Dźwięki Muzyki – Dźwięki Afryki pod Wawelem i w Nowej Hucie

Jak zawsze w najpiękniejszym kinie pod gwiazdami pod samym wzgórzem wawelskim i po raz pierwszy w ogrodzie nowohuckiej Łaźni Nowej eksplozja dźwięków, tym razem naznaczonych afrykańskim rytmem. Bezpłatne pokazy plenerowe muzycznych dokumentów to już tradycja na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Swoją fascynację muzyką tego regionu przedstawią trzej mistrzowie: Alex Gibney, Mika Kaurismäki i Joe Berlinger oraz polski specjalista od dokumentu muzycznego Maciej Bochniak. A na ekranach legendy afrykańskiej sceny: rewelacyjna wokalistka Mariam Makeba i wspaniały pieśniarz Fela Kuti, obydwoje bardzo mocno zaangażowani w ruchy wyzwoleńcze i prawa człowieka. Będzie można posłuchać muzyki etiopskiej i nigeryjskiej oraz południowoafrykańskiej, ale także Paula Simona, który wraca po latach, by ponownie zagrać z autochtonami.

“Ethiopiques muzyka duszy”

Trzydzieści lat temu francuski muzykolog Francis Falceto odkrył i spopularyzował fenomen muzyki etiopskiej – unikalnej fuzji tradycyjnych brzmień oraz jazzu, soulu czy rock’n’rolla. Film opowiada o muzycznej pasji, która przetrwała mimo wszelkich politycznych czy społecznych zmian.

Produkcja HBO Europe dostępna aktualnie w HBO Max

“Mama Africa”

Mariam Makeba, najpiękniejszy głos Afryki, była symbolem marzeń i nadziei kontynentu, wybijającego się na niepodległość. Ta wybitna artystka, która występowała z największymi i dla największych, nigdy nie zapominiała o rasizmie i śmiało występowała przeciw apartheidowi. Jej drugi mąż Stokely Carmichael był aktywistą Czarnych Panter. Urodzona w RPA, musiała wiele lat swojego życia spędzić w USA. Do ojczyzny wróciła dopiero po uwolnieniu z więzienia Nelsona Mandeli. Zmarła w 2008 roku.

“Fela odnaleziony” 

Historia Feli Anikulapo Kutiego, jego życia, muzyki i roli społeczno-politycznej. Był twórcą nowego ruchu muzycznego Afrobeat, który wykorzystał jako forum do wyrażenia swoich rewolucyjnych poglądów politycznych skierowanych przeciwko rządom nigeryjskiej dyktatury w latach 70. i 80. XX wieku. Miał swój udział w doprowadzeniu do zmian demokratycznych w Nigerii oraz promocji polityki ruchu panafrykańskiego na świecie. 

“Pod niebem Afryki”

Z okazji 25. rocznicy wydania płyty “Graceland” Paul Simon wyrusza do południowej Afryki, gdzie nagrał ten słynny album z udziałem lokalnych muzyków. Była to wówczas decyzja kontrowersyjna – ze względu na politykę izolacji – w tym bojkot w sferze kultury – prowadzoną wobec RPA w proteście przeciw panującemu tam apartheidowi. Dziś Simon wyjaśnia motywy, które nim wtedy kierowały, analizując związki między sztuką i wielką polityką. W filmie pojawiają się także Harry Belafonte, David Byrne, Peter Gabriel, Philip Glass, Whoopi Goldberg czy Quincy Jones.

Partnerem cyklu jest PGE Energia Ciepła SA i Radio Kraków

                

 

Pokazy filmów w cyklu “Dźwięki muzyki”: 

“Ethiopiques – muzyka duszy” / “Ethiopiques – Revolt of the Soul”, reż. Maciej Bochniak, Polska, 71’
Produkcja HBO Europe dostępna aktualnie w HBO Max

  • 30 maj 2022 21:30 – Kino pod Wawelem 
  • 2 cze 2022 21:30 – Łaźnia Nowa

“Fela odnaleziony” / “Finding Fela!”, reż. Alex Gibney, USA, 119’

  • 1 cze 2022 21:30 – Kino pod Wawelem 

“Mama Africa”, reż. Mika Kaurismäki, Niemcy, Republika Południowej Afryki, Finlandia, 90’

  • 31 maj 2022 21:30 – Kino pod Wawelem
  • 3 cze 2022 21:30 – Łaźnia Nowa 

“Pod niebem Afryki” / “Under African Skies”, reż. Joe Berlinger, USA, 101’

  • 2 cze 2022 21:30 – Kino pod Wawelem 
Kategoria: News.

Aktualności

206 z 1105