Festiwalowe dokumenty po raz czwarty w kinach studyjnych!

Już niebawem na ekranach wybranych kin studyjnych będzie można zobaczyć najlepsze polskie dokumenty prezentowane na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym. Tym razem projekcje będą odbywać się także poza Małopolską – w Łodzi, Warszawie, Katowicach i Szczecinie. Pierwsze pokazy już w sierpniu!

Nasza pofestiwalowa dystrybucja się rozrasta. Ogromnie się cieszymy, że możemy dzielić się z coraz większą widownią znakomitymi tytułami. Tym razem prezentowane w konkursie polskim 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego dokumenty zostaną zaprezentowane nie tylko w Małopolsce, ale i w kilku innych polskich miastach. – opowiada Patrycja Czarny, kuratorka projektu.

Seanse w ramach przeglądu odbywać się będą od sierpnia do grudnia 2024. Każdego miesiąca na ekrany kin trafi jeden spośród wybranych tytułów. W Krakowie filmy będzie można obejrzeć w kinach Kika, Paradox, Mikro oraz w Kinie Pod Baranami. Pokazy odbędą się również w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej, na Zamku w Szczecinie, kinach Atlantic w Warszawie, Charlie w Łodzi oraz Światowid w Katowicach (od września).

Czwartą edycję przeglądu zainauguruje dokument o wybitnym artyście i grafiku, Grzegorzu Rosińskim. “Ja, Rosiński” w reżyserii Piotra Kielara towarzyszy współtwórcy serii komiksów “Thorgal” w chwili, w której decyduje się przejść na emeryturę. Ale co to faktycznie znaczy dla artysty zakończyć karierę? Rosiński wciąż tworzy i odejść zamierza tylko na własnych zasadach. Wciąż ma do dokończenia i poprawienia strony komiksowe Thorgala, co daje nam niecodzienną szansę podpatrzenia artysty w trakcie procesu twórczego. To także rozmowy z kolejnymi scenarzystami, burzliwe dyskusje z synem malarzem nad detalami rysunków, czy same rozważania Rosińskiego na temat własnej twórczości.

Pierwszy seans odbędzie się już 22 sierpnia w krakowskim Kinie Pod Baranami. W kolejnych dniach, aż do września dokument będzie pokazywany w pozostałych kinach.

Tytułem, który będzie można zobaczyć już we wrześniu jest “Plan Petera” Grzegorza Packa, w październiku zaprezentowany zostanie nagrodzony przez publiczność film “Wszystko ma żyć” Tetiany Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko, w listopadzie pokazany zostanie najnowszy film Tomasza Wolskiego, czyli nagrodzony Srebrnym Smokiem “Rok z życia kraju”. W grudniu widownia będzie miała okazję poznać “Lili” Sylwii Rosak. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z twórcami. 

Organizatorem wydarzenia jest Krakowska Fundacja Filmowa w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Harmonogram seansów:

  • “Ja, Rosiński”, reż. Piotr Kielar  (od 22 sierpnia)
  • “Plan Petera”, reż. Grzegorz Pacek (od 19 września)
  • “Wszystko ma żyć”, reż. Tetiana Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko (od 24 października)
  • “Rok z życia kraju”, reż. Tomasz Wolski (od 21 listopada)
  • “Lili”, reż. Sylwia Rosak (od 12 grudnia)

Bilety będą dostępne w wirtualnych i stacjonarnych kasach kin.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku. 

Aktualności

22 z 1102