Zapraszamy na bezpłatne pokazy dla widzów indywidualnych i grup szkolnych.
Jak co roku przewidzieliśmy w salach kinowych miejsce także dla młodszej widowni. Po raz kolejny na Krakowskim Festiwalu Filmowym będziemy mieli okazję zobaczyć filmy z sekcji Festiwal Dzieciom (Kids & Youth Fest).
Od poniedziałku do piątku (26-30 maja) w godzinach porannych organizowane będą specjalne bezpłatne pokazy przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Natomiast w sobotę i niedzielę zapraszamy na pokazy familijnych filmów dla widzów indywidualnych.
W ramach ZORGANIZOWANYCH POKAZÓW DLA SZKÓŁ zaprezentowane zostaną:
Niegdyś moja matka (2013) reż. Sophia Turkiewicz, 75′
Tak naprawdę nie znamy naszych rodziców. Przekonuje nas o tym reżyserka filmu, próbując dociec, dlaczego przed laty matka oddała ją do sierocińca. Urodzona w przedwojennej Polsce Helena sama doświadczyła sieroctwa i bezdomności, przeżyła zesłanie do gułagu i tułaczkę po świecie. Odtwarzając jej biografię na tle burzliwej historii XX wieku, reżyserka poznaje okoliczności, które zdeterminowały losy obu kobiet. Czy zdoła teraz wybaczyć swojej matce?
Film jest nominowany w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych 54. KFF.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką i producentem filmu.
Chłopaki z baletu (2014) reż. Kenneth Elvebakk, 73′
Balet kojarzy się przede wszystkim ze smukłymi tancerkami w tiulowych spódnicach, które z gracją poruszają się na puentach. Niewielu chłopców decyduje się pójść do szkoły baletowej. Tymczasem marzeniem Lukasa, Syverta i Torgeira, trzech gimnazjalistów z Oslo, jest zostać profesjonalnymi tancerzami. Kamera towarzyszyła nastolatkom przez trzy lata podczas ich codziennych treningów, zawodów i egzaminów wstępnych do Narodowej Akademii Baletu. Droga, którą wybrali chłopcy, wymaga licznych poświęceń, a wpisana jest w nią nieustanna rywalizacja. Sukces jednego z nich wystawia na próbę przyjaźń całej trójki.
Po seansie przewidziane jest spotkanie z zaproszonym gościem.
Przywódcy (2013) reż. Paweł Ferdek, 50′
Filip, Helena, Kais i Marcel, uczniowie jednej z warszawskich szkół podstawowych, startują w wyborach do samorządu szkolnego. Wraz ze zbliżającym się terminem głosowania kampania wyborcza nabiera rumieńców. Kandydaci na przewodniczącego samorządu szkolnego są zdeterminowani, by wygrać. Niepostrzeżenie dziecięca lekcja demokracji przeradza się w poważną grę o władzę, w której stawką jest honor, samoocena i akceptacja grupy rówieśniczej. W szkolnej kampanii wyborczej, niczym w krzywym zwierciadle, odbija się świat wielkiej polityki.
Po seansie przewidziane jest spotkanie z reżyserem oraz współrealizatorką filmu.
Young voices from the UK
Zestaw filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych przez brytyjską młodzież pod okiem mentorów – profesjonalnych filmowców (51 min.)
Dopóki starczy mi sił (2011) 10′
Jeśli masz zaledwie 16 lat, a rodzice wyrzucają cię z domu, musisz odnaleźć w sobie dużo siły i wiary, by z nadzieją patrzeć w przyszłość. Film został zrealizowany przez nastoletnich mieszkańców schroniska dla bezdomnej młodzieży i opowiada o ich własnych doświadczeniach.
Cel podróży (2011) 9′
W pobliżu ruchliwej londyńskiej stacji kolejowej King’s Cross znajduje się szkoła podstawowa, której uczniowie pochodzą z całego świata i mówią w sumie ponad 30 różnymi językami. Pomimo dzielących je różnic dzieci potrafią się ze sobą zaprzyjaźnić i wspólnie stworzyć film o swojej szkole.
Postaw się na moim miejscu (2011) 11′
Nie wszystkie dzieci mają szansę na szczęśliwe i spokojne dzieciństwo. Niektóre bardzo szybko dorastają, ponieważ od najmłodszych lat muszą opiekować się chorymi rodzicami lub rodzeństwem. Dojrzałość i poświęcenie młodych bohaterów są godne szacunku.
Kroki (2009) 2′
Ulicą raźnie maszeruje chłopiec. Oprowadza nas po swoim sąsiedztwie i opowiada, co lubi, a czego nie. Kim jest bohater filmu i dlaczego nie od razu poznajemy jego twarz?
Baby love (2010) 10′
Czy łatwo jest być nastoletnią mamą? Czternastoletnia Ashley na jeden dzień dostaje pod opiekę niemowlę. Okazuje się, że zajmowanie się dzieckiem nie jest tak beztroskie i przyjemne, jak to sobie wyobrażała. Czy dziewczynka sprosta macierzyńskim obowiązkom?
Wyścig (2011) 9′
Neil i David znają się od przedszkola. Neil zawsze różnił się od innych dzieci, ale to nie przeszkodziło Davidowi zaprzyjaźnić się z nim. Choć Neil miewa problemy w szkole i zdarza mu się nie panować nad swoim zachowaniem, chłopców łączy przyjaźń na dobre i na złe.
