Docs+Science. Pionierzy – sezon drugi

Kolejna odsłona przeglądu dokumentów o największych umysłach epoki

 

Pionierzy 2016, fot. Jakub Dąbrowski13335885_1308642009165125_8814846333408469050_n

Pionierzy 2016, fot. Jakub Dąbrowski

 

Po niewątpliwym sukcesie zeszłorocznych pokazów niezwykłych filmów dokumentalnych prezentujących sylwetki najwybitniejszych umysłów epoki, Krakowski Festiwal Filmowy oraz Fundacja dla AGH zapraszają na nowy cykl z serii Docs+Science. Pionierzy. Tym samym rozpoczynamy wielkie odliczanie do kolejnej, 57. edycji Festiwalu.

 

PIONIERZY to seria filmowych spotkań z największymi naukowcami, których pomysłodawcą  i twórcą jest dziennikarz naukowy, Karol Jałochowski. Tegoroczny cykl będzie się składał się z trzech filmów o współczesnych myślicielach obdarzonych odwagą podważania obowiązujących paradygmatów. Z dala od akademickich sal, w wybranych przez siebie miejscach, bohaterowie poszczególnych odcinków rozważają fundamentalne kwestie dotyczące rzeczywistości. Seria została wyprodukowana przez Tygodnik POLITYKA przy wsparciu Centrum Technologii Kwantowych Narodowego Uniwersytetu Singapuru kierowanego przez Artura Ekerta – instytucji naukowej patronującej temu międzynarodowemu przedsięwzięciu.

 

Pierwszy pokaz odbędzie się już 23 lutego o godzinie 17:30

“Charles H. Bennett: Tajemnica ptaka kiwaka”

 

charles-bennett-44

 

Charles H. Bennett – amerykański myśliciel, fizyk i pionier teorii informacji. Najlepiej znany jest z badania zaskakujących powiązań fizyki, zwłaszcza kwantowej z informacją. Jeden z ojców kryptografii kwantowej i współautor rewolucyjnej koncepcji teleportacji kwantowej. Podążymy tropem Bennetta, który w jesiennych lasach Massachusetts i Nowego Jorku szuka śladów przeszłości – swojej własnej i ludzkości. Czy przeszłości utraconej bezpowrotnie? Czy zdarzenia, których nikt nie zarejestrował na taśmie filmowej można ocalić od zapomnienia?

 

PIONEERS II: Charles H. Bennett / A Drinking Bird Mystery / Trailer from Karol Jalochowski on Vimeo.

 

Program cyklu Docs+Science.Pionierzy:

23 lutego 2017, godz. 17.30: Charles H. Bennett: Tajemnica ptaka kiwaka

 

30 marca 2017, godz. 17.30: Freeman Dyson: Kosmiczny marzyciel

 

Freeman Dyson

 

Amerykanin angielskiego pochodzenia, legendarny naukowiec, który odcisnął swoje piętno na niezliczonych dziedzinach wiedzy. Bez jego matematycznego talentu dostrzegania istoty rzeczy nauka wyglądałaby obecnie zupełnie inaczej. Dyson słynie też ze swoich optymistycznie wywrotowych poglądów na temat głównych problemów naszego świata. Twierdzi, że potrzebuje on heretyków podważających powszechnie obowiązujące dogmaty. Dyson brał udział w praktycznie wszystkich większych inicjatywach rozbrojenia nuklearnego. Uczynił naszą planetę dużo bezpieczniejszą, niż się tego można by spodziewać. Był też głośnym, lecz odosobnionym głosem na rzecz długofalowej kolonizacji przestrzeni kosmicznej. I to właśnie o żeglowaniu na księżyce Jowisza opowiada ten film.

 

27 kwietnia 2017, godz. 17.30: Artur Ekert: Model do składania

 

Artur Ekert

 

Fizyk, matematyk, kryptolog i jeden z twórców informatyki kwantowej. W 1992 r. wynalazł wyjątkowy protokół kryptograficzny oparty na zjawisku splątania kwantowego. Był on przepisem na szyfr idealny, podważającym dotychczasowe założenia na temat wolnej woli, przypadkowości i rzeczywistości. Jednak pomimo jej przejrzystości i użyteczności, koncepcja Ekerta wymyka się jednoznacznym interpretacjom. Według niektórych teorii pomysły wdają się czasem w swoich twórców. Znanego z kwantowej niemal nieuchwytności uczonego spotykamy w nieco tajemniczym mieście na równiku. Artur Ekert opowie o zaskakujących związkach szyfrów i wolnej woli, oraz o życiu we wszechświatach równoległych.

 

Miejsce:

AGH Budynek B8 Aula 010, 

Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, Kraków

 

Informacje na bieżąco -> wydarzenie na Facebooku

 

Na wszystkie projekcje wstęp wolny.

Po każdym pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem i ekspertami.

 

Docs+Science to jeden z najmłodszych stałych elementów programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jednak zdążył zdobyć liczną rzeszę fanów, nie tylko wśród miłośników fascynujących zdobyczy nauki, ale także wielbicieli doskonałych filmów dokumentalnych.

 

  1. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2017 roku.
Kategoria: News.

Aktualności

551 z 1103