Już 26 maja rusza 59. Krakowski Festiwal Filmowy. Jak co roku festiwalowi towarzyszyć będzie wiele wydarzeń branżowych, przeznaczonych dla obecnych na festiwalu profesjonalistów filmowych. Zapraszamy do zapoznania się z programem.
Jednym z głównych wydarzeń KFF Industry jest KFF Market – cyfrowa wideoteka, w której przez cały festiwalowy tydzień można oglądać najnowsze filmy z całego świata, które szukają dystrybucji kinowej, festiwalowej i telewizyjnej. W tegorocznym katalogu znalazło się około 200 filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, w tym wszystkie filmy konkursowe festiwalu oraz sekcje przygotowane przez partnerów: Institute of Documentary Film, Swiss Films, Visions du Reel, DOK Lepizg, Thessaloniki International Documentary Festival, Festival dei Popoli i Finnish Film Foundation.
W tegorocznym programie KFF Industry nie braknie miejsca dla filmów animowanych. W ramach sekcji Animated in Poland odbędzie się pitching polskich krótkometrażowych filmów animowanych w ostatniej fazie produkcji. Reprezentanci wyselekcjonowanych projektów będą mieli okazję zaprezentować fragmenty i opowiedzieć o swoich filmach nim te trafią do programów polskich i zagranicznych festiwali filmowych. Dodatkowo w ramach Animated in Poland przy współpracy z SPPA zorganizowany zostanie Talent Market – spotkanie producentów z twórcami animacji. Scenarzyści, animatorzy, reżyserzy oraz producenci poszukujący koproducenta będą mieli okazję spotkać się z producentami i właścicielami polskich studiów animacji poszukującymi nowych pomysłów i projektów filmowych. Dla zainteresowanych łączeniem rysunku i pracy w filmie niewątpliwie ciekawą propozycją będą warsztaty z tworzenia storyboardów, a dla tych, których interesują zawiłości produkcji animowanej, pomocnym może okazać się panel prawny poświęcony prawidłowym sposobom nabywania praw przez producenta animacji ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich i praw pokrewnych do poszczególnych elementów – warstwy graficznej, muzyki oraz tekstu, przygotowany przy współpracy z kancelarią Lassota.
Ważnym wydarzeniem będzie Master Class laureatki Smoka Smoków 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego – Caroline Leaf, pochodzącej z Kanady jednej z najbardziej cenionych twórczyń animacji. Podczas lekcji mistrzowskiej reżyserka opowie o swojej pracy nad filmami animowanymi. W procesie ich tworzenia artystka używała piasku, malowała palcem na szkle pod obiektywem aparatu i wydrapywała kadry bezpośrednio w taśmie filmowej.
Już po raz piąty w Krakowie odbędzie się jedna z sesji DOC LAB POLAND, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. DLP to warsztaty i konsultacje dla reżyserów i producentów polskich filmów dokumentalnych, kończących się dwoma sesjami pitchingowymi: DOCS TO START oraz DOCS TO GO!.
DOCS TO START to prezentacja polskich projektów w fazie dewelopmentu, natomiast DOCS TO GO! jest prezentacją polskich dokumentów w fazie montażu lub postprodukcji. Oba pitchingi zakończone będą spotkaniami z ekspertami, potencjalnymi partnerami koprodukcyjnymi, programerami festiwali i agentami sprzedaży. Na tegorocznych prezentacjach zobaczymy 21 projektów dokumentalnych, nad którymi pracują mi.n. Raphael Lewandowski, Maciej Cuske, Michał Szcześniak czy Paweł Chorzępa. Z myślą o producentach szukających partnerów produkcyjnych zorganizowany został DOC LAB POLAND Co-production Market: indywidualne spotkania z międzynarodowymi decydentami branży filmowej oraz zagranicznymi producentami, którzy otwarci są na współpracę z Polską. Podczas produkcyjnego case study Maciej Kubicki, producent ubiegłorocznego multilaureata Krakowskiego Festiwalu Filmowego – pełnometrażowego dokumentu „Over the limit” w reżyserii Marty Prus, opowie o skomplikowanej drodze finansowania, produkcji i dystrybucji filmu.
Specjalnym gościem tegorocznej 59. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie kinematografia fińska. Program „Fokus na Finlandię” obejmuje pokazy najnowszych fińskich dokumentów, filmów krótkometrażowych i animacji. Ważnym wydarzeniem sekcji jest Konferencja Focus on Finland, której zadaniem będzie prezentacja modelu funkcjonowania kinematografii fińskiej – od najważniejszych filmów i reżyserów fińskich, poprzez filmowe instytucje i festiwale, aż do produkcji i finansowania filmów dokumentalnych i krótkich. Gośćmi panelu będą fińscy producenci, twórcy filmowi, redaktorzy stacji TV, przedstawiciele instytucji finansujących projekty filmowe oraz przedstawiciele fińskich festiwali filmowych. Udział zapowiedzieli m.in.: Erkko Lyytinen (Yle), Sari Volanen (Yle), Suvi Paavola (Finnish Film Foundation), Piia Nokelainen (Finnish Film Foundation), Pekka Uotila (Finnish Film Foundation), Niklas Kullström (Hillstream Pictures), Jukka-Pekka Laakso (Tampere Film Festival).
Kolejnym wydarzeniem będą zamknięte dla publiczności, pokazy polskich dokumentów – DOCS TO BUY. Po projekcjach odbędą się spotkania pomiędzy producentami, a zaproszonymi specjalnie na tę okazję międzynarodowymi dystrybutorami online i VOD. Tradycyjnie już odbędą się KFF Industry Meetings – codzienne konsultacyjne spotkania indywidualne z ekspertami (dystrybutorami, agentami sprzedaży, programerami festiwali filmowych) przeznaczone dla filmowców, producentów oraz osób zajmujących się promocją filmów. Po spotkaniach będzie sposobność kontynuacji rozmów w już mniej oficjalnej atmosferze przy lampce wina w ramach KFF Industry Drinks. Na spotkaniach swoją obecność potwierdzili programerzy m.in. Berlinale, Festiwalu Filmowego w Cannes, w Wenecji, kanadyjskiego Hot Docs, szwajcarskiego Visions du reel czy Doc Fortnight organizowanego przez MoMA w Nowym Jorku, a także najprężniej działający agenci sprzedaży zajmujący się krótkim metrażem, animacją i dokumentem.
Więcej szczegółów i pełny program
Partnerami KFF Industry 2019 są: Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, Telewizja Polska, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Institute of Documenatry Film, MOS, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Kancelaria Lassota, Krakowski Park Technologiczny, Sound Mind, Centrum Technologii Audiowizualnych.