Założeniem tej sekcji jest prezentacja najnowszych dokumentów, które dotykają aktualnych tematów, niejednokrotnie trudnych bądź kontrowersyjnych.
Pozakonkursowy cykl „Krakowskie premiery dokumentalne” zajmuje jedno z bardziej eksponowanych miejsc w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Założeniem tej sekcji jest prezentacja najnowszych dokumentów, które dotykają aktualnych tematów, niejednokrotnie trudnych bądź kontrowersyjnych.
W tym roku twórcy z Hiszpanii, Izraela, Niemiec i Stanów Zjednoczonych postawią widzom pytania o kwestie obyczajowe, społeczne i artystyczne; pytania w skali makro i mikro. Podczas tegorocznej edycji cykl „Krakowskie premiery dokumentalne” odsłoni bardziej kobiece oblicze. W czterech z sześciu filmów składających się na cykl głównymi bohaterkami są kobiety, a z nimi na pierwszy plan wysuwają się historie intymne i rodzinne.
Filmy „Kochając Sophię” i „Karla przychodzi na świat” koncentrują się z kolei na miłości macierzyńskiej. Pierwszy z dokumentów dotyka zaplątanej w trudne tematy narkomanii i prostytucji matczynej walki o życie córki. Drugi wrzuca widza w świat, w którym młoda bezdomna kobieta oczekuje narodzin córeczki. Ulica czy nawet park to na pewno nieodpowiednie miejsca na wychowywanie potomstwa, a jednak ludzie pozbawieni domu, nie chcą wyzbyć się fundamentalnych ludzkich pragnień i emocji. A może powinni?
Oddając pole kobietom w sferze emocji i kreowania życia rodzinnego, mężczyźni realizują się w sztuce i nauce. Niemieckie „Solartaxi” to swoisty film drogi, w którą zabiera widzów bohater historii Louis Palmer, wynalezionym przez siebie pojazdem napędzanym energią słoneczną. Natomiast „Korespondencja Jonas Mekas – J. L. Guerin” to filmowa rozmowa dwóch eksperymentatorów, którzy ciągle poszukują nowych form wyrazu. Jednego z nich dobrze znamy – Jonas Mekas gościł w zeszłym roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym, jako honorowy gość, laureat Nagrody Smok Smoków w uznaniu za całokształt twórczości.
Na cykl KRAKOWSKIE PREMIERY DOKUMENTALNE składają się filmy:
Sześdziesiątka w wielkim mieście (Sixty and The City), reż. Nili Tal, Izrael 2010, 70’
Życie zaczyna się po sześćdziesiątce – tak przynajmniej twierdzi Nili Tal, reżyserka i bohaterka filmu, która zamiast niańczyć wnuki, postanowiła znaleźć przez Internet partnera na resztę swoich dni. Chętnych nie brakowało – na ofertę odpowiedziało aż 1300 mężczyzn. W ten sposób atrakcyjna starsza pani odbyła ponad 50 randek w różnych częściach świata. Czy były to poszukiwania owocne? Jedno udało się na pewno: Nili zarejestrowała kamerą swoje perypetie, tworząc film przełamujący stereotypy związane z podeszłym wiekiem.
Seanse:
27.05. / 19.30 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona
28.05./ 15.00 / ARS Reduta
Dziewiętnastoletnia Sueylin Aguilar mieszka w niewielkim parku w Managui, wraz z innymi bezdomnymi. Nie zmienia się to nawet wtedy, gdy rodzi córeczkę – Karlę. Po pewnym czasie jednak, młoda matka dochodzi do wniosku, iż pragnie dla dziecka lepszego życia, niż sama miała. Postanawia zacząć wszystko od nowa. Ale nie jest to proste… Kamera towarzyszy matce i córce, tworząc osobisty i intymny zapis życiowej próby, jaką jest dla bohaterki macierzyństwo.
Seanse:
25.05. / 19.30 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona
27.05./ 15.00 / ARS Reduta
Sophia jest córką mołdawskich emigrantów, którzy na początku lat 90. przenieśli się do Izraela. Dziewczyna, która wychowywała się w rodzinie o artystycznych aspiracjach szybko związała swoje losy z muzyką występując jako liderka folkowej kapeli rockowej. Narkotykowe uzależnienie przerwało błyskotliwą karierę zespołu, a Sophię popchnęło do prostytucji. Film jest historią jej zmagań z nałogiem, a ponad wszystko przejmującym świadectwem starań matki, która walczy o życie swojej jedynej córki.
Seanse:
25.05./ 15.00 / ARS Reduta
28.05. / 19.30 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona
Aranżowane szczęście (Arranged Happiness), reż. Daniela Dar- Creutz, Indie / Niemcy 2011, 87’
W Indiach małżeństwa aranżowane przez rodzinę to powszechne zjawisko. Miłość zawsze schodzi na drugi plan. Najważniejsze, by wypełnić wolę rodziny, zachować wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dla Wahedy, obiecującej aktorki i piosenkarki nadchodzi czas, by wyjść za mąż. Poszukiwanie odpowiedniego męża musi nastąpić zgodnie z tradycją – w jej przypadku małżeństwo będzie organizowane przez jej młodszego brata, Ashiqa, który wydaje oszczędności swojego życia na tę okazję.
Seanse:
24.05. / 19.30 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona
26.05./ 15.00 / ARS Reduta
Louis Palmer rozpoczął swoją pełną niespodzianek przygodę w lecie 2007 roku. Wtedy to stworzył prototyp pojazdu napędzanego energią słoneczną. W ciągu 18 miesięcy odwiedził nim 40 krajów (w tym Polskę), udowadniając, że samochód o zerowej emisji spalin, zasilany wyłącznie przez słońce to nie sen. Przekonywał do tego wszystkich, których spotkał w swej podróży: gwiazdy filmowe, polityków, naukowców, ale również zwykłych ludzi. To swoiste kino drogi, pokazuje, jak niegdyś dziecięce marzenia – dziś stają się rzeczywistością.
Seanse:
24.05. / 15.00 / ARS Reduta
26.05. / 19.30 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona
Korespondencja: Jonas Mekas – J. L. Guerin (Corespondence Jonas Mekas – J. L. Guerin), reż. Jonas Mekas, José Luis Guerin, Hiszpania / USA 2011, 84’
Film jest odpowiedzią na życie – ta myśl zaczerpnięta z twórczości Jonasa Mekasa stała się inspiracją dla José Luisa Guerina. Rozpoczęła się fascynująca wymiana listów, która stworzyła między nimi bardzo szczególną relację. Korespondencja… to eksperyment z wykorzystaniem języka wizualnego dwóch artystów, którzy szukają nowej formy tworzenia i wykorzystania obrazów. Z zapartym tchem śledzimy kolejne listy czytane przez samych twórców zilustrowane ich refleksjami filmowymi.
Seanse:
26.05./ 21.15 / ARS Reduta
27.05./21.15 / ARS Reduta