Drugi Smok Smoków wręczony

Mistrz kamery, operator najważniejszych polskich dokumentów i kilku międzynarodowych filmów, zdobywca m.in. nagrody BAFTA. Jacek Petrycki odebrał wczoraj nagrodę Smoka Smoków w towarzystwie najbliższych, współpracowników, pasjonatów kina dokumentalnego, ale i znajomych ze szkoły.

Wzruszającą ceremonię zakończył pokaz jego filmów zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć “Poste Restante” obecnego na gali Marcela Łozińskiego oraz “Moje zapiski z podziemia” autorstwa  laureata.

Jacek Petrycki (ur. 1948 w Poznaniu) absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Ceniony polski operator i reżyser filmów  dokumentalnych. Autor zdjęć do wielu głośnych filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. “89 mm od Europy”, “Wizyta”, “Ćwiczenia warsztatowe” Marcela Łozińskiego, “Pierwszej miłości”, “Gadających głów” czy “Amatora” Krzysztofa Kieślowskiego oraz “Gorączki” i “Kobiety samotnej” Agnieszki Holland. Od 1987 roku współpracownik brytyjskiej telewizji Channel 4 oraz BBC.

Laureat m.in. nagrody BAFTA za “Zdradzonych” Clive’a Gordona, Złotej Żaby za “Boisko bezdomnych” Kasi Adamik, czy kilku wyróżnień na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej za “Podróż ku słońcu” Yeşima Ustaoğlu.

Petrycki jest realistą, który ma niezwykły talent do wydobywania poezji z codzienności. Zarówno w filmach dokumentalnych, jak i fabularnych fotografuje dokumentalnie. Nie boi się trudnych tematów, w jednym z wywiadów przyznał, że w dokumencie czasem trzeba powiedzieć rzeczy straszne i jeśli to czemuś służy, nie można tego unikać. To twórca, który w ciągu swojej kariery nie tylko doskonalił swoje umiejętności w dziedzinie operatorskiej, ale także przyczynił się do promocji polskiego kina dokumentalnego na arenie międzynarodowej. Jego pasja do kina i wyjątkowe spojrzenie na świat sprawiają, że jest cenionym operatorem oraz wybitnym pedagogiem. 

Retrospektywa filmów Jacka Petryckiego:

  • Próba mikrofonu, reż. Marcel Łoziński, Polska, 19’
  • Ćwiczenia warsztatowe, reż. Marcel Łoziński, Polska, 12’
  • Benek Blues, reż. Katarzyna Maciejko-Kowalczyk, Polska 56’
  • Takie miejsce, reż. Andrzej Titkow, Polska, 11’
  • Pierwsza miłość, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska, 30’/52’
  • Powrót Agnieszki H., reż. Krystyna Krauze, Jacek Petrycki, Polska, Czechy, 77’
  • Poste Restante, reż. Marcel Łoziński, Polska, 14’
  • Moje zapiski z podziemia, reż. Jacek Petrycki, Polska, 39’
  • Zdradzeni / The Betrayed, reż. Clive Gordon, Wielka Brytania, 79’

Serdecznie zapraszamy też na masterclass, który odbędzie się 31 maja o 12:00 w Pałacu Potockich. Wstęp wolny.

Karnety i bilety na 64. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!

Harmonogram projekcji i wydarzeń towarzyszących jest dostępny na stronie.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Festiwal realizowany jest ze środków: Gminy Miejskiej Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Kreatywna Europa Komisji Europejskiej, Województwa Małopolskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.

Aktualności

39 z 1102