Jury 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Składy jurorskie wszystkich konkursów festiwalu.

 

Gwarantem profesjonalnej oceny konkursowych filmów jest starannie wybrane jury. W gronie kilkunastu ekspertów, którzy przyjęli zaproszenie Festiwalu, zasiądzie między innymi Benjamin Cleary, laureat tegorocznego Oscara za krótką fabułę “Jąkała”. Ewa Puszczyńska, producentka nagrodzonego Oscarem filmu “Ida” będzie pełnić funkcję przewodniczącej jury międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych. Dokumenty muzyczne oceni zespół pod wodzą pioniera wideoklipów, autora pierwszych teledysków Beatlesów czy Rolling Stones, Micheala Lindsay-Hogga. Natomiast jury konkursu polskiego będzie obradowało pod przewodnictwem Joanny Kos-Krauze, cenionej scenarzystki i reżyserki. Przewodniczącym jury w konkursie dokumentalnym będzie Klaus Eder, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, FIPRESCI.

 

JURY KONKURSU DOKUMENTALNEGO

 

KLAUS EDER (Niemcy) – PRZEWODNICZĄCY
Studiował literaturę na uniwersytecie w Stuttgarcie. Redaktor miesięcznika “film” (1966-1968), krytyk filmowy w rozgłośni publicznej Bayerischer Rundfunk. Kurator serii 30 filmów o Niemczech lat 50. prezentowanej w New York Film Society of Lincoln Center oraz serii filmów Helmuta Käutnera, której towarzyszyła książka wydana przez Goethe-Institut. Autor licznych książek, m.in. o twórczości Andrzeja Wajdy, Luisa Buñuela, Nikity Michałkowa, Andrieja Konczałowskiego, Im Kwon-taeka. W latach 1986-2007 programer MFF w Monachium. Od 1987 roku sekretarz generalny FIPRESCI.

 

KAROLINA BIELAWSKA (Polska)
Reżyserka i scenarzystka filmowa. Ukończyła Reżyserię Filmową na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz program fabularny „Studio Prób” w Szkole Wajdy w Warszawie. Jej etiudy filmowe i filmy dokumentalne prezentowane były na całym świecie. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Złotego Lajkonika na 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym za film Warszawa do wzięcia (wspólnie z Julią Ruszkiewicz, 2010), który nominowany był również do nagrody Prix Europa w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny, oraz Złotego Rogu na 55.KFF za jej ostatni film Mów mi Marianna (2015).

 

HUSSAIN CURRIMBHOY (USA)
Od 2014 roku programer sekcji pełnometrażowych filmów dokumentalnych Sundance Film Festival. Wcześniej dyrektor programowy festiwalu Sheffield Doc/Fest, współpracował również m.in. z festiwalami filmowymi w Adelaide i Melbourne. Po ukończeniu Victorian College of Art w 2002 roku założył objazdowy festiwal filmów krótkometrażowych oraz rozpoczął współpracę z Australian Center for the Moving Images. Posiada licencjat Curtin University w zakresie filmu. Jest autorem scenariuszy i reżyserem ośmiu filmów krótkometrażowych, które prezentowane były na wielu festiwalach na całym świecie. Mieszka w Los Angeles.

 

AMIR LABAKI (Brazylia)
Brazylijski krytyk filmowy, kurator, reżyser i dramaturg. Jest założycielem i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych It’s All True odbywającego się w São Paulo. Napisał trzynaście książek poświęconych historii i kinu. Jego pierwszy pełnometrażowy dokument 27 Scenes about Jorgen Leth (2009) prezentowany był na wielu festiwalach, m.in. CPH-DOX, DocLisboa, Docudays (Liban), Jihlava IDFF, Habana FF, Festival do Rio i São Paulo International Film Festival. Premiera jego pierwszej sztuki pod tytułem Lenya odbyła się w São Paulo in 2008.

 

MICHEL NOLL (Francja)
Reżyser filmów dokumentalnych. Urodzony w 1949 roku w Niemczech, od 40 lat mieszka we Francji. Po studiach na Uniwersytecie Kolońskim został producentem i reżyserem programów telewizyjnych, a w 1982 roku założył REVCOM TELEViSION, niezależny oddział telewizyjny francuskiej grupy wydawniczej Editions Mondiales, z którym odniósł sukces na rynku międzynarodowym. Jego dom produkcyjny Quartier Latin Media (od 1987) specjalizuje się w programach dla dzieci i w filmach dokumentalnych; w 1995 roku zakupił również firmę dystrybucyjną ICTV. Jako prezes Quartier Latin Media zarządza także firmą producencką Solferino.

