Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego ogłasza nabór projektów filmów dokumentalnych z Ukrainy, które wezmą udział w warsztatach i pitchingach drugiej edycji DOC LAB POLAND & UKRAINE w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Udział jest darmowy, uczestnicy pokrywają koszty podróży i zakwaterowania. Nabór trwa do 10 kwietnia 2024.
Druga edycja DOC LAB POLAND & UKRAINE odbędzie się w 2024 roku. Program organizowany od 2015 roku przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym szczególnie zaprasza do udziału filmowców (producentów i reżyserów) z Ukrainy. Planujemy udział ok. 5 ukraińskich zespołów w warsztatach i pitchingach: START – dla projektów w zaawansowanym rozwoju lub GO – dla filmów w fazie montażu. Wydarzenia odbywają się w ramach KFF Industry, uczestnicy otrzymają akredytacje festiwalowe. Udział ukraińskich filmowców będzie bezpłatny, pokrywają oni jedynie koszty zakwaterowania i podróży.
KIEDY: 27 maja – 30 czerwca
GDZIE: Krakow, w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego
DLA KOGO: producenci i reżyserzy z Ukrainy
TERMIN PRZYSYŁANIA ZGŁOSZEŃ: do 10 kwietnia
FORMULARZ: www.doclab.pl/wp-content/uploads/2023/03/DLPU-2023-application-form.rtf
Filmowców posiadających ukraińskie obywatelstwo zapraszamy do zgłaszania się na jeden z dwóch poniższych komponentów:
- DOC LAB POLAND & UKRAINE – START
- DOC LAB POLAND & UKRAINE – GO
- DOC LAB POLAND & UKRAINE – START zaprasza projekty filmów dokumentalnych w zaawansowanym developmencie lub początkowej fazie zdjęć, o planowanym metrażu minimum 40 minut lub dłuższe. W programie uczestniczą zespoły reżyser-producent (może to też być jedna osoba). Biorą oni udział w trzydniowym warsztacie w Krakowie, który odbywa się w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w dniach 27-29 maja. Następnie, 30 Maja, projekt jest prezentowany na pitchingu DOCS TO START, skierowanym do potencjalnych koproducentów, instytucji finansujących produkcję, nadawców oraz przedstawicieli najważniejszych europejskich programów developmentowych. Po prezentacji odbywa się sesja indywidualnych spotkań z wybranymi ekspertami i potencjalnymi partnerami.
- Na DOC LAB POLAND & UKRAINE – GO należy zgłaszać filmy dokumentalne w fazie montażu lub postprodukcji, o planowanym metrażu minimum 30 minut lub dłuższe. W programie uczestniczą zespoły reżyser-producent (może to też być jedna osoba). Biorą oni udział w dwudniowym warsztacie w Krakowie, który odbywa się w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w dniach 27-28 maja. Następnie, 29 maja, projekt jest prezentowany na pitchingu DOCS TO GO!, skierowanym do agentów sprzedaży, nadawców oraz selekcjonerów najważniejszych światowych festiwali. Po prezentacji odbywa się sesja indywidualnych spotkań z wybranymi ekspertami i potencjalnymi partnerami.
Spotkania, warsztaty i prezentacje odbywają się w języku angielskim. Uczestnictwo ukraińskich filmowców jest bezpłatne. Uczestnicy otrzymają branżowe akredytacje na Krakowski Festiwal Filmowy. Udział jest darmowy, uczestnicy pokrywają koszty podróży i zakwaterowania.
Zgłoszenie należy pobrać ze strony www.doclab.pl/wp–content/uploads/2023/03/DLPU-2023-application–form.rtf i wypełnić w języku angielskim i wysłać mailem na adres: [email protected] w temacie maila pisząc: TYTUŁ PROJEKTU oraz ZGŁOSZENIE DLPU. Zgłoszenie musi zawierać:
– podstawowe dane projektu
– logline (do 250 znaków ze spacjami)
– krótki opis (do 1200 znaków), do wykorzystania w katalogu
– treatment (do 8000 znaków)
– eksplikację reżyserską i producencką
– bio reżysera
– bio producenta
– opis firmy produkcyjnej
– opis statusu projektu, plan finansowania, zakładany budżet i kwotę potrzebnego dofinansowania
– link do trailera (do 2 minut)
– link do materiałów audiowizualnych (max 30 minut)
– 1-3 fotosy
– zdjęcia reżysera i producenta
Zgłoszenia należy przysyłać do 10 kwietnia, do godz. 23.59 na adres [email protected]
Ewentualne pytania należy kierować mailem na [email protected].
DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Odbywa się od 2015 roku i jest największym w Polsce programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych ośmiu zakończonych edycji jest blisko 200 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ponad 80 filmów zdobywających laury na całym świecie (do tej pory w sumie ok. 300 nagród i wyróżnień). Przed pitchingami uczestnicy biorą udział w intensywnych, kilkudniowych warsztatach, prowadzonych przez czołowych światowych ekspertów i graczy na rynku dokumentalnym. W poprzednich edycjach warsztaty prowadzili:
Adriek van Nieuwenhuijzen – szefowa IDFA Forum,
Debra Zimerman – szefowa Women Make Movies,
Leena Pasanen – wieloletnia dyrektorka festiwalu DOK Leipzig,
Elizabeth Radshaw – dyrektorka programowa Hot Docs,
Daniel Saltzwedel – ekspert funduszu Medienboard Berlin-Brandenburg,
agentka sprzedaży Irena Taskovski (Taskovski Films),
agent sprzedaży Stefan Kloos (Rise and Shine),
producentka i agentka sprzedaży Esther van Messel (First Hand Films),
założyciel Autlook Films Peter Jaeger,
producentka i tutorka EAVE Lise Lense-Møller,
Paul Pauwels – producent i wieloletni dyrektor European Documentary Network,
Tereza Šimíková – szefowa CHP:DOX Industry i konsultantka Chicken and Egg Pictures,
Tracie Holder, wielokrotnie nagradzana filmowczyni,
Martijn J. te Pas – ekspert IDFA, programer i doradca festiwalu Mirage,
szefowa produkcji dokumentalnej HBO Europe Hanka Kastelicova,
Rada Šešić – selekcjonerka festiwalowi IDFA oraz Sarajevo FF,
obecna dyrektorka DOK Leipzig Industry Nadja Tennsted,
była szefowa DOK Leipzig Industry, założycielka Documentary Association of Europe Brigid O’Shea
i inni.
Oprócz pracy z opiekunami, każdego roku uczestnicy są wysłuchiwani przez około 50 najlepszych ekspertów: producentów, selekcjonerów festiwali, agentów sprzedaży, dystrybutorów i innych.