie mieszkań po zgonach ich lokatorów.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Historia krótkiego trwania
  • Idol

    reż. Grzegorz Koncewicz, Marek Serafiński
    anim2018

    Okładki gazet, transmisje w telewizji, wiwatujący tłum – nagła sława bohatera zaczyna go przerastać. Strach i poczucie osaczenia ustępują, gdy krok po kroku wspina się na sam szczyt. Co czeka na niego na górze? Nawiązujący do mitu Ikara, niepokojący film o kreowaniu idoli, w którym gra aktorska łączy się z animacją.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Idol
  • Idzie mróz (Frost Is Coming)

    reż. Piotr Andrejew
    dok1973
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Idzie mróz
  • In Touch

    reż. Paweł Ziemilski
    dok2019

    Ponad 30 lat temu z jednej z mazurskich wsi wyjechała połowa mieszkańców. W poszukiwaniu lepszego życia udali się na Islandię. Jednak piękne mroźne krajobrazy, stabilizacja ekonomiczna i udane życie osobiste nie zastąpią relacji z pozostawionymi w kraju bliskimi. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i Skype. Specjalna Nagroda Jury dla średniometrażowego dokumentu - IDFA 2018.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu In Touch
  • I Have Loved Some and Hated Others

    reż. Saaya Kaneko
    anim2016
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu I Have Loved Some and Hated Others
  • I znów będziemy szczęśliwi (And We'll Be Happy Again)

    reż. Krzysztof Wołżański
    dok2019

    Obraz życia rodzinnego w obliczu odchodzenia matki. Troje dorastających dzieci, a wśród nich reżyser filmu, towarzyszy schorowanej kobiecie na dobre i na złe, jednak w tle rozgrywają się niezrozumiałe na pierwszy rzut oka wydarzenia związane z konfliktem z konfrontacyjnie nastawionym ojcem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu I znów będziemy szczęśliwi
  • Jakie są szkody (What's the Damage)

    reż. Heather Phillipson
    anim2017

    W najnowszym dziele artystki i poetki Heather Phillipson splatają się warstwy wizualne i tekstowe. W rytmie elektronicznych dźwięków artystka przekazuje swoje przesłanie pełne niepokoju i sprzeciwu. Ilustracją do niego są przenikające się surrealistyczne obrazy. Nominacja EFA – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jakie są szkody
  • Jak oni (Like Them)

    reż. Pau Ortiz
    dok2018

    Mieszkańcy małego fryzyjskiego miasteczka z otwartymi rękami przyjęli do swojego grona rodzinę syryjskich imigrantów. Choć zapewnili im godne warunki życia, nowo przybyli nie potrafili odnaleźć się w małej społeczności i po roku ją opuścili. Jednak decyzja o wyjeździe nie została podjęta przez wszystkich. Nastoletni bracia postanowili zostać.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jak oni
  • Jeszcze porozmawiamy (We Will Talk Again)

    reż. Mateusz Buława
    dok2019

    Dwaj bracia na progu dorosłości wciąż znajdują się we władzy matki oraz sekundującej jej babci. W zagraconym mieszkaniu walczą o najmniejszy nawet skrawek autonomii, a każdy z nich ma inną strategię poruszania się po tym trudnym terenie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jeszcze porozmawiamy
  • Jutro czeka nas długi dzień (Long Day Tomorrow)

    reż. Paweł Wysoczański
    dok2019

    W Jeevodaya mieści się ośrodek wychowawczo-leczniczy dla trędowatych oraz ich rodzin. To właśnie tutaj przed trzydziestoma laty Helena Pyz przyjechała z Polski, aby pomagać chorym i głodnym dzieciom. Z biegiem lat coraz wyraźniej odczuwa swoją słabość, lecz siła charakteru nie pozwala jej skapitulować przed własną chorobą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Jutro czeka nas długi dzień
  • Kabul, miasto na wietrze (Kabul, City in the Wind)

    reż. Aboozar Amini
    dok2018

    Jedno z najbardziej niespokojnych miast na świecie próbuje mimo wszystko żyć normalnie. W równoległych wątkach poznajemy kierowcę Abasa, którego autobus często się psuje, i dwóch chłopców, którzy muszą sobie radzić pod nieobecność ojca. Oglądamy intymny portret współczesnych Afgańczyków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kabul, miasto na wietrze
  • Kamuflaż (Camouflage)

    reż. Aleksandra Świerk
    fab2018

    Kameralna opowieść o matce i córce, żałobie i akceptacji. Mija właśnie pół roku, odkąd zmarł ojciec Weroniki. Kobiety w zupełnie odmienny sposób radzą sobie z gwałtowną stratą. Dopiero wyrwane z nieznośnej dla obu rutyny, zmuszone do konfrontacji ze sobą, mogą wreszcie szczerze porozmawiać.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kamuflaż
  • Kapitalistis

    reż. Pablo Munoz Gomez
    fab2017

    „Św. Mikołaj jest kapitalistą. Przynosi zabawki bogatym dzieciom i bluzy biednym” - Nikos, 5 lat. Czy chłopiec otrzyma wymarzony prezent? Nominacja EFA – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kapitalistis
  • Kaprysia (The Land of Whim)

    reż. Betina Bożek
    anim2019

    Reżyserka zaprasza na wymyśloną przez siebie planetę – Kaprysię. W tym szalonym świecie wszystko jest dozwolone, a kształty ciał mieszkańców zmieniają się w zależności od nastroju. Kaprysię czeka jednak inwazja obcych z krainy figur geometrycznych… Zwariowana animacja afirmująca radość i dobrą zabawę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kaprysia
  • Kiedy Bóg śpi (When God Sleeps)

    reż. Till Schauder
    dok2017

    Odkąd ajatollahowie wydali na niego fatwę za obrazę islamu, życie Shahina Najafiego jest w ciągłym niebezpieczeństwie. W swych rockowo-rapowych utworach często dotyka tematów stanowiących tabu w dzisiejszym Iranie. Film jest portretem niespokojnego artysty, który musi się ukrywać i często zmieniać swój wygląd, lecz mimo wszystko nie przestaje grać.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kiedy Bóg śpi
  • Kiedy nadszedł smok (When the Dragon Came)

    reż. Stefan Pavlovic
    dok2018

    Wiejska historia (nie)romantyczna. Ona miała niecałe 12 lat kiedy go poznała, dwa lata później zaszła w pierwszą ciążę. Wcale nie chciała zostać mężatką, ale rodzina zadecydowała inaczej. On wziął ją za żonę, bo byli tak samo ubodzy i nieszczęśliwi. Doczekali się ósemki dzieci. Żyją i pracują w wiosce. Razem, ale osobno. Tylko z rzadka się spotykają, żeby wspólnie podumać.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kiedy nadszedł smok
  • Klucz do ojca (Greykey)

    reż. Enric Ribes
    dok2018

    Hiszpan José Carlos Grey był czarnoskórym republikańskim bojownikiem. W trakcie II wojny światowej został uwięziony przez nazistów w obozie koncentracyjnym Mauthausen. Cudem przeżył wojnę i ze złamanym życiorysem wrócił do rodziny. Po latach dzięki nielicznym dokumentom i fotografiom córka próbuje ożywić wspomnienia o zmarłym ojcu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Klucz do ojca
  • Kobiety pracujące (Working Women)

    reż. Piotr Szulkin
    dok1978

    W kilku symbolicznych sekwencjach przedstawiających portrety kobiet zajętych codzienną pracą zarobkową, autor filmu manifestuje swój stosunek do przyjętego dziś powszechnie na świecie modelu kobiety pracującej.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kobiety pracujące
  • Koniec sezonu (The End of the Season)

    reż. Stanisław Cuske
    dok2019

    Starsze małżeństwo wypływa w rejs po jeziorach, na których spędziło całe swoje życie. Zamknięta przestrzeń jachtu prowokuje do refleksji nad przyszłością, ale także nad tym co minęło. Wieczorami rozbrzmiewają stare melodie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Koniec sezonu
  • Kontener (Container)

    reż. Sebastian Lang
    fab2017

    Maryna i Tava pracują na jednej zmianie na farmie mlecznej we wschodnich Niemczech. Pewnego dnia Tava znika, by którejś nocy niespodziewanie znaleźć się w kontenerze Maryny. Co się wydarzyło tamtej nocy, że Maryna nie może przestać o tym myśleć? Nominacja EFA – Festiwal Filmowy w Cork.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kontener
  • Kostka cukru (A Lump of Sugar)

    reż. Jacek Bławut
    dok1986

    Wyścigi konne „Wielka Pardubicka” i dramaty startujących w nich koni.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kostka cukru
  • Kraj miodu (Honeyland)

    reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska
    dok2019

    Na dalekiej macedońskiej prowincji mieszkają dwie samotne kobiety: schorowana 85-letnia staruszka i jej starzejąca się, oddana swej pracy córka. Kobieta zajmuje się pszczelarstwem, które stanowi podstawowe źródło utrzymania ich skromnego gospodarstwa. Niespodziewanie do wioski przybywa wielodzietna rodzina. Harmonijne życie kobiet zostaje zakłócone. Najlepszy Światowy Film Dokumentalny - Festiwal Filmowy Sundance 2019.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kraj miodu
  • Księżyc dla mojego ojca (A Moon for My Father)

