Listopad upłynie pod znakiem nauki. Wybrane przez nas dokumenty, które prezentowane były w festiwalowym cyklu Docs+Science opowiadają nieznane historie pokazując, że poprzez sztukę można mówić o nauce ciekawie i nietypowo.
Ucieczka na Księżyc od smutnego życia w czasach zimnej wojny, historia mitycznego kosmodromu Bajkonur, wspólny projekt naukowców i artystów próbujących znaleźć odpowiedź na pytanie „gdzie jesteśmy, kiedy nas nie ma?”. I wreszcie poruszający film o losach przesiedlanych mieszkańców szwedzkiej Kiruny, położonej poza kołem polarnym. Otwórzmy się na naukę!
“Bilet na Księżyc”, reż. Veronika Janatkova, Niemcy, Czechy, 2019, 68′
W czasach zimnej wojny wydawało się, że jedyną drogą ucieczki ze świata podzielonego żelazną kurtyną był lot w kosmos. Tysiące ludzi wybierały się na Księżyc, do krainy apolitycznej utopii, a wśród nich bohater tej ciepłej ballady o niespełnionych marzeniach.
“Bajkonur. Ziemia”, reż. Andrea Sorini, Włochy, 2019, 76′
Zbudowany w latach 50. ubiegłego wieku kosmodrom Bajkonur to miejsce narodzin mitu radzieckiej kosmonautyki – symbol jej wzlotu, upadku, a potem częściowego zmartwychwstania. Ten pustynny region Kazachstanu, przecinany niegdyś przez Jedwabny Szlak, to także miejsce nawarstwiania się wielu innych mitologii.
“Jest tam kto?”, reż. Maartje Nevejan, Holandia, 2019, 89′
W dzieciństwie Maartje Nevejan cierpiała na napady padaczkowe. W ich trakcie miała poczucie braku istnienia, chwilowego nieuczestniczenia w świecie. Dziś holenderska artystka mierzy się z zagadką kosmicznej nicości w projekcie multimedialnym, którego film jest niewielką, ale centralną częścią. Nevejan włącza w swój projekt artystów i naukowców – oraz widzów.
“Kiruna – Nowy wspaniały świat”, reż. Greta Stocklassa, Czechy, 2019, 87′
Reżyserka zabiera nas do tytułowej Kiruny, niewielkiego, liczącego niespełna 20 tys. mieszkańców miasta położonego za kręgiem polarnym. Ekspansja kopalni rudy żelaza zmusza lokalne władze do przeniesienia części miasta w nowe miejsce.
Filmy będą udostępnione online na terenie Polski w ostatnim tygodniu miesiąca. Jednorazowy dostęp w cenie 9 zł umożliwia oglądanie filmu przez 24h. Szczegóły: KFF VOD
Kategoria: News.