DOCS+SCIENCE on tour

Fascynujące naukowe filmy dokumentalne w Krakowie, Kielcach i Katowicach.

 

Niewątpliwy sukces i ogromna popularność, jaką cieszą się cykliczne pokazy dokumentów naukowych współorganizowane przez Fundację dla AGH oraz Krakowski Festiwal Filmowy w Krakowie, zachęciły organizatorów do organizacji projekcji także w innych miastach.

 

W kwietniu filmy z cyklu Docs+Science poza Krakowem będzie można zobaczyć także w Kielcach, gdzie zaprezentowana będzie produkcja Tygodnika “Polityka” w reżyserii Karola Jałochowskiego “Roy Glauber: Bomba, które wstrząsnęła światem”. Bohaterem filmu jest amerykański fizyk związany z Uniwersytetem Harvarda w Cambridge, laureat Nagrody Nobla. Prawdopodobnie ostatni żyjący i aktywny naukowo uczestnik projektu Manhattan, którego celem było opracowanie bomby atomowej. Po projekcji odbędzie się spotkanie z fizykiem, dr Józefem Płoskonką.

 

W Katowicach, w ramach festiwalu Fest Design’16 design&science, odbędzie się pokaz filmu “Gorączka cząstek” w reżyserii Marka Levinsona. To opowieść o największym projekcie doświadczalnym w historii ludzkości, którego celem jest rozwiązanie zagadki naszego istnienia. W wielkim Zderzaczu Hadronów w Genewskim CERN-ie poszukiwane są brakujące elementy układanki zwanej Teorią Wielkiego Wybuchu. Mark A. Levinson zanurza się w świat dyskusji pomiędzy teorią a praktyką, obserwując w tym niezwykłym miejscu sukcesy i porażki naukowców z ponad 100 krajów.

 

Tradycyjnie już, w ostatni czwartek miesiąca, odbędzie się kolejna projekcja z cyklu Pionierzy w Krakowie. Tym razem reżyser Karol Jałochowski pokaże wybitnego fizyka, Juliana Barboura, który słynie m.in. z kontrowersyjnej teorii “bezczasowej fizyki”. W filmie “Koniec czasu, jaki znamy” bohater, który zdołał zachować niezależność intelektualną i formalną od instytucji naukowych, wyjaśnia znaczenie eliminacji z fizyki pojęć, do których przywykliśmy, a które mogą być całkowicie zbędne i zaciemniające obraz rzeczywistości. Po projekcji odbędzie się rozmowa reżysera z ekspertem.

 

Najbliższe pokazy filmów Docs+Science:
18.04 o godz. 18.15 – Kielce, Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, ul. Planty 7 – „Roy Glauber: Bomba, która wstrząsnęła światem”. Po projekcji rozmowa z dr Józefem Płoskonką, fizykiem jądrowym. Wstęp wolny.
21.04 o godz. 19.00 – Katowice, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, ul. Raciborska 50, w ramach Fest Design’16 design&science – “Gorączka cząstek”
28.04 o godz. 18.00 – Kraków, Akademia Górniczo-Hutnicza, Budynek B8 sala 010, al. Mickiewicza 30, “Julian Barbour: Koniec czasu, jaki znamy”. Po projekcji rozmowa z reżyserem, Karolem Jałochowskim i ekspertem. Wstęp wolny.

Docs+Science to jeden z najmłodszych stałych elementów programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jednak zdążył zdobyć rzesze fanów, nie tylko wśród miłośników fascynujących zdobyczy nauki, ale także wielbicieli doskonałych filmów dokumentalnych.

Kategoria: News.

Aktualności

604 z 1098