    reż. Mania Akbari, Douglas White
    dok2019

    Intymny dokument, w którym opowieść o cielesności splata się z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości. Filmowe listy reżyserki i jej partnera przeplatają się z medyczną dokumentacją, fotografiami rodzinnymi czy ujęciami z metra. Pozornie przypadkowy kolaż tworzy spójną artystyczną wypowiedź współczesnej kobiety.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Księżyc dla mojego ojca
  • Kurt Cobain: Życie bez cenzury (Cobain: Montage of Heck)

    reż. Brett Morgen
    dok2015

    5 kwietnia 1994 roku lider grupy Nirvana dołączył do „klubu 27”, czyli grona artystów rockowych, którzy żyli zbyt szybko i umarli zbyt młodo. Twórcy filmu, którzy jako pierwsi dotarli do pamiątek po Cobainie, próbują zmierzyć się z jego czarną legendą. Producentką wykonawczą jest córka muzyka, która w dniu samobójczej śmierci ojca miała zaledwie półtora roku. Swego „błogosławieństwa” udzieliła filmowi także wdowa po artyście, Courtney Love, dotychczas niechętna tego rodzaju projektom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Kurt Cobain: Życie bez cenzury
  • Lata (The Years)

    reż. Sara Fgaier
    dok2018

    Autorka przytacza fragmenty książki Annie Ernaux The Years. Ani słowa, ani obrazy z filmów rodzinnych nie oddadzą w pełni jej historii o miejscach z przeszłości. Góry na wybrzeżu, pejzaż morski, ogrody, sceny życia rodzinnego, zebrane i odarte z pierwotnego kontekstu, stają się elementami spowiedzi, która jest zarówno osobistym odkryciem, jak i zbiorową narracją. Nominacja EFA – Festiwal Filmowy w Wenecji

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Lata
  • Leć rakieto, leć (Fly Rocket Fly)

    reż. Oliver Schwehm
    dok2018

    Film przygodowy, thriller polityczny i farsa jednocześnie. Fascynujący epizod niemieckiego podboju kosmosu i takiż bohater – Lutz T. Kayser, postać większa niż życie. Jest w tej historii i geniusz, i bratwursty, i kongijskie jądro ciemności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Leć rakieto, leć
  • Listy do Artura (Letters to A.)

    reż. Wiktoria Szymańska
    dok2019

    Artur to młody i naiwny człowiek, którego nieprzystosowanie do życia doprowadziło do bezdomności. Jest przy tym natchnionym idealistą, poszukującym wokół siebie tego, co najpiękniejsze. Ludzie oceniają bohatera w skrajny sposób, on jednak podąża swoją drogą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Listy do Artura
  • Los Reyes

    reż. Bettina Perut, Iván Osnovikoff
    dok2018

    Skatepark jest rajem dla młodzieży, ale swój dom znalazły tam również dwa czworonogi. Chola i Football to sympatyczne psiaki, które stały się nieodłącznym elementem parku. Grają w piłkę, obserwują popisy i akrobacje nastolatków, a przede wszystkim są przypadkowymi słuchaczami rozmów młodych ludzi, którym nieobce są narkotyki, kłótnie z rodzicami czy groźby wyrzucenia z domu. Specjalna Nagroda Jury dla pełnometrażowego filmu dokumentalnego – IDFA 2018.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Los Reyes
  • Louisa and the Town of Iberis

    reż. Setsuka Kawahara
    anim2019
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Louisa and the Town of Iberis
  • Love 404

    reż. Agata Baumgart
    dok2018

    Są takie dni, kiedy nastoletnia Rena oraz jej matka godzinami przebywają w wirtualnym świecie serwisów społecznościowych. Jednak to internetowe doświadczenie zupełnie nie łączy obu kobiet, mimo że znajdują się w ciasnym mieszkaniu tuż obok siebie. Czy mimo to znajdą wspólny język dla nazwania „swoich” samotności?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Love 404
  • Łowy (The Hunt)

    reż. Mateusz Jarmulski
    anim2018

    Kilkunastoletni chłopiec bawi się, strzelając z łuku do przypadkowo spotkanych zwierząt. Stopniowo polowania fascynują go coraz bardziej, a groty jego strzał stają się coraz ostrzejsze… Niepokojąca animacja, w której brutalność kontrastuje z religijnością, a piękno i spokój natury z agresją człowieka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Łowy
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Magiczne Życie V (The Magic Life of V)

    reż. Tonislav Hristov
    dok2019

    Intymny portret młodej dziewczyny, która ucieka w świat fantazji, by poradzić sobie z traumą. Veera odgrywając różne role w świecie LARP-ów i przyjmując inne tożsamości usiłuje zdefiniować własną. Czy pomoże jej to w relacji z niepełnosprawnym bratem i ojcem, który skrzywdził ją w dzieciństwie?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Magiczne Życie V
  • Maksymiuk. Koncert na dwoje (Maksymiuk. Concerto for Two)

    reż. Tomasz Drozdowicz
    dok2018

    Geniusz, pracowitość i niespożyty temperament: Jerzy Maksymiuk jest jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej muzyki. Filmowy portret tego dyrygenta, pianisty i kompozytora byłby jednak niepełny, gdyby zabrakło w nim jego żony Ewy – zawsze go wspierającej i inspirującej do pracy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Maksymiuk. Koncert na dwoje
  • Maras

    reż. Salvador Calvo
    fab2019

    Czarno-biały thriller z zacięciem społecznym, energią ,,Amores perros" oraz wyrazistą muzyką. Opowieść o życiu w świecie gangów, których żołnierze posługują się tylko jednym językiem: przemocą. Gwałt, wymuszenie, brutalne pobicie… Dwie rodziny i piekło, w którym się znalazły i z którego nie da się łatwo uciec.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Maras
  • Mars w Omanie (Mars, Oman)

    reż. Vanessa del Campo
    dok2018

    Beduini, wielbłądy i piasek – tak zwykle wygląda pustynny krajobraz. Podobnie jest w Omanie tyle, że po piaszczystym terenie obok nomadów spacerują też astronauci w skafandrach. Na samym środku rozległej pustyni znajdują się prowizoryczne stacje badawcze, które niezwykle fascynują miejscową ludność, a zwłaszcza dwie młode dziewczyny w hidżabach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mars w Omanie
  • Martwa natura, żywy sen (Still Life, Stilleben, Quiet Life)

    reż. Sera Martikainen
    dok2018

    Czy zwierzasz się komuś ze swoich snów, a może zachowujesz je tylko dla siebie? Grupa ludzi w różnym wieku zbiera się właśnie po to, by mogli opowiadać o swoich marzeniach sennych. Nie mają profetycznych zapędów, nie chodzi im o przepracowywanie traum czy doszukiwanie się ukrytych sensów. Jest w nich otwartość, chęć zrozumienia drugiego człowieka i potrzeba wysłuchania siebie nawzajem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Martwa natura, żywy sen
  • Meryem

    reż. Reber Dosky
    dok2017

    Kręcony podczas bitwy o Kobani film pokazuje kobiety, które znajdowały się w samym sercu walki przeciw IS. Ze stoicką wytrwałością i ze wsparciem amerykańskich ataków rakietowych, bohaterki filmu prowadzą walkę o wolność. Nominacja EFA - Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Uppsali.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Meryem
  • Metro

    reż. Natalia Krawczuk
    anim2019

    Motorniczy Arsenij bardzo lubi swoją pracę, groszkowy wagon metra i małą roślinkę. Nie znosi za to pasażerów, więc postanawia dać im nauczkę. Tak zaczyna się wypełniona czarnym humorem opowieść o motorniczym, którego lepiej nie spotkać na swojej drodze. Z dystansem o pracoholizmie i różnych natręctwach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Metro
  • Męski klub (The Men's Room)

    reż. Petter Sommer, Jo Vemud Svendsen
    dok2018

    W 2016 roku przed koncertem Black Sabbath w Norwegii ma wystąpić chór złożony z 25 mężczyzn w średnim wieku. Okazuje się, że jeden z nich ma zdiagnozowanego raka. Film opowiada o wspólnej pasji, o szorstkiej męskiej przyjaźni i byciu razem w najtrudniejszych chwilach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Męski klub
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Mężczyźni (Men)

    reż. Grzegorz Królikiewicz
    dok1969
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mężczyźni
  • Miasto psów (Pariah Dog)

    reż. Jesse Alk
    dok2019

    Kalkuta, jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie, to także miejsce zamieszkałe przez dziesiątki tysięcy bezpańskich psów. Dla czwórki ekscentrycznych bohaterów filmu ratowanie zwierzaków stało się życiową misją i testem człowieczeństwa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Miasto psów
  • Milady

    reż. Giulia Tivelli, Flavia Scardini
    dok2018

    Milady przychodzi na świat w 1994 roku. Zaraz potem trafia do rodziny zastępczej. Nie wie, kim są jej biologiczni rodzice, ani dlaczego jej matka porzuciła ją zaraz po porodzie. Razem z kilkoma innymi adoptowanymi dziećmi postanawia podzielić się swoją historią i doświadczeniem, oddaje też głos swoim przybranym rodzicom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Milady
  • Miles Davis: Ikona jazzu (Miles Davis: Birth of the Cool)

