W tym roku oficjalną rekomendację otrzymał film “21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, który otworzył tegoroczną edycję Festiwalu.
Już po raz drugi Krakowski Festiwal Filmowy wśród 10 najważniejszych europejskich festiwali filmowych rekomenduje filmy dokumentalne do Europejskiej Nagrody Filmowej. W tym roku oficjalną rekomendację otrzymał film “21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, który otworzył tegoroczną edycję Festiwalu.
29 maja, w ramach uroczystej ceremonii otwarcia 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, przy udziale kilkusetosobowej widowni kina Kijów.Centrum, odbyła się światowa premiera dokumentu Stasika. Premierowy pokaz podczas Festiwalu to jeden z warunków przekazania rekomendacji Europejskiej Akademii Filmowej.
“21 x Nowy Jork” spotkał się z bardzo przychylnym odbiorem. W prestiżowym rankingu ocen Gazety Festiwalowej cenieni krytycy filmowi: Tue Steen Müller (Filmkommentaren.dk), Will Tizard (“Variety”), Truls Lie (“NY TID”), Paweł T. Felis (“Gazeta Wyborcza”), Krzysztof Kwiatkowski (“Wprost”) oraz Janusz Wróblewski (“Polityka”) przyznali filmowi jednogłośnie najwyższą możliwą notę, co dało mu bezapelacyjnie pierwsze miejsce wśród pełnometrażowych dokumentów prezentowanych w ramach Festiwalu.
W jednym z autorskich felietonów Tue Steen Müller napisał specjalnie dla Gazety Festiwalowej: “Ten film to dla autora międzynarodowy przełom, który plasuje go w pierwszej lidze europejskich reżyserów dokumentalnych.(…) Co sprawia, że film Stasika jest tak atrakcyjny… Szczerze mówiąc, wszystko. To kompozycja z niezwykłą partyturą, wykorzystująca muzykę o bardzo różnym charakterze, z aranżacją dźwięku, która zawiera wszystko co pochodzi z odgłosów metra z zachowaniem charakterystycznego rytmu, stanowiącego odzwierciedlenie fascynacji reżysera i jego zdolności do stworzenia dzieła będącego refleksją na temat ludzkiej egzystencji”.
Film dokumentalny Piotra Stasika to intymny portret miasta i jego mieszkańców. Bohaterów poznajemy w nowojorskim metrze i wychodzimy za nimi na powierzchnię, by dowiedzieć się więcej o ich życiu, pragnieniach, namiętnościach, nadziejach i marzeniach – czasami zaprzepaszczonych a czasem jeszcze czekających na zrealizowanie. Zbiór historii składa się na emocjonalną opowieść o samotności towarzyszącej człowiekowi żyjącemu w zachodnim społeczeństwie w XXI wieku.
Europejska Nagroda Filmowa przyznawana od 1988 roku to jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych filmom europejskim. Jej pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski za “Krótki film o zabijaniu”. Tegoroczna gala wręczenie nagród odbędzie się 10 grudnia we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Krakowski Festiwal Filmowy jest jednym z 10 europejskich festiwali filmowych rekomendujących do Nagrody w kategorii Film dokumentalny i jednym z 15 rekomendujących filmy w kategorii Film Krótkometrażowych. Wśród innych rekomendujących są m.in. festiwale w Locarno, Wenecji, San Sebastian, Cannes, Berlinie, Amsterdamie i Lizbonie.