 

JURY KONKURSU KRÓTKOMETRAŻOWEGO

 

EWA PUSZCZYŃSKA (Polska) – PRZEWODNICZĄCA
Urodziła się i wychowała w Łodzi. Od 1995 roku związana jest z firmą producencką Opus Film, gdzie jest producentem i szefową dewelopmentu. Równocześnie produkuje filmy w swojej własnej firmie Extreme Emotions. Wykładała w PWSFTViT w Łodzi oraz w Szkole Wajdy, jest ekspertem programów szkoleniowych MAIA i SOFA, ostatnio dołączyła również do zespołu programu Script@Pitch w Torino Film Lab. Jest producentką nagrodzonego Oscarem filmu Ida (reż. P. Pawlikowski). Jest członkinią Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

 

ENRICO VANNUCCI (Włochy)
Konsultant sekcji filmów krótkometrażowych Festiwalu Filmowego w Wenecji, członek komitetu organizacyjnego festiwalu ViaEmili@DocFest. W latach 2010-2014 był dyrektorem Ozu Film Festival (Włochy). Jest autorem esejów nawiązujących tematyką do świata festiwali filmów krótko- i pełnometrażowych. Jako dziennikarz pisze od 2009 roku relacje z najważniejszych międzynarodowych imprez filmowych.

 

NANCY PHELPS (Belgia)
Dziennikarka specjalizująca się w europejskim filmie animowanym, producentka muzyki do animacji, orędowniczka syntezy obu tych sztuk. Wspólnie z mężem, kompozytorem i muzykiem Nikiem Phelpsem, założyła Sprocket Ensemble, grupę zajmującą się wykonaniem na żywo muzyki do współczesnych animacji. Publikowała m.in. w „Cartoon” i „Animatoon”, prowadzi również poświęcony sztuce animacji blog dla AWN (Animation World Network). Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego (ASIFA). Zasiadała w jury wielu międzynarodowych festiwali filmów animowanych.

 

ALEKSANDRA MACIUSZEK (Polska)
Reżyserka filmów dokumentalnych, scenarzystka. Absolwentka kulturoznawstwa na UJ i reżyserii w Escuela Internacional de Cine y Televisión de San Antonio de los Baños na Kubie. Pracowała w organizacjach pozarządowych i instytucjach kultury w Polsce, Hiszpanii i Meksyku. Jej film dyplomowy Sceny sprzed zdobył m.in. Srebrnego Smoka (KFF 2013) i nagrodę dla najlepszego filmu sekcji First Steps na festiwalu Visions du Réel. Film Casa Blanca przyniósł jej aż dwie nagrody na 55. KFF w 2016 roku: Złotego Lajkonika oraz Srebrny Róg. Angażuje się w projekty z pogranicza fabuły, dokumentu i antropologii eksperymentalnej.

 

BENJAMIN CLEARY (Irlandia)
Irlandzki reżyser i scenarzysta. W 2011 roku ukończył studia magisterskie z zakresu scenopisarstwa w Londyńskiej Szkole Filmowej. W 2015 roku napisał scenariusz, wyreżyserował i zmontował swój pierwszy film krótkometrażowy Jąkała, z udziałem Matthew Needhama i Chloe Pirrie. Film zaprezentowano na 40 festiwalach, w których zdobył 12 głównych nagród, w tym nagrodę IFTA, UK Critic Circle Award oraz tę najważniejszą – Oscara dla najlepszego aktorskiego filmu krótkometrażowego. Cleary jest autorem scenariusza do wielokrotnie nagradzanego filmu Love Is A Sting (reż. V. Gallagher, 2015).

 

JURY KONKURSU DOCFILMMUSIC

 

MICHAEL LINDSAY-HOGG (USA) – PRZEWODNICZĄCY
Reżyser filmowy, teatralny, twórca teledysków, scenarzysta, producent i malarz. Jeden z ojców rockowych teledysków – reżyserował pierwsze wideoklipy Beatlesów, Rolling Stonesów, czy The Who. Nakręcił The Rolling Stones Rock and Roll Circus, ostatni film Beatlesów Let It Be, wielokrotnie nagradzany Graceland: The African Concert z Paulem Simonem. Ma w swoim dorobku również sztukę Professional Foul Toma Stopparda, serial Powrót do Brideshead (nagroda BAFTA), film Running Mates (dla HBO). Otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu w Kairze za Piękny obiekt pożądania, uznany tam również za najlepszy film. W 2011 roku wydał wspomnienia Człowiek, który zna ich wszystkich. Swoje rysunki i obrazy wystawiał w USA i w Londynie.

 

JOHANNES KLEIN (Francja)
Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Dokumentów Muzycznych In-Edit, z którym współpracuje od 2007 roku. In-Edit to największy na świecie festiwal filmów dokumentalnych poświęcony filmom muzycznym, który miał pierwszą edycję 14 lat temu w Barcelonie i od tego czasu odbywa się w Hiszpanii, a także w Chile, Brazylii, Kolumbii, Meksyku i Grecji. Johannes od 2012 roku pracuje również dla firmy The Festival Agency w Paryżu, która oferuje najlepsze filmy festiwalom filmowym na całym świecie.