    reż. Stanley Nelson
    dok2019

    Film gromadzi znane i nieznane fakty związane z twórcą ,,Kind of Blue". Miles Davis zapisał się w historii nie tylko jako wybitny trębacz, twórca cool jazzu i niestrudzony eksperymentator, ale także autor muzyki filmowej i człowiek, który szedł przez życie na własnych warunkach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Miles Davis: Ikona jazzu
  • Miłość turbiny (Turbine)

    reż. Alex Boya
    anim2018

    Niespodziewany powrót męża-pilota to dla bohaterki powód do radości. Szczęście pryska, gdy okazuje się, że twarz mężczyzny zamieniła się w turbinę samolotu. O względy męża kobieta musi walczyć z… wentylatorem. Surrealistyczna animacja w stylistyce retro o poszukiwaniu nowych wrażeń w związku i poświęceniu dla miłości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Miłość turbiny
  • Mira

    reż. Amanda Tasse
    dok2018

    Mały stułbiopław Turritopsis dohrnii zna wielki sekret Natury – nieśmiertelność. Ta niepozorna meduza, która potrafi trwać w nieskończonym ciągu reinkarnacji, stała się inspiracją filmowej impresji o wspólnocie losów istot żywych i galaktyk.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mira
  • Moja cienka gałąź (My Branch So Thin)

    reż. Dinara Droukarova
    fab2018

    Głęboko poruszająca, subtelnie sfilmowana opowieść o ostatnim pożegnaniu córki i matki. Lekcja pokory, przede wszystkim zaś akceptacji porządku życia i śmierci poprzez intymny rytuał obmycia ciała zmarłej. Czarno-białe zdjęcia i spokojny rytm pozwalają wybrzmieć historii, która dotyczy każdego z nas. Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski – 34. Warszawski Festiwal Filmowy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Moja cienka gałąź
  • Moje serce (My Heart)

    reż. Damian Kocur
    fab2019

    Sytuacja zawodowa zmusza aktorkę Rozalię do przeprowadzenia się z Warszawy do Wałbrzycha. Zmiana oznacza dla niej etat w lokalnym teatrze, a dla jej synka, Kazika, nową szkołę. Pojawia się też nowy mężczyzna. Niespodziewanie wydarzenia w życiu Rozalii zaczynają splatać się z jej sceniczną rolą.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Moje serce
  • Motel Ameryka (Vacancy)

    reż. Alexandra Kandy Longuet
    dok2018

    Znane z amerykańskich seriali i filmów motele na przedmieściach nie cieszą się dobrą sławą. Kryją się w nich mordercy, zatrzymują zagubieni przejezdni, ukradkiem spotykają zawstydzeni kochankowie. A kim są ich prawdziwi mieszkańcy? Interesujący, choć przygnębiający portret ludzi, którym amerykański sen śni się coraz rzadziej. Najlepszy światowy film dokumentalny – Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie 2018

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Motel Ameryka
  • Mój kraj taki piękny (My Country So Beautiful)

    reż. Grzegorz Paprzycki
    dok2019

    Ironiczny tytuł dokumentu odnosi się do zaostrzenia radykalnych nastrojów w Polsce ostatnich kilku lat. Zgodnie z początkowym napisem stanowi on „niechronologiczną dokumentację wybranych zdarzeń społecznych”. Reżyser zestawia ze sobą marsze, demonstracje i uliczne zamieszki, ale także wystąpienia organizacji antyfaszystowskich.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mój kraj taki piękny
    Nagrody:Złoty Lajkonik
  • Mój nowy kraj (Cross-Country)

    reż. Einari Paakkanen
    dok2018

    10-letnia Farrah jest Palestynką, która wraz z braćmi i mamą przybywa do Finlandii w poszukiwaniu lepszego życia. Dziewczynka bardzo szybko odnajduje się w nowej rzeczywistości: z lubością oddaje się zabawom na świeżym powietrzu, odkrywa w sobie narciarską pasję i startuje w zawodach. Jedyne, co jej doskwiera, to tęsknota za tatą i niepewność co do jej dalszych losów w obcym kraju.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mój nowy kraj
  • Mój tata Maciek (My Daddy Maciek)

    reż. Małgorzata Szumowska
    dok2005
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Mój tata Maciek
  • Muzykanci (The Musicians)

    reż. Kazimierz Karabasz
    dok1960

    Zapis próby kolejarskiej orkiestry dętej. Portrety niemłodych już ludzi, dla których żywy kontakt z muzyką musi być czymś bardzo ważnym, jeśli poświęcają jej czas po pracy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Muzykanci
  • Naszą ojczyzną jest pamięć (Memory Is Our Homeland)

    reż. Jonathan Kolodziej Durand
    dok2018

    Polscy uchodźcy w Afryce? - dziś mało kto pamięta o tym epizodzie z czasów drugiej wojny światowej. Tysiące kobiet i dzieci, deportowanych do sowieckich łagrów, po opuszczeniu ZSRR i wielotygodniowej tułaczce znalazło tymczasowy dom we wschodnioafrykańskich wioskach.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Naszą ojczyzną jest pamięć
  • Nazywam się Cukinia (My Life as a Zucchini)

    reż. Claude Barras
    anim2016

    Po niespodziewanej śmierci swojej mamy dziewięcioletni chłopiec zwany Cukinią zaprzyjaźnia się z sympatycznym policjantem Rajmundem i trafia do domu dziecka, w którym mieszkają inne dzieci w jego wieku. Początkowo Cukinia ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół i kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie mógł liczyć na ich wsparcie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nazywam się Cukinia
  • Na strajk! (On Strike!)

    reż. Stanisław Horodecki
    fab2019

    Historia nie jest rozdziałem zamkniętym. Z jej konsekwencjami mierzą się kolejne pokolenia. Opiekując się dziadkiem, który cierpi na Alzheimera, Karol odkrywa rodzinny sekret związany z dramatycznymi wydarzeniami grudnia 1970 roku. Demony przeszłości zmuszają chłopaka do podjęcia najtrudniejszej decyzji w jego młodym życiu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Na strajk!
  • Nefta Football Club

    reż. Yves Piat
    fab2018

    Komedia, w której zakochali się widzowie festiwali w Clermont-Ferrand oraz Aspen. Na granicy z Algierią bracia Abdallah i Mohammed natykają się na samotnego osiołka – ze słuchawkami na uszach i tobołkami pełnymi białego proszku na grzbiecie. Chłopcy postanawiają przywieźć ładunek do domu… Nagroda Publiczności – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nefta Football Club
  • Niebo (Cielo)

    reż. Alison McAlpine
    dok2017

    Dokument o jednoczącej ludzi fascynacji rozgwieżdżonym niebem. Kosmos nigdzie na Ziemi nie jest tak dobrze widoczny jak nad chilijską pustynią Atakama. Widzowie odnajdą w tym filmie rezonanse z kinem Andrzeja Kondratiuka i Patricio Guzmána.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Niebo
  • Niepamiętnik (I Remember)

    reż. Kamila Józefowicz
    dok2019

    Historyczny, elegijny fresk o Żydach mieszkających przed drugą wojną światową w małych miasteczkach prowincjonalnej Polski. Ostatni żyjący świadkowie wspominają nie tylko wspólne życie polsko-żydowskich społeczności, lecz także okrutne wojenne losy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Niepamiętnik
  • Nie zmieniaj tematu (Don't Change the Topic)

    reż. Hubert Patynowski
    fab2019

    Na osiedlu obowiązują trzy proste zasady. „Pierwsza: nigdy nie oszukiwać ziomków. Druga: nie wyleszczać się i zawsze odpowiadać na atak. Trzecia – najważniejsza: nie donosić na psy. A kto je złamie, ten ma przejebane”. Klarowny kodeks moralny i rap. Znasz takich chłopaków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nie zmieniaj tematu
  • Nigdy dobrze (Never Good)

    reż. Paweł Powolny
    fab2019

    Kto pomoże, jeżeli nie dziadek? Marta i Michał spodziewają się dziecka. Chcieliby zamieszkać razem. Z rodzicami ciasno, ze współlokatorami głośno, pieniędzy brak, a dziadek od śmierci żony mieszka sam. Jak Wiesław, były milicjant z pistoletem w kredensie, zareaguje na niespodziewany pomysł wnuczki?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nigdy dobrze
  • Nocna rodzinka (Midnight Family)

    reż. Luke Lorentzen
    dok2019

    Rodzina Ochoa z Mexico City żyje w nieustającej gotowości – są właścicielami karetki pogotowia, która stanowi ich jedyne źródło utrzymania. Obserwujemy, jak rodzice i dzieci ruszają w nocny rajd, by zdążyć przed konkurencją i dostarczyć poszkodowanych do szpitala.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nocna rodzinka
  • Nocna zwierzyna (Liminality & Communitas)

