Chińskie kino po raz szósty

„Dzień Chiński” – owoc współpracy z Festiwalem Filmów Dokumentalnych w Guangzhou – stał się już tradycją Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Dzień Chiński” – owoc współpracy z Festiwalem Filmów Dokumentalnych w Guangzhou – stał się już tradycją Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Od 2004 roku Kraków gości przedstawicieli branży filmowej, którzy przywożą ze sobą najnowsze dokonania twórców z Państwa Środka. Wśród wyselekcjonowanych tytułów co rok trafiają się obrazy bardzo egzotyczne.

Jubileuszowy wybór to cztery dokumenty wyprodukowane na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Gdyby spróbować na ich podstawie zbudować obraz współczesnych Chin, byłby to kraj ciężkiej pracy i niestabilnej egzystencji. Mocno wyróżnia się spośród nich. „KJ: muzyka i życie” (KJ: Music and Life) w reżyserii Cheung King-Wai – to historia 17-letniego pianisty Wong Ka-Jenga. Dorastający geniusz zaczyna zadawać sobie pytania o życiowe priorytety, które do tej pory stanowiła dla niego muzyka.

Temat biedy i ciężkich warunków pracy, który co raz wybucha w mediach niepokojąc obywateli Zachodu, i tym razem nie da nam spokoju. Złomowisko Świata – okolice Fengijang to miejsce, gdzie ponad 50 tys. ludzi pracuje by z odpadów odzyskać wartościowe elementy. Ich historię w filmie „Życie na złomowisku” (Living upon Iron) opowiada Jin Huaqing. Razem z Zhou Hao prześledzimy drogę powstawania pary dżinsów przyglądając się rękom, spod których wychodzą ubrania „Made in China” (Bawełna/Cotton).
Klęskę żywiołową, która spotkała Chiny zimą 2008 roku przedstawia Przerwana podróż” (Tide). W efekcie ogromnego opadu śniegu setki ludzi utknęło na stacjach kolejowych i w pociągach w drodze do domu. Yao Song niczym reporter przygląda się reakcjom ludzi i ich walce z żywiołem.

Współpraca polsko-chińska niesie ze sobą obustronne korzyści. W ramach wymiany co rok chińska publiczność ma okazje obejrzeć najnowsze polskie produkcje – pokazywane w Guangzhou podczas „Dnia Polskiego”.

FILMY PREZENTOWANE PODCZAS DNIA CHIŃSKIEGO

KJ: MUZYKA I ŻYCIE (KJ: Music and Life) reż. Cheung King-Wai, Hng Kong 2008, 90′
Historia "cudownego dziecka", znakomitego 17-letniego pianisty WONG Ka-Jenga. Młody geniusz zadaje sobie pytanie, co jeszcze poza muzyką jest w życiu ważne? Dylematy młodego człowieka wkraczającego w dorosłość pokazane są tutaj z punktu widzenia znakomitego bohatera.

ŻYCIE NA ZŁOMOWISKU (Living upon Iron) reż. Jin Huaqing, Chiny 2008, 5′
Od ponad 20 lat okolice Fengijang to jedno wielkie złomowisko. Trafiają tu odpady z całego niemal świata. W zanieczyszczonym mieście ponad 50 tysięcy ludzi pracuje nad wyłuskaniem wartościowych elementów z ton odpadów.

BAWEŁNA (Cotton) reż. Zhou Hao, Chiny 2009, 9′
Mozolna droga powstawania pary dżinsów ukazana przez pryzmat ludzi pracujących w przemyśle tekstylnym w Chinach. Autor przedstawia poszczególne ogniwa łańcucha, którego końcowym efektem są ubrania z nalepką „Made in China”.

PRZERWANA PODRÓŻ (Tide) reż. Yao Song, Chiny 2009, 10′
W styczniu 2008 roku niespodziewany atak zimy sparaliżował życie mieszkańców Chin. Setki tysięcy ludzi zostało uwięzionych na stacjach kolejowych i w pociągach w drodze do domów. Film rejestruje to zdarzenie ukazując emocje związane z oczekiwaniem na kontynuowanie podróży.
 

Kategoria: News.

Aktualności

1054 z 1104