DOC LAB POLAND 2025 – nabór projektów

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego wraz z Krakowskim Festiwalem Filmowym ogłaszają nabór na DOC LAB POLAND – największy w Polsce program dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych. Najlepsze projekty otrzymają nagrody! Zgłoszenia należy składać do 24 stycznia 2025 roku. 

Aplikacje przyjmowane są na dwa odrębne komponenty: 𝗗𝗢𝗖 𝗟𝗔𝗕 𝗦𝗧𝗔𝗥𝗧 dla projektów w developmencie lub 𝗗𝗢𝗖 𝗟𝗔𝗕 𝗚𝗢 dla filmów w montażu.

Po warsztatowej sesji w warszawie twórcy będą mieli okazje skonsultować swoje projekty z uznanymi światowymi ekspertami podczas sesji krakowskiej, a także zaprezentowania ich międzynarodowemu gronu decydentów podczas publicznych sesji pitchigowych Docs to Start i Docs to Go, organizowanych w ramach KFF Industry – wydarzenia branżowego podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

DEADLINE: 24 STYCZNIA

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Wszelkie pytania prosimy kierować mailem na adres: [email protected]
Regulamin oraz potrzebne informacje: Regulamin Doc Lab Poland

Szczegóły dotyczące programu:

DOC LAB START – dla projektów filmowych w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć. Udział biorą: reżyser i producent. Projekty pełno- lub średniometrażowe, nie krótsze niż 50 min.

W ramach komponentu DOC LAB START twórcy mają możliwość konsultacji merytorycznej projektu pod kątem rozwoju tematu i dramaturgii, wyboru bohaterów i sposobu narracji, pracy nad budżetem i planem finansowania, opracowania koncepcji prezentacji projektu, poszukiwania partnerów do produkcji i finansowania. W skład warsztatów wchodzą dwie intensywne sesje: pierwsza w kwietniu i druga odbywająca się na przełomie maja i czerwca (w ramach KFF Industry).

W drugiej sesji projekty tego komponentu biorą udział w pitchingu DOCS TO START na Krakowskim Festiwalu Filmowym, po którym odbywają się indywidualne spotkania z ekspertami, potencjalnymi koproducentami, funduszami filmowymi, przedstawicielami telewizji i zagranicznych marketów koprodukcyjnych (np. Amsterdam, Lipsk, Jihlava, Sheffield i inne).

DOC LAB GO – dla filmów w fazie montażu. Udział biorą: reżyser i producent i ewentualnie także montażysta. Projekty pełno- lub średniometrażowe.

Udział zakłada konsultacje wersji montażowych z wybitnymi montażystami i reżyserami, opracowanie strategii komunikacji, promocji i dystrybucji filmu, przygotowanie pakietów promocyjnych, konsultacje z dystrybutorami i agentami sprzedaży, pracę nad strategią festiwalową. W skład warsztatów wchodzą dwie intensywne sesje: pierwsza w kwietniu oraz druga na przełomie maja i czerwca (w ramach KFF Industry).

Pitching DOCS TO GO na Krakowskim Festiwalu Filmowym umożliwia indywidualne spotkania z selekcjonerami najważniejszych światowych festiwali (IDFA, DOK Leipzig, Hot Docs, Berlinale, Visions du Reel), dystrybutorami, agentami sprzedaży (np. Autlook Film Sales, Deckert Distribution, Wide House, First Hand Films, Doc Alliance Films), redaktorami zamawiającymi – poszukiwanie partnerów dystrybucyjnych.