    reż. Laura Rantanen
    dok2018

    Co roku na ulicach giną setki zwierząt. Rozjechane jeże, sowy, króliki czy nawet lisy są ofiarami nieuważnej, szybkiej jazdy. Porzucone na poboczu, ulegają powolnemu rozkładowi. Jednak czasem zdarza się ktoś, kto przyspiesza ten proces. Późną nocą, kiedy drogi są prawie puste, pojawia się tajemniczy mężczyzna z latarką.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Nocna zwierzyna
  • Oddam życie za pracę

    reż. Maciej Szumowski
    dok2002
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Oddam życie za pracę
  • Ognisko domowe (Hearth)

    reż. Sophie B. Jacques
    fab2019

    Butelka wina, podziękowania za udany pobyt. Kamera nieśpiesznie przesuwa się po wnętrzach domu, który Emilie wynajęła nieznajomym przez serwis internetowy. Pozornie wszystko gra, a jednak po seansie widz może chcieć dwa razy zastanowić się, czy chciałby w ten sam sposób sobie dorobić. Oryginalnie wyreżyserowana i zmontowana czarna komedia.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ognisko domowe
  • Ojcowizna (Inheritance)

    reż. Elina Hyvärinen
    dok2018

    Kiedy w 1944 roku Finlandia i ZSRR zawarły pokój, nie dla wszystkich był to powód do świętowania. 420 tysięcy Karelów musiało opuścić swoje domy i przenieść się w głąb Finlandii. Dopiero upadek komunistycznego molocha umożliwił im symboliczny powrót w rodzinne strony. Dokument jest zapisem spotkania teraźniejszości z przeszłością. Punktem odniesienia dla archiwalnych zdjęć i nagrań jest wycieczka współczesnych Karelów na tereny przodków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ojcowizna
  • Okno z widokiem na ścianę (View to the Wall)

    reż. Kobas Laksa
    fab2019

    Przejmujący debiut reżyserski Kobasa Laksy, artysty wizualnego i fotografa. Larysa i Borys, emigranci z Ukrainy, próbują pogodzić życie prywatne i zawodowe. Gdy wydaje się, że los się do nich uśmiechnął, dochodzi do wypadku, który zmusi ich do przedefiniowania dotychczasowej wizji przyszłości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Okno z widokiem na ścianę
  • Oko boga (Eye of God)

    reż. Igor Kawecki
    dok2019

    Olaf ma dwadzieścia pięć lat i mieszka wraz z mamą oraz babcią w kamienicy na krakowskim Kazimierzu. Ich dom to właściwie popadająca w ruinę rudera. Nie przeszkadza to jednak młodemu mężczyźnie snuć wizji o tym, że dom przy ulicy Brzozowej stanowi centrum świata.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Oko boga
  • Opera uliczna (The Disciples - a Street Opera)

    reż. Ramón Gieling
    dok2018

    Dwudziestka bezdomnych, na co dzień śpiewających w amsterdamskim chórze, wystawia spektakl operowy inspirowany ,,Zapomnianymi" Buñuela. Przygotowania chwilami idą opornie, ale na styku życia i sztuki powstaje nowa jakość. Wspólne tworzenie staje się procesem autoterapii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Opera uliczna
  • Ostatnia góra (The Last Mountain)

    reż. Dariusz Załuski
    dok2018

    W styczniu 2018 roku polska ekspedycja z udziałem weteranów himalaizmu wyruszyła na K2 – ostatni z ośmiotysięczników niezdobyty zimą. Film jest zapisem wspinaczki w ekstremalnych warunkach i spektakularnej akcji ratowniczej na Nanga Parbat.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ostatnia góra
  • Ostatni Swing (The Last Swing)

    reż. Tomasz Garncarek
    dok2019

    Zmarły w ubiegłym roku Witold Sobociński był niedościgłym mistrzem sztuki operatorskiej, współautorem dzieł Wajdy, Hasa czy Polańskiego. Zamiast klasycznej biografii dostajemy jego portret stworzony z samych filmów i wspomnień z planów zdjęciowych.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ostatni Swing
  • O mojej mamie (Dandelion Mum)

    reż. Barbora Hollan
    dok2018

    Matka reżyserki od wielu lat zmaga się z nowotworem. Mimo choroby jest pełna pozytywnej energii. Bez wahania przyjmuje propozycję poprowadzenia wykładów na uniwersytecie harvardzkim. Niestety, nowotwór atakuje ponownie, a leczenie jest niezwykle kosztowne. Pobyt na zagranicznej uczelni zaczyna się przedłużać, a powrót do Norwegii staje pod znakiem zapytania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu O mojej mamie
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • O zwierzętach i ludziach (Of Animals and Men)

    reż. Łukasz Czajka
    dok2019

    Niedawno oglądaliśmy tę historię w fabularnym filmie „Azyl”. Teraz możemy poznać bliżej jej bohaterów – Antoninę i Jana Żabińskich. Przed wojną kierowali warszawskim zoo, w którym podczas okupacji dawali schronienie licznym zagrożonym – głównie Żydom.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu O zwierzętach i ludziach
  • Panowie (Elegance)

    reż. Virpi Suutari
    dok2015

    Z dumą kroczą przez pola, w dłoniach dzierżą drogie wiatrówki, a u ich boku podążają rasowe setery. Grupa starszych, eleganckich i zamożnych mężczyzn popołudniami oddaje się swojej największej pasji: myślistwu. Rozrywka kojarzona raczej z brytyjskimi klasami wyższymi stanowi doskonały pretekst do spotkań towarzyskich Finów, a także jest ważnym elementem ich tożsamości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Panowie
  • Paragraf zero (Paragraph Zero)

    reż. Włodzimierz Borowik
    dok1957
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Paragraf zero
  • Patision Avenue

    reż. Thanasis Neofotistos
    fab2018

    Tempo, nerw i jedno ujęcie. Precyzyjna forma sprawia, że błaha historia wciąga widza niczym wir. Aktorka śpieszy się na przesłuchanie, gdy odkrywa, że jej syn został w domu sam. Musi zażegnać kryzysową sytuację, dysponując tylko telefonem i szybkim krokiem, którym pokonuje niespokojną dzielnicę Aten. Wielka Nagroda Jury – Hollywood Film Festival.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Patision Avenue
  • Piasek czyli Piotruś i wilk (Sand or Peter and the Wolf)

    reż. Caroline Leaf
    anim1969

    Piotruś żyje w harmonii ze swoimi przyjaciółmi: kotem, małym ptaszkiem i kaczuszką. Ich spokojne życie zaburza niespodziewane pojawienie się wilka. Chłopiec i zwierzęta będą musieli zjednoczyć swoje siły, by przepędzić bestię. Animowana wariacja na temat muzycznej baśni S. Prokofiewa "Piotruś i wilk".

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Piasek czyli Piotruś i wilk
  • Pieśni odkupienia (Songs of Redemption)

    reż. Amanda Sans, Miquel Galofré
    dok2013

    W głównym zakładzie karnym w Kingston, stolicy Jamajki, wcielono w życie program resocjalizacji poprzez muzykę. Przestępcy różnego kalibru stają się tu twórcami, wykonawcami i producentami reggae – muzyki łagodzącej obyczaje, co ma ogromne znaczenie w środowisku tak silnie naładowanym przemocą. Poprzez piosenki więźniowie umacniają swoje poczucie tożsamości, wyrażają skruchę z powodu popełnionych przestępstw, a jednocześnie przestrzegają tych, którzy jeszcze nie weszli w kolizję z prawem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pieśni odkupienia
  • Pieśń Ahmeda (Ahmed’s Song)

    reż. Foued Mansour
    fab2018

    Wiarygodnie zagrana i opowiedziana przypowieść o spotkaniu rygoru i buntu, ale i dwóch samotności. W publicznej łaźni starzejący się Ahmed otrzymuje pod kuratelę nastoletniego Mike’a. Różnią ich wiek i temperament, ale zbliża doświadczenie wykluczenia. Rodzi się między nimi więź, która obu da nową szansę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pieśń Ahmeda
    Nagrody:Wyróżnienie / Nagroda Specjalna
  • Pięciobój nowoczesny (Modern Pentathlon)

    reż. Bogdan Dziworski
    dok1975

    W swoim pierwszym „sportowym” filmie Dziworski sfilmował Janusza Pyciaka‐Peciaka, zanim ten został mistrzem świata i mistrzem olimpijskim. Ale ,,Pięciobój nowoczesny" to przede wszystkim mały traktat o fizycznych możliwościach człowieka. Odnosimy wrażenie, że bohaterowie znajdują się w jakimś dziwnym transie: wylewają siódme poty na treningu, startują w morderczych zawodach, walczą aż do kresu wyczerpania, po czym znów wracają do monotonnych ćwiczeń.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pięciobój nowoczesny
  • Podpisałem petycję (I Signed the Petition)

    reż. Mahdi Fleifel
    dok2018

    Zaraz po podpisaniu petycji online, Palestyńczyk wpada w panikę, która powoduje spiralę zwątpienia. W rozmowie z wyrozumiałym przyjacielem, analizuje, rozbiera na części i interpretuje znaczenie swojego głosu, którym jawnie wsparł kulturalny bojkot Izraela. Nominacja EFA - Festiwal Filmowy w Sarajewie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Podpisałem petycję
  • Polscy Misjonarze (The Polish Missionaries)

