Znamy projekty zakwalifikowane na Pitchingi Animated in Poland
Sześć polskich animacji na etapie produkcji zostanie zaprezentowanych podczas pitchingu Animated in Poland na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Filmowcy i producenci będą mieli okazję spotkać się z ekspertami, którzy zdecydują lub doradzą w kwestii dalszych losów ich filmów. Całe wydarzenie z powodu pandemii koronawirusa odbędzie się online.
Animated in Poland to sekcja programu KFF Industry skupiająca się na polskim kinie animowanym. Obejmuje ona panele dyskusyjne, prezentację projektów i studiów animacji oraz spotkania indywidualne w formule one-on-one.
Jednym z najistotniejszych wydarzeń tegorocznej edycji, zarówno dla twórców filmowych, jak i zaproszonych z całego świata ekspertów, będzie pitching – prezentacja polskich krótkometrażowych animacji w ostatniej fazie produkcji. Każdy z projektów przedstawiony zostanie przez reżysera i/lub producenta przed audytorium złożonym z międzynarodowych specjalistów z branży filmowej: dystrybutorów, agentów sprzedaży, programerów festiwalowych oraz reprezentantów instytucji filmowych. Dzięki temu animacje uzyskają realną szansę na start na światowych festiwalach i rynkach filmowych. Podczas tegorocznej edycji Animated in Poland zaprezentowanych zostanie sześć projektów, zarówno filmów studenckich, jak i przygotowywanych w profesjonalnych studiach.
WYBRANE PROJEKTY:
- „Toothless”, reż. Andrea Guizar, prod. PWSFTviT w Łodzi
- „Rozwiązanie”, reż. Sylwia Zawiła, prod. Pracownia Filmu Animowanego w Krakowie Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki
- „Gonave”, reż. Róża Duda, Michał Soja, prod. Stowarzyszenie Krakow Film Klaster
- „Krab”, reż. Piotr Chmielewski, prod. WJTeam
- „MoMo i LuLu”, reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi, prod. LeLe Crossmedia Production
- „Slow Light”, reż. Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski, prod. Animoon
W tym roku przedstawiciele projektów będą mieli szansę porozmawiać na indywidualnych spotkaniach m.in. z selekcjonerami festiwali (Berlinale, festiwal filmowy w Wenecji, Animateka, itp.), agentami sprzedaży, dystrybutorami czy redaktorami zamawiającymi ze stacji telewizyjnych.
Prezentacje poprzedzą konsultacje i warsztat technik pitchingowych, które poprowadzi Wim Vanacker – członek komisji selekcyjnej konkursu filmów krótkometrażowych na MFF w Cannes, który wcześniej przez wiele lat był szefem sekcji scenariuszowej NISI MASA oraz European Short Pitch – jednego z najważniejszych pitchingów dla filmów krótkometrażowych w Europie.
Pitching odbędzie online się 2 czerwca 2020 roku o godzinie 14.00 (CEST).
Partnerami pitchingu Animated in Poland są Sound Mind oraz Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA). Podobnie jak w ubiegłych latach jeden z prezentowanych projektów otrzyma bon na 10-dniową postprodukcję dźwięku w prowadzonym przez Michała Fojcika studio Sound Mind. Po raz trzeci na Animated in Poland przyznane zostanie Wyróżnienie Specjalne ufundowane przez CeTA w formie 30.000 PLN wkładu niepieniężnego (aportu rzeczowego) w produkcję filmu realizowanego przez nagrodzonego twórcę/producenta, m.in. poprzez użyczenie sprzętu i infrastruktury oraz wykonanie wybranych usług. Nagroda będzie zrealizowana w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu.
Animated in Poland Talent Market
W ramach Animated in Poland odbędzie się też organizowany we współpracy z SPPA- Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji Talent Market. Wydarzenie to zaplanowane jest jako spotkanie producentów z twórcami animacji. Scenarzyści, animatorzy, reżyserzy oraz producenci poszukujący koproducenta będą mieli okazję spotkać się z producentami i właścicielami polskich studiów animacji poszukującymi nowych pomysłów i projektów filmowych. Podczas Talent Marketu przedstawiciele pięciu różnych studiów animacji (Animoon, EGoFilm, Letko, Pigeon i WJTeam / Likaon) zaprezentują swoje katalogi produkcji animowanych oraz opowiedzą o projektach, nad którymi aktualnie pracują. Po krótkich prezentacjach firm, będzie czas na indywidualne spotkania z producentami. Talent Market odbędzie się 1 czerwca o godzinie 15.00
Panel dyskusyjny „Reżyser i producent – gra do jednej bramki”
Kolejne wydarzenie, które odbędzie się w ramach Animated in Poland to zorganizowany we współpracy z Krakowskim Centrum Animacji oraz kancelarią prawną Lassota Krawiec panel dyskusyjny „Reżyser i producent – gra do jednej bramki”. Zaproszeni paneliści: Robert Sowa –reżyser i producent filmów animowanych, kierownik Studia Animacji krakowskiej ASP oraz dyrektor artystyczny i CEO Krakowskiego Centrum Animacji, Aneta Zagórska – producentka filmowa i założycielka Krakowskiego Klastra Filmowego oraz mecenas Marcin Lassota z kancelarii prawnej Lassota Krawiec, adwokat specjalizujący się w prawie filmowym, prawie autorskim i sporach sądowych opowiedzą na przykładach jak wygląda współpraca reżysera z producentem o tym, za co odpowiada producent, a co jest rolą reżysera. Jakie są ich role i kompetencje. Jak wspólnie zmierzać do osiągnięcia celu jakim jest stworzenie filmu. Przybliżą podstawowe pojęcia prawa autorskiego, a przede wszystkim porozmawiają o tym, na czym polega dobre partnerstwo podczas produkcji filmu. Panel „Reżyser i producent – gra do jednej bramki” odbędzie się 6 czerwca o godzinie 14.00.
KFF Industry to program wydarzeń branżowych, przeznaczonych dla obecnych na Krakowskim Festiwalu Filmowym profesjonalistów filmowych. Więcej informacji o KFF Industry.