Powrót Agnieszki H.
Polska, Czechy2013dokument77'Retrospektywa Jacka Petryckiego (2024)
"Powrót Agnieszki H." jest lekką i w wielu miejscach dowcipną opowieścią o studenckich latach najsławniejszej polskiej reżyserki Agnieszki Holland, która studiowała na FAMU w latach 1966 - 1971. Był to okres politycznych przełomów, artystka aktywnie uczestniczyła w wydarzeniach Praskiej Wiosny oraz protestach studenckich przeciwko tzw. normalizacji w Czechosłowacji. W 1970 r. na kilka tygodni trafiła do więzienia. W filmie powraca do miejsc znanych z młodości, a także do przyjaciół. W podróży towarzyszy jej dwóch kolegów z FAMU, operator Andrzej Koszyk oraz dokumentalista Andrzej Zajączkowski. Powodem jej kolejnego powrotu do Czech była realizacja serialu "Gorejący krzew", który opowiada o wydarzeniach związanych z samospaleniem Jana Palacha. Walorem dokumentu jest to, iż za kamerą stanął wieloletni przyjaciel i współpracownik reżyserki, operator najważniejszych jej filmów fabularnych, Jacek Petrycki. Ich relacja jest bardzo bliska i nacechowana pełnią zrozumienia. Dzięki wytworzeniu szczególnego porozumienia w trójkącie bohaterka - kamera - operator powstał bardzo intymny portret reżyserki, która do dziś jest wierna swoim ideałom z czasów młodości. [materiały TVP]
- reżyseria
- Krystyna Krauze
Absolwentka reżyserii dokumentalnej FAMU. Zrealizowała dla telewizji czeskiej kilka reportaży. Autorka filmu dokumentalnego „Nasz Vasek – siła bezsilnych”, którego bohaterem jest Václav Havel, a tematem jego relacje z Polską oraz kontakty polskiej i czechosłowackiej opozycji.
Jacek PetryckiOperator i realizator filmów fabularnych, dokumentalnych i teatrów telewizji, urodzony 1 grudnia 1948 roku w Poznaniu. Jest laureatem nagrody BAFTA Brytyjskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu "The Betrayed" (1996), a także wielu zagranicznych i polskich nagród, w tym nominacji do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za zdjęcia do filmu Mariusza Malca "Człowiek wózków" (2002). Autor zdjęć do najgłośniejszych dokumentów lat 70.: "Życiorys" (1975) i "Szpital" (1976) Krzysztofa Kieślowskiego, "Jak żyć" (1977) i "Próba mikrofonu" (1980) Marcela Łozińskiego, a także filmów innych dokumentalistów. Jest także autorem zdjęć do filmów tzw. kina moralnego niepokoju, na stałe kojarzony z tym nurtem: "Spokoju" (1976) i "Amatora" (1979) Krzysztofa Kieślowskiego, "Aktorów prowincjonalni" (1978) czy wykraczającej poza ten nurt "Kobiety samotnej" (1981) Agnieszki Holland.
- zdjęcia
- Jacek Petrycki
- scenariusz
- Krystyna Krauze
- muzyka
- Maciej Kaziński, Maria Bikont, Mikołaj Trzaska
- montaż
- Evženie Brabcová
- Fotos