    reż. Simon Target
    dok2019

    Siostra Davida i ksiądz Jan od lat pracują w Papui-Nowej Gwinei, gdzie bieda, choroby i brak edukacji utrudniają rozwój młodego państwa. Choć misjonarze borykają się z wieloma trudnościami, wiara i dobry humor pomagają im przetrwać najtrudniejsze chwile.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Polscy Misjonarze
  • Polska zza siódmej miedzy

    reż. Maciej Szumowski
    dok1971
    Więcej o tym filmie
  • Połączeni (Connected)

    reż. Aleksandra Maciejczyk
    dok2018

    Wiola i Krzysztof są połączeni za pomocą zestawu słuchawkowego. To niezbędne zabezpieczenie, które pozwala kobiecie kierować niewidomym mężem podczas poruszania się po stoku narciarskim. Bezpieczeństwo wyprawy zależy od porozumienia i wzajemnego zaufania dwóch osób po obu stronach „połączenia”.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Połączeni
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Portret Suzanne (Portrait of Suzanne)

    reż. Izabela Plucińska
    anim2019

    Mały hotel we Francji, a w nim mężczyzna, który próbuje zapobiec głodowi miłości, jedząc ponad miarę. Niespodziewanie jego lewa stopa zamienia się w utraconą kochankę – Suzanne… To jednak dopiero początek ulepionej z plasteliny, groteskowej historii o samotności, zazdrości i miłości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Portret Suzanne
    Nagrody:Złoty Smok
  • Potęga śpiewu joik (Power of Yoik)

    reż. Paul Simma
    dok2018

    W małej wiosce na północy Finlandii rodzina hodowców reniferów próbuje poradzić sobie z napływem turystów, którzy wykorzystują pastwiska do jazdy na skuterach śnieżnych. Jedną z metod zwrócenia uwagi na problem staje się joik – tradycyjny śpiew rdzennej ludności Laponii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Potęga śpiewu joik
  • Powiedz tak i tańcz (Say Yes and Dance)

    reż. Antti Heikki Pesonen
    fab2012

    Rozmowa o pracę to jedno z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu człowieka. Nie pomaga elegancki strój i bogaty dorobek zawodowy. Nawet najlepiej przygotowany kandydat ubiegający się o wymarzoną posadę musi walczyć z napięciem i nerwami. Co innego, kiedy na posadzie nam nie zależy...

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Powiedz tak i tańcz
  • Powrót Kate Nash (Kate Nash: Underestimate the Girl)

    reż. Amy Goldstein
    dok2018

    Mówi, że muzyka trzyma ją przy życiu, choć przemysł muzyczny prawie ją zabił. Brytyjska wokalistka Kate Nash, która wdarła się na szczyty przebojem ,,Foundation” opowiada o swych wzlotach i upadkach. Stylizowany na prywatny dziennik film jest zapisem jej burzliwej kariery i poszukiwania niezależności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Powrót Kate Nash
  • Powrót statku (The Ship's Return)

    reż. Marian Marzyński
    dok1963

    „Batory” przybywa do Gdyni. Na jego pokładzie przeważają przedstawiciele Polonii amerykańskiej,którzy po wielu latach rozłąki odwiedzają ojczyznę. Kamera rejestruje wzruszenie i niepokój na twarzach ludzi wyczekujących na spotkanie z bliskimi i dawno niewidzianym krajem. Złoty Smok (1964).

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Powrót statku
  • Prochem jesteś (Ashes to Ashes)

    reż. Tuuli Teelahti
    dok2018

    Ekran płonie, jesteśmy w krematorium. Niewiele widać, reżyser skupia się na dźwiękowym zapisie rozmów pracowników zakładu. W ich pracy nie ma miejsca na mistyczne doznania, przeciwnie – wszystkie czynności wykonuje się rutynowo. Spalenie jest zwyczajnym procesem, ot ludzkie zwłoki zmienione zostają w popiół.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Prochem jesteś
  • Przejście graniczne (Border Crossing)

    reż. Agnieszka Chmura
    fab2019

    Upalne lato 1989 roku. Szum traw, brzęczenie pszczół, i niekończąca się kolejka na polsko-czechosłowackiej granicy. Po wielu godzinach oczekiwania trzyosobowa rodzina w końcu dociera do punktu kontrolnego. Dziecko coraz bardziej marudzi, a rodzice z coraz większym trudem znoszą napięcie. Czego najbardziej się boją?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przejście graniczne
  • Przemiana Pana Samsy (The Metamorphosis of Mr. Samsa)

    reż. Caroline Leaf
    anim1977

    Pan Samsa obudził się pewnego dnia i ze zdziwieniem zauważył, że zmienił się w potwornego robaka. Bohater zostaje odtrącony przez swoją rodzinę, a jego życie zmienia się w labirynt, z którego trudno znaleźć wyjście. Surrealistyczna i pełna absurdu opowieść o bezsilności i wykluczeniu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przemiana Pana Samsy
    Nagrody:Złoty Smok
  • Przy łóżku kolaboranta (Around the Bed of a Dying Collaborator)

    reż. David Ofek, Tal Michael
    dok2018

    Strach, wstyd, poczucie winy – z takimi uczuciami musi się zmagać przykuty do łóżka Unes. Przed laty zhańbił swoją arabską rodzinę, godząc się na współpracę z izraelskimi służbami specjalnymi i pomagając wrogom w wykupie ziemi od Palestyńczyków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Przy łóżku kolaboranta
    Nagrody:Srebrny Róg
  • Pustostan (Vacancy)

    reż. Agata Trzebuchowska
    fab2019

    Tajemnica i napięcie. Anna, dość zwyczajna mieszkanka zamkniętego osiedla, pewnego dnia zagląda do niewykończonego domu z naprzeciwka i postanawia w nim zostać. Obserwując swoich bliskich, nie tylko poznaje ich mniejsze i większe tajemnice, ale przede wszystkim dowiaduje się więcej o samej sobie.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Pustostan
  • Radio Dolores

    reż. Katariina Lillqvist
    anim2016

    Młody mężczyzna dorywczo grywa na akordeonie w przyportowych barach. Niespodziewany donos barmana sprawia, że trafia w ręce groźnego policjanta. Przedstawiciel władzy chce poznać historię jego życia. Tak rozpoczyna się niezwykle melancholijna animacja lalkowa, w której nie brak magii, choć bohater zmagał się w przeszłości z biedą, śmiercią najbliższych i wojną domową w Hiszpanii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Radio Dolores
  • Re-Cycle

    reż. Mateusz Lenart
    anim2019

    Dystopijna wizja świata zniszczonego w wyniku tajemniczej katastrofy. Ocalały bohater poświęca swój czas na ciągłe wytwarzanie elektryczności i przypominanie starych zwyczajów. Cyklicznie powtarzające się czynności stają się ucieczką od pustki, a jednocześnie więzieniem, z którego nie potrafi się uwolnić.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Re-Cycle
  • Red Light Train

    reż. Alicja Kot
    anim2019

    W tym pociągu pary bez skrępowania okazują sobie uczucia. Podglądając obcych, młoda stewardessa próbuje zagłuszyć własną samotność. Czy kolejna podróż odmieni jej los? Melancholijna animacja o potrzebie miłości w klimacie XIX-wiecznego Paryża, starego kina i azjatyckich czerwonych latarni.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Red Light Train
  • Rodzina człowiecza (The Family of Man)

    reż. Władysław Ślesicki
    dok1966

    Jeden dzień z życia chłopskiej rodziny żyjącej na Pojezierzu Augustowskim; znój od wczesnego rana do późnego wieczoru, ale zarazem obraz ludzkiego szczęścia. Film inspirowany słynną wystawą fotograficzną (z której dwa zdjęcia stanowią tło czołówki), pozbawiony muzyki i komentarza.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rodzina człowiecza
  • Rodzina po przejściach (Family in Transition)

    reż. Ofir Trainin
    dok2018

    Amit czuje się kobietą uwięzioną w męskim ciele. Po dokonaniu coming outu spotyka się ze zrozumieniem najbliższej rodziny – żona od początku wręcz wspiera go w decyzji o dokonaniu korekty płci. Sprawy jednak się komplikują.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rodzina po przejściach
  • Rok (Year)

    reż. Małgorzata Bosek - Serafińska
    anim2018

    Zbieraczka i Palacz. Ona kolekcjonowała pamiątki, on wypalał kolejne paczki papierosów. Ich wspólne życie dokumentują stare bilety, naklejki i etykiety, migające na tle opakowań po papierosach. Ten kolaż to także przejmujący dziennik choroby... Film poświęcony pamięci Marka Serafińskiego, reżysera i producenta animacji. Laureat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rok
  • Rozmowa (Interview)

    reż. Caroline Leaf, Veronika Soul
    anim1979

    Jeden dzień z życia Caroline Leaf i Veronici Soul – przyjaciółek, ale przede wszystkim twórczyń filmowych. Posługują się odmienną techniką animacji, różni je także osobowość. Tak naszkicowany podwójny portret, zrealizowany na pograniczu animacji i dokumentu, to również zabawa filmową formą i technikami.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rozmowa
  • Rozprysk (Splash)

