Jury 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

24 jurorów oceni 98 konkursowych filmów.

24 jurorów w 6 gremiach oraz jury studenckie ocenią 98 konkursowych filmów.

Jury międzynarodowego konkursu dokumentalnych filmów muzycznych DocFilmMusic

Petr Zelenka (Czechy) – przewodniczący 
Reżyser filmowy, scenarzysta, dramatopisarz. Urodził się w 1967 roku. Studiował scenopisarstwo na  Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (FAMU). Pracował jako dramaturg studia filmowego Barradov, a jego pierwsze scenariusze zrealizowała  w latach 1990-1996 Czeska Telewizja. Jest autorem dokumentu muzycznego Mňága Happy-end (1996), jednak największą sławę przyniosły mu filmy fabularne, które odniosły międzynarodowy sukces stając się kultowymi filmami przełomu wieków, m.in.: Guzikowcy (1997), Samotni (2000), Rok diabła (2002), czy Opowieści o zwyczajnym szaleństwie (2005).

Andy Markowitz (Wielka Brytania)
Współzałożyciel i szef działu zarządzania treścią największego na świecie portalu poświęconego dokumentom muzycznym MusicFilmWeb.com, który oferuje m.in. wywiady, newsy, recenzje, bazę filmów i – wkrótce – także możliwość oglądania filmów na żądanie. Pochodzi z obszaru metropolitalnego Baltimore–Washington w USA. Był redaktorem alternatywnego tygodnika „Baltimore City Paper”, spędził również kilka lat w Pradze jako niezależny dziennikarz. Obecnie mieszka w Sheffield w Wielkiej Brytanii wraz z żoną i czeskim kotem, ulubieńcem rodziny.

Jeroen Berkvens (Holandia) 
Absolwent reżyserii na Akademii Sztuk Pięknych w Bredzie, którą ukończył filmem Let me have it all, opowiadającym historię soulowego muzyka Sly’a Stone’a. W swojej pracy artystycznej  często powraca do tematów muzycznych, jak choćby w nagrodzonym na krakowskim festiwalu filmie Jimmy Rosenberg – ojciec, syn i talent. Poza reżyserią okazjonalnie zajmuje się także produkcją. Ma duże doświadczenie jako pedagog – wykładał m. in. na swojej macierzystej uczelni, prowadził również liczne warsztaty i szkolenia. Od 2010 uczy reżyserii w Holenderskiej Akademii Filmowej  w Amsterdamie. 

Jury międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych

Andrzej Jakimowski (Polska) – przewodniczący
Reżyser, scenarzysta, producent. Urodził się w 1963 roku w Warszawie. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego filmografia obejmuje filmy krótkometrażowe, dokumentalne oraz pełnometrażowe fabuły, które prezentowane były na całym świecie i przyniosły autorowi szereg nagród.  Zmruż oczy (2002) wywalczył Nagrodę Główną na festiwalu filmowym w San Francisco oraz nagrody Orła m.in. za najlepszy film i reżyserię; Sztuczki (2007) – nagrodę za najlepszy film w sekcji Giornate degli Autori na festiwalu w Wenecji i Złote Lwy dla najlepszego filmu na festiwalu w Gdyni. Jego najnowszy film Imagine (2012) nagrodzono za najlepszą reżyserię na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Maike Mia Höhne (Niemcy)
Reżyserka, kuratorka sekcji Berlinale Shorts na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Studiowała komunikację wizualną w Hamburgu i Hawanie. Pracowała jako filmowiec w Buenos Aires, Paryżu i Brukseli. Jej filmy krótkometrażowe dystrybuowane są przez Arsenal – Instytut Filmu i Sztuki Wideo oraz hamburską Agencję Krótkiego Metrażu. Działa na różnych polach związanych z filmem. Obecnie kończy pracę nad swoim filmem pełnometrażowym oraz przygotowuje cykl filmów o kinie zaangażowanym – eksperymentalnym i lewicowym. Ma dwoje dzieci, mieszka w Hamburgu.

Igor Kovaliov (Rosja)
Reżyser, animator, projektant. Urodził się w 1954 roku w Kijowie. Jest założycielem legendarnego moskiewskiego Studia Animacji Pilot. Z niego właśnie wywodzą się utalentowani reżyserzy, tworzący m.in. dla znanego hollywoodzkiego studia produkcyjnego Klasky Csupo, w którym Kovalyov pracuje od 1991 roku. Współreżyserował pierwszy pełnometrażowy film studia The Rugrats Movie. Jego animacje były pokazywane i wielokrotnie nagradzane na całym świecie. Jest również twórcą m.in. nominowanego do nagrody Emmy serialu telewizyjnego Aahhh!!! Real Monsters, odcinków seriali Rugrats i Duckman, reklam i filmów internetowych.

