Rozpoczyna się druga edycja międzynarodowego projektu Docs4Teens

Rok temu Krakowski Festiwal Filmowy zainicjował międzynarodowy projekt Docs4Teens – Building Bridges, by wspólnie z trzema europejskimi festiwalami promować kino dokumentalne wśród młodych widzów. Właśnie rozpoczyna się druga edycja projektu.

W 2021 roku z inicjatywy Krakowskiego Festiwalu Filmowego wraz z festiwalami Dei Popoli (Włochy), FIPADOC (Francja) i Docudays UA (Ukraina) powstała nowa europejska sieć festiwalowa „Docs4Teens – Building Bridges”. Jej głównym celem jest promocja filmów dokumentalnych wśród młodzieży, a także wsparcie międzynarodowej dystrybucji europejskich dokumentów przeznaczonych dla nastolatków.  

Po sukcesie ubiegłorocznej edycji, rozpoczyna się kolejna odsłona projektu. Wezmą w niej udział młodzi widzowie trzech europejskich festiwali, których organizatorzy chcą zarazić miłością do kina dokumentalnego. Tym razem czeka na nich siedem znakomitych dokumentów. Każdy z tytułów podejmuje tematykę dotyczącą przemian we współczesnym, skomplikowanym i stechnologizowanym świecie, w którym żyją młodzi ludzie muszący sobie z tym wszystkim radzić, podejmując nieraz niezwykle trudne decyzje.

Wybrane filmy będzie można zobaczyć podczas festiwali Dei Popoli (Włochy, listopad 2022, 2023), FIPADOC (Francja, styczeń 2023) oraz na Krakowskim Festiwalu Filmowym (Polska, maj-czerwiec 2023).

Filmy wybrane do drugiej edycji Docs4Teens:

  • Bgirl Badli reż. Charlotte De Cort (Belgia, 15’)
  • Oasis reż. Justine Martin (Kanada, 14’)
  • Imperiale reż. Coline Confort (Szwajcaria, 22’)
  • One in a million reż. Joya Thome (Niemcy, 84’)
  • More Than I want to Remember reż. Amy Bench (USA, 22’)
  • Girl Gang reż. Susanne Regina Meures (Szwajcaria, 101’)
  • Shadow Gamereż.  Eefje Blankevoort and Els Van Driel (Holandia, 90′)

O FESTIWALACH W SIECI DOCS4TEENS SEZON 2022/2023

Krakowski Festiwal Filmowy – jedno z najstarszych wydarzeń na świecie, poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 200 filmów z Polski i z całego świata. Zarówno w krakowskich kinach, jak i w Internecie.

Festiwal jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy film dokumentalny, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach oraz kwalifikuje krótkometrażowe filmy fabularne do nagród BAFTA. 

Festival dei Popoli – organizowany we Florencji Festival dei Popoli może pochwalić się długą historią. Jego pierwsza edycja odbyła się 1959 roku. W ciągu ponad 50 lat swojego istnienia festiwal zdążył wyrobić sobie w branży dokumentalnej rozpoznawalną markę. Obok sekcji konkursowej ważnym elementem programu festiwalu są przeglądy twórczości wybitnych filmowców.Równie istotne jest docieranie do młodej publiczności, w programie festiwalu od lat nie brakuje sekcji skierowanej do młodych widzów – “Popoli for Kids and Teens”, w której osobną nagrodę przyznają młodzi jurorzy w trakcie Young Jury Day.

FIPADOC –  to międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych odbywający się we francuskim Biarritz od 1987 roku. W trakcie trwającego sześć dni wydarzenia na widzów czekają pokazy najciekawszych dokumentów ostatnich miesięcy, a także liczne spotkania z twórcami. W programie festiwalu nie brakuje części dla młodych widzów, w sekcji pozakonkursowej “Family Films” prezentowane są najciekawsze dokumenty dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Kategoria: News.

Aktualności

180 z 1103