    reż. Jie Shen
    anim2019

    Wdech-wydech. Każde zanurzenie się pod wodą przywołuje fragmenty wspomnień. Z chaotycznie połączonych ze sobą ujęć tworzą się dwie splecione ze sobą historie. Co wydarzyło się na basenie? To wie tylko kamera, która leży na jego dnie. Intrygująca animacja opowiedziana długimi ujęciami z dźwiękiem tykającej bomby w tle.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rozprysk
  • Rykoszety (Ricochets)

    reż. Jakub Radej
    fab2019

    Jakub Radej, twórca uznanego dokumentu ,,Proch", powraca z fabułą o rodzinie wplątanej w historię. Rok 1982. Dwaj bracia-górnicy reprezentują dwie postawy wobec komunistycznej opresji. Podczas gdy Janek wybiera aktywne zaangażowanie w demokratycznym podziemiu, Tadek stawia na neutralność. Konflikt jest nieunikniony.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Rykoszety
  • Ryuichi Sakamoto: Coda

    reż. Stephen Nomura Schible
    dok2017

    Dał się poznać jako autor muzyki do filmów Bertolucciego, a ostatnio do „Zjawy”. Tym razem poznajemy Sakamoto jako muzycznego eksperymentatora, ale też człowieka zmagającego się z ciężką chorobą. Nowych dźwięków poszukuje w naturze – od bieguna północnego po Afrykę, skąd wywodzi się homo sapiens.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ryuichi Sakamoto: Coda
  • Serce ziemi (Heart of the Land)

    reż. Kaisa Astikainen
    dok2015

    Malownicza fińska prowincja. Od prawie 40 lat w jednym z gospodarstw żyje małżeństwo, które całkowicie poświęciło się pracy przy hodowli krów. Ich przywiązania do wiejskiego życia nie docenia młodsze pokolenie, któremu nie spieszy się do przejęcia obowiązków po starzejących się rodzicach. Małżonkowie zmuszeni są do podjęcia dramatycznej decyzji.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Serce ziemi
  • Siostra (Sister)

    reż. Siqi Song
    anim2018

    Młodsza siostra bohatera bywała irytująca, ale gdy trochę podrosła, okazała się świetnym kompanem do zabawy. Co by było, gdyby w ogóle się nie urodziła? Smutna i poruszająca animacja o chińskiej polityce jednego dziecka, opowiedziana przez uszytych z filcu, uroczych bohaterów. Nagroda jury dla animacji Aspen Shortsfest (USA).

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Siostra
  • Siostra Mussoliniego (Mussolini's Sister)

    reż. Juna Sulieman
    dok2018

    Przeżyła wiele lat, a jej biografią można by obdzielić kilka arabskich kobiet. Choć zamknięta w czterech ścianach, próbuje nadal sprawować kontrolę nad światem. Sędziwa dama z Nazaretu nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i w obiektywie własnej wnuczki prezentuje swoje słuszne poglądy na wszystko.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Siostra Mussoliniego
  • Sowa, która poślubiła gęś: legenda eskimoska (The Owl Who Married a Goose: An Eskimo Legend)

    reż. Caroline Leaf
    anim1974

    Życie sowy, która zakochała się w gęsi nie jest łatwe. Ptaki łączy prawdziwa miłość, ale dzieli je znacznie więcej. Na przekór anatomicznym różnicom sowa chce jednak za wszelką cenę towarzyszyć swojej partnerce – choćby na środku jeziora… Oparta na inuickiej baśni animacja piaskowa z nominacją do BAFTA.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sowa, która poślubiła gęś: legenda eskimoska
  • Spalone wzgórze (Cerro Quemado)

    reż. Juan Pablo Ruiz
    dok2019

    Pewnego dnia Micaela i jej matka postanawiają odwiedzić babcię, żyjącą w odległej górskiej wiosce. Wyprawa, która doprowadzi do spotkania trzech pokoleń inkaskich kobiet, staje się okazją do refleksji nad tożsamością, historią i powrotem do korzeni.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Spalone wzgórze
  • Sprawa Sobczaka (The Case)

    reż. Vera Krichevskaya
    dok2018

    Prawnik, polityk, mer Petersburga i mentor Władimira Putina. Był świadkiem i uczestnikiem najważniejszych przemian politycznych lat 90., tworzył nową postkomunistyczną konstytucję, ale też przyczynił się do wzrostu korupcji. Portret Anatolija Sobczaka szkicują członkowie rodziny, przyjaciele i współpracownicy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Sprawa Sobczaka
  • Spuśćcie psy (Release the Dogs)

    reż. Emmanuelle Fleytoux
    fab2017

    Wybuchowy debiut reżyserski. Anouck znalazła się w toksycznym trójkącie, rozdarta pomiędzy dwoma skaczącymi sobie do gardeł mężczyznami, których kocha. Życie pod wspólnym dachem z partnerem i młodszym bratem nie jest już dłużej możliwe. Anouck musi sięgnąć po radykalne środki. Nominacja EFA - Krakowski Festiwal Filmowy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Spuśćcie psy
  • Srebrna gałąź (The Silver Branch)

    reż. Katrina Costello
    dok2018

    Urzekające filmowe haiku o poszukiwaniu harmonii z przyrodą, w którym przewodnikiem jest Patrick McCormack. Ten irlandzki poeta i farmer staje w obronie zagrożonej enklawy, skalistego płaskowyżu Burren, gdzie to co naturalne łączy się z tym co mistyczne.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Srebrna gałąź
  • Steven Tyler. Nowy rozdział (Steven Tyler: Out on a Limb)

    reż. Casey Tebo
    dok2018

    Jak to się stało, że lider grupy Aerosmith trafił na scenę w Nashville? W 2016 roku prawie 70-letni Steven Tyler rozpoczął karierę solową, nagrywając przebojowy album w stylu country. Jego brawurowy występ przynosi obraz wolnego i niespokojnego ducha, który odnalazł dla siebie nowe miejsce.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Steven Tyler. Nowy rozdział
  • Story

    reż. Jola Bańkowska
    anim2019

    Animacja jak instagramowe „stories” – z pozoru chaotyczny zbiór scenek, które są namiastką życia bohaterów. Podglądamy artystów tworzących w VR czy dzieci, dla których smartfon ciekawszy jest niż plac zabaw. Ironiczne spojrzenie na świat pełen lajków, internetowych przyjaciół i… samotności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Story
  • Strach pod żebrami (Under the Rib Cage)

    reż. Bruno Tondeur
    anim2018

    „Pluję krwią, czy mam raka?” – kiedy diagnozę stawia internetowa wyszukiwarka, trudno uwierzyć lekarzowi, że to tylko stres. Obsesyjne myślenie o chorobach paraliżuje bohatera, a lęk przed śmiercią wprowadza się do jego domu. Podróż do wnętrza ciała, podczas której fluorescencyjne organy pulsują do elektronicznych dźwięków.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Strach pod żebrami
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Strawberry Boys

    reż. Michał Toczek
    dok2018

    Życie głównego bohatera mogłoby stanowić kanwę scenariusza filmu fabularnego. Ambitny chłopak spędza część dnia, zbierając truskawki razem z ojcem. Hubert jednak pragnie zrobić karierę wykonawcy disco-polo na miarę słynnego Zenka Martyniuka, dlatego po skończonej pracy rozwija swoją pasję muzyczną.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Strawberry Boys
    Nagrody:Nagroda Specjalna
  • Stres (Stress)

    reż. Florian Baron
    dok2018

    W jaki sposób weterani i weteranki niedawnych wojen próbują odnaleźć się w cywilnych warunkach? James, Joe, Justin, Mike i Torrie po powrocie z Iraku czy Afganistanu leczą swoje fizyczne i psychiczne rany. Film jest zapisem ich traumatycznych wspomnień i świadectwem wyobcowania z rzeczywistości.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Stres
  • Summa

    reż. Andrei Kutsila
    dok2018

    Podwójny portret wkomponowany w krajobraz Suwalszczyzny. Wybitny polski malarz Andrzej Strumiłło zaprasza do swojego dworku Marię, znajomą białoruską malarkę. Dla młodszej o kilkadziesiąt lat artystki wizyta staje się okazją do wejścia w zupełnie inny świat. Dla Strumiłły – to czas podsumowań i pożegnań.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Summa
    Nagrody:Srebrny Lajkonik
  • Superfutrzak (Super Furball)

    reż. Joona Tena
    fab2018

    Byli już Spiderman i Superman, teraz pora na Superfutrzaka! Emilia to sympatyczna, wrażliwa dziewczynka, której nieobojętny jest los przyrody. Sama jest właścicielką dość niesfornej świnki morskiej, która przypadkowo gryzie ją w palec. To pozornie błahe zdarzenie zupełnie zmienia życie bohaterki.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Superfutrzak
  • Swatted

