Już 27 maja rusza 58. Krakowski Festiwal Filmowy. Jak co roku festiwalowi towarzyszyć będzie wiele wydarzeń branżowych, przeznaczonych dla obecnych na festiwalu profesjonalistów filmowych. Zapraszamy do zapoznania się z programem.
Jednym z głównych wydarzeń KFF Industry jest KFF Market – cyfrowa wideoteka, w której przez cały festiwalowy tydzień można oglądać najnowsze filmy z całego świata, które szukają dystrybucji kinowej, festiwalowej i telewizyjnej. W tegorocznym katalogu znalazło się około 250 filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, w tym wszystkie filmy konkursowe festiwalu oraz sekcje przygotowane przez partnerów: Institute of Documentary Film, DOK Lepizg, Thessaloniki International Documentary Festival, Festival dei Popoli.
Już po raz czwarty w Krakowie odbędzie się jedna z sesji DOC LAB POLAND, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. DLP to warsztaty i konsultacje dla reżyserów i producentów polskich filmów dokumentalnych, kończących się dwoma sesjami pitchingowymi: DOCS TO START oraz DOCS TO GO!. DOCS TO START to prezentacja polskich projektów w fazie dewelopmentu, natomiast DOCS TO GO! jest prezentacją polskich dokumentów w fazie montażu lub postprodukcji. Oba pitchingi zakończone będą spotkaniami z eskpertami, potencjalnymi partnerami koprodukcyjnymi, programerami festiwali i agentami sprzedaży. Z myślą o producentach szukających partnerów produkcyjnych zorganizowano DOC LAB POLAND Coproduction Market: indywidualne spotkania z międzynarodowymi decydentami branży filmowej oraz zagranicznymi producentami, którzy otwarci są na współpracę z Polską.
Kolejnym wydarzeniem będą zamknięte dla publiczności, pokazy polskich dokumentów – DOCS TO BUY. Po projekcjach odbędą się spotkania pomiędzy producentami, a zaproszonymi specjalnie na tę okazję międzynarodowymi dystrybutorami online i VOD. Tradycyjnie już odbędą się KFF Industry Meetings – codzienne konsultacyjne spotkania indywidualne z ekspertami (dystrybutorami, agentami sprzedaży, programerami festiwali filmowych) przeznaczone dla filmowców, producentów oraz osób zajmujących się promocją filmów. Po spotkaniach będzie sposobność kontynuacji rozmów w już mniej oficjalnej atmosferze przy lampce wina w ramach KFF Industry Drinks.
Ważnym wydarzeniem będzie Master Class laureata Smoka Smoków 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego – Sergeia Loznitsy, jednego z najbardziej cenionych twórców filmów dokumentalnych i fabularnych. Podczas lekcji mistrzowskiej reżyser opowie o swojej pracy, która oscyluje między dokumentem i fabułą. Reżyser poprze swoje rozważania fragmentami wybranych filmów.
Specjalnym gościem tegorocznej 58. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie kinematografia estońska. Program „Fokus na Estonię” obejmuje pokazy najnowszych estońskich dokumentów, filmów krótkometrażowych i animacji. Ważnym wydarzeniem sekcji jest Konferencja Focus on Estonia, której zadaniem będzie prezentacja modelu funkcjonowania kinematografii estońskiej – od najważniejszych filmów i reżyserów estońskich, poprzez filmowe instytucje i festiwale, aż do produkcji i finansowania filmów dokumentalnych. Gośćmi panelu będą estońscy producenci, twórcy filmowi, redaktorzy stacji TV, przedstawiciele instytucji finansujących projekty filmowe oraz przedstawiciele estońskich festiwali filmowych. Udział zapowiedzieli m.in.: Priit Pärn (Estonian Academy of Arts), Priit Tender (Festiwal PÖFF Shorts), Riho Västrik (Baltic Film, Media, Arts and Communication School), Filipp Kruusvall (DocPoint Tallinn), Laurence Boyce (Festiwal Black Nights – PÖFF), Kaarel Kuurmaa (Estonian Film Institute), Karlo Funk (Estonian Public Broadcasting), Marianna Kaat (Baltic Film Production).
W programie KFF Industry nie może zabraknąć także miejsca dla filmów animowanych. W ramach sekcji Animated in Poland odbędzie się pitching polskich krótkometrażowych filmów animowanych w ostatniej fazie produkcji. Reprezentanci wyselekcjonowanych projektów będą mieli okazję zaprezentować fragmenty i opowiedzieć o swoich filmach nim te trafią do programów polskich i zagranicznych festiwali filmowych. Wydarzeniem specjalnym Animated in Poland będzie panel dyskusyjny „It’s Short Time”, którego uczestnicy, m.in programerzy sekcji krótkomertażowch z festiwali w Wenecji i Berlinie oraz przedstawiciele Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii film krótkometrażowy i European Short Pitcg będą promować rangę tego gatunku na międzynarodowej scenie filmowej. Panel jest współorganizowany przez działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka z okazji 10-lecia jego istnienia.
W tym roku także przy współpracy z Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie zorganizowane zostaną dwa panele dyskusyjne dotyczące muzyki w filmie dokumentalnym. Pierwszy z nich, którego gośćmi będą m.in. Petro Aleksowski i Michał Jacaszek – reżyser i kompozytor filmu „Przerwana misja”, prezentowanego w sekcji Polska Panorama oraz Marta Prus, Maciej Kubicki i Mikołaj Stroiński, autorzy filmu „Over the Limit”, prezentowanego w Konkursie Polskim i Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym 58. Krakowskiego FF, będzie poruszał kwestie z punktu widzenia współpracy reżysera z kompozytorem. Drugi, w którym swój udział zapowiedzieli m.in. Michał Woźniak, kompozytor muzyki m.in. do filmów „Pani z przedszkola”, „Pan T.” i „Obława”, radiowiec, muzyk, realizator dźwięku i producent muzyczny, Petro Aleksowski i Michał Jacaszek oraz Maciej Bochniak iMikołaj Pokromski, twórcy filmu „Ethiopiques – muzyka duszy” prezentowanego w konkursie DocFilmMusic 58. Krakowskiego FF, poruszy kwestie prawne użycia muzyki w filmie.
Więcej szczegółów i pełny program można znaleźć tutaj.
Partnerami KFF Industry 2018 są: Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, MOS, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, AMSO, Kancelaria Lassota, Krakowski Park Technologiczny, Sound Mind, Centrum Technologii Audiowizualnych.