Inauguracja Docudays UA na KFF

Ukraiński festiwal Docudays UA na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Docudays UA Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka jest największym festiwalem filmów dokumentalnych w Ukrainie. Tegoroczna edycja miała rozpocząć się 25 marca w Kijowie. W wyniku brutalnego ataku Rosji i trwającej wojny, nie jest to możliwe. Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego postanowili wesprzeć przyjaciół i wbrew okrutnemu losowi zorganizować część ukraińskiego festiwalu w Krakowie…w kinie Kijów.

62. Krakowski Festiwal Filmowy rozpoczął się wczoraj w wypełnionej po brzegi sali kina Kijów od projekcji filmu dokumentalnego “Syndrom Hamleta” w reżyserii jednego z najważniejszych duetów polskiego kina: Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Film został ukończony tuż przed wybuchem wojny w 2022 roku w Ukrainie, a w świetle aktualnych wydarzeń nie pozwala przestać myśleć o losach bohaterów, z których część walczy teraz na froncie.

Zaledwie dzień wcześniej, jeden z nich, Sławik Gawianiec dostał specjalną przepustkę i z pomocą ukraińskiej armii zdążył dotrzeć do Krakowa na wydarzenie by dać osobiste świadectwo piekła, które toczy się za wschodnią granicą. Publiczność obecna na sali kina Kijów powitała go długą owacją na stojąco. Reżyserka filmu, Elwira Niewiera wygłosiła też pełne emocji słowa na temat konieczności niesienia pomocy Ukrainie przez cały zachodni świat. 

Drugiego dnia festiwalu (30 maja) o godzinie 18:00 odbędzie się inauguracja Docudays w kinie Kijów filmem “Na hałdach” (reż. Taras Tomenko), który miał otwierać ukraiński festiwal. Obecne będą dyrektorki festiwalu Docudays: Darya Bassel i Viktoria Leshchenko. A o godzinie 20:30, również w kinie Kijów, rozpocznie się projekcja “Kruchej pamięci” Igora Ivanko. Ten ukraiński film zakwalifikował się do międzynarodowego konkursu dokumentalnego KFF .

W kolejnych dniach, codziennie o godz. 18.00 w kinie Kijów będzie można obejrzeć wszystkie filmy dokumentalnego konkursu festiwalu u Docudays UA. Projekcje w Krakowie traktowane będą jako krajowe (ukraińskie) premiery, co pozwoli utrzymać im status premier międzynarodowych i zapewni twórcom otwartą ścieżkę do ubiegania się o udział w kolejnych prestiżowych wydarzeniach filmowych.

Filmy oglądałem przez kilka godzin ze ściśniętym sercem.Podsumowuje Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. – Pokazują Ukrainę jeszcze sprzed tej zbrodniczej agresji, ale echa wojny na Krymie są tam obecne, a zagrożenie dla całego kraju coraz bardziej realne. To bardzo bolesne, gdy wyobrażam sobie te miejsca i tych ludzi teraz. Wierzę, że filmy przedstawimy wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Kijowa, a po projekcjach porozmawiamy z ich twórcami. Obecność filmów, projektów i gości z Ukrainy będzie wyrazem solidarności polskiego i międzynarodowego środowiska filmowego z naszymi sąsiadami.

Ponadto, w programie festiwalu można obejrzeć poniższe filmy na temat Ukrainy:

Syndrom Hamleta (film otwarcia, konkurs polski i międzynarodowy konkurs dokumentalny)

Moja Ozerna (konkurs polski)

Krucha pamięć (międzynarodowy konkurs dokumentalny)

Widzowie z Ukrainy mają wstęp wolny na wszystkie seanse Krakowskiego Festiwalu Filmowego, wystarczy że wcześniej pobiorą wejściówkę.

Cały dochód ze sprzedaży biletów na pokazy ukraińskich filmów zostanie przekazany festiwalowi Docudays UA.

Krakowski Festiwal Filmowy odbywa się w krakowskich kinach od 29 maja do 5 czerwca oraz online od 3-12 czerwca 2022 roku.

Szczegółowy program i harmonogram projekcji są dostępne na stronie www.krakowfilmfestival.pl.

Kategoria: News.

Aktualności

198 z 1102