    reż. Ismaël Joffroy Chandoutis
    dok2018

    Trzymający w napięciu, mroczny dokument o wirtualnym świecie graczy, do którego niespodziewanie dobija się brutalna rzeczywistość. Na komisariat dzwoni młody chłopak; informuje, że właśnie zabił swoją rodzinę. Przerażający telefon najprawdopodobniej był jednym z „żartów” znudzonych internautów, na miejsce zostaje jednak wezwana specjalna jednostka policji SWAT.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Swatted
  • Syndrom zimowników (The Antarctic Syndrome)

    reż. Piotr Jaworski
    dok2019

    Czy doktor Jan Terelak należy do „elitarnego” grona najbardziej nieetycznych eksperymentatorów? Polski naukowiec badał granice ludzkiej wytrzymałości psychicznej w ekstremalnych warunkach odosobnienia na Antarktydzie. Punktem wyjścia dokumentu Piotra Jaworskiego jest dziennik psychologa.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Syndrom zimowników
  • Szalony przeciw narodowi (Crazy Against the Nation)

    reż. Adam Hanuljak
    dok2018

    Artysta i performer Peter Kalmus zabiera nas w podróż po rodzinnej Słowacji. Bohater nie boi się politycznych konfrontacji, organizuje happeningi, walczy z reliktami komunizmu i przejawami nacjonalizmu. Doskonała okazja do sprawdzenia naszej wiedzy o najbliższym sąsiedzie, o którym wciąż zbyt mało wiemy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Szalony przeciw narodowi
  • Szczurołap (Rat Catcher)

    reż. Andrzej Czarnecki
    dok1986

    Niezwykle inteligentna szczurza społeczność i człowiek, który potrafi w bezwzględnej walce wytępić szczury w miejscu ich przebywania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Szczurołap
  • Szkoła podstawowa (Primary School)

    reż. Tomasz Zygadło
    dok1971

    Obraz ideologicznej indoktrynacji zaczynającej się już w podstawówce. Wypowiedzi dzieci, lekcja wychowawcza. Lecz dzieci niekoniecznie okazują się łatwym materiałem dla ideologicznej „obróbki”. Złoty Smok (1971).

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Szkoła podstawowa
  • Szukając Karen Dalton (A Bright Light - Karen and the Process)

    reż. Emmanuelle Antille
    dok2018

    Ze swym talentem i barwą głosu mogła zdobyć sławę niczym Janis Joplin. Posługując się konwencją kina drogi, reżyserka podąża śladami Karen Dalton, bluesowo-folkowej wokalistki i poetki o indiańskich korzeniach. Zabiera nas w melancholijną podróż po prowincjonalnej Ameryce.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Szukając Karen Dalton
  • Szukając Tereski (Searching for Tereska)

    reż. Kama Veymont
    dok2019

    Historia pewnego zdjęcia. Aneta i Patryk podążają tropem fotografii wykonanej w 1948 roku przez Davida Seymoura. Słynny portret dziewczynki, która przeżyła drugą wojnę światową, staje się dla bohaterów filmu przedmiotem śledztwa. Kim jest Tereska, jakie były jej losy, w jaki sposób znalazła się w obiektywie reportażysty?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Szukając Tereski
  • Tak jest dobrze (It's Good Like That)

    reż. Marcin Sauter
    fab2019

    Nikodem wędruje przez surowe krajobrazy tundry Spitsbergenu. Opuszczone kopalnie, zwalone słupy telegraficzne, stare żelastwo, pogięte od mrozu nieużywane kolejowe tory. Porzucone, okupowane przez mewy miasto na końcu świata. Wiatr, dzikie zwierzęta i samotny bohater filmu – człowiek zagubiony w pustce.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tak jest dobrze
  • Tańczę dla ciebie (Dancing For You)

    reż. Katarzyna Lesisz
    dok2018

    Dwunastoletni Wiktor jest uczniem szkoły baletowej. Świadkami występu, który zadecyduje o tym, czy chłopiec przejdzie do następnej klasy, będą nauczyciele oraz rodzice uczniów. Wiktorowi towarzyszy babcia, on sam marzy jednak, by na przedstawienie przyjechał jego mieszkający za granicą ojciec. Najlepszy Film Dokumentalny w konkursie Kids&Docs, IDFA 2018

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tańczę dla ciebie
  • Tarapaty (Double Trouble)

    reż. Marta Karwowska
    fab2017

    Julka ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek. Kiedy dzieciakom wpada w ręce plan prowadzący do skarbu, zaczyna się przygoda.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tarapaty
  • Teraz jest świetnie (But Now Is Perfect)

    reż. Carin Goeijers
    dok2018

    Burmistrz kalabryjskiego Riace znalazł sposób na wyludnianie się miasteczka: pozwolił na osiedlenie się tam uchodźców. Kiedy władze przestały finansować wzorcowy projekt, doprowadziło to do zniszczenia nowo powstałej społeczności. Jedną z tragicznych ofiar tej zmiany stała się młoda Nigeryjka.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Teraz jest świetnie
  • Tęsknota (Homesick)

    reż. Koya Kamura
    fab2019

    Subtelny debiut o żałobie i podtrzymywaniu pamięci, głęboko wpisany w japońską kulturę. Dwa lata po katastrofie w Fukushimie Murai niemal codziennie jeździ na zamknięty ze względu na skażenie teren – wioskę w pobliżu elektrowni. Realizuje sekretną misję dla byłych mieszkańców. Ma też jeszcze jeden powód, o wiele ważniejszy – osobisty.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Tęsknota
  • To jest Love (This Is Love)

    reż. John Alexander
    dok2018

    Nie doczekał się osobnego hasła na Wikipedii, choć jego twórczość mocno naznaczyła historię R&B czy soulu lat 70. Poznajcie afroamerykańskiego wokalistę o nazwisku Rudy Love, którego biografia to opowieść o talencie i pechowej karierze, o rasowych uprzedzeniach i wielkich przekrętach w przemyśle muzycznym

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu To jest Love
  • Ucieczka (The Escape)

    reż. Laëtitia Martinoni
    fab2018

    Alice jest szczęśliwa, chociaż przebywa w szpitalu i właśnie wróciła z operacji. Jest bardzo chora i zupełnie łysa. Ale kocha swojego chirurga. On jest jej wybawicielem i przychodzi co wieczór, żeby ją zobaczyć. Każda z tych wizyt to magiczna chwila dla kobiety, pomaga jej zapomnieć o jej trudnej sytuacji. Alice ucieka wtedy do świata marzeń, co czyni jej życie słodszym i pełnym miłości. Nominacja EFA - Festiwal Filmów Krókometrażowych Drama.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ucieczka
  • Ukąszenie (Bitten)

    reż. Helena Oborska
    fab2019

    Lato. Upał. Bzyczenie owadów. Obsesja. Wizje. Joga. Enklawa spokoju. Rozmowy i tajemniczy mężczyzna ze swoją żoną. Zofia zna jego twarz. I wie, że on musi ją pamiętać. Ale on zaprzecza. Woda pod prysznicem staje się wrząca. Cykady skrzeczą coraz głośniej… Klimat tego filmu na długo pozostanie z widzem.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ukąszenie
    Nagrody:Srebrny Lajkonik / Nagroda Specjalna
  • Ulica (The Street)

    reż. Caroline Leaf
    anim1976

    Gdy babcia zaczyna umierać, można już tylko czekać. Na proces powolnego odchodzenia kobiety spoglądamy z perspektywy jej wnuka, który niewiele jeszcze rozumie. Nominowana do Oscara „Ulica” to opowieść o przygotowywaniu się do odejścia najbliższych osób i rytuałach związanych ze śmiercią.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Ulica
    Nagrody:Srebrny Smok
  • Umierasz tylko dwa razy (You Only Die Twice)

    reż. Yair Lev
    dok2018

    Izraelski reżyser niespodziewanie dowiaduje się, że w Innsbrucku żył człowiek podający się za jego dziadka. Kto ukradł tożsamość Ernsta Bechinsky’ego i przez kilka lat pełnił najważniejszą funkcję w tamtejszej Gminie Żydowskiej? Yair Lev postanawia przeprowadzić śledztwo, które pozwoli mu odkryć motywacje zagadkowego mężczyzny.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Umierasz tylko dwa razy
  • Uwaga, chuligani! (It's the Hooligans!)

    reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
    dok1955

    "Uwaga chuligani!" to publicystyczny dokument ukazujący zjawisko chuligaństwa wśród miejskiej młodzieży. Otwiera „czarną serię” polskiego dokumentu – nurt, w którym opisywano zjawiska wyrzucone przez socrealistyczne kino ostatniego pięciolecia poza margines zainteresowań twórców.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Uwaga, chuligani!
  • Uwięziona w społeczeństwie (Prisoner of Society)

    reż. Rati Tsiteladze
    dok2018

    Co to znaczy być obcym w swoim własnym domu i kraju? „Uwięziona w społeczeństwie” to intymna podróż do świata i umysłu młodej transpłciowej kobiety uwięzionej między swoim własnym pragnieniem wolności i tradycyjnymi oczekiwaniami rodziców, co zagraża ich jedności jako rodziny. Nominacja EFA – Festiwal Filmowy w Tampere.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Uwięziona w społeczeństwie
  • U kresu sił (Attrition)

    reż. Kelly Holmes
    fab2018

    Kino historyczne z elementem nadprzyrodzonym. Okopy I wojny światowej, brytyjski oddział zostaje odcięty od reszty wojsk. W każdej chwili rozpocząć się może atak gazowy, ale z winy młodego szeregowca Edwina żołnierze nie mają masek przeciwgazowych. Edwin posiada jednak pewną niecodzienną umiejętność…

