Oko w oko. Reżyser-bohater.
Krakowski Festiwal Filmowy to nie tylko fascynujące filmy dokumentalne, krótkometrażowe i animowane z całego świata, ale także ich twórcy. Zarówno utytułowani filmowcy, wielokrotnie nagradzani na prestiżowych festiwalach międzynarodowych jak i debiutanci. To właśnie im poświęcona jest tegoroczna identyfikacja wizualna Festiwalu stworzona przez duet projektantów, Kubę Sowińskiego i Jakuba De Barbaro.
Na plakatach 61.Krakowskiego Festiwalu Filmowego widzimy fotografie portretowe reżyserek i reżyserów, których twarze zasłaniają wycinki z filmowych klatek, ukazujące protagonistów zwróconych w ich stronę. Postaci wydają się patrzeć na siebie. Na cykl projektów składa się kilkanaście par postaci, które utożsamiają osobistą, intymną relację reżysera i bohatera filmu. To jakość tej relacji wpływa na finalny kształt filmu.
Wyrazisty bohater, mocny temat, fascynująca opowieść mogą też przysłonić samą postać twórcy filmu, który przyjmuje rolę skupionego obserwatora, tajemniczego towarzysza, dyskretnego powiernika lub niewidzialnego demiurga. Co ciekawe, Krakowski Festiwal Filmowy jest jednym z nielicznych, który przyznaje nagrody właśnie reżyserom. Niezwykle ważnym elementem wydarzenia są także spotkania publiczności z twórcami festiwalowych filmów.
Ponadto, jak podkreśla Kuba Sowiński, współautor koncepcji, na plakatach nie widzimy twarzy co może ilustrować obecny czas pandemii, przymusowego odosobnienia i zakrywających nas masek, które powodują że możemy nawet nie znać wyglądu nowo poznawanych osób.
W 2011 roku Krakowski Festiwal Filmowy rozpoczął współpracę z duetem projektantów, Kubą Sowińskim i Jakubem de Barbaro, którzy zdecydowali się zastąpić coroczny autorski plakat Festiwalu nowatorskim konceptem, który mimo znaczących modyfikacji wizualnych realizowany jest konsekwentnie do tej pory.
W poprzednich latach duet twórców systematycznie opierał projekty plakatów Festiwalu o treści pochodzące z festiwalowych filmów. Tworzył śmiałe kompozycje, posługując się nieoczywistymi klatkami filmowymi, precyzyjnie wyselekcjonowanymi cytatami, prowokacyjnymi listami dialogowymi lub samymi tytułami filmów, zapisanymi w oryginalnych językach, z często egzotycznych krajów ich produkcji. Poszczególne elementy identyfikacji tworzyły zawsze niezwykle spójną całość z miejscem ich ekspozycji i generowały nowy samodzielny, niekiedy zabawny, a niekiedy kontrowersyjny kontekst.
Plakaty Krakowskiego Festiwalu Filmowego autorstwa Jakuba de Barbaro oraz Kuby Sowińskiego otrzymały nagrodę publiczności w konkursie opraw graficznych festiwali filmowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie oraz otrzymały prestiżową srebrną nagrodę European Design Awards w kategorii Druki Identyfikacji Wizualnej!
Jakub de Barbaro – Urodzony w 1977 roku w Krakowie projektant, specjalizujący się w grafice wydawniczej i identyfikacji wizualnej. Współzałożyciel spółdzielni artystycznej Goldex Poldex (2008-2012) oraz Szalonej Galerii (2017). Dawniej wykładowca Raffles Design Institute w Szanghaju. Współpracuje głównie z instytucjami kultury w kraju i za granicą.
Kuba Sowiński – Urodzony w 1973 roku w Krakowie, projektant grafiki użytkowej, współtwórca ogólnopolskiego kwartalnika projektowego „2+3D”. Wraz z Wojciechem Kubieną prowadzi studio projektowe Biuro Szeryfy oraz pracuje na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Specjalizuje się w grafice wydawniczej, współpracuje głównie z instytucjami kultury i wydawnictwami.
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym współorganizatora – Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Województwa Małopolskiego.
61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 w krakowskich kinach oraz online.