Po seansie przewidziane jest spotkanie z zaproszonym gościem.
Pokaz zrealizowany we współpracy z British Council.
FILMCLUB – zestaw brytyjskich filmów animowanych dla dzieci (65 min)
Ernesto (2011) reż. Corinne Ladeinde, 7′
Ernesto jest ostatnim chłopcem w szkole z kompletem mlecznych zębów. Widząc, że zaczyna przez to odstawać od swoich rówieśników, próbuje wszystkich sposobów, by pozbyć się kłopotu. Okazuje się jednak, że mleczaki Ernesta posiadają niezwykłe zdolności, dzięki którym chłopiec staje się szkolną gwiazdą.
Przyjaciele (2011) reż. Micky O’Donoghue, 3′
Samotny przybysz z odległej galaktyki zmierza statkiem kosmicznym w kierunku Ziemi. Celem jego podróży jest dziecięca sypialnia pełna zabawek. Przyjaźnie usposobiony kosmita próbuje nawiązać kontakt z jej mieszkańcami, lecz tylko w jednym z nich odnajdzie bratnią duszę.
Gawędziarz (2011) reż. Nandita Jain, 10′
Zastanawialiście się, dlaczego wgłębienia na orzechu kokosowym przypominają rysy ludzkiej twarzy? Odpowiedź na to pytanie daje indyjska legenda, którą 7-letniej Nirmali opowiada jej dziadek. Ponieważ starszy pan ma coraz większe kłopoty z pamięcią, w snuciu historii pomaga mu wnuczka.
Szkodniki (2008) reż. Marc Craste, 24′
Bohater filmu, łagodne, przypominające gryzonia stworzenie, żyje w harmonii z naturą. Gdy jego rajska łąka zostaje zabrana pod budowę miasta, zwierzątko musi przystosować się do nowych, nieprzyjaznych warunków. We wrogim świecie udaje mu się ocalić kruchą roślinę, symbol kiełkującej nadziei na zmiany. Adaptacja książki Helen Ward pod tym samym tytułem.
Słonie (2008) reż. Sally Pearce, 13′
Otoczenie, w którym żyje Kay Grey, tonie w szarościach: ściany domu pomalowane są na szaro, rodzice noszą szare ubrania, nawet jedzenie ma nieapetyczny szary kolor. Pewnego dnia rodzina odkrywa, że ich dom zamieszkują… słonie. Okazuje się, że te szaro ubarwione zwierzęta wniosą kolor w świat małej Kay.
Podróż kosmiczna według Johna (2008) reż. Jamie Stone, Anders Jedenfors, 3′
Czy istnieje życie na Marsie? Jak mogliby wyglądać jego mieszkańcy? Ile czasu potrzeba, by dolecieć z Ziemi na Czerwoną Planetę? Na te i inne pytania dotyczące kosmosu stara się odpowiedzieć 12-letni John Gillespie.
Dziewczynka ze światem we włosach (2011) reż. Debbie Howard, 4′
Posiadanie bujnych loków może być dla właścicielki takiej fryzury powodem do dumy, ale i źródłem zmartwień – kręcone włosy trudno rozczesać i wplątują się w nie niechciane przedmioty. Będziecie zaskoczeni tym, jakie niecodzienne okazy można znaleźć w czuprynie małej Jasmine.
Pokaz zrealizowany we współpracy z British Council.
Bliższe informacje i zapisy: [email protected]
Ponadto na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym będziemy mogli zobaczyć jeszcze 2 filmy w sekcji Kids & Youth Fest, wyświetlane w ramach POKAZÓW FAMILIJNYCH DLA WIDZÓW INDYWIDUALNYCH w kinie Mikro. Wstęp bezpłatny, zapisy nie obowiązują.
Tygrysi wojownik (2013) reż. David Alaux, Éric Tosti, 55′
Stara legenda mówi, że jedynie nieustraszony Tygrysi Wojownik wraz ze swoimi siedmioma towarzyszami może ocalić pingwiny przed złowrogimi morsami, które przejęły kontrolę nad ich wioską. Ping i Pong odnajdują w dżungli legendarnego bohatera i namawiają go, by ruszył im z pomocą. Do drużyny dołączają dwie ropuchy – Bob i Al, goryl Miguel, wyrak Gilbert, rybka Mały, guziec Fred i nietoperzyca Batrycja . Zabawna animacja o przyjaźni, współpracy i pokonywaniu swoich słabości.
Wielka podróż Wickiego (2011) reż. Christian Ditter, 96′
Kiedy wreszcie mały Wickie stanie się prawdziwym wikingiem? To pytanie nieustannie spędza sen z powiek jego ojca. Niezdarny i pokojowo usposobiony chłopiec nie zapowiada się na wielkiego wojownika, który z każdej wyprawy wraca z bogatymi łupami wojennymi. Wickie dostaje swoją szansę, gdy wyrusza w wielką podróż po zaginiony skarb. Wraz z wierną załogą i sprytną Svenią muszą prześcignąć i przechytrzyć Strasznego Svena.
Seans filmu Wielka podróż Wickiego rozpocznie spotkanie z aktorem Teatru Groteska!
Szczegółowy program festiwalowych projekcji znajduje się TUTAJ.
Kategoria: News.