Sourav Sarangi (Indie)
Reżyser, scenarzysta, montażysta i producent. Po ukończeniu Presidency College w Kalkucie rozpoczął studia w dziedzinie montażu w Indyjskim Instytucie Filmowo-Telewizyjnym w Pune. Zadebiutował w 2007 roku filmem Tusu Katha, który prezentowany był na wielu międzynarodowych festiwalach. Od tego czasu pracuje przy realizacji filmów zarówno dokumentalnych, jak i fabularnych. Był szefem programowym w prywatnych stacjach telewizyjnych w Indiach. Wykłada w kilku szkołach filmowych. Jego dokumenty, m.in. Bilal (2008), Bhangon (2006) i Thirst Of God (1997) pokazywane były na całym świecie, zdobyły także wiele nagród. Jego najnowszy film Char… Ziemia niczyja zaprezentowany zostanie podczas 53. KFF w cyklu „Opowieści ze świata”. 

Dorota Masłowska (Polska) 
Pisarka, autorka powieści i dramatów, felietonistka. Urodziła się w 1983 roku w Wejherowie. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W 2002 roku wydała swoją debiutancką powieść Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, która wywołała sporo kontrowersji, lecz jednocześnie stała się bestsellerem wydawniczym. Przyniosła też autorce Paszport Polityki oraz nominację do nagrody „Nike”. Nagrodę tę otrzymała w 2006 roku za kolejną powieść Paw królowej. Jest autorką dramatów (Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, Miedzy nami dobrze jest), a także felietonów i recenzji.

Jury międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych

Siergiej Dworcewoj (Rosja) – przewodniczący
Reżyser filmowy. Urodził się w 1962 roku w Czymkencie w Kazachstanie. Ukończył wyższą szkołę lotniczą w Krzywym Rogu na Ukrainie, wydział radiotechniczny w Instytucie Elektrotechnicznym w Nowosybirsku oraz wyższy kurs dla reżyserów filmowych i scenarzystów w szkole filmowej w Moskwie. Przez 9 lat pracował w Kazachstanie dla linii lotniczych Aerofłot jako radioinżynier. Zrealizował 4 filmy dokumentalne, z których dwa: Szczęście (1995) i Dzień chleba (1998) nagrodzone zostały Złotymi Smokami na festiwalu w Krakowie. Jego debiut fabularny Tulpan (2008) prezentowany był na całym świecie i nagradzany na najbardziej prestiżowych festiwalach.

Veton Nurkollari (Kosowo)
Współzałożyciel i dyrektor programowy największego w Kosowie festiwalu filmów dokumentalnych i krótkometrażowych DokuFest, odbywającego się od 2002 roku. Jest inicjatorem i kuratorem corocznej wystawy fotografii dokumentalnej DokuPhoto, która odbywa się równolegle z festiwalem. Wchodzi w skład komitetu doradczego Bałkańskiego Centrum Dokumentu, znajdującego się w Sofii, oraz jest członkiem komisji selekcyjnej nagród Cinema Eye Honors, przyznawanych w Nowym Jorku filmom o charakterze niefabularnym. Jest zaangażowany w promocję dokumentów na obszarach wiejskich w Kosowie poprzez projekt „Cinema at Your Door”. Wykłada również reżyserię filmu dokumentalnego w szkołach wyższych.

David Fisher (Izrael)
Jeden z najbardziej znanych dokumentalistów izraelskich. Jest reżyserem i producentem, mentorem dla młodych, dobrze zapowiadających się filmowców. W latach 1999-2008 był dyrektorem generalnym New Israeli Foundation for Cinema and TV. Zainicjował wtedy i rozwinął program „Greenhouse”, mający na celu wspieranie rozwoju twórczości dokumentalnej filmowców z regionu Morza Śródziemnego, jak również promowanie dokumentów izraelskich na arenie międzynarodowej. Zrealizował kilkanaście filmów, w tym rodzinną trylogię dokumentalną, którą tworzą: Love Inventory, Mostar Round-Trip oraz Six Million and One – wszystkie wielokrotnie nagradzane i pokazywane na całym świecie na festiwalach filmowych oraz w regularnej dystrybucji.

Jerzy Zieliński (Polska)
Operator filmowy. Urodził się w 1950 roku w Szczecinie. Swoją karierę zaczynał w Polsce w latach siedemdziesiątych. Współpracował z Filipem Bajonem (Aria dla atlety) i Wojciechem Marczewskim (Dreszcze). W latach osiemdziesiątych wyjechał za granicę, gdzie zrealizował zdjęcia do kilkudziesięciu filmów fabularnych i dokumentalnych oraz seriali telewizyjnych. Współpracował m.in. z Agnieszką Holland (Plac Waszyngtona, Trzeci cud), Patem O’Connorem (Cal). Jest laureatem wielu nagród, w tym nagrody za zdjęcia do filmu Elementarz (reż. W. Wiszniewski, 1976) na Krakowskim Festiwalu Filmowym (1981). Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych (ASC) oraz przewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.