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu U kresu sił
  • Vitae Azilia

    reż. Joanna Wapniewska
    anim2019

    Puste nakrycie przy stole, miejsce w łóżku i wolne wieszaki przypominają o niedawno utraconej miłości. Niewygaszone jeszcze uczucie ożywia wspomnienia, a tęsknota sprawia, że świat bohaterki wydaje się rozpadać. Nostalgiczny, ale i pełen namiętności portret kobiety, która musi sobie poradzić z samotnością.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Vitae Azilia
  • Wiatr. Thriller dokumentalny (The Wind. A Documentary Thriller)

    reż. Michał Bielawski
    dok2019

    Kiedy na Podhalu wieje halny, pozostawia za sobą zniszczone domy i lasy. Wpływa także na samopoczucie ludzi i zwierząt. Zafascynowani żywiołem twórcy dokumentu obserwują, jak niszczycielski wiatr zmienia życie lokalnych mieszkańców. Przed nami zanurzony w niesamowitej góralszczyźnie film grozy.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wiatr. Thriller dokumentalny
  • Witaj szatanie? (Hail Satan?)

    reż. Penny Lane
    dok2019

    The Satanic Temple to amerykańska organizacja, w której symbolika satanistyczna służy promowaniu postępowych idei, takich jak sprawiedliwość społeczna czy rozdział państwa i religii. Dla nowej kategorii „wyznawców” szatan stał się symbolem buntu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Witaj szatanie?
  • Wongar

    reż. Andrijana Stojković
    dok2018

    Z dala od zgiełku cywilizacji, w towarzystwie sześciu oswojonych psów dingo, Sreten Božić, piszący pod pseudonimem B. Wongar, przywołuje duchy z aborygeńskich wierzeń. Jako badacz rdzennej kultury australijskiej poszukuje bliskiego kontaktu z naturą i z tymi, którzy odeszli.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wongar
  • Wspomnienia Alby (Alba's Memories)

    reż. Andrea Martignoni, Maria Steinmetz
    anim2019

    Filiżanką kawy można rozpocząć dzień albo… miłość na całe życie. Urocza historia o długich początkach związku i młodzieńczym zauroczeniu opowiedziana z perspektywy starszej kobiety – Alby. Pierwszoosobowa narracja oraz wykorzystane w animacji stare zdjęcia i filmy podkreślają autentyczność historii.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wspomnienia Alby
  • Wspomnienia ze Wschodu (Eastern Memories)

    reż. Niklas Kullström, Martti Kaartinen
    dok2017

    Opowieść o dawnym i współczesnym Dalekim Wschodzie z perspektywy fińskiego językoznawcy i dyplomaty Gustafa Johna Ramstedta. Żyjąc na przełomie XIX i XX wieku, był on świadkiem zmierzchu starego porządku i początku nowej ery.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wspomnienia ze Wschodu
  • Wstyd (Shame)

    reż. Petar Krumov
    fab2017

    Macho to biedny chłopak, który odpuszcza sobie szkołę, by pracować na budowie. Jedynym promyczkiem w jego życiu jest jego dziewczyna, Donna. Jednak Donna wstydzi się matki chłopca, która jest woźną w ich szkole. Macho musi wybrać między matką a swoją miłością. Znajduje więc własny sposób, by poradzić sobie z problemem... Nominacja EFA – Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wstyd
  • Wypchane życie (Imbued Life)

    reż. Ivana Bosnjak, Thomas Johnson
    anim2019

    Bohaterka zajmująca się taksydermią, wypchane zwierzęta zanosi z powrotem do lasu. Wcześniej jednak z głów martwych zwierząt wyciąga taśmy filmowe, a utrwalone na nich obrazy pozwalają jej obserwować świat oczyma podopiecznych. Wreszcie pragnie sama stać się częścią natury...

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wypchane życie
  • Wyspa wraków (Waste no. 2 Wreck)

    reż. Jan Ijäs
    dok2016

    Kilka lat temu, za sprawą kryzysu uchodźczego, oczy całego świata skierowały się na Lampedusę. Fiński reżyser postanowił udać się na tę maleńką włoską wyspę, ale w swoim krótkim dokumencie – zamiast sensacyjnych ujęć i taniego dydaktyzmu – zawarł przejmujący esej o wyjątkowo pięknym miejscu, które stało się świadkiem i mimowolnym uczestnikiem globalnego problemu.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Wyspa wraków
  • W poszukiwaniu (In Search...)

    reż. Beryl Magoko
    dok2018

    Kiedy Beryl Magoko była dziewczynką, została obrzezana. Już jako dorosła kobieta planuje poddać się rekonstrukcji utraconych narządów. Choć dla lekarzy zabieg jest rutynowy, to dla przechodzących go pacjentek stanowi trudne doświadczenie. Czy reżyserka, a zarazem bohaterka dokumentu zdecyduje się na operację?

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu W poszukiwaniu
  • Zegarek (A Watch)

    reż. Bohdan Kosiński
    dok1977
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zegarek
  • Zemsta diwy (The Revenge of the Diva)

    reż. Gustav Ahlgren, Emelie Jönsson
    dok2019

    Była prawdziwą gwiazdą opery, popularność stanowiła element jej codzienności – aż nagle wszystko minęło. Spotkała się z narastającą krytyką, uznano ją za trudną we współpracy. Siv Wennberg wycofała się, ale nie poddała. Po latach towarzyszymy jej w trakcie przygotowań do powrotu na scenę.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zemsta diwy
  • Złota (Zlota)

    reż. Tomasz Knittel
    dok2019

    Dlaczego Polska czasami tak bardzo męczy? Co to dzisiaj znaczy być Polakiem? Czy jesteśmy krajem tolerancyjnym, czy ksenofobicznym? Osobista historia Krzysztofa daje początek kilku opowieściom, których głównym tematem jest poczucie przynależności.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Złota
  • Zniewoleni (Slavery)

    reż. Caroline Leaf
    anim2004

    Poniżani, upokarzani, zmuszani do pracy od zmierzchu do świtu, przymusowo oddzielani od swoich rodzin – tak przed wybuchem wojny secesyjnej wyglądała codzienność niewolników na amerykańskim Południu. Animacja przedstawia sceny z życia ówczesnych Afroamerykanów – po cichu, późną nocą marzących o wolności…

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zniewoleni
  • Zrób sobie ślimaka (Slug Life)

    reż. Sophie Koko Gate
    anim2018

    Oldskulowa, odjechana i kampowa animacja o odmienności i dążeniu do doskonałości. Tanya, przy pomocy genetycznych eksperymentów, tworzy idealnego kochanka – gigantycznego metalicznego ślimaka. Czy spełni jej oczekiwania? Psychodeliczna wycieczka do świata dziwolągów, w którym wydarzyć się może wszystko.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zrób sobie ślimaka
  • Związane (Entangled)

    reż. Juho Reinikainen
    dok2018

    Poszukiwania nowych, silniejszych bodźców prowadzą bohaterki dokumentu na dość nietypowe zajęcia. Nastolatki oddają się swego rodzaju masochistycznej terapii, która polega na wzajemnym obwiązywaniu i uciskaniu się sznurami. Pozornie szokujące ćwiczenia stają się doskonałym przyczynkiem do refleksji nad własną cielesnością, a także dotykają kwestii relacji władzy i zaufania.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Związane
  • Zwierzaki mojej ciotki (All My Aunt's Pets)

    reż. Iiti Yli-Rinne
    dok2018

    Bohaterka filmu nie ma szczęścia do zwierząt. Każdy z jej podopiecznych rozstawał się z nią wkrótce po tym, jak trafiał pod jej dach. Przed klątwą nie udało się uciec ani licznym kotom, ani psom; ofiarami padały też żółw i rybki. Nawet świnka morska opuściła pechową ciotkę wraz z byłym mężem. Zabawna, prosta wycinankowa animacja.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Zwierzaki mojej ciotki
  • Życie jest piękne (Life Is Beautiful)

    reż. Tadeusz Makarczyński
    dok1957
    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Życie jest piękne
  • Życie jest tylko snem (Life Is But a Dream)

    reż. Margherita Pescetti
    dok2018

    Ortodoksyjny Żyd Gedalia 20 lat temu opuścił Stany Zjednoczone i udał się do Izraela w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi. Wraz z rodziną osiadł w małej wiosce na terenach zajmowanych przez Palestyńczyków. Choć Gedalia nie bardzo przejmuje się polityką, w sytuacji kryzysowej wychodzi na jaw niepewność, z jaką wiąże się życie w takim miejscu. Nagroda Publiczności - Festiwal dei Popoli 2018.

    Więcej o tym filmie
    Kadr z filmu Życie jest tylko snem