 

ELIZABETH RADSHAW (Kanada)
Dyrektorka programów Industry na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Hot Docs w Toronto. Nadzoruje prowadzone przez festiwal programy wspierania filmowców: Hot Docs Collection, Shaw Media-Hot Docs Funds, Hot Docs-Blue Ice Group Documentary Fund oraz CrossCurrents Doc Fund. Na festiwalu jest kuratorką konferencji, warsztatów oraz Hot Docs Forum i Hot Docs Deal Maker – pitchingów i spotkań, które ułatwiają kontakt twórców z instytucjami finansującymi. Zanim rozpoczęła współpracę z Hot Docs, pracowała w TVF International i National Film Board of Canada, organizowała również montrealską edycję Rooftop Short Film Festival.

 

JURY KONKURSU POLSKIEGO

 

JOANNA KOS-KRAUZE – PRZEWODNICZĄCA
Reżyserka i scenarzystka filmowa. Realizowała programy i teatry telewizyjne, filmy dokumentalne i reklamy. Jest m.in. współreżyserką i współscenarzystką filmów fabularnych Mój Nikifor (2004), Plac Zbawiciela (2006) czy Papusza (2013), wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach. W 2006 roku jako współautorka filmu Plac Zbawiciela odebrała Złote Lwy na festiwalu w Gdyni. Obecnie kończy pracę nad polsko-amerykańskim filmem Ptaki śpiewają w Kigali mówiącym o ludobójstwie w Ruandzie. Członkini Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.

 

AGNIESZKA GLIŃSKA
Montażystka filmowa, członkini Polskiego Stowarzyszenia Montażystów (PSM) i Polskiej Akademii Filmowej. Laureatka nagród za montaż filmów 11 minut (reż. J. Skolimowski) i Intruz (reż. M. von Horn) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orła 2016 za 11 minut oraz Nagrody Prezesa SFP za najlepszy montaż (Dom na głowie, reż. A. Palenta) podczas 54. KFF; w 2015 roku nominowana w tej kategorii do Orłów za Jeziorak. Filmy, nad którymi pracuje zdobywają nagrody na prestiżowych festiwalach, a trzy z nich: Wszystko, co kocham (reż. J. Borcuch), 11 minut i Difret (reż. Z. Berhane Mehari) były kandydatami do Oscara.

 

STEFAN LAUDYN
Dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Założyciel i dyrektor Warszawskiej Fundacji Filmowej. Twórca Pokazów Warszawskich, targów CentEast oraz platformy współpracy polsko-chińskiej w dziedzinie filmu. Był zaangażowany w międzynarodową promocję filmów m.in. Doroty Kędzierzawskiej, Jana Jakuba Kolskiego, Małgorzaty Szumowskiej, Piotra Trzaskalskiego, Wojtka Smarzowskiego, Andrzeja Jakimowskiego, Marcina Wrony i Kasi Rosłaniec. Członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej. Koordynator ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Warszawie. Juror Programu Nipkow. Gitarzysta. Poeta.

 

AGNIESZKA ZWIEFKA
Przez 12 lat współpracowała z TVP jako autorka programów publicystycznych i krótkich form reporterskich. W 2007 roku obroniła doktorat z zakresu nowych mediów. W roku 2010 założyła firmę Chilli Productions specjalizującą się w kreatywnych filmach dokumentalnych. Autorka filmów Albert Cinema (2013) oraz musicalu dokumentalnego Królowa ciszy (2014) prezentowanego na ponad 40 festiwalach i emitowanego w stacjach telewizyjnych na całym świecie. Za Królową ciszy otrzymała wiele międzynarodowych nagród, m.in. Srebrny Róg na 55.Krakowskim Festiwalu Filmowym i Wielki Złoty Nanuk na festiwalu Flahertiana.

 

EWA SOBOLEWSKA
Producentka, kierownik produkcji i redaktor filmów animowanych. Ukończyła filologię polską i teatrologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2001 roku prezes poznańskiego Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych, z którym związana jest zawodowo od 1981 roku. W roku 2006 została prezesem Fundacji Sztuki i Edukacji Filmowej AnimaFilm. Producentka wykonawcza i współredaktorka serii filmów animowanych dla dzieci Baśnie i bajki polskie oraz serii Miś Fantazy. Kuratorka wystaw plastyki filmowej, jurorka festiwali, autorka programu edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży. Ekspert PISF, członkini SFP.

 

JURY FIPRESCI
INGRID BEERBAUM (Niemcy)
LUMINITA BOERESCU (Rumunia)
JANUSZ KOŁODZIEJ (Polska)

 

JURY FICC
ALBA CRUELLS ROGER (Hiszpania)
MICHAEL SCHÄFER (Niemcy)
MIKOLAJ TORZ (Polska)

 

JURY STUDENCKIE
Tomasz Lasek 
Katarzyna Kowalczyk 
Małgorzata Kramek 
Paulina Richert 
Zuzanna Góźdź 
Sylwia Wieleba 
Agata Morawska 
Kamila Kołacz 
Jędrzej Kościński 
Mateusz Kicka 
Monika Boguska 
Tytus Gołuński 

Kategoria: News.

Aktualności

593 z 1097