Marion Döring (Niemcy)
Dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej. Ukończyła studia językowe na uniwersytecie w Moguncji, pracowała jako dziennikarka. Z Europejską Akademią Filmową związana jest od początków jej istnienia (1988). Dyrektorką została w 1996 roku, od 2004 roku jest zaangażowana w realizację Europejskich Nagród Filmowych, a od roku 2006 jest dyrektorem zarządzającym EFA Productions gGmbH, firmy współorganizującej – razem z Akademią – Europejskie Nagrody Filmowe.


Jury konkursu polskiego

Adam Sikora – przewodniczący/chairman
Operator filmowy, reżyser, fotograf, malarz. Urodził się w Mikołowie w 1960 roku. Jest absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Zrealizował zdjęcia do kilkudziesięciu filmów fabularnych (m.in. Cztery noce z Anną, Essential Killing – oba w reż. Jerzego Skolimowskiego; Młyn i krzyż, reż. Lech Majewski), dokumentalnych i seriali telewizyjnych. Jest autorem wielokrotnie nagradzanych dokumentów, m.in. Bluesmani – ballada o Janku „Kyksie” Skrzeku (1999), Boże Ciało (2005). Realizował także spektakle Teatru Telewizji oraz programy kulturalne dla TVP. W 2012 roku otrzymał nagrodę Czeskiego Lwa za zdjęcia do filmu W cieniu (reż. David Ondříček). Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).

Jacek Hugo-Bader
Dziennikarz i autor licznych reportaży, od 1990 roku związany z Gazetą Wyborczą. Uwielbia Rosję i byłe kraje Związku Radzieckiego. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny i Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową do Władywostoku. Reportaże z tej wyprawy zostały wydane w zbiorze Biała gorączka. Jest także autorem nominowanej do nagrody „Nike” książki W rajskiej dolinie wśród zielska oraz Dzienników kołymskich – reporterskiej relacji z wędrówki po tej najstraszniejszej wyspie Archipelagu Gułag. Dwa razy zdobył nagrodę Grand Press w kategorii reportażu, trzy razy nagrodę główną Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Przebiegł kilkadziesiąt maratonów klasycznych i narciarskich.

Agnieszka Traczewska
Wielokrotnie nagradzana producentka filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych. W 1998 roku założyła firmę produkcyjną Studio Largo, w której zrealizowała wiele znakomitych filmów. Stale pracuje z Marią Zmarz-Koczanowicz (m.in. Dworzec Gdański, Wiera Gran, Zwyczajny marzec), lecz współpracuje także z innymi znanymi dokumentalistami i realizatorami. W programie tegorocznego festiwalu zobaczymy jej najnowszą produkcję Miłosz (reż. Katarzyna Gondek).

Ryszard Jaźwiński 
Dziennikarz radiowy, moderator spotkań z filmowcami, a ostatnio nawet DJ na wielu festiwalach filmowych w kraju i za granicą. Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, a tuż potem, w 1991 roku, rozpoczął pracę w Programie III Polskiego Radia. Od 1997 roku prowadzi autorską audycję „Trójkowo, filmowo”, trzykrotnie nominowaną do prestiżowej Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i jej zdobywczynią w 2010 roku. Autor wielu wywiadów z gwiazdami i autorytetami kinematografii, także w codziennym trójkowym cyklu „Fajny film…”. Jest również autorem cyklicznego programu telewizyjnego "Hot doc" w Planete +, poświęconego filmom dokumentalnym. Pozostaje wierny swoim zainteresowaniom filmowym – sporą część życia spędza w kinie.

Marek Skrobecki
Reżyser filmów animowanych. Urodził się w 1951 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i reżyserii filmu animowanego w PWSFTviT. Zadebiutował  filmem Epizod (1988). Jest autorem filmów realizowanych głównie  klasycznymi technikami lakowymi , jak np. D.I.M. (1992), Ichtys (2005), Danny Boy (2010). Jego animacje prezentowane były na wielu festiwalach filmowych, zdobyły również wiele nagród. Współpracował przy realizacji nagrodzonego Oscarem filmu Piotruś i wilk (reż. Suzie Templeton). Oprócz filmów animowanych realizował także czołówki telewizyjne, reklamy oraz teledyski zespołu Agressiva 69. Związany jest ze studiem filmowym Se-ma-for w Łodzi.

FICC JURY
Anita Moe (Norwegia)
Michael Schäfer (Niemcy)
Grzegorz Rylski (Polska)

FIPRESCI JURY
Marco Lombardi (Włochy)
Harri Römpötti (Finlandia)
Lesław Roman Czapliński (Polska)
 
JURY STUDENTÓW MIASTA KRAKOWA
KONKURS POLSKI
Katarzyna Dworak
Małgorzata Wójcik
Aleksander Małecki

KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWY
Lucyna Adamska  
Aleksandra Koźmińska  
Krzysztof Siwoń  

KONKURS DOKUMENTALNY
Małgorzata Lisiecka  
Mateusz Góra  
Filip Nowak  

 

Kategoria: News.

Aktualności

804 z 1086