Cykl: Gdzieś w Europie

Zwyczajne niezwyczajne historie niezwykłych zwykłych ludzi.

Cykl „Gdzieś w Europie” koncentruje się na kameralnych wątkach, których punktem wspólnym jest miejsce akcji – małe, często zapomniane przez wszystkich wioski, z dala od neonów i wielkomiejskiego ruchu nowoczesnych europejskich stolic.

„Zemsta” i „Mój ojciec Evgeni” poruszają wątek relacji między ojcem a synem, gdzie pierwsza z historii zbudowana jest wokół rodzinnej tajemnicy, a druga wpisuje losy rodziny w historię komunistycznej Ukrainy. Bohaterowie estońsko-ukraińskiego „Szybu nr 8” i rosyjskiego „Dnia górnika” to ofiary przemian gospodarczych i społecznych, jakie zaszły w Europie w przeciągu ostatnich 20 lat, które stopniowo pogrążają przemysł górniczy, niejednokrotnie źródło utrzymania całych regionów. „Prawie poślubiona” i „Wioska bez kobiet” podejmują temat poszukiwania życiowych partnerów i małżeństwa. Turczynka z ortodoksyjnej rodziny wraca do domu, by apodyktycznemu ojcu przedstawić samodzielnie wybranego narzeczonego, a trzej bracia Janković – Dragan, Zoran i Rodoljub poszukują albańskich kobiet, które zgodzą się ich poślubić i zamieszkać w serbskiej wiosce Zabrdhe. Cykl domyka film „Cały świat jest wąskim mostem” – osnuta wokół pamiątkowych fotografii prywatna historia społeczności słowackich Żydów, poświęcona postaci Jána Mozoláka, który w trakcie wojny uratował życie 14 przeznaczonym na stracenie Żydom.  

Znamiennym jest fakt, że 5 spośród 7 filmów cyklu powstało jako koprodukcje i to nie tylko koprodukcje krajów zachodnioeuropejskich jak Francja czy Włochy, ale również przy udziale Stanów Zjednoczonych czy Izraela. Kameralne, pozornie hermetyczne historie z Europy Wschodniej i Środkowo-Wschodniej, z łatwością przekraczają granice i znajdują widownię w różnych zakątkach globu.  

  

Kategoria: News.

Aktualności

980 z 1098