DOC LAB POLAND, który w 2024 roku obchodził swoje dziesięciolecie, to największy w Polsce program dla dokumentalistów organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Co roku najważniejsze wydarzenia: pitchingi i spotkania (ok. 300 spotkań każdego roku) odbywają podczas KFF Industry. W ciągu 10 dotychczasowych edycji z programu skorzystało ok 220 projektów (ok 400 uczestników), z których powstało już ponad 120 filmów zdobywających nagrody na całym świecie. Autorzy najlepszych projektów co roku mają szansę na nagrody w postaci grantów finansowych, bonów na usługi postprodukcyjne oraz zaproszenia na najważniejsze europejskie markety koprodukcyjne. W ciągu 10 edycji partnerzy programu ufundowali nagrody o łącznej wartości ok. 1 000 000 PLN. W programie uczestniczyli twórcy wielu głośnych i wielokrotnie nagradzanych dokumentów ostatnich lat m.in. Eliza Kubarska, Agnieszka Zwiefka, Małgorzata Kozera-Topińska, Maciej Cuske, Michał Bielawski, Tomasz Wolski, Łukasz Kowalski, Marek Kozakiewicz, Piotr Stasik, Paweł Chorzępa, Piotr Bernaś czy Małgorzata Goliszewska.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Odbywa się od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. W dziesięciu edycjach DOC LAB POLAND uczestniczyło już ponad 220 filmowych projektów.

Wśród projektów, które uczestniczyły w minionych edycjach DOC LAB POLAND są m.in. „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej (Millennium Docs Against Gravity Film Festival, Festival international d’Autrans – Montagne), „Skąd Dokąd” Macieja Hameli (Millennium Docs Against Gravity Film Festival, Sheffield Doc Film Festival), „Silent Love” Marka Kozakiewicza (Visions du Reel Film Festival, Hot Docs International Film Festival, IDFA Film Festival), „Lombard” Łukasza Kowalskiego (Athens International Film Festival, Millennium Docs Against Gravity), „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Złoty Lajkonik na 60. KFF, nagroda Jury Clinique de Genolier na Vision du Reel), „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske (m.in. Srebrny Lajkonik na 60. KFF), „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej (premiera na Hot Docs Canadian International Documentary Festival), „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji)i wiele innych. Elementem programu jest jedyny w Polsce market koprodukcyjny – CEDOC Market, w którym co roku uczestniczy ok. 30 producentów z całego świata (ok. 450 spotkań).

2024 rok również przyniósł liczne sukcesy filmów, które były rozwijane na DOC LAB POLAND w minionych latach. Filmy uczestników poprzednich edycji zdobyły Złotego Lajkonika i 4 nagrody na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Nasza absolwentka, reżyserka filmu „Drzewa milczą” Agnieszka Zwiefka zdominowała Ceremonię Rozdania Nagród KFF. Zdobyła aż 3 laury, w tym Złotego Lajkonika. Jury Konkursu Polskiego Krakowskiego Festiwalu Filmowego, przyznając Złotego Lajkonika Agnieszce Zwiefce, wyróżniła również Runę Husni, bohaterkę filmu „Drzewa milczą”, za szczególną możliwość zaproszenie twórców do jej prywatnego świata. Film oprócz Złotego Lajkonika i wyróżnienia dla bohaterki w konkursie polskim otrzymał wyróżnienie w konkursie międzynarodowym i rekomendację Krakowskiego Festiwalu Filmowego do Europejskiej Nagrody Filmowej. Drugi film z DOC LAB POLAND, który wrócił do domu z nagrodą Krakowskiego Festiwalu Filmowego to „Tylko dzień i noc” Grzegorza Brzozowskiego. Film otrzymał w Krakowie Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne pod mecenatem Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Uczestnicy DOC LAB POALND oraz CEDOC Market i ich filmy są doceniani na międzynarodowych festiwal filmowych: Maciej J. Drygas i film „Pociągi” (IDFA, nagroda główna za najlepszy film, nagroda za montaż), Zvika Gregory Portnoy i Zuzanna Solakiewicz i film „Gość” (IDFA, nagroda za najlepsze zdjęcia), Agnieszka Zwiefka i jej film „Drzewa milczą” (Festiwal Filmowy DocAviv i nagroda „Beyond The Screen”; Giffoni Valle Piana MFF, nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego), Karina Będkowska i „Moja Ozerna” ( ETHNOFILM Festival i nagroda Cadaca City Award) oraz Małgorzata Kozera i „Twarze Agaty” (DokuBaku International Documentary Film Festival Grand Prix.